Kolagen i jego wpływ na kondycję skóry

Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym naszej skóry. Razem z włóknami elastynowymi tworzy stelaż, który utrzymuje skórę i sprawia, że jest bardziej odporna między innymi na siły grawitacji czy uszkodzenia. Ponadto duet ten odpowiada za napięcie, elastyczność, jędrność i sprężystość.
W organizmie człowieka wyodrębnionych jest dwadzieścia osiem typów kolagenu. Rozkład owych typów jest różny w zależności od wieku czy tkanki docelowej – inny kolagen jest w skórze i inny w kościach, czy chrząstkach stawowych. W skórze dorosłego człowieka najpopularniejszy jest kolagen typu I i III – pierwszy kolagen znajduje się w skórze właściwej i stanowi ok. 85 % jej masy, a około 15 % to kolagen typu trzeciego. Proporcje te są zmienne w różnych grupach wiekowych.
Kolagen typu trzeciego odpowiada między innymi za procesy regeneracji i zabliźniania ran, czyli w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona, tam jest go najwięcej. Przy czym bardzo szybko zostaje zamieniony na kolagen typu pierwszego. I to właśnie on jest dla nas najcenniejszy, bo wpływa na kondycję skóry. Dzięki niemu jest jędrna, gładka i elastyczna.
W miarę starzenia się organizmu spada nie tylko zdolność syntetyzowania kolagenu, ale także jego ilość w skórze. Mniej więcej od 20 do 25 roku życia szacuje się, że jest to ubytek średnio 1 %, a więc mając przykładowo 50 lat mamy 25-30 % mniej kolagenu niż miałyśmy go w wieku 20 lat. Dlatego siłą rzeczy z biegiem lat skóra gorzej radzi sobie z grawitacją i wykazuje coraz większe tendencje do wiotczenia. Niemniej tempo ubytku kolagenu nie jest jednakowe dla wszystkich i mocno uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych, diety oraz trybu życia.
Co niszczy kolagen?
Niestety jest bardzo dużo czynników, które niekorzystnie wpływają na kolagen w skórze, jednak do najważniejszych zaliczamy:
- Promieniowanie słoneczne, przede wszystkim UVB – wzmacnia destrukcyjne działanie tzw. metaloproteinaz, czyli enzymów, które rozkładają kolagen w skórze. W małych ilościach są one potrzebne, ponieważ „zjadają” stary kolagen i robią miejsce nowemu, jednak gdy jest ich za dużo, niszczą kolagen, który jest przez nas pożądany. Co ciekawe, krótkotrwałe nasłonecznienie zwiększa ilość tych enzymów o 60 % i ten stan może utrzymywać się nawet 24 godziny po zejściu ze słońca.
- Stres, szczególnie długotrwały lub bardzo gwałtowny.
- Dieta uboga w witaminę C, która jest niezbędna do dojrzewania kolagenu. Jeśli jej brakuje w pożywieniu, kolagen nie jest w stanie się odbudowywać. Warto dostarczać ją organizmowi zarówno od wewnątrz, czyli właśnie dietą, jak i od zewnątrz, czyli z pomocą kosmetyków.
- Wiek – jak wspominałam wyżej, wraz z wiekiem spada zdolność do naturalnej syntezy kolagenu w skórze.
Co daje aplikowanie kosmetyku z kolagenem?
Generalnie cząstka kolagenu jest za duża, by mogła się wchłonąć i penetrować skórę. W związku z tym pozostaje na skórze, tworząc tzw. film, który przyciąga wodę, pęczniejąc, wypełnia drobne zmarszczki wynikające np. z przesuszenia i odwodnienia. Jest to oczywiście działanie powierzchowne, a więc nie ma możliwości, by cząstka kolagenu przeniknęła głębiej i wypełniła ubytek kolagenu. Co ważne film tworzący się na skórze, nie jest tłusty (oleisty) i daje uczucie zmiękczenia skóry.
Wpływ kolagenu na skórę:
– silnie nawilża,
– wiąże wodę w naskórku,
– zmiękcza skórę,
– wypełnia drobne zmarszczki,
– poprawia sprężystość i napięcie,
– dzięki właściwościom regeneracyjnym korzystnie wpływa na cerę trądzikową i rozstępy,
– poprawia owal twarzy,
– wpływa na poprawę procesów regeneracji – bardzo dobre efekty uzyskuje się, łącząc zabiegi kolagenowe z kwasami, mezoterapią czy mikrodermabrazją.
Kolagen pochodzenia zwierzęcego i roślinnego jest powszechnie stosowany w kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości stanowi bardzo pożądany składnik produktów o działaniu przeciwstarzeniowym. Ponadto kolagen wykorzystywany jest również w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i ust oraz stymulacji naturalnej produkcji tego białka.
Obraz Pana Koutloumpasis z Pixabay
- Kolagen przedłuża młodość – jak spowolnić jego naturalną utratę
- Masaż twarzy – jego zalety i efekty
- Słońce – wróg czy przyjaciel? Jak się chronić, a jak z niego czerpać?
- Zmarszczki wokół oczu – pielęgnacja i prewencja
- Mezoterapia mikroigłowa – co warto wiedzieć przed zabiegiem
- Kiedy sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym?
- Nawilżanie skóry (zimą) – jakich składników szukać w kosmetykach