Marchew to nie tylko beta-karoten, to klucz w „odmładzaniu na surowo”
Marchew jest częstym gościem na naszych, polskich stołach. Warzywo to doceniane jest za swoją dostępność, niską cenę, bogactwo wartości odżywczych oraz uniwersalność – idealnie nadaje się do potraw zarówno na słono, jak i słodko. Marchew kojarzy się przede wszystkim z beta-karotenem, ale warzywo to ma do zaoferowania znacznie więcej dobrego… Czy znasz wszystkie korzyści z jego spożywania?
Polska jest w czołówce europejskich producentów tego pomarańczowego warzywa. Co roku zbieramy jej około 800 tysięcy ton. Mimo to nie do końca zdajemy sobie sprawę, dlaczego jest ona tak ważna w naszej diecie i czemu szklanka świeżo wyciskanego soku z marchewki może pomóc w zapewnieniu dobrostanu całego organizmu.
Dlaczego marchew?
W projekcie Odmładzanie na surowo marchew pełni jedną z kluczowych ról ze względu na trzy charakteryzujące ją podstawowe cechy: cenę, dostępność oraz ogrom składników odżywczych i korzyści z jej spożywania dla naszego zdrowia. I tak jak o dostępności (znajdziecie ją w każdym warzywniaku i każdym markecie) i cenie (zwykle od 3 do 5 złotych za kilogram) przekonywać nie trzeba, tak warto przypomnieć o jej sile i właściwościach zdrowotnych…
Najzdrowszą i najbardziej odżywczą formą tego warzywa jest zatem oczywiście jego surowa postać, jak w większości przypadków, kiedy mówimy o warzywach i owocach. To właśnie w niej kryją się złoża wartości odżywczych, których desperacko pragną nasze organizmy. Gotowanie marchwi znacznie zwiększa jej indeks glikemiczny. Dlatego spożywanie jej w dużych ilościach w tej formie nie jest wskazana na przykład osobom zmagającym się z cukrzycą. Obróbka termiczna sprawia również, że jarzyna wytraca część swoich cennych wartości. Marchew jest także pokarmem lekkostrawnym, przez co idealnie nadaje się do jedzenia o każdej porze dnia i nocy. Pijąc świeżo wyciskany sok z 4-6 marchwi regularnie, dostarczysz sobie mnóstwa wartości odżywczych, poprawisz wzrok i skórę oraz pomożesz sobie uniknąć znacznej ilości chorób i zapaleń rozwijających się w organizmie.
Nie bez powodu jest to również najbezpieczniejszy pokarm niemleczny dla niemowląt. Zaleca się jego podawanie dzieciom już od najmłodszych lat. Świeżo wyciskany sok z marchewki działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy u dzieci, pobudzając tym samym kości do wzrostu. Ze względu na swoje działanie, marchew polecana jest również osobom starszym, które niestety często zmagają się z problemami kostnymi i mnóstwem innych schorzeń, na które remedium może być właśnie surowa marchew.
Marchew kopalnią wartości odżywczych
Marchew posiada bardzo małą ilość węglowodanów – w 100 g zaledwie 11 g – bardzo mało, jak na warzywo. Zawiera cenny błonnik, który pozwala nam na prawidłowe trawienie oraz pobudza wątrobę do działania. Ponadto w marchewce znajdziemy cenne składniki takie jak potas, sód, wapń i magnez.
Marchewka to złoża również witaminy K, ale przede wszystkim alfa i beta-karotenu, które człowiekowi potrzebne są do dbania o prawidłowy wzrok oraz piękną i młodą skórę. W naszych jelitach beta-karoten zamienia się w witaminę A, która następnie magazynowana jest w wątrobie i wykorzystywana do wielu funkcji chroniących nasz organizm. Marchew zawiera też cenne przeciwutleniacze, które bronią nas przed rakotwórczymi wolnymi rodnikami. Pomarańczowa jarzyna chroni nasz układ krwionośny, wzmacniając go i wspomagając, a do tego obniża niepożądany cholesterol, który jest przyczyną wielu chorób naszej generacji – takich jak miażdżyca czy udar. Spożywanie marchewki regularnie działa łagodząco na zapalenia, które rozwijają się w naszym organizmie częściej, niż zdajemy sobie z tego sprawę.
Możliwości wykorzystania marchewki są nieskończone. Jeśli natomiast szukasz inspiracji, warto odwiedzić projekt Odmładzanie na surowo i zainspirować się zarówno wpisami innych użytkowników jak i filmami, które udostępniamy, również ze zdrowymi przepisami.
Z marchewki oprócz pysznego napoju możemy zrobić dobrze nam znaną surówkę marchewkowo-jabłkową, a na fanów słodkości czeka ciasto, które swoim pysznym smakiem może przekonać nawet największych sceptyków tego warzywa.