Prezent dla rocznego dziecka – co warto kupić, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto
Pierwsze urodziny, choć dla samego solenizanta nic nie znaczą – ot dzień jak co dzień – to jednak dla rodziny zwykle są ważnym wydarzeniem. Wszak wszystko co pierwsze jest wyjątkowe i godne celebrowania. Szczególnie jeśli dotyczy to naszego dziecka, które dopiero co przyszło na świat – w naszym odczuciu oczywiście – a już będzie dmuchać świeczkę na torcie.
I tak jak ono zupełnie nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi, tak my stajemy na rzęsach by ten dzień był piękny i wyjątkowy. Pompujemy więc balony, dekorujemy odświętnie stół, pieczemy, gotujemy i z radością wręczamy maluchowi prezenty. No właśnie, a propos prezentów…
Sklepowe półki wypełnione są po brzegi różnego rodzaju zabawkami, akcesoriami i gadżetami. Wybór jest więc trudny. Dlatego na początek warto zastanowić się, czy chcemy aby nasz prezent bawił, stanowił pamiątkę na przyszłość, bądź był przydatny np. podczas nauki samodzielnego jedzenia, załatwiania się na nocnik lub mycia ząbków i kąpieli. Jeśli chcecie pójść w tę stronę zajrzycie tutaj.
Jeśli natomiast wolicie postawić na zabawę połączoną z wspieraniem rozwoju i nauką między innymi chodzenia, mówienia lub układania i budowania prostych konstrukcji z różnego rodzaju klocków, to sprawdźcie niżej, jakie mam propozycje.
Prezent na roczek
Pchacz
Do nauki chodzenia świetnie sprawdzają się różnego rodzaju wózki oraz tzw. pchacze, szczególnie na tym początkowym etapie, gdy dziecko musi się czegoś (lub kogoś) trzymać, by się nie przewrócić.
Fot. Ecotoys
Fot. Plan Toys
Fot. Vilac
Zabawki do ciągnięcia
W kolejnym etapie stawiania pierwszych kroków przydają się zabawki ze sznurkiem – do ciągnięcia, które zachęcają dziecko do samodzielnego chodzenia.
Fot. Djeco
Fot. Janod
Fot. Liliputiens
Jeździk
W zależności od rodzaju pojazdu oraz możliwości dziecka, w początkowym etapie stanowi zabawkę do wożenia przez osobę dorosłą, a następnie maluch uczy się sam odpychać nóżkami i przemieszczać.
Fot. Smoby
Fot. Kazam
Fot. Planeco
Rowerek trójkołowy
Fajna alternatywa dla wózka na okres wiosenno-letni. W tej chwili wybór jest ogromny, rowerki zazwyczaj są wielofunkcyjne i rosną wraz z dziećmi. Dla najmłodszych są odpowiednio zabudowane, z doczepioną rączką lub kierownicą dla rodzica, często z daszkiem/budką. Większym dzieciom można demontować niektóre elementy rowerków i przekształcać je w takie tradycyjne, trójkołowe.
Fot. KinderKraft
Fot. Qplay Rito
Fot. Vilac
Zabawki na biegunach
Klasyczny bujaczek, znany chyba każdemu dorosłemu. Dziś jednak oprawiony w bardziej nowoczesną formę, nie ograniczający się jedynie do starego poczciwego konika.
Fot. B.Toys
Fot. Lala Shop
Fot. Scratch
Fot. Little Bird Told Me
Huśtawka dla niemowlaka
Kto ma (lub miał) dzieci ten wie, jak bardzo lubią się huśtać. Dlatego huśtawka, którą można postawić lub powiesić we własnym domowym zaciszu, to fajny pomysł i gadżet.
Fot. Bajo
Fot. Nelutek
Fot. Qactus 3w1
Fot. Ikea
Stolik edukacyjny
Zabawka, która zawiera w sobie wiele różnych elementów i możliwości zabawy. Potrafi zająć malucha na długo, dając dorosłym chwilę spokoju.
Fot. Smiki
Fot. Janod
Fot. Clementoni
8. Zabawki wspierające prawidłowy rozwój koordynacji ręka-oko, uczące kształtów, kolorów, rozmiarów, dopasowywania do siebie poszczególnych elementów, układania jednego na drugim, ćwiczące koncentrację oraz precyzję, to różnego rodzaju: sortery, układanki, piramidy i proste, kilkuelementowe puzzle.
Sortery
Fot. Smily Play
Fot. Woodyland
Fot. Melissa & Doug
Układanki
Fot. Djeco
Fot. Sevi
Fot. Skip Hop
Piramidy drewniane
Fot. Ikea
Fit. Tobbles
Fot. Cubika
Piramidy kartonowe
Fot. Djeco
Fot. Janod
Fot. Trefl
Puzzle
Fot. Crocodile Creek
Fot. Rex London
Fot. Djeco
Klocki
Jak świat długi i szeroki, klocki sprawdzają się zawsze i dla każdego – dziewczynek oraz chłopców i w zasadzie w każdym wieku (dorośli również lubią się bawić klockami ;-)). Przebierać można w drewnianych, kartonowych, gumowych, piankowych, czy materiałowych.
Fot. Trefl
Fot. Djeco
Fot. B.Toys
Fot. Duplo
Lalki dla dziewczynek
Pierwsze urodziny to dobry moment na pierwszą lalkę. Najzwyklejsza, nie za duża, nie za ciężka, tak by dziecko mogło ją swobodnie nosić i tarmosić, a także – a może przede wszystkim – przytulać. A do tulenia najlepsza będzie tzw. szmacianka.
Fot. Rubens Barn
Fot. Metoo
Fot. Art-Madam
Fot. Levenya
Autko
Skoro w propozycjach znalazła się lalka, to musi też pojawić się autko. Proste, niewielkich rozmiarów – pasujące do malutkiej rączki – i wytrzymałe, które nie rozpadnie się na kawałki po kilku rzutach o ścianę czy podłogę 😉
Fot. Woody
Fot. Pintoy
Fot. Viga
Fot. Joueco
Z zabawek (na dziś) to tyle. Mam jeszcze sporo innych pomysłów, również książkowych, ale przedstawię je w kolejnym wpisie.
mam pytanie. co sadzicie zeby roczne dziecko dostalo na prezent auto na akumulator? moja przyjaciolka kupila takiego mercedesa jak ten w tym tescie. niby dziecko juz jest „sztywne” i pewnie siedzi, ale nie wiem czy nie jest za mala mimo wszystko. ktos z Was moje drogie mamy kupil takie auto dziecku na pierwszy rok? czy to jednak za wczesnie? http://dailydriver.pl/porady/zakup-i-eksploatacja/auto-na-akumulator-dla-dzieci-jakie-wybrac-czy-warto/