Zdrowie 7 maja 2023

Marchew to nie tylko beta-karoten, to klucz w „odmładzaniu na surowo”

Marchew jest częstym gościem na naszych, polskich stołach. Warzywo to doceniane jest za swoją dostępność, niską cenę, bogactwo wartości odżywczych oraz uniwersalność – idealnie nadaje się do potraw zarówno na słono, jak i słodko. Marchew kojarzy się przede wszystkim z beta-karotenem, ale warzywo to ma do zaoferowania znacznie więcej dobrego… Czy znasz wszystkie korzyści z jego spożywania?

Polska jest w czołówce europejskich producentów tego pomarańczowego warzywa. Co roku zbieramy jej około 800 tysięcy ton. Mimo to nie do końca zdajemy sobie sprawę, dlaczego jest ona tak ważna w naszej diecie i czemu szklanka świeżo wyciskanego soku z marchewki może pomóc w zapewnieniu dobrostanu całego organizmu.

Dlaczego marchew?

W projekcie Odmładzanie na surowo marchew pełni jedną z kluczowych ról ze względu na trzy charakteryzujące ją podstawowe cechy: cenę, dostępność oraz ogrom składników odżywczych i korzyści z jej spożywania dla naszego zdrowia. I tak jak o dostępności (znajdziecie ją w każdym warzywniaku i każdym markecie) i cenie (zwykle od 3 do 5 złotych za kilogram) przekonywać nie trzeba, tak warto przypomnieć o jej sile i właściwościach zdrowotnych…

Najzdrowszą i najbardziej odżywczą formą tego warzywa jest zatem oczywiście jego surowa postać, jak w większości przypadków, kiedy mówimy o warzywach i owocach. To właśnie w niej kryją się złoża wartości odżywczych, których desperacko pragną nasze organizmy. Gotowanie marchwi znacznie zwiększa jej indeks glikemiczny. Dlatego spożywanie jej w dużych ilościach w tej formie nie jest wskazana na przykład osobom zmagającym się z cukrzycą. Obróbka termiczna sprawia również, że jarzyna wytraca część swoich cennych wartości. Marchew jest także pokarmem lekkostrawnym, przez co idealnie nadaje się do jedzenia o każdej porze dnia i nocy. Pijąc świeżo wyciskany sok z 4-6 marchwi regularnie, dostarczysz sobie mnóstwa wartości odżywczych, poprawisz wzrok i skórę oraz pomożesz sobie uniknąć znacznej ilości chorób i zapaleń rozwijających się w organizmie. 

Nie bez powodu jest to również najbezpieczniejszy pokarm niemleczny dla niemowląt. Zaleca się jego podawanie dzieciom już od najmłodszych lat. Świeżo wyciskany sok z marchewki działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy u dzieci, pobudzając tym samym kości do wzrostu. Ze względu na swoje działanie, marchew polecana jest również osobom starszym, które niestety często zmagają się z problemami kostnymi i mnóstwem innych schorzeń, na które remedium może być właśnie surowa marchew. 

Marchew kopalnią wartości odżywczych

Marchew posiada bardzo małą ilość węglowodanów – w 100 g zaledwie 11 g – bardzo mało, jak na warzywo. Zawiera cenny błonnik, który pozwala nam na prawidłowe trawienie oraz pobudza wątrobę do działania. Ponadto w marchewce znajdziemy cenne składniki takie jak potas, sód, wapń i magnez. 

Marchewka to złoża również witaminy K, ale przede wszystkim alfa i beta-karotenu, które człowiekowi potrzebne są do dbania o prawidłowy wzrok oraz piękną i młodą skórę. W naszych jelitach beta-karoten zamienia się w witaminę A, która następnie magazynowana jest w wątrobie i wykorzystywana do wielu funkcji chroniących nasz organizm. Marchew zawiera też cenne przeciwutleniacze, które bronią nas przed rakotwórczymi wolnymi rodnikami. Pomarańczowa jarzyna chroni nasz układ krwionośny, wzmacniając go i wspomagając, a do tego obniża niepożądany cholesterol, który jest przyczyną wielu chorób naszej generacji – takich jak miażdżyca czy udar. Spożywanie marchewki regularnie działa łagodząco na zapalenia, które rozwijają się w naszym organizmie częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.

Możliwości wykorzystania marchewki są nieskończone. Jeśli natomiast szukasz inspiracji, warto odwiedzić projekt Odmładzanie na surowo i zainspirować się zarówno wpisami innych użytkowników jak i filmami, które udostępniamy, również ze zdrowymi przepisami. 

Z marchewki oprócz pysznego napoju możemy zrobić dobrze nam znaną surówkę marchewkowo-jabłkową, a na fanów słodkości czeka ciasto, które swoim pysznym smakiem może przekonać nawet największych sceptyków tego warzywa.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Couleur z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 6 maja 2023

Przyszła wiosna, czas na piknik!

Dni coraz cieplejsze, świat wiosennie zmienia swoje oblicze, rozkwita… Idealnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu jest oczywiście piknik. Słońce, zieleń, szum wiatru czy wody i towarzystwo bliskich osób – czyż do szczęścia potrzeba czegoś więcej? Tak – koszyka piknikowego wypełnionego pysznościami!     

Spontaniczne nasiadówki pod chmurką mają swój urok, jednak gdy wyruszamy większą, zróżnicowaną grupą warto sporządzić plan wyprawy. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemnych niespodzianek. Oczywiście nie musimy planować wszystkiego minuta po minucie, jednak warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, nawet jeśli wydają się oczywiste.

Prognoza i transport

Po pierwsze powinniśmy sprawdzić prognozę pogody na dzień pikniku i ewentualne możliwości  schronienia się przed deszczem czy palącym słońcem w miejscu, do którego zamierzamy się udać. Należy wziąć pod uwagę czy będą z nami dzieci (wtedy trasa powinna być krótsza i warto zaplanować dodatkowe atrakcje np. plac zabaw) i zwierzęta (wtedy dobrze „zahaczyć” o miejsce, gdzie będą mogły swobodnie pobiegać). Duże znaczenie ma też środek transportu, którym dostaniemy się na miejsce – zastanówmy się wcześniej czy skorzystać z samochodu, roweru a może komunikacji miejskiej i własnych nóg. Na piknik najlepiej nadaje się miejsce płaskie i równe.

Przydatny ekwipunek

Wybierając się na piknik musimy też zabrać z sobą odpowiedni ekwipunek. Przede wszystkim koc, ponieważ to na nim zwykle siedzimy. Najlepiej zaopatrzyć się taki z izolacją termiczną
i przeciwwilgociową, wtedy możemy być pewni, że nie przemarzniemy. Nie ma też prawdziwego pikniku bez kosza. Spakujmy do niego talerzyki (mogą być papierowe), sztućce i serwetki (najlepiej nawilżane). Pamiętajmy by zabrać apteczkę oraz worki na śmieci. Jeżeli chcemy urządzić ognisko należy wcześniej zorientować się, gdzie dozwolone jest palenie otwartego ognia. Na piknik można też zabrać gry, które umożliwią miłe i aktywne spędzenie czasu.

Jedzenie na pikniku

Istotnym elementem pikniku jest jedzenie. Generalna zasada – nie bierzmy produktów, które mogą się popsuć, dlatego zrezygnujmy z majonezowych sałatek, produktów mlecznych czy kompotów. Stawiajmy na jedzenie suche, czyli przede wszystkim kanapki (najlepiej z razowego pieczywa z dużą ilością warzyw), bułeczki, muffiny czy owsiane ciasteczka. Zabierzmy też pokrojone warzywa np. marchewkę, ogórka czy seler naciowy. Z owoców spakujmy winogrona, jabłka, gruszki, banany i truskawki. Nie pijmy słodkich, gazowanych napojów, lepiej zaopatrzyć się w zapas niegazowanej wody lub przygotować zdrową lemoniadę z cytryny, limonki i liści mięty.

Grill…

Jeżeli natomiast planujemy przyrządzić jedzenie na miejscu, powinniśmy zabrać grilla, najlepiej jednorazowego oraz węgiel drzewny.

– Posiłek na łonie natury proponuję wzbogacić o nasze wędliny z linii Dobrowolscy Tradycyjnie Wędzone – mówi Anna Burak z firmy Dobrowolscy. – Szczególnie polecam Paluszki wadowickie z szynki o zawartości 97% mięsa i Kiełbasę głogowską o 92% mięsności. Ciekawą propozycją są też dania gotowe z linii Dobrowolscy od kuchni, które z powodzeniem można grillować – szczególnie nasze dwie nowości: Hamburgery mięsne i Roladki mięsne kebab.

…czy tarta?

A dla tych, którzy nie planują zabierać grilla, a nie wyobrażają sobie posiłku na świeżym powietrzu bez wędliny proponujemy przepis na wiejską tartę z serem i szynką. Doskonale smakuje zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno. Udanego pikniku!

Tarta wiejska z szynką i serem

Fot. Materiały prasowe

Składniki:

50 dag ciasta francuskiego

25 dag Szynki bez dodatku konserwantów Dobrowolscy

25 dag sera mazdamer

1 jajko

Sposób przygotowania:

Szynkę kroimy drobno. Ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy z niego dwa koła pasujące do blachy. Jej dno wykładamy papierem do pieczenia i na nim kładziemy pierwsze koło z ciasta. Układamy na nim szynkę i plastry sera. Zakrywamy drugim fragmentem ciasta i sklejamy brzegi. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Wierzch tarty pędzlujemy rozbełtanym jajkiem. Pieczemy przez 30 minut.


Dobrowolscy to rodzinny zakład mięsny założony w 1990 roku przez Stanisława Dobrowolskiego i jego syna Adama, zlokalizowany w Wadowicach Górnych. Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wędlin i dań gotowych zgodnie z mottem
„Łączymy smakiem pokolenia”. Do produkcji wykorzystuje mięso pozyskiwane z tradycyjnego chowu. Od początku współpracuje z lokalnymi hodowcami, co łączy z dbałością o środowisko naturalne. Jest firmą ze 100% polskim kapitałem, która uzyskała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Podkarpacką Nagrodę Gospodarczą i certyfikaty „Przedsiębiorstwo Fair Play” oraz „Solidna Firma”.

www.dobrowolscy.pl

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 6 maja 2023

Vege szaszłyki z grilla w marynacie z pesto

Pyszne i wegańskie danie na grilla? Polecamy vege szaszłyki na bazie kotletów sojowych, warzyw i pysznej marynaty z pesto. Pełne aromatu danie z pewnością zachwyci nie tylko miłośników wegańskich opcji, ale również pozytywnie zaskoczy fanów mięsnych przysmaków. Smacznego!

Vege szaszłyki z grilla — przepis

Składniki:

• opakowanie kotletów sojowych
• warzywa: pieczarki, papryka, cebula, cukinia, rzodkiewka
• olej rzepakowy Rapso
• ulubione przyprawy na grilla np. wędzona papryka, zioła prowansalskie, sól, pieprz itd.

Marynata z pesto:

• 60 g świeżych liści bazylii
• 50 g migdałów w płatkach KRESTO
• ok 1/3 szklanki oleju rzepakowego Rapso
• 2-3 ząbki czosnku
• łyżeczka soli
• łyżeczka pieprzu

Wykonanie:

1. Kotlety sojowe zalej wrzątkiem i odstaw na 10-15 minut (na początku będą się unosić więc można obciążyć je np. talerzykiem).
2. Odsącz je na sitku z wody i poczekaj, aż ostygną. Po tym czasie w rękach wyciśnij z nich wodę. Kotleciki można przekroić na pół.
3. Do blendera włóż składniki na marynatę i całość zblenduj.
4. Do pojemnika włóż kotlety oraz pesto. Zamknij szczelnie pojemnik i całość potrząsaj, aż kotlety będą pokryte marynatą. Tak przygotowane mięso sojowe wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
5. Kolejnego dnia umyj i pokrój pozostałe składniki na szaszłyki.
6. Polej je olejem rzepakowym, przypraw i dokładnie wymieszaj.
7. Na długie patyczki nadziewaj kolejno warzywa oraz zamarynowane sojowe kotlety.
8. Szaszłyki grilluj lub upiecz w piekarniku.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close