Kolor moczu w ciąży. Co jest normą, a co powinno zaniepokoić?
Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zauważyłaś, że kolor twojego moczu się zmienił, jednak w większości przypadków to nie powód do niepokoju. Zmiana zabarwienia moczu może być objawem samej ciąży lub niektórych dolegliwości. Twój mocz może przybierać kolor od jasnożółtego do jego ciemnych odcieni. Co to oznacza?
Czy kolor moczu zmienia się w ciąży?
U zdrowych osób barwa moczu zazwyczaj waha się pomiędzy jasnym a ciemnym odcieniem koloru żółtego, jednak podczas ciąży zmiany mogą być dość wyraźne i często niepokoją kobiety. Kolor moczu w ciąży może wahać się od intensywnie jasnożółtego do ciemniejszego, prawie pomarańczowo-żółtego. Skąd te zmiany? Wyjaśniamy.
Kolor moczu jest zależny od zawartego pigmentu, czyli urobilinogenu. Substancja ta powstaje, gdy organizm rozkłada hemoglobinę z martwych krwinek czerwonych. Ostatecznie kolor moczu będzie również zależny od jego skoncentrowania. Jeśli twój mocz jest rozcieńczony (gdy jesteś nawodniona), będzie miał jaśniejszy odcień, jeśli mocz jest skoncentrowany, pigmentu będzie więcej i mocz będzie miał ciemniejszy odcień. Oprócz tego istnieje wiele czynników, które będą decydować o kolorze moczu podczas ciąży.
Podczas ciąży dochodzi do zmiany w sposobie filtrowania wody przez nerki oraz jest całkiem sporo innych okoliczności (np. przyjmowane witaminy czy leki), które wpływają na ostateczny kolor moczu.
Dlaczego zmienia się kolor moczu w ciąży?
Kolor moczu w ciąży ulega zmianie w wyniku wielu procesów, jednak najczęściej przyczyną są dość błahe.
- Dieta
Bardzo często w czasie ciąży mocno zmieniają się nasze dietetyczne nawyki. Zachowujemy się bardziej świadomie i starannie komponujemy odpowiednie menu, bogate w warzywa, owoce i inne zdrowe produkty. Niektóre owoce i warzywa mogą powodować zmianę koloru moczu podczas ciąży. Jeśli wcześniej wiele ich nie jadłaś, zmiana może wydawać się wyjątkowo wyraźna.
- Witaminy i inne przyjmowane leki
Wielu kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie pewnych witamin i suplementów. Najczęściej nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć wszystkich dostarczanych w ten sposób składników i są wydalane z organizmu wraz z moczem. Właśnie dlatego mocz może mieć ciemniejsze zabarwienie.
- Odwodnienie
To ile wody wypijasz, również decyduje o kolorze moczu. Im bardziej rozcieńczony mocz i większe nawodnienie, tym jego jaśniejszy kolor. Im mniej wody w organizmie i większe jej oszczędności, tym bardziej skoncentrowany i ciemniejszy mocz. W ciąży wody może brakować z powodu pewnej uciążliwej ciążowej dolegliwości: niepowściągliwych wymiotów ciężarnych.
Hiperemesis gravidarum (niepowściągliwe wymioty ciężarnych) to stan charakteryzujący się ciężkimi porannymi mdłościami, nudnościami i utratą masy ciała. Dolegliwości ta dotyka ok. 1 proc. wszystkich ciężarnych i nie należy jej mylić ze zwykłymi porannymi mdłościami. Odwodnienie objawia się ciemnym kolorem moczu.
Jeśli nie ma widocznych oznak odwodnienia, ciemny mocz może być oznaką powikłań wątrobowych i wymaga konsultacji z lekarzem.
- Zakażenia dróg moczowych
W ciąży dość często dochodzi do infekcji dróg moczowych, co również może powodować zmianę koloru moczu. Infekcja dróg moczowych nie powinna być lekceważona, ponieważ może mieć poważne konsekwencje, takie jak przedwczesny poród lub niska masa urodzeniowa dziecka. W przypadku zakażenia dróg moczowych mocz ma jasną barwę i zwiększona jest ilość wizyt w toalecie. Może również pojawić się krew w moczu, co zawsze jest sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
- Krwiomocz
Krwiomocz to obecność krwi w moczu, nie oznacza to jednak potocznie rozumianego krwawienia. Organizm usuwa nadmiar czerwonych krwinek z organizmu poprzez wydalenie ich z moczem. Efektem jest zmiana koloru moczu. Mocz ma barwę ciemnożółtą lub czerwonawą.
- Infekcje pęcherza moczowego
Infekcja pęcherza najczęściej jest związana z zakażeniem dróg moczowych i jest infekcją bakteryjną. Podczas ciąży dochodzi do licznych zmian hormonalnych, które często skutkują powiększeniem pęcherza moczowego i osłabieniem wyściółki pęcherza. Z tego powodu pęcherz moczowy staje się bardziej podatny na infekcje.
- Choroby nerek
Niekiedy zmiana koloru moczu w ciąży może zwiastować poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, np. choroby nerek.
- Kamienie nerkowe
Kamienie nerkowe zakłócają normalne funkcjonowanie nerek i mogą powodować silny ból, nudności i wymioty. Kolejnym objawem jest również zmiana koloru moczu.
Fioletowy i niebieski mocz? Biegiem do lekarza
Zmiana koloru moczu w ciąży na ciemnobrązowy lub odcienie fioletu czy nawet niebieski kolor powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. To objawy niebezpiecznych chorób, np. porfirii. Co ciekawe w przypadku tej choroby mocz ma ciemnobrązową barwę, jednak zdarza się, że próbka moczu w kontakcie z promieniowaniem słonecznym zmienia kolor na fioletowy. Kolor niebieski lub niebieskofioletowy może być spowodowany infekcją układu moczowego. Niektóre bakterie mogą powodować wytwarzanie się w pęcherzu moczowym barwnika indygo.
Badania moczu podczas ciąży
W czasie ciąży lekarz będzie wielokrotnie zlecał wykonanie badań moczu. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne i przydatne badanie, które może ujawnić wiele problemów ze zdrowiem. Z badań moczu otrzymuje się informacje o ogólnym stanie zdrowia oraz potencjalnych chorobach, np. o chorobach nerek, cukrzycy ciążowej czy infekcjach.
Chociaż zmiana koloru moczu w ciąży zazwyczaj jest niegroźna i fizjologiczna, czasami może być spowodowana poważniejszymi schorzeniami. Nie lekceważ innych objawów, które odczuwasz i problemów w oddawaniu moczu. Jeżeli cokolwiek cię niepokoi zawsze skonsultuj się z lekarzem.
Źródło: healthwire.pk, hellozdrowie.pl