Mezoterapia mikroigłowa – co warto wiedzieć przed zabiegiem
Mezoterapia mikroigłowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej. Na czym polega zabieg, dla kogo jest przeznaczony i co warto o nim wiedzieć?
Mezoterapia mikroigłowa polega na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, które pobudzają układ odpornościowy, przyczyniając się do poprawy krążenia i naturalnej przebudowy tkanki. Podczas tego zabiegu aktywują się w skórze procesy naprawcze i stymulujące produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego.
Mikronakłuwanie przynosi bardzo dobre efekty w walce z bliznami potrądzikowymi i pooperacyjnymi, zmarszczkami oraz przebarwieniami. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie się do zabiegu, a później stosowanie się do zaleceń specjalisty.
Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy od tego, z jakim problemem skóry się zmagamy. W przypadku przebarwień zabiegi powtarza się co 2 tygodnie, jeśli zaś chcemy walczyć ze zmarszczkami czy bliznami, zaleca się wykonywanie zabiegów co 3-4 tygodnie.
Mezoterapia mikroigłowa – przygotowanie skóry do zabiegu
Aby mezoterapia mikroigłowa przyniosła dobre efekty, należy odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim trzeba dobrze nawilżyć i uelastycznić skórę.
Do mycia i demakijażu wybierać delikatne preparaty (pianki lub żele), które nie zawierają w swoim składzie agresywnych środków myjących zaburzających naturalną barierę ochronną naskórka. Mam na myśli: ALS, SLS i SLES.
Do codziennej pielęgnacji należy włączyć serum z substancjami aktywnymi dopasowanymi do potrzeb skóry, krem nawilżający oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym najlepiej SPF 50.
Tydzień przed zabiegiem należy wykonać peeling chemiczny lub enzymatyczny. Najlepiej przeprowadzić go w gabinecie kosmetycznym, jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz umówić się do kosmetologa, zrób delikatny peeling w domu.
Bardzo istotne jest również porządne nawodnienie organizmu. Zaleca się picie około 2-3 litrów wody dziennie – gwarantuje to szybszą regenerację po zabiegu i lepszą przebudowę skóry.
Mezoterapia mikroigłowa – pielęgnacja skóry po zabiegu
Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu (bo po mikronakłuwaniu mniej więcej tyle czasu pozostają otwarte kanaliki) należy stosować zalecone przez kosmetologa preparaty, które pozytywnie wpłyną na rekonwalescencję skóry i zapobiegną utracie wody z naskórka. Absolutnie nie wolno aplikować na skórę żadnych produktów na własną rękę.
Po upływie doby od zabiegu wskazane jest włączenie do pielęgnacji delikatnego preparatu myjącego, kremu z kwasem hialuronowym i ceramidami oraz oczywiście ochrony UV, którą należy stosować przynajmniej przez miesiąc od wykonania zabiegu.
Z kolei po 3-4 dniach warto rozszerzyć pielęgnację o produkty przyspieszające produkcję kolagenu.
Mezoterapia mikroigłowa – zakazy i zalecenia po zabiegu
Przez przynajmniej 3 dni od wykonania zabiegu powinniśmy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i koniecznie stosować ochronę UV. Należy również unikać bardzo wysokich temperatur, wizyt w saunie oraz na basenie.
Zalety mikronakłuwania
- Dzięki szybkiej rekonwalescencji i małej inwazyjności mikronakłuwanie może być wykonywane przez cały rok z zachowaniem ochrony przeciwsłonecznej przynajmniej miesiąc po zabiegu.
- Mezoterapię mikroigłową można wykonywać na każdym rodzaju skóry, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bez względu na wiek.
- Zabieg ten wykazuje szerokie spektrum działania:
– poprawa gęstości i elastyczności skóry,
– spłycenie zmarszczek,
– rozjaśnienie przebarwień,
– zmniejszenie widoczności blizn,
– wyrównanie struktury skóry.
Wskazania do zabiegu mikronakłuwania
– utrata jędrności i elastyczności skóry,
– zmarszczki,
– blizny potrądzikowe i pooperacyjne,
– przebarwienia,
– skóra naczyniowa.
Przeciwwskazania do zabiegu mikronakłuwania
– antybiotykoterapia,
– terapia retinoidami – od jej zakończenia musi minąć przynajmniej 6 do 12 miesięcy,
– ciąża,
– skłonność do bliznowców,
– opryszczka,
– nowotwory,
– świeżo i mocno opalona skóra,
– trądzik różowaty,
– stany zapalne i alergiczne skóry.