Pralka slim – kiedy sprawdzi się najlepiej
Pralka to sprzęt, bez którego nie obejdzie się żadne gospodarstwo domowe. Tym samym stanowi jeden z kluczowych zakupów podczas urządzania nowego mieszkania lub przeprowadzania remontu łazienki. Niekiedy układ pomieszczenia lub niewielki metraż wymuszają wybór konkretnego modelu. Jeżeli i ty jesteś właścicielem mieszkania z małą łazienką, to pomyśl o pralce slim. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi sprzętu.
1. Co znaczy, że pralka jest slim? Wymiary pralek slim
2. Pojemność pralki i sposób załadunku
3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?
– prędkość wirowania
– zużycie wody
– klasa energetyczna
4. Gdzie sprawdzą się wąskie pralki?
5. Jakie programy powinna mieć dobra pralka slim?
Co znaczy, że pralka jest slim? Wymiary pralek slim
Pralki silim to takie modele urządzenia, które mają mniejszą niż standardowa głębokość. Należy podkreślić fakt, że pralka slim nie jest węższa, lecz płytsza. Jeżeli zatem bardzo zależy ci na wąskim modelu, a jednocześnie nie masz miejsca na otwieranie drzwiczek, to zdecyduj się na pralkę ładowaną od góry. W innym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie właśnie pralka slim, która potrafi idealnie wpasować się na przykład w łazienkową wnękę. Wybór takiej pralki pozwala także na optymalne wykorzystanie miejsca w łazience. Jak już wspomnieliśmy – szerokość pralki slim nie odbiega od jej standardowych wariantów, natomiast głębokość wynosi od 30 do 40 cm. Warto wiedzieć, że niestandardowe wymiary nie ujmują pralce funkcjonalności. Sprzęt nadal może być wyposażony w funkcjonalne programy oraz mieć satysfakcjonującą ładowność.
Pojemność pralki i sposób załadunku
Pojemność pralki to istotny parametr. To od niego zależy bowiem, ile możemy zrobić prania jednorazowo. Rozstrzał jest tutaj dosyć spory, bo od 3 do 13 kg. Pojemność pralki powinna być dostosowana do liczby członków rodziny, a także do osobistych preferencji kupującego – zastanów się zatem, czy wolisz jednorazowo zrobić większe pranie, czy robić je częściej małymi partiami. Jeżeli nie posiadasz suszarki, to z pewnością warto rozważyć tę drugą opcję. Częstsze wykonywanie prania sprawdzi się zwłaszcza zimą, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na wysuszenie ubrań na balkonie czy w ogródku. Pojemność należy także wybierać pod względem sposobu użytkowania pralki. Czasem zdarza się tak, że jedno gospodarstwo domowe dzieli kilka dorosłych osób, które piorą swoje ubrania oddzielnie, a więc spokojnie można się wówczas zdecydować na pralkę o mniejszej ładowności. Z kolei w przypadku rodziny z dwojgiem lub więcej małych dzieci, lepiej wybrać model o większej ładowności – nawet jeżeli pranie będzie się odbywać stosunkowo często, to ciuszków będzie dużo (dzieci często się bowiem przebiera).
Omawiane pralki slim są ładowane od przodu, a zatem należy wygospodarować tyle miejsce, aby swobodnie otwierać drzwiczki i wyjmować pranie. Jeżeli może to być kłopotliwe, to warto rozważyć raczej pralkę, ładowaną od góry. Nie ma wówczas problemu z otwieraniem drzwiczek, a pralki te są z reguły wąskie i ustawne. Pralka ładowana od góry może się sprawdzić w przypadku rodzin z małymi dziećmi, by ograniczyć im dostęp do panelu sterowania. To dobre rozwiązanie także dla osób starszych, gdyż nie wymaga schylania się.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?
-
Prędkość wirowania – to parametr, na który z pewnością warto zwrócić uwagę. Oznaczony liczbami, które informują o ilości obrotów na minutę informuje nas o maksymalnej prędkości wirowania. Wskaźnik ten może wynosić od 800 do 1600 obr/min. Nietrudno się domyślić, że im wyższy ów parametr, tym suchsze otrzymamy pranie. Na większe obroty warto się zdecydować, gdy często używamy pralki.
-
Zużycie wody – jest to kolejna kwestia, którą należy rozważyć podczas dokonywania wyboru pralki. Zużycie wody może wynosić od ok. 24 do 60 litrów wody. Oczywiście lepiej decydować się na urządzenie o niskim zużyciu wody, co pozwoli zmniejszyć rachunki.
-
Klasa energetyczna – klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika o zużyciu prądu, które to zużycie zgodne jest z unijnymi dyrektywami. Jeżeli zależy ci na mniejszym zużyciu prądu, a tym samym niższych rachunkach, to szukaj pralki, oznaczonej A+++.
Gdzie sprawdzą się wąskie pralki?
Wąskie pralki sprawdzą się w łazienkach o niewielkim metrażu, ale także w tych nieustawnych pomieszczeniach. Z reguły mieszkania w starym budownictwie mają pozornie nieprzydatne wnęki czy dziwny układ pomieszczeń. Jednakże taka wnęka może niekiedy posłużyć jako miejsce na pralkę – należy jednak przy tym pamiętać, że urządzenie nie może idealnie przylegać do otaczających je ścian.
Jakie programy powinna mieć dobra pralka slim?
Pralka slim – jak i każda inna – powinna posiadać funkcjonalne programy, które będą odpowiadały na potrzeby rodziny. Można jednak wymienić uniwersalne programy, które przydadzą się każdemu użytkownikowi. Są to na przykład: program skróconego prania, program oszczędny ECO, program przeznaczony do prania delikatnych tkanin, a także specjalny program do prania swetrów, dżinsów oraz obuwia, dodatkowe płukanie, ochrona przed zagnieceniami, ustawianie opóźnionego startu. We współczesnym świecie niemal obowiązkowym programem jest program antyalergiczny.
Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.