Gry planszowe i nie tylko 8 listopada 2020

Z kwiatka na kwiatek – wciel się w rolę ogrodnika, sadź rabatki i wab motyle

Z kwiatka na kwiatek” to gra, która przywołuje na myśl wiosnę. Zachwyca kolorami, kwiatami i barwnymi motylami. Aż człowiek ma ochotę wyjść na dwór, pobiegać po zielonej łące, wygrzać się w słońcu i pogrzebać trochę w ogródku. Sęk w tym, że teraz mamy jesień i ta wizja nijak ma się do aury za oknem, ale to nic, bo z pomocą nowej planszówki od Naszej Księgarni możemy stworzyć wiosenny klimat w domowym zaciszu ?

Cel gry Z kwiatka na kwiatek

Celem gry jest worzenie pięknych i dużych rabatek, które przyciągną jak najwięcej motyli. Na potrzeby tej zabawy wcielamy się więc w rolę ogrodników, wyobrażamy sobie, że jesteśmy właścicielami działki, drewnianej altany i próbujemy wokół niej zasadzić kwieciste grządki.  

Za stworzenie rabaty i zwabienie do niej motyli, dostajemy punkty – im więcej ich przyleci, tym więcej punktów zdobędziemy.

Przebieg gry Z kwiatka na kwiatek

Generalnie zasady są proste: na straganie kupujemy kwiaty (wybieramy jeden dowolny żeton), obsadzamy nimi swoją działkę i wybieramy motyla, który poleci z nami na naszą grządkę. Tworzenie rabat jednak nie polega na bezmyślnym układaniu tekturowych roślinek, gdzie popadnie. Trzeba to robić z głową, tak aby stykało się ze sobą jak najwięcej kwiatów w tym samym kolorze, bo to stwarza możliwości do posiadania wielu motyli na jednej rabacie.

Co ciekawe gra posiada dwa warianty przebiegu rozgrywki: w jednym wykorzystujemy tylko kafelki (żetony) pojedynczych kwiatów, pęki kwiatów i motyle, w drugim zaś mamy jeszcze karty z różnymi działaniami, jakie musimy wykonać – np. przesunąć we wskazane miejsce motyla, czy umieścić jakieś kwiaty na swojej działce.  

Dla kogo przeznaczona jest gra Z kwiatka na kwiatek?

Obydwa warianty mają jasne zasady, łatwe do zapamiętania. Dzięki czemu cała gra jest prosta i można do niej zwerbować młodsze dzieciaki, niż sugerują to autorzy (wiek 10+).

Do rywalizacji może przystąpić od dwóch do czterech osób, a orientacyjny czas rozgrywki zajmuje mniej więcej pół godziny. Myślę, że to idealna opcja dla zabieganych i dla tych, którzy nie potrafią długo wysiedzieć w miejscu ?

Elementy gry Z kwiatka na kwiatek

Średniej wielkości pudełko skrywa w sobie:

40 kafelków (żetonów) kwiatów – na każdym dwa pojedyncze (w różnych kolorach),

10 pęków kwiatów,

4 altany,

40 drewnianych i kolorowych motyli,

4 kapelusze,

21 kart z działaniami do wykonania,

a także wiązany woreczek do przechowywania motyli.

Całość prezentuje się pięknie, iście wiosennie! Wszystkie elementy są kolorowe i wykonane bardzo starannie. Przyznam szczerze, że gdy dotarła do mnie przesyłka z ową grą, w pierwszej chwili oniemiałam z wrażenia i jeszcze bardziej ucieszyłam się, że stałam się jej posiadaczką.

Poza tym kolejny raz nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Nasza Księgarnia serwuje nam zachwycające produkty (książki, gry, puzzle), z niebywale piękną szatą graficzną i dbałością o wszelkie szczegóły. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że to jedno z moich ulubionych wydawnictw i zawsze z pewną dozą niecierpliwości czekam na kolejne nowości.

Gra „Z kwiatka na kwiatek” niewątpliwie mnie oczarowała, zarówno wizualnie, jak i pod kątem pomysłu na planszówkę. Pisałam już o tym przy okazji recenzji „Idzie fala”, że sekret tkwi w prostocie i to lubię. Co ważne nie tylko ja stałam się sympatykiem tworzenia kolorowych rabat, bo planszówka ta bardzo spodobała się też moim dzieciom. Odkąd znalazła się w naszym domu, nie ma dnia, by któreś nie pytało – czy zagramy? ?

 

Autorzy:  Ekaterina Gorn, Igor Sklyuev
Ilustracje: Ekaterina Gorn
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 10-110 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 min

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Fot. Archiwum prywatne J.Fizia

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 6 listopada 2020

Skutki przedawkowania witamin. Sprawdź, czy występują u Ciebie

Skutki przedawkowania witamin nie zawsze kojarzymy z łykaniem w nadmiarze popularnych suplementów diety. Tymczasem, wbrew pozorom, witaminy to nie tylko zdrowie, przyjmowane w nadmiarze, mogą być powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Masz te objawy? Być może to nadmiar witamin. 

Hiperwitaminoza 

Hiperwitaminoza jest przeciwieństwem awitaminozy, czyli niedoboru witamin w organizmie. Hiperwitaminoza jest skutkiem przyjmowania zbyt dużej ilości suplementów diety. Przedawkowanie różnych witamin daje różne objawy (co zostało opisane poniżej), ale można wyodrębnić grupę wspólnych objawów towarzyszących. Należą do nich:

– Objawy zewnętrzne: kruche łamliwe paznokcie i włosy, sucha i szorstka skóra, wysypka, świąd.

– Objawy wewnętrzne: wymioty, biegunka, osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, bóle głowy, bóle brzucha.

 

Witamina A 

Jej nadmiar niełatwo usunąć z organizmu, bo witamina A odkłada się między innymi w tkankach wątroby. Jej przedawkowanie uważane jest za toksyczne dla organizmu. Nadmiar witaminy A objawia się bólami głowy i brzucha, nudnościami, zmęczeniem, wypadaniem włosów i łamliwymi paznokciami. Szczególnie to ostatnie może być mylące, bo witaminę A łyka się przecież między innymi z myślą o mocnych paznokciach i lśniących włosach.

 

Witamina B 

A właściwie należałoby powiedzieć: witaminy z grupy B, bo każda z nich ma określone działanie, a przedawkowanie objawia się różnorako. 

Stosunkowo trudno jest przedawkować witaminę B1 i B2, właściwie taki stan może się pojawić tylko przy przyjmowaniu zastrzyków lub wlewów witaminowych. Przedawkowanie witaminy B1 i B2 objawia się nudnościami, osłabieniem, obrzękami, wymiotami, zaburzeniem rytmu serca i drżeniem mięśni, 

Witamina B3, jeśli się ją przedawkuje, może być niebezpieczna. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do utraty wzroku. Jednak pierwsze objawy przedawkowania to objawy skórne (wysypka, swędzenie), utrata apetytu, wzrost poziomu cukru we krwi. 

Przedawkowanie witaminy B5 objawia się stosunkowo łagodnie, prowadzi do wymiotów i biegunki. Nie ma trwałych skutków ubocznych.

Przyjęta w nadmiarze witamina B6 powoduje drętwienie kończyn i zaburzenia koordynacji.

Przedawkowanie witaminy B9 objawia się rozdrażnieniem i stanami depresyjnymi, a także bezsennością, zmianami skórnymi i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Witamina B12 przy przedawkowaniu może powodować krwotoki z nosa.

Witamina C 

Przekonanie, że witaminy C nie da się przedawkować, jest mitem. W rzeczywistości tę witaminę też można przyjąć w nadmiarze jak każdą inną. Plus jest tylko taki, że stosunkowo łatwo usunąć ją z organizmu. Wystarczy pić dużo wody. 

Po witaminę C sięgamy najczęściej jesienią, by wzmocnić odporność. W tym roku, ze względu na pandemię, wydaje się to jeszcze bardziej wskazane. Tymczasem nadmiar witaminy C w organizmie może prowadzić do bólów głowy, brzucha i nerek, wymiotów, biegunki, zaparć, zgagi i bezsenności. Te objawy łatwo pomylić z przeziębieniem, co niestety nie wróży dobrze, bo w czasie przeziębienia chętniej sięgamy po witaminę C… 

 

Witamina D 

Kolejna witamina, wokół której tworzą się niepotrzebne i nieprawdziwe mity. W rzeczywistości to, że absorbujemy ją przez skórę, nie oznacza, że nie można mieć jej braku w organizmie. Można, szczególnie zimą, gdy o słońce ciężko. Wówczas wiele osób sięga po suplementy diety z witaminą D bez sprawdzenia, czy faktycznie tej suplementacji potrzebują. Tymczasem nadmiar witaminy D prowadzi do bólów głowy, wymiotów, biegunki, nadmiernego pocenia się osłabienia i bardzo silnego pragnienia. 

W skrajnych przypadkach może dojść do zwiększenia stężenia wapnia we krwi, co spowoduje zwapnienie naczyń krwionośnych, serca, nerek i płuc. Jednak taki efekt osiągniemy tylko wówczas, gdy będziemy przyjmowali za dużo suplementów diety. Nawet całoroczne przebywanie na słońcu nie będzie skutkowało przedawkowaniem witaminy D. 

 

Witamina E

Witamina E przyjmowana garściami może prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, krwotoku lub udaru krwotocznego. Pierwszymi symptomami przedawkowania witaminy E są dolegliwości żołądkowo jelitowe i ogólne osłabienie organizmu. 

 

Witamina K 

Rzadko się o niej wspomina. To witamina, którą kojarzymy raczej z noworodkami niż z dorosłymi. Tymczasem ją też można przedawkować, zarówno w suplementach, jak i jedząc za dużo buraków, szpinaku, przetworów mlecznych, jajek. 

Witamina K odpowiedzialna jest za prawidłowe krzepnięcie krwi. Jeśli ją przedawkujemy, doprowadzimy do rozpadu erytrocytów, czego skutkiem będzie niedokrwistość, popularnie zwana anemią. Tak, tak, można wpaść w anemię, przyjmując za dużo witamin! Zewnętrznie nadmiar witaminy K objawia się uczuciem gorąca i nadmiernym poceniem. W przypadku niemowląt może pojawić się żółtaczka. 

 

Jak widać, przy nieostrożnym przyjmowaniu suplementów diety da się przedawkować witaminy, a skutki nie zawsze będą łagodne. Lepiej jest postawić na prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa, po witaminy w pigułkach sięgając tylko w uzasadnionych przypadkach. 

Zdjęcie: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 6 listopada 2020

Idzie fala! – gdy nadchodzi burza, musisz bronić swojej wyspy

Gdzieś w nadmorskiej okolicy suną po niebie gęste i ciemne chmury. Nadciąga burza, a wraz z nią wielkie fale, które mogą zalać pobliską latarnię morską i zagrażają spacerującym wokół niej owieczkom. Trzeba więc zrobić wszystko, co się da, by do brzegu docierały jak najniższe – zagrywając w tym celu odpowiednie karty, ewentualnie (w ostateczności) rzucając zwierzakom koła ratunkowe.

Idzie fala!” to prosta gra karciana wydawnictwa Nasza Księgarnia. Klarowne zasady, szybka rozgrywka i kilka elementów do dyspozycji, a to wszystko zamknięte w niewielkim pudełku, które zmieści się w każdym plecaku, czy damskiej torebce.

Dla kogo przeznaczona jest gra „Idzie fala!”

Gra przeznaczona jest minimum dla trzech, a maksymalnie dla czterech osób. Sugerowany wiek graczy to dziesięć lat, ale młodsze dzieci  z drobnymi taktycznymi podpowiedziami też sobie poradzą. Moja czteroipółletnia córka bardzo lubi w to grać i jedyne, w czym muszę jej pomagać, to sugerowanie, jaką kartę pogody powinna zagrać – z wysokim numerem, czy niskim.

Elementy gry „Idzie fala”

Jeśli chodzi o elementy gry, to do dyspozycji  mamy trzy rodzaje kart:

pięć początkowych – z suchym nabrzeżem,

dwadzieścia cztery przypływy – z różnymi poziomami wody, w skali od jednego do dwunastu, sześćdziesiąt kart pogody – o wartościach od jednego do sześćdziesięciu.

Do tego dwadzieścia cztery żetony kół ratunkowych, no i dodatkowo notes z ołówkiem do zapisywania punktów.

Cel gry „Idzie fala”

Naszym celem jest zagrywanie kart pogody tak, by niskie fale burzowe docierały do nas, a wysokie do rywali. Osoba, której przypadnie przypływ z najwyższą wartością, traci swoje koło ratunkowe. Jeśli pozbędzie się wszystkich, odpada z danej rundy.

Pod koniec każdej rundy (rozgrywamy ich tyle, ilu jest graczy) zdobywamy punkty: za nieutracone koła ratunkowe i za posiadanie karty z najniższym poziomem wody przy latarni.

Jak grać, aby wygrać

Aby dobrze radzić sobie w grze, trzeba bacznie obserwować, co dzieje się na stole:

– jaką w danym momencie mamy wysokość fali przy naszej latarni – jeśli jest spora, musimy próbować zdobyć kartę z niższą falą, by nie stracić swojego koła ratunkowego,

– i jakie zostały wylosowane karty przypływu – trzeba ocenić, czy i którą spośród dwóch wyciągniętych, chcemy zdobyć.

Karty przypływu zdobywają tylko dwie osoby biorące udział w rozgrywce – te, które wyłożą w danej turze najwyższe wartości kart pogody. Trzeba więc analizować, co robią inni gracze i próbować przewidywać czego potrzebują, by nie przegrać tury i co w związku z tym mogą chcieć położyć na stole.

Czytając zasady, może się wydawać, że są dosyć skomplikowane, ale w rzeczywistości są jasne i cała gra jest łatwa do rozegrania. Rozgrywka przebiega szybko, zajmuje około dwudziestu minut, więc jest idealną propozycją na wspólną zabawę, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu wolnego.

Ogólnie rzecz ujmując karcianka bardzo przypadła nam do gustu, myślę, że jej sekret tkwi w prostocie. Osobiście lubię takie gry, które nie są przekombinowane, nie wymagają sporo miejsca do ułożenia, sprawnie można przygotować rozgrywkę i bez problemu rozegrać ją z całą rodziną, z dziećmi w różnym wieku – w związku z tym, że mam troje, cenię sobie możliwość zaangażowania w zabawę wszystkich ?

Poza tym Idzie fala!, jak wszystkie gry Naszej Księgarni jest bardzo ładnie wydana i za to wielbię to wydawnictwo ?

 

Autorzy:  Stefan Dorra
Ilustracje: Oliver Freudenreich
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 10-110 lat
Liczba graczy: 3-5
Czas gry: 25 min

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Fot. Archiwum prywatne J.Fizia

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close