Mięta meksykańska w doniczce. Jak ją uprawiać?
Mięta meksykańska w doniczce to coraz częstszy widok na polskich parapetach. Ta odporna na błędy początkujących roślina, znana też jako kubańskie oregano, jest ziołem o aromatycznych liściach, które można wykorzystać w kuchni oraz medycynie naturalnej.
Czym jest mięta meksykańska (kubańskie oregano)?
Jest to roślina wieloletnia, która posiada proste pędy i kwitnie lawendowymi kwiatami od lipca do jesieni. Mięsiste, owalne, ząbkowane i nieco „włochate” zielone liście wydzielają charakterystyczny zapach, który kojarzy się z połączeniem mięty i cytryny lub oregano. Zapach wyczuwamy za sprawą olejków eterycznych, które roślina uwalnia podczas dotykania jej powierzchni.
Zastosowanie mięty meksykańskiej (kubańskiego oregano)
Już jeden listek wrzucony do świeżo zaparzonej herbaty lub chłodnej wody z cytryną nada im oryginalny miętowo-cytrusowy smak. Świetnie sprawdzi się w różnych napojach, a także jako dodatek do kolorowych alkoholi. Można dodawać zioło do sałatek, sosów, zup, potraw z mięsa i ryb.
Walory smakowe to niejedyna zaleta kubańskiego oregano. Jego liście stosowane są także w medycynie naturalnej jako domowy środek na przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych (również przy zapaleniu oskrzeli), stany zapalne gardła i jamy ustnej. Obecnym w nich kwasom fenolowym (np. kwas rozmarynowy) przypisuje się działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Liście mięty meksykańskiej można wykorzystać do przygotowania gorących, rozluźniających wydzielinę inhalacji oraz naparów.
Jak uprawiać w doniczce miętę meksykańską?
Można z powodzeniem uprawiać ją w domu i przez długi czas cieszyć się jej intensywnym wzrostem. Bez kłopotu przyjmie się na balkonie, tarasie, jak i na kuchennych parapetach. Da sobie radę także zasadzona w ogrodzie, ale w ciepłych miesiącach. Nie jest rośliną mrozoodporną, więc w naszym klimacie nie poradzi sobie z zimowymi temperaturami. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku jasnym, jak i zacienionym, daje sobie radę również przy błędach typu przelanie lub przesuszenie. Ale jeżeli mięta meksykańska urosła bujna, wymaga żyznej gleby.
Mięta meksykańska w doniczce lubi regularne podlewanie, ale bez przelewania korzeni. Gleba powinna być delikatnie wilgotna, jednak zdecydowane nie może być mokra, stąd warto zadbać o właściwy drenaż. Nie ma konieczności jej nawożenia, jednak odrobina naturalnego nawozu na początku okresu wegetacyjnego wesprze jej wzrost. Co ważne, dobrze regularnie przycinać liście mięty, aby lepiej się rozkrzewiała. Równie ważne jest ucinanie przekwitłych kwiatostanów i wierzchołków, co usprawni wypuszczanie nowych, zdrowszych liści. Jak widać, oregano kubańskie naprawdę nie potrzebuje szczególnych warunków i uwagi, by rosnąć.
Jak rozmnażać miętę meksykańską w doniczce?
Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy odciąć kawałek pędu (około 10-15 cm) i umieścić jego końcówkę (bez liści, które mogą gnić) w wilgotnym podłożu lub szklance z wodą. Teraz tylko trzeba poczekać, aż pojawią się korzenie. Tak przygotowaną roślinkę należy przesadzić we właściwe miejsce w ogrodzie lub do doniczki na parapecie.
Źródło: muratordom.pl, zielonyogrodek.pl
Fot. SpencerWing/Pixabay
- Geranium (anginka) – dlaczego warto mieć ten “babciny” kwiat na parapecie?
- Jak uprawiać oregano w doniczce? To prostsze niż myślisz
- 10 roślin, które według NASA usuną toksyny z twojego mieszkania
- 6 gatunków roślin doniczkowych, które warto mieć w sypialni
- Cytrusy w domu i na balkonie. Jak je uprawiać?
- Forsycja – słoneczny krzew. Jak kwiaty forsycji wpływają na zdrowie?
- Jak zrobić macerat z ziół i kwiatów?