Dom 1 grudnia 2020

Pralka slim – kiedy sprawdzi się najlepiej

Pralka to sprzęt, bez którego nie obejdzie się żadne gospodarstwo domowe. Tym samym stanowi jeden z kluczowych zakupów podczas urządzania nowego mieszkania lub przeprowadzania remontu łazienki. Niekiedy układ pomieszczenia lub niewielki metraż wymuszają wybór konkretnego modelu. Jeżeli i ty jesteś właścicielem mieszkania z małą łazienką, to pomyśl o pralce slim. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi sprzętu.

1. Co znaczy, że pralka jest slim? Wymiary pralek slim

2. Pojemność pralki i sposób załadunku

3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

– prędkość wirowania

– zużycie wody

– klasa energetyczna

4. Gdzie sprawdzą się wąskie pralki?

5. Jakie programy powinna mieć dobra pralka slim?

Co znaczy, że pralka jest slim? Wymiary pralek slim

Pralki silim to takie modele urządzenia, które mają mniejszą niż standardowa głębokość. Należy podkreślić fakt, że pralka slim nie jest węższa, lecz płytsza. Jeżeli zatem bardzo zależy ci na wąskim modelu, a jednocześnie nie masz miejsca na otwieranie drzwiczek, to zdecyduj się na pralkę ładowaną od góry. W innym wypadku dobrym rozwiązaniem będzie właśnie pralka slim, która potrafi idealnie wpasować się na przykład w łazienkową wnękę. Wybór takiej pralki pozwala także na optymalne wykorzystanie miejsca w łazience. Jak już wspomnieliśmy – szerokość pralki slim nie odbiega od jej standardowych wariantów, natomiast głębokość wynosi od 30 do 40 cm. Warto wiedzieć, że niestandardowe wymiary nie ujmują pralce funkcjonalności. Sprzęt nadal może być wyposażony w funkcjonalne programy oraz mieć satysfakcjonującą ładowność.

Pojemność pralki i sposób załadunku

Pojemność pralki to istotny parametr. To od niego zależy bowiem, ile możemy zrobić prania jednorazowo. Rozstrzał jest tutaj dosyć spory, bo od 3 do 13 kg. Pojemność pralki powinna być dostosowana do liczby członków rodziny, a także do osobistych preferencji kupującego – zastanów się zatem, czy wolisz jednorazowo zrobić większe pranie, czy robić je częściej małymi partiami. Jeżeli nie posiadasz suszarki, to z pewnością warto rozważyć tę drugą opcję. Częstsze wykonywanie prania sprawdzi się zwłaszcza zimą, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na wysuszenie ubrań na balkonie czy w ogródku. Pojemność należy także wybierać pod względem sposobu użytkowania pralki. Czasem zdarza się tak, że jedno gospodarstwo domowe dzieli kilka dorosłych osób, które piorą swoje ubrania oddzielnie, a więc spokojnie można się wówczas zdecydować na pralkę o mniejszej ładowności. Z kolei w przypadku rodziny z dwojgiem lub więcej małych dzieci, lepiej wybrać model o większej ładowności – nawet jeżeli pranie będzie się odbywać stosunkowo często, to ciuszków będzie dużo (dzieci często się bowiem przebiera).

Omawiane pralki slim są ładowane od przodu, a zatem należy wygospodarować tyle miejsce, aby swobodnie otwierać drzwiczki i wyjmować pranie. Jeżeli może to być kłopotliwe, to warto rozważyć raczej pralkę, ładowaną od góry. Nie ma wówczas problemu z otwieraniem drzwiczek, a pralki te są z reguły wąskie i ustawne. Pralka ładowana od góry może się sprawdzić w przypadku rodzin z małymi dziećmi, by ograniczyć im dostęp do panelu sterowania. To dobre rozwiązanie także dla osób starszych, gdyż nie wymaga schylania się.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

  • Prędkość wirowania – to parametr, na który z pewnością warto zwrócić uwagę. Oznaczony liczbami, które informują o ilości obrotów na minutę informuje nas o maksymalnej prędkości wirowania. Wskaźnik ten może wynosić od 800 do 1600 obr/min. Nietrudno się domyślić, że im wyższy ów parametr, tym suchsze otrzymamy pranie. Na większe obroty warto się zdecydować, gdy często używamy pralki.

  • Zużycie wody jest to kolejna kwestia, którą należy rozważyć podczas dokonywania wyboru pralki. Zużycie wody może wynosić od ok. 24 do 60 litrów wody. Oczywiście lepiej decydować się na urządzenie o niskim zużyciu wody, co pozwoli zmniejszyć rachunki.

  • Klasa energetyczna klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika o zużyciu prądu, które to zużycie zgodne jest z unijnymi dyrektywami. Jeżeli zależy ci na mniejszym zużyciu prądu, a tym samym niższych rachunkach, to szukaj pralki, oznaczonej A+++.

Gdzie sprawdzą się wąskie pralki?

Wąskie pralki sprawdzą się w łazienkach o niewielkim metrażu, ale także w tych nieustawnych pomieszczeniach. Z reguły mieszkania w starym budownictwie mają pozornie nieprzydatne wnęki czy dziwny układ pomieszczeń. Jednakże taka wnęka może niekiedy posłużyć jako miejsce na pralkę – należy jednak przy tym pamiętać, że urządzenie nie może idealnie przylegać do otaczających je ścian.

Jakie programy powinna mieć dobra pralka slim?

Pralka slim – jak i każda inna – powinna posiadać funkcjonalne programy, które będą odpowiadały na potrzeby rodziny. Można jednak wymienić uniwersalne programy, które przydadzą się każdemu użytkownikowi. Są to na przykład: program skróconego prania, program oszczędny ECO, program przeznaczony do prania delikatnych tkanin, a także specjalny program do prania swetrów, dżinsów oraz obuwia, dodatkowe płukanie, ochrona przed zagnieceniami, ustawianie opóźnionego startu. We współczesnym świecie niemal obowiązkowym programem jest program antyalergiczny.

 

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Boże Narodzenie 1 grudnia 2020

GRY PLANSZOWE POD CHOINKĘ – PREZENTY DLA DZIECI W WIEKU 10+

Gry planszowe obok książek oraz wszelkich artykułów zachęcających dzieci do kreatywnego myślenia, twórczej pracy, rozwoju wyobraźni, a także relaksu powinny znaleźć się na szczycie poszukiwanych prezentów dla dzieci.

Tym bardziej że żyjemy w świecie zdominowanym przez smartfony, komputery, telewizję i Internet, a odkąd szkoły przeszły na zdalne nauczanie, młode pokolenie korzysta ze sprzętów elektronicznych zdecydowanie za dużo i za często – najpierw X godzin spędzonych przed ekranem w ramach edukacji szkolnej, potem kolejnych kilka godzin spędzonych na graniu, oglądaniu bajek czy filmów.

Dlatego w naszych propozycjach prezentowych przedstawimy Wam najciekawsze gry planszowe, cieszące się dużą popularnością w sieci i w naszych domach, bo wszystkie gry, które Wam dziś pokażę, znamy bardzo dobrze, ponieważ je posiadamy. Dlatego z czystym sumieniem polecimy Wam te tytuły, które przypadły do gustu naszym dzieciom, pozostałej rodzinie, nam samym, a także przyjaciołom.

Zestawienie podzieliłam na trzy części, żeby było łatwiej szukać gier odpowiednich dla dzieci w konkretnym wieku. Jeden wpis będzie poświęcony maluchom i przedszkolakom, czyli dzieciom do 6 roku życia. Drugi wpis będzie dotyczył dzieci w wieku 7+, a trzeci 10+. 

Dziś zaczniemy od ostatniej kategorii, czyli weźmiemy na tapet…

Gry planszowe dla dzieci 10+

Z kwiatka na kwiatek

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 69,90 zł
Wiek 10+
Liczba graczy: 2-4

Krótki opis:
Celem gry „Z kwiatka na kwiatek” jest tworzenie pięknych i dużych rabatek, które przyciągną jak najwięcej motyli. Na potrzeby tej zabawy wcielamy się więc w rolę ogrodników, wyobrażamy sobie, że jesteśmy właścicielami działki, drewnianej altany i próbujemy wokół niej zasadzić kwieciste grządki. Za stworzenie rabaty i zwabienie do niej motyli, dostajemy punkty – im więcej ich przyleci, tym więcej punktów zdobędziemy.

Pełną recenzję przeczytacie tutaj

Idzie fala

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 49,90 zł
Wiek 10+
Liczba graczy: 3-5

Krótki opis:
„Idzie fala!” to prosta gra karciana. Jej celem jest zagrywanie kart pogody tak, by niskie fale burzowe docierały do nas, a wysokie do rywali. Osoba, której przypadnie przypływ z najwyższą wartością, traci swoje koło ratunkowe. Jeśli pozbędzie się wszystkich, odpada z danej rundy. Pod koniec każdej rundy (rozgrywamy ich tyle, ilu jest graczy) zdobywamy punkty: za nieutracone koła ratunkowe i za posiadanie karty z najniższym poziomem wody przy latarni.

Pełną recenzję znajdziecie tutaj

Epoka kamienia

Wydawnictwo: Bard
Cena: 149,90 zł
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4

Krótki opis:
„Epoka kamienia” to typowa gra ekonomiczna. Zadaniem graczy jest zbieranie drewna, odłupywanie kamienia w kamieniołomach, wymywania złota z rzeki, gromadzenie gliny, a także polowanie w celu zdobycia pożywienia. Wszystko po to, aby rozwijać swoje wioski i świetnie się bawić rywalizując z innymi graczami.

Pełną recenzję znajdziecie tutaj

Wyprawa do El Dorado

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 119,90 zł
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4 graczy

Krótki opis: |
„Wyprawa do El Dorado” ma proste zasady, daje możliwość, obrania różnych strategii i układania wielu tras.  Celem każdego gracza jest jak najszybsze dotarcie do legendarnego miasta El Dorado, do którego trzeba dostać się przez dżunglę. Po drodze na poszukiwaczy będą czyhać najróżniejsze przeszkody, jak rwące rzeki, rumowiska, obozy tubylców, czy groźna, mroczna dżungla, której nie pokona się bez maczety.

Pełną recenzję znajdziecie tutaj

Europa w 10 dni

Wydawnictwo Rebel
Cena: 79,95 zł
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4

Krótki opis:
„Europa w 10 dni” to gra, w której gracze mają za zadanie ułożyć plan dziesięciodniowej wycieczki. Mogą podróżować pieszo, promami lub samolotami. Jest tylko jeden warunek. Swoją podróż należy rozpocząć i skończyć na państwie, a wybrane kartoniki muszą odzwierciedlać naszą podróż po Europie, krok po kroku, dzień po dniu. Wygrywa ten, komu pierwszemu uda się ułożyć całą trasę.

Pełną recenzję znajdziecie tutaj

 

Spacer po Burano

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena: 49,90 zł
Wiek: 10+
Liczba graczy: 1-4 graczy

Krótki opis:
„Spacer po Burano” to prosta i szybka gra karciana. Polega na tym, aby budować kamienice, zgodnie z panującymi w rzeczywistości (we włoskim Burano) zasadami, to znaczy – obok siebie nie mogą stać dwa budynki w tym samym kolorze. Ma być pstrokato, mówiąc wprost, a przy tym na tyle atrakcyjnie, by przyciągnąć jak najwięcej turystów. Oni natomiast mają pewne swoje upodobania – jedni lubią koty, inni kwiaty, jeszcze inni kolorowe markizy zdobiące budynki. Trzeba więc wziąć te aspekty  pod uwagę i tak projektować uliczki Burano, by zwiedzający chcieli spacerować przy naszych kamienicach.

Pełną recenzję znajdziecie tutaj

 

Osadnicy z Catanu

Wydawnictwo: Rebel
Cena: 119,95 zł
Wieka: 10+
Liczba graczy: 3-4

„Osadnicy z Catanu” to bardzo popularna na całym świecie gra rodzinno-ekonomiczna. Gracze są osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją, stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi i miasta. Każda kolonia zbiera dostępne dobra naturalne, które są niezbędne do rozbudowy osiedli. Gracz musi rozważnie stawiać nowe osiedla i drogi, aby zapewnić sobie dostateczny, ale zrównoważony dopływ zasobów, a jeśli ma ich nadmiar – prowadzić handel z innymi graczami sprzedając im owce, drewno, cegły, zboże lub żelazo a pozyskując od nich te zasoby, których ciągle mu brakuje. Pierwszy z graczy, który uzyska dziesięć punktów z wybudowanych przez siebie dróg, osiedli i specjalnych kart – wygrywa.

Scrabble

Wydawnictwo: Mattel
Cena: około 100,00 zł
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4

Krótki opis:
„Scrabble” to kultowa, najpopularniejsza słowna gra na świecie. Zasady są niezwykle proste i polegają na układaniu słów ze specjalnie punktowanych liter na kwadratowej planszy.  Wielką jej zaletą jest to, że pozwala wzbogacać słownictwo, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dla jednych Scrabble to pasjonujący pojedynek, dla innych forma relaksu.  

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Boże Narodzenie 30 listopada 2020

Magia świąt czyli film od Mikołaja

Święta Bożego Narodzenia mają ten niesamowity klimat – światełka, ozdobione drzewka i domy, a kiedy jeszcze spadnie śnieg, robi się zupełnie jak w bajce. Właściwie to sama myśl o świętach przywołuje tyle ciepłych wspomnień…

Grudzień zdecydowanie jest jednym z piękniejszych miesięcy i choć czasem aura nie sprzyja, wszystko rekompensuje Boże Narodzenie. Jest w nim coś magicznego, coś, co sprawia, że chce się tej magii jeszcze więcej. Spotkania w gronie najbliższych stają się jakby bardziej rodzinne, tradycje ważniejsze niż kiedykolwiek indziej. Któż z nas wyobraża sobie święta bez dwunastu potraw na stole, nawet jeśli w rachunek wliczony został chleb, sól i pieprz, bez kolorowego drzewka z migającymi światełkami i ozdobami, które mogą być najbardziej kiczowate, a i tak piękne. Te wszystkie drobiazgi i zapachy tworzą wyjątkową atmosferę. Jest jeszcze coś, bez czego dzieci, ale myślę, że i wielu dorosłych nie wyobraża sobie świąt. Prezenty! Wszystkie najmniejsze drobiazgi pięknie zapakowane i ułożone pod choinką, tworzące kolorowy stosik, ale i zachętę dla dzieci, by spróbowały wszystkich potraw.

 

Myślę, że każdy dom ma własne tradycje. I u nas sześć lat temu, zupełnie przez przypadek, taka się zapoczątkowała. A zaczęło się od tego, że niestety zawiódł pomocnik Mikołaja, dostarczając nie ten prezent, co trzeba. Nie było już czasu na naprawienie błędu, wszak następny dzień to była już Wigilia. Cóż poradzić, Mikołaj musiał przecież wyjść z tego z twarzą. Postanowiłam przygotować od niego list, w którym wyjaśnia córce pomyłkę i żeby nie było jej przykro, zostawił inny prezent i obiecał, że tuż po świętach dostanie wymarzone narty. Pomysł z listem okazał się strzałem w dziesiątkę! Nie dość, że z uśmiechem przyjęła ten błąd, to była niesamowicie dumna, że Święty napisał do niej list.

I jak to przebić za rok? Okazuje się, że bardzo prosto. Szukając inspiracji, natrafiłam na filmy od samego Mikołaja. Co ciekawe, można je całkowicie spersonalizować, podać imiona dzieci, załączyć zdjęcia, a nawet dodać pouczenie na następny rok. No i tak od pięciu lat, zaraz po zjedzeniu kolacji wszyscy zwracają się w stronę telewizora. Mówiąc wszyscy, mam na myśli dzieci i dorosłych, którzy z taką samą ekscytacją czekają na nowy, kilku lub kilkunastominutowy film. Śmiechu i łez nie brakuje, jak i wpatrywania się w ekran z szerokimi oczami i otwartymi buziami.

film od mikołaja
A teraz wyobraźcie sobie miny dzieci, kiedy w zeszłym roku weszły do pokoju, a pod choinką nie było prezentów! Smutek i dezorientacja, smętne twarze i niechętnie zjedzona kolacja. No ale był jeszcze film! Odbywała się tam ważna narada: czy ta trójka dzieci, która właśnie to ogląda, zasłużyła na prezenty? Elfy wraz z Mikołajem miały zadecydować w tak ważnej sprawie. Chwila napięcia i… wszystkie kciuki w górę! I w tym samym momencie jedno z dzieci zauważa, że pod choinką pojawiły się prezenty! Czy to nie jest magia? Już nie mogę się doczekać kolejnej kolacji wigilijnej i obejrzenia filmu od Mikołaja, bo przecież nie może go i tym razem zabraknąć. Jestem pewna, że mimo tego, co dzieje się wokół, to będą równie wyjątkowe święta. List od Mikołaja

 

Jeśli chcecie zrobić radość swoim dzieciom i zaskoczyć dorosłych, sprawić, że ten ciężki ostatnio czas nabierze nieco innych barw, to zdecydowanie polecam Wam stworzenie własnego, spersonalizowanego filmu od Mikołaja, który bardzo szybko zostanie przesłany na wasz adres mailowy. My swój już mamy! A Wy Koniecznie odwiedźcie stronę Elfi.

Zdjęcia: kadry z filmu od Mikołaja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close