Lifestyle 6 sierpnia 2021

Kynofobia – lęk przed psami nie jest niczym dziwnym

Kynofobia, czyli lęk przed psami, jest tak samo trudna do przezwyciężenia, jak lęk wysokości. Niestety, mało się o niej mówi i osoby borykające się z tą przypadłością bardzo często spotykają się z niezrozumieniem ze strony właścicieli psów.

Co to jest kynofobia?

Kynofobia to paniczny lęk przed psami, trudny do kontrolowania. Osoba z kynofobią nie potrafi przełamać lęku nawet przed małym zwierzęciem, a jego bliskość wywołuje reakcję z pogranicza histerii. Nawet jeśli bojąca się psów obiektywnie zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie są tak samo groźne, nie jest w stanie przełamać swojego strachu i związanych z nim reakcji – przyspieszonego oddechu, chęci ucieczki lub przeciwnie, „wbicia” w ziemię, kołatania serca, drżenia na całym ciele. Mogą pojawić się także: wymioty, pocenie się, problemy z mówieniem i oddychaniem, histeryczny płacz.

 

Kynofobia a właściciele psów

Właściciele psów w większości traktują swoje czworonogi jak członków rodziny i oczekują, że świat zachowa się tak samo. Osobiście nie mam nic przeciwko, chętnie witam się z psami na ulicy (wcześniej oczywiście pytam właściciela bądź właścicielkę, czy mogę) i nie boję się pogłaskać nawet tych dużych. Natomiast Duśka niestety ma kynofobię więc przez lata byłam świadkiem wielu, delikatnie rzecz ujmując, niefajnych reakcji:

– ale on jest mały i nie gryzie (pewnie tak, ale co z tego?),

– on ci nic nie zrobi, on tylko chce się przywitać (o psie, który skacze na wysokość pasa i ewidentnie chce dać „buziaka”),

– on się wychowuje z dziećmi i jest bardzo łagodny,

– taka duża jesteś i takiego małego psa się boisz (jakby małe nie gryzły),

– nie bój się, pogłaszcz, zobacz, jakie to fajne.

I jeszcze parę innych w tym stylu.

Hitem był pan, który stwierdził, że kynofobię można przełamać i jego pies się świetnie do tego nadaje. Inny na prośbę o przytrzymanie psa, który biegał swobodnie po kawiarnianym ogródku, zapytał o zaświadczenie o kynofobii. Wzajemnie zapytałam go o zaświadczenie o zgodzie na puszczanie psa luzem między stolikami i temat jakby umarł.

Część osób po prostu przytrzymuje psa, chociaż widać, że nie każda rozumie problem. Jeden jedyny raz trafiłyśmy na kobietę, która zrozumiała, w czym rzecz i powiedziała, że zawsze jak zobaczy Duśkę, to będzie brała psa na smycz. Jeden raz!

Żeby nie było: ja rozumiem, że to nie wynika z powszechnej złośliwości właścicieli psów, chociaż niektórzy faktycznie są złośliwi. Jednak zdecydowana większość o kynofobii nie słyszała nigdy i ten problem zwyczajnie przerasta ich wyobrażenia. Swoją drogą, dlaczego ludzie nie dziwią się strachowi przed myszami lub pająkami? Przecież są dużo mniejsze od psów 😛

 

Przyczyny kynofobii

Przyczyn kynofobii szuka się zazwyczaj w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa. Niekoniecznie musi chodzić o ugryzienie przez psa, czasem wystarczy, że małe dziecko przestraszy się głośnego szczekania, albo będzie stale ostrzegane przed kontaktem z psami. Skąd się wzięło u Duśki? Nie mam pojęcia, chociaż nie raz i nie dwa zastanawiałam się, czy przyczyną nie była zabawa w Jestem psem i cię zjem. Duśka twierdzi, że nie, ale w sumie skąd ona może wiedzieć? Jej zdaniem po prostu ma to od zawsze i coś w tym jest, bo nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek chciała dotknąć jakiegokolwiek psa.

Nie wykluczam też, chociaż internet nie podsuwa takich pomysłów, że przeniosła na psy lęk przed kotami. Nasza kotka, która towarzyszyła Duśce całe wczesne dzieciństwo, była już stara i mało towarzyska. Nie raz i nie dwa mówiliśmy: „Nie dotykaj kotka, bo cię podrapie”. Przez jakiś czas faktycznie bała się wszystkich kotów, dziś nie ma już tego problemu, natomiast silny lęk przed psami towarzyszy jej cały czas.

 

Jak się pozbyć kynofobii

Dobra wiadomość jest taka, że kynofobię można wyleczyć. Jeśli jest to łagodna forma lęku, osoba borykająca się z kynofobią jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, np. decydując się na przebywanie w towarzystwie łagodnego psa znajomych. Początkowo w pewnym oddaleniu, z czasem coraz dłużej i bliżej. Niektóre źródła podają, że do leczenia kynofobii można wykorzystać psy szkolone do dogoterapii. Inne odradzają takie rozwiązanie.

W trudniejszych przypadkach konieczna będzie terapia pod okiem psychologa lub psychiatry. W skrajnych podaje się leki z grupy benzodiazepin.

To, czego absolutnie nie wolno robić, to stosować tzw. terapii szokowej. W przypadku osób z kynofobią może ona odnieść odwrotny skutek.

My już wiemy, że Duśka bez wsparcia sobie nie poradzi. Szukamy terapeuty, który zrozumie problem i pomoże go zwalczyć.

 

Jak odróżnić kynofobię od zwykłego strachu przed psami?

Kynofobia pojawia się przy każdym spotkaniu z psem, nawet jeśli jest on za płotem. Osoby z bardzo silną kynofobią mogą odczuwać lęk nawet wówczas, gdy zobaczą psa w telewizji. Zwykły strach pozwala na realną ocenę sytuacji (york na pewno nie jest tak groźny, jak rottweiler), w przypadku kynofobii każdy pies jest takim samym wrogiem.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga
Kinga
1 rok temu

Moja córka cierpi na lęk przed psami i nie tylko. Próbowałam już wszystkiego łącznie z dogoterapią. Po 4latach męki, omijania miejsc , w których moglibyśmy spotkać psa( czyli prawie wszędzie) a wkońcu ryzykownych sytuacji grożących życiu (ucieczka na oślep nawet na jezdnię) postanowiłam kupić Yorka i postawić przed faktem. Wiem, że to szokowa terapia i będzie cierpiała ale jeśli nie spróbujemy to nasze życie będzie straszne. Nigdzie nie możemy spokojnie spacerować (wyjątek TPN), nie daje rady jej już utrzymać na ulicy i nie możemy spokojnie na plaży posiedzieć nawet na tej z zakazem dla psów bo ludzie albo w niewiedzy… Czytaj więcej »

Sylwia
Sylwia
4 miesięcy temu
Reply to  Kinga

Dobry wieczór,
chciałabym poznać ciąg dalszy, czy zakup pieska wyleczył dziecko z fobii?
Pozdrawiam

Ania
Ania
11 miesięcy temu

Mój syn również.ma lęk przed psami i bez przerwy przezywamy takie sytuacje, o jakich piszesz. Najgorsze jest to, że nawet moja rodzona siostra nie potrafi tego zrozumiec i uszanować i wypuszcza swoje trzy psy na podwórko, podczas gdy syn chce sie bawić. Ten z placzem ucieka do domu. Nie pomagaja tlumaczenia a mi jest wmawiane, że dziecko wymysla a ja jestem nadopiekuńcza. 🙁 Również nie mam nic do psów, ale szacunek powinien być wzajemny. To, jak czaswm zachowują się właściciele psów jest straszne. Puszczaja luzem między dzieci nawet duże psy, które gonia dzieci i podszczypuja – w zeszlym roku na… Czytaj więcej »

Ciąża 5 sierpnia 2021

Co dziecko dziedziczy po mamie, a co po tacie?

Kwestia dziedziczności jest tematem, który zawsze będzie ciekawił. Niejednokrotnie rodzice słyszą pytanie o to, do kogo dziecko jest podobne. Bo nosek na pewno ma po mamusi, czupryna po tatusiu, podobnie jak uzdolnienia artystyczne lub talenty sportowe. A co tak naprawdę dziecko dziedziczy po mamie lub po tacie jest zapisane w genach.

Co dziecko dziedziczy po mamie?

Inteligencję — co dziecko dziedziczy?

Czy wiecie, że inteligencję warunkują dwa chromosomy X od matki i jeden od ojca? Badania wskazują, że właśnie ta dysproporcja może mieć dominujący wpływ na poziom inteligencji dziecka.

Dominującą rękę

Mutacja genu PCSK6 ze strony matki najpewniej ma wpływ na to, czy dziecko będzie lewo, czy praworęczne. 

Sposób spania

Dotychczas poczynione obserwacje i badania pozwoliły naukowcom stwierdzić, że ulubiona pozycja do spania, zamiłowanie do drzemek, a nawet jakość snu przekazywana jest dziecku przez geny matki. U mężczyzn nie stwierdzono takiej zależności.

Migreny — Co dziecko dziedziczy?

Niestety te trudne do okiełznania bóle głowy dziedziczone są częściej po matce niż po ojcu. 

Czas wystąpienia menopauzy

Nie od dziś wiadomo, że istnieje wyraźny związek między wiekiem wystąpienia menopauzy u kobiet i ich matek.

Co dziecko dziedziczy / “dostaje w prezencie” w genach po tatusiu?

Płeć

To wiadomo nie od dziś. Dzieje się tak, ponieważ kobiety posiadające chromosom XX przekazują dziecku tylko jeden chromosom X, natomiast mężczyźni z zestawem chromosomem XY, w zależności od tego, czy plemnik zawiera chromosom X, czy Y, przekazuje jeden z nich. Podczas zapłodnienia komórki jajowej, gdy spotkają się dwa chromosomy XX, rozwija się dziewczynka. W przypadku spotkania chromosomów X od kobiety i Y od mężczyzny rozwija się chłopiec. 

Ryzyko choroby serca

To męski chromosom Y może warunkować większą podatność panów do choroby wieńcowej serca. Potwierdziły to badania brytyjsko-australijskich naukowców, przedstawione na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.

Wzrost — Co dziecko dziedziczy 

Wg brytyjskich naukowców większy wpływ na niski lub wysoki wzrost dziecka ma wzrost ojca. Z kolei geny przekazywane przez kobietę silniej warunkują wagę dziecka.

A co dziecko może odziedziczyć po obu rodzicach? 

Nie oszukujmy się, dziedziczenie jest niczym gra w totka — nigdy nie ma pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z nadzieją. W końcu dziecko otrzymuje zestaw 23 chromosomów od ojca i 23 od matki, a wraz z nimi geny recesywne i dominujące. Te drugie dają większą szansę na dziedziczenie określonych cech przez dziecko. 

A lista jest spora. Do cech dominujących należą m.in.:

  • ciemne lub kręcone włosy;
  • brązowy kolor oczu;
  • grupa krwi Rh+;
  • zgarbiony nos;
  • odstające uszy;
  • skłonność do piegów;
  • charakterystyczne dołeczki w policzkach.

 

A jakie cechy odziedziczyło Wasze dziecko 😉 ? 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 2 sierpnia 2021

Co dać w prezencie na chrzest dla dziewczynki?

Niedawno pojawił się na świecie nowy członek Twojej rodziny i świeżo upieczeni rodzice organizują chrzciny, na które jesteś zaproszony. W tym dniu tradycyjnie wręcza się maluchowi podarunek. Jeśli niemowlę jest płci żeńskiej, poniżej znajdziesz kilka propozycji, co kupić na chrzest dla dziewczynki.

Praktyczny prezent na chrzciny dla małej dziewczynki

Chrzciny dziecka odbywają się, gdy jest ono na etapie niemowlęcym swojego rozwoju. W związku z tym, jeśli chcesz podarować dziecku coś, co przyda mu się wkrótce po chrzcinach i co sprawi frajdę maluchowi, pamiętaj, by odpowiednio dobrać podarunek do okresu życia. Maluszek w czasie chrzcin ma zazwyczaj 3-4 miesiące. Upewnij się, że jest to funkcjonalna zabawka, która dostarczy niemowlęciu mnóstwo zabawy i pomoże w jego prawidłowym rozwoju.

Gryzak sensoryczny – ukoi ból i trud ząbkowania, pobudzi rozwój malucha

Świetny pomysł na prezent dla niemowlaczka w okresie chrztu to gryzak sensoryczny, który z pewnością przyda się dziecku (i rodzicom!) w zbliżającym się okresie ząbkowania. Jak powszechnie wiadomo, proces ten wiąże się z dużym bólem i dyskomfortem, co skutkuje niepokojem i częstym płaczem dziecka. Możliwość podgryzania i przesuwania miękkiej zabawki w jamie ustnej ukoi podrażnione dziąsła niemowlęcia. Przy okazji, wyraziste kolory i różnorodność kształtów i materiałów będą pobudzać rozwój percepcji i wzroku chrześniaczki. Efekty dźwiękowe będą stymulować dziecko do zabawy.

Karuzela lub pozytywka – zaciekawi dziecko i zagra piękną, uspokajającą melodię

W wieku, w którym przyjmuje się chrzest, kilkumiesięczne niemowlę jest już w stanie wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Dzięki temu obracająca się kolorowa karuzela pomoże mu ćwiczyć mięśnie oczu i rozwijać koordynację wzrokową. Przyjemne, spokojne melodie pomogą wyciszyć dziecko i przygotować je do snu. Urocze, kolorowe zwierzątka na karuzeli świetnie nadają się jako upominek dla dziewczynki.

Uniwersalny podarunek dla dziewczynki na chrzest

Jeśli rodzice są osobami religijnymi i praktykującymi wiarę, możesz podarować malutkiej dziewczynce medalik na łańcuszku. Inne sprawdzone pomysł to kuferek na drobne dziecięce skarby, które gromadzą rodzice, takie jak pierwszy ząbek czy pierwszy obcięty pukiel włosków. Dla dziewczynki możesz też kupić uroczy, elegancki kaftanik do kompletu z opaską na główkę i bucikami. Upewnij się, że kupujesz właściwy rozmiar – najlepiej podpytaj o niego dyskretnie mamę dziewczynki.

Oryginalny prezent na chrzciny dla dziewczynki – co wybrać?

Mniej powszechne prezenty na chrzest to np. srebrna grzechotka z wygrawerowanymi życzeniami i dedykacją – oczywiście mała dziewczynka nie przeczyta jej i nie zrozumie, jednak na pewno docenią ją rodzice dziecka, a po latach będzie wzruszającą pamiątką także dla małej. Wciąż dość oryginalne są też prezenty niematerialne. Może to być np. profesjonalna sesja fotograficzna dla niemowlęcia. Rodzice na pewno się ucieszą, a maluch na pewno doceni je, gdy podrośnie.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym inspiracjom będzie ci łatwiej znaleźć oryginalny prezent na chrzciny dla dziewczynki. Za niektóre prezenty mała chrześniaczka podziękuje ci dopiero za jakiś czas, dla tej chwili warto jednak przygotować dla niej coś wyjątkowego! W poszukiwaniu idealnego prezentu możesz zajrzeć na stronę empik.com: https://www.empik.com/zabawki/zabawki-dla-najmlodszych

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close