Olej z pestek dyni na pasożyty i nie tylko. Dlaczego warto mieć go w kuchni?
Olej z pestek dyni to jeden z najbardziej cenionych olejów spożywczych. Znalazł on zastosowanie w kuchni, w domowej pielęgnacji urody, oraz jest cenionym naturalnym specyfikiem polecanym w diecie dla zdrowia.
Olej z pestek dyni zawiera głównie tłuszcze, w tym dużą ilość zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas omega-6. Znajdziemy w oleju także witaminy A, D, E, witaminę H, witaminy z grupy B, oraz składnik mineralne, takie jak: cynk, selen, wapń, magnez, sód, fosfor, fluor oraz potas. Ważną rolę odgrywają w nim także antyoksydanty, w tym fitosterole oraz skwalen. Antyoksydanty odpowiadają za unieszkodliwianie wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia się komórek oraz rozwijania się stanów zapalnych, w tym nowotworów.
Olej z pestek dyni w kuchni
Olej z pestek dyni to uznany dodatek do sałatek, past na kanapki, czy sosów. Można go wypijać prosto z łyżeczki, w ramach kuracji przeciwko pasożytom jelitowym. Nie poleca się go do smażenia, ponieważ wysoka temperatura sprawia, że cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe ulegają przekształceniu w szkodliwe tłuszcze trans. Nie należy także przesadzać z ilością oleju, ponieważ zawiera on zbyt małe proporcje kwasów omega-3 do kwasów omega-6, co jest na dłuższą metę szkodliwe dla organizmu człowieka. Można więc albo ograniczyć ilość oleju z pestek dyni w diecie, albo dodatkowo suplementować kwas omega-3, by zachować potrzebną równowagę.
Olej z pestek dyni przeciw pasożytom
Naturalne sposoby walki z pasożytami układu pokarmowego zalecają wypijanie oleju z pestek dyni. Jest to naturalny sposób na owsiki, glisty czy tasiemce. Obecna w nim kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy pasożytów i umożliwia ich usunięcie z jelit wraz z kałem
Jak stosować olej z pestek dyni na pasożyty?
Kuracja powinna trwać dwa tygodnie. Zaleca się, by dzieci do 9-10 roku przyjmowały 1 łyżeczkę oleju z pestek dni na czczo, rano. Dorośli mogą przyjmować 1 łyżkę oleju z pestek dyni na czczo rano, jedną łyżkę po południu, a w dwie godziny później jeszcze jedną łyżkę oleju. Aby staranie było bardziej skuteczne, jednocześnie należy zadbać o ograniczenie słodyczy i zwiększenie ilości błonnika i płynów w diecie, co wesprze ruchy jelit i wydalanie pasożytów z organizmu. Kuracja nie podrażnia błon śluzowych żołądka i jelit, ale przed wdrożeniem jej warto skonsultować z lekarzem, czy nie ma jakichś przeciwwskazań. Rozsądek jest konieczny choćby ze względu na wspomniany wcześniej niesprzyjający stosunek kwasów omega-3 do omega-6.
Olej z pestek dyni dla zdrowia
Poza usuwaniem pasożytów, olej dyniowy ma też inne zalety dla zdrowia. Wpływa on na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, co jest zasługą fitosteroli. Olej z pestek dyni zapobiega wahaniom cukru we krwi, działa żółciopędne.
Wywiera pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Wysoka zawartość antyoksydantów chroni przed tworzeniem się stanów zapalnych w organizmie. Co więcej, obecny w oleju skwalen (silny antyoksydant) wpływa aktywność limfocytów i makrofagów, co wzmacnia system odpornościowy.
Olej dyniowy dla urody
Olej z pestek dyni można wsmarować w skórę po rozcieńczeniu niewielką ilością wody, lub dodać bezpośrednio odrobinę do kremu czy balsamu do ciała. Skóra stanie się odżywiona i wygładzona. Na bazie oleju dyniowego można przygotować domowe peelingi, które pozostawią skórę odświeżoną i zregenerowaną.
Niewielką ilość oleju z pestek dyni wetrzeć z przesuszone końcówki, lub dodać do szamponu czy odżywki. Należy jedynie uważać z ilością oleju, by włosy po użyciu nie wyglądały na klapnięte, nieświeże.
Nierafinowany, naturalny olej dyniowy należy trzymać w ciemnym i suchym miejscu, w temperaturze nieprzekraczającej 20° Celsjusza. Po otwarciu należy go zużyć w ciągu 3 miesięcy.