W szkole 19 czerwca 2023

Kondycja fizyczna dzieci – co piąte dziecko czuje się wyczerpane fizycznie i brakuje mu energii życiowej

Kondycja fizyczna, zdrowie i dobre samopoczucie to fundamentalne potrzeby każdego człowieka, w tym również tego najmłodszego. Badania przeprowadzone przez Rzecznika Praw Dziecka pokazują jednak, że w bardzo wielu przypadkach nie są one spełnione. Wynika z nich, że aż 19% uczniów w najniższych klasach szkół podstawowych czuje się wyczerpana fizycznie i nie ma energii życiowej. W starszych grupach liczby te nieco się zmniejszają, do złego samopoczucia przyznaje się 16% uczniów klas szóstych szkół podstawowych oraz 15% uczniów szkół ponadpodstawowych.

Kondycja fizyczna dzieci – wyniki są bardzo niepokojące i nie powinny zostawać niezauważone

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak ruchu oraz wysiłku fizycznego, które są absolutnie kluczowe dla zdrowia człowieka. 10% najmłodszych uczniów, którzy wzięli udział we wspomnianym badaniu, nie jest aktywna fizycznie. W średniej grupie wiekowej – 12%. Wśród młodzieży brak aktywności fizycznej dotyczy aż 27% badanych.

Ruch można jednoznacznie określić jako niezbędny dla prawidłowego rozwoju i utrzymania zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Aktywność fizyczna pozwala na prawidłowy rozwój układu mięśniowo szkieletowego, oddziałuje na rozwój układu oddechowego, układu krążenia oraz układu nerwowego. Jest również ważnym czynnikiem warunkującym utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ruch hartuje organizm, zapobiegając pojawianiu się różnorodnych chorób wieku dziecięcego. Ma również ogromne znaczenie dla zdrowia psychicznego – wpływa korzystnie na samopoczucie, pomaga radzić sobie ze stresem, wspomaga także leczenie objawów depresji.

Aktywność fizyczna wpływa na poprawę sprawności umysłowych, pomaga w szybkim podejmowaniu decyzji, świadomym planowaniu, skupianiu się, dzieleniu uwagi na kilka czynności, zwiększa możliwości pamięci krótko- i długotrwałej. Wspomaga również rozwój zdolności społecznych, empatii, kreatywności, przyczynia się do zmniejszania poczucia niepokoju i poprawia jakość snu.

Wszystkie to wyraźnie pokazuje, że aktywność fizyczna jest niezbędna z punktu widzenia rozwoju psychoruchowego dzieci.

Kondycja fizyczna dzieci: Jak zachęcić najmłodszych do zwiększenia ilości ruchu?

Sposób wyboru aktywności różni się pomiędzy grupami wiekowymi. Zajęcia oferowane młodzieży powinny być dostosowane do indywidualnych zainteresowań uczestników, tylko wtedy mają szansę skutecznie zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym aktywność fizyczna powinna być oparta na grach i zabawach ruchowych. Zajęcia należy ukierunkować zarówno na rozwój sprawności fizycznej, jak i na kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

Z pomocą w aktywizowaniu najmłodszych grup przychodzi Magiczny Dywan onEVO, czyli interaktywna podłoga wraz z pakietami gier przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku, a w szczególności nowy pakiet Fitness Dla Najmłodszych. Zaprojektowane przez ekspertów rozgrywki mają miejsce w kosmosie, nad jeziorem czy na łące. Różnorodna tematyka, sceneria i poziom trudności gier, pozwalają prowadzącemu na dopasowanie odpowiedniej zabawy do możliwości psychofizycznych jednostki.

To doskonały sposób na zachęcenie najmłodszych do ruchu, a co za tym idzie – na poprawienie ich stanu zdrowia. Dobra zabawa to kluczowy atut interaktywnych rozwiązań aktywizujących dzieci. Właśnie dlatego wszystkie gry tworzone przez zespół onEVO zapewniają nie tylko ruch i rozwój, ale także świetną rozrywkę, co pozwala nauczycielom przeprowadzić zajęcia w bardzo atrakcyjny dla dzieci sposób.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz lindsey z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 18 czerwca 2023

Saksonia-Anhalt – aktywne i rodzinne wakacje na wsi

Sezon rodzinnych wakacji zbliża się wielkimi krokami. Osoby, które wolałyby uniknąć długich lotów samolotem lub kosztownych dalekich wypraw, znajdą coś dla siebie w zróżnicowanej ofercie wakacyjnej Saksonii-Anhalt. W poniższym materiale prasowym zawarte zostały najważniejsze atrakcje turystyczne stworzone dla rodzin ze wszystkich obszarów turystycznych w regionie.

Wakacje na wsi – propozycje dla aktywnych

Saksonia-Anhalt zapewnia aktywne spędzanie wolnego czasu z możliwością przebywania na wsi i poznawania kultury i historii. Na przykład wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO region Anhalt-Dessau-Bitterfeld stworzył szczególnie wartościową ofertę dla rodzin w formie karty WelterbeCard (karta światowego dziedzictwa), która łączy elementy sportu, dobrej zabawy i kultury. Najlepszym wyborem jest podróżowanie rowerem, na przykład szlakiem rowerowym, który przybliża zwiedzającym kulturę przemysłową regionu lub kolejnym, który prowadzi przez królestwo ogrodów Dessau-Wörlitz.

W całym regionie można znaleźć świetne szlaki rowerowe. Obok znanych krajowych i międzynarodowych szlaków, takich jak Euroroute R1/D3, są również inne szlaki, które można uznać za ukryte perły. Nie jest tajemnicą, że Altmark to raj dla miłośników koni. Rozbudowana sieć szlaków do jazdy konno prowadzących przez zielone łąki zalewowe i malownicze wsie rybackie oraz okazałe miasta hanzeatyckie. Oczywiście szlaki te są również dostępne dla turystów pieszych i rowerzystów.

Każdy miłośnik pieszych wycieczek powinien odwiedzić region Harzu, w którym można znaleźć tysiące kilometrów szlaków pieszych. Najbardziej znanym jest Harzer-Hexen-Stieg (Harceński Szlak Czarownic), który w 2023 r. świętuje 20. rocznicę powstania. Szlak przebiega przez średniowieczne miasteczka, pozostałości tysiącletniej historii górnictwa w okolicy oraz fascynujące jaskinie. Przed odwiedzeniem zapierającej dech w piersiach, dzikiej i romantycznej doliny rzeki Bode turyści mogą spróbować swoich sił w sportach ekstremalnych na tamie Rappbode.

Park wspinaczkowy i kolejka tyrolska w stolicy regionu Magdeburgu również może być dla odwiedzających zastrzykiem adrenaliny. Jeśli chodzi o spokojniejsze doznania, można zajrzeć do zoo, aby zobaczyć parę panter śnieżnych, oraz zwiedzić muzeum Ottonianum, które przybliża historię katedry w Magdeburgu i erę cesarza Ottona Wielkiego. W obszarze Środkowej Łaby w pobliżu Magdeburga odwiedzający mogą podążać historycznymi szlakami handlu cukrem i solą, które są określane jako „białe złoto”. Jest to obszar, który najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze.

W regionie Saale-Unstrut na południu Saksonii-Anhalt odbywają się dwie szczególne wystawy. Centrum Nebra Ark zostanie ponownie otwarte w czerwcu – w tym miejscu można poznać fascynujące historie o tajemniczym świecie Dysku z Nebry.

Wakacje na wsi – z relaksem

Osoby, które preferują spokojne wakacje na wsi, mogą odprężyć się w Rezerwacie Biosfery Środkowej Łaby lub Landhof Neulingen w Altmarku. W krótkim materiale poświęconym hodowli szparagów zostaje wyjaśniony związek pomiędzy szparagami z Altmarku a duńskim dworem królewskim, ponieważ jedzenie odgrywa istotną rolę w kulturze Saksonii-Anhalt.

 

 

 

Źródło informacji: PR Newswire
Obraz David z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 18 czerwca 2023

Zbyt ciężkie plecaki przyczyną wad postawy

Prawie 80 proc. ośmiolatków dźwiga do szkoły za ciężki plecak, to nie jest dobry prognostyk dla młodych pleców. A co dopiero siedmiolatek dźwigający plecak ważący 11 kg.

Obowiązujące wytyczne przewidują, że waga plecaka dziecka w szkole podstawowej nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała. Przekroczenie tych norm może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Przesunięcie środka ciężkości ciała, zaburzenia w obrębie kończyn dolnych czy osi barków, osłabienie mięśni czy skoliozy – lista potencjalnych schorzeń i problemów jest długa. Niestety, pomimo rosnącej świadomości rodziców i nauczycieli dziecięce tornistry nadal często ważą za dużo.

„Badania przesiewowe u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym prowadzimy od 2016 r. Wady postawy i skoliozy występują u ponad połowy dzieci. Jednym z czynników, który sprzyja ich powstawaniu, a także pogłębianiu są zbyt ciężkie plecaki” – mówi Dorota Matczak, założycielka sieci klinik fizjoterapii Active Place i pomysłodawczyni akcji ważenia plecaków.

Ciężkie plecaki – co się w nich mieści…?

„Dzieci do szkoły zabierają nie tylko zeszyty, książki i piórniki. Posiłki, dodatkowe przybory, stroje na wf – to wszystko waży i w wielu przypadkach przeciąża najmłodszych. W przypadku 8-latków przekroczenie wagi zanotowaliśmy w 77% przypadków. Jest to dramat. Jednocześnie rodzice dawali nam do zrozumienia, że „dzisiaj plecak i tak jest lekki. Rekordzistą był 7-latek z plecakiem, który ważył 11 kg” – tłumaczy Aleksandra Kurbiel-Syrocka, redaktorka prowadząca serwis parentingowy Akademia Postawy.

U 15% wszystkich przebadanych dzieci plecaki ważyły ponad 15% wagi ciała, ale problem dotyka głównie najmłodszych, co oznacza, że dzieci do 10 roku życia są zdecydowanie przeciążone. W dodatku waga plecaków w niewielkim stopniu zmienia się wraz z wiekiem. Decydujący wpływ na mieszczenie się w dopuszczalnych normach dzieci starszych ma to, że rosną.

Ciężkie plecaki – sprawność fizyczna ma znaczenie

Jeśli chodzi o pozaszkolną aktywność fizyczną, pozytywny trend widać wśród dzieci w wieku 7-11 lat. 80 proc. młodych sportowców gra nie tylko w popularną piłkę nożną, ale także ćwiczy judo, akrobatykę czy jeździ konno. Zauważalnie przybywa też dzieci, które do szkoły przyjeżdżają na rowerach i hulajnogach. Niestety, od 11 roku życia dzieci ruszają się mniej – tylko nieco ponad połowa 14-15 latków pozostaje aktywna. Na efekty nie trzeba długa czekać – nastolatki tyją.

„Jest to powód do zmartwienia. Na dodatkowe zajęcia ruchowe chętnie uczęszczają dzieci do 10 roku życia. Natomiast dla prawie połowy 14- i 15-latków jedyną aktywność sportową stanowią zajęcia wuefu, o ile nie są z nich oczywiście zwolnione. Wymaga to dalszych badań i analiz, ale to zjawisko może być związane z nadmiernym obciążeniem nauką lub innymi zajęciami” – dodaje dr n. med. Daniel Karaszewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od lat związany z Active Place.

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!”

Na przełomie maja i czerwca wolontariusze Active Place i Akademii Postawy zważyli plecaki 706 dzieci z jedenastu warszawskich szkół podstawowych w wieku 7-15 lat. Dla grupy wiekowej 7-10 lat, która ze względu na fazę rozwoju ciała jest szczególnie podatna na występowanie wad postawy, przekroczenia zaobserwowano średnio w 70,8% przypadków. Wyniki badań zostały szczegółowo opisane w raporcie „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!”

„Ważne, by uświadamiać dzieci, że gdy będą sprawne fizycznie, będą miały siłę udźwignąć dużo więcej, czyli uda się uniknąć przykrych skutków przeciążenia ich pleców. Cieszy nas, że nasz przekaz spotykał się ze zrozumieniem rodziców i kadry nauczycielskiej” – podsumowuje Dorota Matczak.

Raport „Silne dzieciaki, lekkie plecaki. Pełna moc!” w podsumowaniu zawiera zasady prawidłowego użytkowania oraz cechy dobrego plecaka szkolnego. Dokument można pobrać pod adresem https://plecaki.akademiapostawy.pl/. Każde z dzieci, które wzięło udział w badaniu, otrzymało bransoletkę z napisem „Ćwiczenia dają moc!”

Akcję ważenia plecaków patronatem objęły Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków Flying Bag. Partnerami akcji byli Adria Art., Fabryka Norblina, PhiLabs i Sedivio.

 

 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Obraz WOKANDAPIX z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close