Party Time! Towarzyska gra od Albi
Żadna impreza, posiadówka, domówka, czy zwykłe spotkanie nie może się obejść bez trzech rzeczy: doborowego towarzystwa, dobrego humoru i gry Party Time! To recepta na długie wieczory, ale też koło ratunkowe, kiedy goście powoli tracą zainteresowanie. Jednak trzeba uczciwie przyznać, że może być też powodem, dla ktoego ci wcale nie będą chcieli rozejść się do domów. Uwaga! Bawicie się na własne ryzyko.
Zawartość pudełka:
- 1 plansza z ruletką
- 6 pionków do gry
- 400 (!) kart (192 karty ze słowami, 92 z ważnymi osobistościami (VIPami), 5 kart z abecadłem, 2 przeglądowe (czyli karty pomocy)
- 1 klepsydra
Cel i zasady gry
Zadaniem uczestników podzielonych na drużyny jest odgadnięcie jak największej liczby haseł i dotarcie pierwszym na metę.
Przygotowanie do gry
Aby rozpocząć grę należy na środku stołu rozłożyć planszę z ruletką, a na niej odpowiednio poukładać karty, znaczkiem do góry. W instrukcji mamy zalecenie, żeby każda z drużyn wybrała kartę i położyła ją na poley ,,Start” Albo mamy tutaj błąd pisarski i chodzi o pionki, albo niezbyt uważnie przyjrzałam się kartom i jeszcze nie doszłam do tego, o które konkretnie chodzi.
Niemniej, nawet jeśli popełniliśmy tutaj błąd, wcale nie popsuł nam zabawy.
Rodzaje kart
Party Time to aż 5 rodzajów kart, które określają formę naszego zadania. Na każdej z nich znajdują się wypunktowane hasła (numery odpowiadają numerom pól na planszy) z różnych kategorii np.: 1. bumerang, 2. łaskotać, 3. Francuz, 4. śluz, 5. parter, 6. cichy, 7. tęcza, 8. dziennik podróży.
- Konfetti — rodzaj zadania: OPISZ/WYJAŚNIJ HASŁO, bez użycia słów z rodziny (np. rower – rowerowy, siatkówka – siatka).
Stając na polu z konfetti, gracz losuje 6 kart, które musi odgadnąć jego drużyna podczas swojej tury.
- Książka – rodzaj zadania: ODNAJDŹ RYM, wymyślając całe frazy.
Hasło: rosa
Źle: rosa – kosa,
Dobrze: gdy na trawie rosa, niepotrzebna będzie kosa
Stając na polu książka, gracz losuje 5 kart, które musi odgadnąć jego drużyna podczas swojej tury. - Aparat – rodzaj zadania: OPISZ postacie.
Tutaj znajdziemy takich VIPów jak Liv Tyler, Jim Carrey, 50 Cent, Daryl Hannah, SpongeBob, Grażyna Torbicka czy Pat i Mat.
Stając na polu z aparatem, gracz losuje 5 kart, które musi odgadnąć jego drużyna podczas swojej tury. - ABC – rodzaj zadania: WYMIEŃCIE co najmniej 20 rzeczowników na podaną literę. Gra cała drużyna.
Stając na polu ABC, gracz losuje 1 kartę, którą musi odgadnąć jego drużyna podczas swojej tury. - Ludzik – rodzaj zadania: POKAŻ hasło za pomocą pantomimy.
Stając na polu z ludzikiem, gracz losuje 2 karty, które musi odgadnąć jego drużyna podczas swojej tury.
Plansza
Na planszy znajdziemy ruletkę ze strzałką wskazującą odpowiednio pola z cyframi 1, 2 i 3. (Nasz wskaźnik początkowo nie chciał się kręcić, ale po jego kilkukrotnym wygięciu zaczął obracać się bez oporu).
Mamy tu też miejsca na karty oznaczone odpowiednimi grafikami, które znajdziemy również na ponumerowanych polach. Jeśli staniemy na polu nr 6 z aparatem, naszym zadaniem będzie opis postaci ukrytej pod numerem 6 na karcie z aparatem.
Pole ,,3” z ludzikiem – pantomima z hasłem nr 3.
Dodatkowo pojawia się tęczowe pole. Drużyna, której pionek stanie w tym miejscu, musi wykonać zadanie wybrane przez przeciwników z najniższą punktacją. W przypadku, kiedy to ich pionek stanie na tym polu, również oni decydują o zadaniu.
Zasady gry
Każda drużyna kręci ruletką i ustawia pionek na polu wskazanym przez grot (1, 2 lub 3). Rozpoczyna drużyna z najmłodszym graczem w ekipie:
Jeżeli pionek stoi na polu numer 1, należy wykonać zadanie z karty ABC, pole nr 2 to opisywanie słów, 3 – pantomima.
Przykład:
Pierwsza drużyna typuje gracza, który musi wykonać zadanie przypisane dla pola numer 2, czyli opisać słowo z karty umieszczone pod nr 2. (Analogicznie, w dalszej grze, stając na polu nr 7, naszym hasłem jest słowo spod tego numeru.)
Gra jest na czas, więc przed rozpoczęciem drużyna przeciwna ustawia klepsydrę i startuje rundę. Gdy przesypuje się piasek, jeden z graczy wykonuje odpowiednie zadania, a jego drużyna odgaduje hasła (jedno, dwa, pięć, lub sześć, w zależności od kategorii).
Po zakończeniu zliczamy zdobyte punkty. Zasada jest bardzo prosta, każde prawidłowo odgadnięte hasło to 1 punkt. Sumujemy i o taką ilość przesuwamy pionek.
Przy maksymalnej liczbie zdobytych punktów możemy dodatkowo zakręcić ruletką i doliczyć je do swojego wyniku. Ta zasada nie dotyczy jednak kategorii ABC. Tutaj punktacja to podwójna wartość wskazana przez ruletkę (max. 6).
Nasze wrażenia
Jak zwykle w przypadku czytania zasad, bałam się, że będzie ciężko od razu je zapamiętać. Gra jednak jest prostsza niż sama instrukcja 🙂 Wszak trzeba tylko przedstawić kilka haseł w odpowiedni sposób, naliczać punkty, przesuwać się do przodu i wygrać. Proste, prawda?
Party Time to bardzo fajny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi. Na pewno trzeba nastawić się na dużo śmiechu, gwaru i niekiedy żalu do swojej drużyny, gdy nie uda się im odgadnąć hasła.
Będąc całkiem szczerą, muszę przyznać, że kategoria z aparatem nie jest moją mocną stroną. Pewnie powinnam wiedzieć, kim są ci wszyscy ludzie, gdzie grali lub co osiągnęli, ale przecież nie mogę we wszystkim być najlepsza 😀
Sama rozgrywka może trwać nawet blisko godzinę. W każdym razie wtedy, kiedy chcemy wyłonić zwycięzcę, kończąc rozgrywkę. My nie zawsze daliśmy radę dokończyć, chociaż im częściej gramy, tym łatwiej nam odgadywać hasła, więc trwa to nieco krócej.
Party Time, z uwagi na trudność niektórych haseł, zdecydowanie przeznaczona jest dla starszych graczy, czyli dla osób, które awansowały na nastolatków (11+).
Gra wizualnie jest „dorosła”, nie ma tu infantylnych grafik, kolor czarny też sugeruje, że nie jest to typowa gra dla dzieci, więc nie będzie „siary” zabranie jej na prawdziwe party.
Pudełko może nie jest kompaktowe, raczej średniej wielkości, jednak zdecydowanie do zaakceptowania, co dla mnie jest dość ważną kwestią. Ogromny plus należy się również za dodanie klepsydry! Bardzo kłopotliwe bywają gry, w których trzeba odmierzać czas, a brakuje jej w zestawie.
Grę oceniam na wartą uwagi. Jeśli lubicie kalambury w różnych wariantach, to myślę, że Wam się spodoba
Tytuł: Party Time
Wiek: od 11 lat
Liczba graczy: 4+
Czas gry: 45 minut
Wydawca: Albi
Dziękuję wydawnictwu Albi za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.