Gdzie jest tort oraz Wielki piknik – The Tjong – Khing

Tytuł: Gdzie jest tort oraz Wielki piknik

Autor/Ilustrator: The Tjong – Khing

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Oprawa: Twarda

Książki bez treści są nam już znane, dlatego gdy otrzymałam Gdzie jest tort oraz Wielki piknik nie zdziwiłam się, że nie ma w nich żadnych drukowanych słów. To książki stuprocentowo obrazkowe.

Gdzie jest tort porywa nas w szalony pościg za złodziejami, którym marzy się pyszny tort. Dwa szczury zakradają się do domku piesków i porywają tort, z którym uciekają przez bajkową krainę. Przeprawiają się przez górskie labirynty, chowają się za skałami, przeskakują przez rzeczkę. Gdy myślą, że są już bezpieczne i nareszcie mogą delektować się smakiem swojej zdobyczy, okazuje się, że reszta zwierząt, które ruszyły w pościg, jest już tuż tuż. Dlatego szczury pędem ruszają dalej. Niestety pościg fatalnie się kończy – tort ląduje z stawie:( Wszystkie zwierzęta smucą się i złoszczą, okazuje się jednak, że nie wszystko stracone, a żabka okazuje się bohaterem. Resztę opowieści pozostawiam dla Was.

Wielki piknik to historia przedstawiająca perypetie zwierząt, które chciały zorganizować wspólny piknik. Każda kolejna strona jest kontynuacją wyprawy, której finałem (na szczęście) jest wspólne biesiadowania. Organizacja pikniku to nie taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać, ponieważ po drodze można przeżyć wiele przygód, przepraw przez rzekę, wspinaczkę w górę, kłopoty z latawcem i oczywiście pościg za złodziejami tortów:)

Tak, tortów, to główni bohaterzy i największa atrakcja pikniku. Toteż, zwierzęta z ogromną troską je transportują, jednak nie obywa się bez kłopotów. Tym bardziej, jeśli w swoich szeregach ma się złodziejaszków. Podejrzenia spadają, po raz kolejny, na dwa szczury, to za nimi trwa pościg, jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna i ktoś inny winny jest kradzieży. Tę zagadkę jednak rozwiążcie sami.

Książki obrazkowe mobilizują nas do przeglądania, szukania szczegółów, a wręcz tworzenia swoich scenariuszy i możliwych rozwiązań. Ponieważ zwierzęta na każdej stronie się powtarzają można je wyszukiwać, coraz to w nowej pozie czy roli. To świetny trening na spostrzegawczość, jak również cierpliwość. Wyobraźnia również moe pracować tu na najwyższym poziomie, gdyż każde zwierze tworzy swoją opowieść.

Olka bardzo lubi te książki, sama często po nie sięga i mówi – “Teraz zgadujemy”. Sama szuka tortu i poszczególnych zwierząt. Wciąga mnie w zabawę mówiąc – “Mamo teraz mów, gdzie jest wąż?”, “Gdzie jest kameleon?” itd.

Z całego serca polecam taki rodzaj książek. Autor The Tjong – Khing sprawił, że wraz z moimi dziećmi spędzamy miło czas. Czaruje i wciąga bez reszty w przygody bohaterów.

Recenzja powstała w ramach współpracy z wydawnictwem Dwie  Siostry.
Zdjęcia: Magdalena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close