Na zakupach 6 lutego 2019

Prezent dla rocznego dziecka – co warto kupić, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto

Pierwsze urodziny, choć dla samego solenizanta nic nie znaczą – ot dzień jak co dzień – to jednak dla rodziny zwykle są ważnym wydarzeniem. Wszak wszystko co pierwsze jest wyjątkowe i godne celebrowania. Szczególnie jeśli dotyczy to naszego dziecka, które dopiero co przyszło na świat – w naszym odczuciu oczywiście – a już będzie dmuchać świeczkę na torcie.

I tak jak ono zupełnie nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi, tak my stajemy na rzęsach by ten dzień był piękny i wyjątkowy. Pompujemy więc balony, dekorujemy odświętnie stół, pieczemy, gotujemy i z radością wręczamy maluchowi prezenty. No właśnie, a propos prezentów…

Sklepowe półki wypełnione są po brzegi różnego rodzaju zabawkami, akcesoriami i gadżetami. Wybór jest więc trudny. Dlatego na początek warto zastanowić się, czy chcemy aby nasz prezent bawił, stanowił pamiątkę na przyszłość, bądź był przydatny np. podczas nauki samodzielnego jedzenia, załatwiania się na nocnik lub mycia ząbków i kąpieli. Jeśli chcecie pójść w tę stronę zajrzycie tutaj.

Jeśli natomiast wolicie postawić na zabawę połączoną z wspieraniem rozwoju i nauką między innymi chodzenia, mówienia lub układania i budowania prostych konstrukcji z różnego rodzaju klocków, to sprawdźcie niżej, jakie mam propozycje.

Prezent na roczek

Pchacz

Do nauki chodzenia świetnie sprawdzają się różnego rodzaju wózki oraz tzw. pchacze, szczególnie na tym początkowym etapie, gdy dziecko musi się czegoś (lub kogoś) trzymać, by się nie przewrócić.

Fot. Ecotoys

Fot. Plan Toys

 Fot.  Vilac

Zabawki do ciągnięcia

W kolejnym etapie stawiania pierwszych kroków przydają się zabawki ze sznurkiem – do ciągnięcia, które zachęcają dziecko do samodzielnego chodzenia.

Fot. Djeco

Fot.  Janod

Fot. Liliputiens

Jeździk

W zależności od rodzaju pojazdu oraz możliwości dziecka, w początkowym etapie stanowi zabawkę do wożenia przez osobę dorosłą, a następnie maluch uczy się sam odpychać nóżkami i przemieszczać.

Fot. Smoby

Fot. Kazam

Fot. Planeco

Rowerek trójkołowy

Fajna alternatywa dla wózka na okres wiosenno-letni. W tej chwili wybór jest ogromny, rowerki zazwyczaj są wielofunkcyjne i rosną wraz z dziećmi. Dla najmłodszych są odpowiednio zabudowane, z doczepioną rączką lub kierownicą dla rodzica, często z daszkiem/budką. Większym dzieciom można demontować niektóre elementy rowerków i przekształcać je w takie tradycyjne, trójkołowe.

Fot. KinderKraft

Fot. Qplay Rito

Fot. Vilac

Zabawki na biegunach

Klasyczny bujaczek, znany chyba każdemu dorosłemu. Dziś jednak oprawiony w bardziej nowoczesną formę, nie ograniczający się jedynie do starego poczciwego konika.

Fot. B.Toys

Fot. Lala Shop

Fot. Scratch

Fot. Little Bird Told Me

Huśtawka dla niemowlaka

Kto ma (lub miał) dzieci ten wie, jak bardzo lubią się huśtać. Dlatego huśtawka, którą można postawić lub powiesić we własnym domowym zaciszu, to fajny pomysł i gadżet.  

Fot. Bajo

Fot. Nelutek

Fot. Qactus 3w1

Fot. Ikea

Stolik edukacyjny

Zabawka, która zawiera w sobie wiele różnych elementów  i możliwości zabawy. Potrafi zająć malucha na długo, dając dorosłym chwilę spokoju.

Fot. Smiki

 

Fot. Janod

Fot. Clementoni

8. Zabawki wspierające prawidłowy rozwój koordynacji ręka-oko, uczące kształtów, kolorów, rozmiarów, dopasowywania do siebie poszczególnych elementów, układania jednego na drugim, ćwiczące koncentrację oraz precyzję, to różnego rodzaju: sortery, układanki, piramidy i proste, kilkuelementowe puzzle. 

Sortery

Fot. Smily Play

Fot. Woodyland

Fot. Melissa & Doug

Układanki

Fot. Djeco

Fot. Sevi

Fot. Skip Hop

Piramidy drewniane

Fot. Ikea

Fit. Tobbles

Fot. Cubika

Piramidy kartonowe

  Fot. Djeco

Fot.  Janod

Fot. Trefl

Puzzle

Fot. Crocodile Creek

Fot. Rex London

Fot. Djeco

Klocki

Jak świat długi i szeroki, klocki sprawdzają się zawsze i dla każdego – dziewczynek oraz chłopców i w zasadzie w każdym wieku (dorośli również lubią się bawić klockami ;-)). Przebierać można w drewnianych, kartonowych, gumowych, piankowych, czy materiałowych.

Fot. Trefl

Fot. Djeco

Fot. B.Toys

Fot. Duplo

Lalki dla dziewczynek

Pierwsze urodziny to dobry moment na pierwszą lalkę. Najzwyklejsza, nie za duża, nie za ciężka, tak by dziecko mogło ją swobodnie nosić  i tarmosić, a także – a może przede wszystkim – przytulać. A do tulenia najlepsza będzie tzw. szmacianka.

Fot.  Rubens Barn

Fot. Metoo

Fot. Art-Madam

Fot. Levenya

Autko

Skoro w propozycjach znalazła się lalka, to musi też pojawić się autko. Proste, niewielkich rozmiarów – pasujące do malutkiej rączki – i wytrzymałe, które nie rozpadnie się na kawałki po kilku rzutach o ścianę czy podłogę  😉

Fot. Woody

Fot. Pintoy

Fot. Viga

Fot. Joueco

Z zabawek (na dziś) to tyle. Mam jeszcze sporo innych pomysłów, również książkowych, ale przedstawię je w kolejnym wpisie.  

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
5 lat temu

mam pytanie. co sadzicie zeby roczne dziecko dostalo na prezent auto na akumulator? moja przyjaciolka kupila takiego mercedesa jak ten w tym tescie. niby dziecko juz jest „sztywne” i pewnie siedzi, ale nie wiem czy nie jest za mala mimo wszystko. ktos z Was moje drogie mamy kupil takie auto dziecku na pierwszy rok? czy to jednak za wczesnie? http://dailydriver.pl/porady/zakup-i-eksploatacja/auto-na-akumulator-dla-dzieci-jakie-wybrac-czy-warto/

Emocje 5 lutego 2019

Sposób na szczęśliwe relacje między Tobą a dziećmi – spotkanie rodzinne

Z racji mojego zawodu, ale i pewnie także z powodu wewnętrznej ciekawości, jestem nałogową poszukiwaczką skutecznych metod dotyczących wychowywania dzieci. Bo przecież bycie rodzicem jest wielką nieznaną przygodą, w której nikt nie jest ekspertem.

Gdy kolejne dni mijają w okamgnieniu, a każdy z nas jest przytłoczony mnóstwem obowiązków, okazuje się, że brakuje nam czasu dla rodziny. Dobrze, jeśli próbujemy szukać rozwiązań, by wygospodarować jak najwięcej chwil oraz by budować i rozwijać rodzinne relacje. Jednym z bardzo fajnych i przeze mnie przetestowanym sposobem są narady rodzinne. Choć, prawdę mówiąc, wolę określenie „spotkanie rodzinne”, bo przecież tylko od czasu do czasu przybierają obrót wojennych obrad z bojowymi nastrojami 😉

Kiedy się spotkać?

Regularnie — raz w tygodniu (w ustalonym w tygodniowym grafiku dniu). Wtedy w miłej atmosferze spotyka się CAŁA rodzina.

Co będzie potrzebne do rozmowy?

Przyda się kartka i coś do pisania. Potrzebujemy też ciszy i spokoju. Dlatego nic nie może przeszkadzać – usuwamy wszelkie rozpraszacze, wyłączamy telewizor, odkładamy na bok telefony…

Po co się spotykamy?

Najkrócej rzecz ujmując – by rozmawiać, a tym samym budować dobre relacje między nami a dziećmi.

O czym rozmawiamy?

O wszystkim! Podczas tych rozmów każdy powinien się poczuć, że jest słuchany i uważnie też słuchać drugiej osoby. W tym czasie my rodzice mamy być ciekawi doświadczeń i opinii dziecka, jego uczuć i pomysłów. Podobno już trzyletnie dzieci są w stanie brać udział w takim spotkaniu. Nie mam w domu takiego malucha, więc nie potwierdzę tego własnym doświadczeniem. Wtedy trzeba jedynie dostosować długość spotkania do możliwości kilkulatka, bo żaden nie wysiedzi dłużej niż kwadrans.

Na początku możemy omówić miniony tydzień, podsumować i docenić, co się każdemu udało. Dobrze być do tej części przygotowanym i mieć już pewne przemyślenia, za co możemy dzieci pochwalić. Miłe jest, jeśli podziękujemy sobie nawzajem za różne, czasem drobne, ale miłe gesty, słowa czy zachowania.

Potem warto przejść do spraw większego kalibru – bieżących problemów, konfliktów. Do tej części także warto się przygotować i mieć skonkretyzowane sytuacje do przegadania. Po wypowiedzeniu, co komu leży na sercu, sprawdza się wspólne szukanie rozwiązania danej trudności. Zespołowo wypracowane rozwiązania, będą łatwiej przyjmowane. Dzieci – nawet te najmniejsze – często mają bardzo dobre pomysły, które najlepiej jest zapisać. Poprzez spisywanie, pokazujemy, że poważnie traktujemy pomysły i dzieci czują, że są ważne.

Na końcu możemy zaplanować następny tydzień –  przypomnieć o ważnych wydarzeniach dotyczących życia rodzinnego, wspólnie zaplanować rzeczy, które trzeba zrobić, razem ustalić kto, za co i kiedy będzie odpowiedzialny.

A gdy narada dobiega już końca, nadchodzi czas na to, by zrobić coś fajnego razem – zjeść wspólnie deser, zagrać w planszówkę czy wybrać się na spacer.

Co nam to da?

Mnóstwo satysfakcji! Spotkania rodzinne są lekcją, jak ze sobą rozmawiać, słuchać się nawzajem i ze sobą współpracować. Budujemy emocjonalne porozumienie z dziećmi, pokazujemy, że doceniamy każdego członka rodziny – dzieci wiedzą, że mają prawo głosu, czują, że mają swój wkład w życie rodziny, czują się ważne i potrzebne. Uczymy się wspólnie cieszyć z małych sukcesów oraz jak planować czas.

Zachęcam Was do wdrożenia takich spotkań w życie. Zobaczycie, że już po pierwszym spotkaniu odczujecie, że to ma sens.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6 czynności, które po chorobie ułatwią usunięcie drobnoustrojów z domu

Zima nie oszczędza nam różnego rodzaju infekcji. Ja sama męczę się w tej chwili okrutnie, ledwie widząc na oczy. Ale nie o moim cierpieniu dziś będzie, o nie! Podpowiem Wam, jak posprzątać dom, by choroba nie zaczaiła się w kącie i nie powróciła.

Nie tylko w trakcie choroby należy pamiętać o szczególnej higienie. Mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń czy szybkie usuwanie zabrudzonych chusteczek to najważniejsze elementy dbania o szybsze wyzdrowienia. Także po przechorowaniu warto pogonić wirusy ostatecznie, by zminimalizować ryzyko ich ponownego namnożenia. Pamiętajcie, że chorobotwórcze drobnoustroje poza organizmem człowieka mogą przetrwać kilkanaście — kilkadziesiąt godzin.

Podpowiadam, co warto zrobić, by skutecznie pożegnać “zarazę” z domu.

1. Zmiana pościeli i ręczników

To konieczność, o której nie wolno zapomnieć. W pościeli i ręcznikach używanych przez chorego znajduje się od groma zarazków, które szybko “przeskoczą” gdzieś dalej. Warto od razu ręczniki i poszewki wyprać w wysokiej temperaturze, a samą pościel wywietrzyć. Mróz jest naszym sprzymierzeńcem w walce z drobnoustrojami oraz roztoczami. Warto do płukania dodać kilka kropel olejku np. lawendowego czy eukaliptusowego, które mają właściwości odkażające.

  1. Odświeżenie powietrza

Gruntowne wietrzenie ma zbawczą moc. Ale gdy nie jesteście w stanie opuścić mieszkania na jakiś czas, by wpuścić tam zimne i świeże powietrze, ponownie olejki eteryczne służą Wam pomocą. Drzewo herbaciane, tymianek, eukaliptus, lawenda wylane na spodeczek lub dodane do wody w spryskiwaczu, pomogą odświeżyć i zdezynfekować otoczenie po chorobie.  

  1. Wyparzanie naczyń

Szczególnie gdy chory cierpi z powodu choroby zakaźnej, wysoka dbałość o higienę jest niezbędna. Wyparzanie osobistych naczyń (chyba każdy z nas ma ulubiony kubek?) w zmywarce lub za pomocą wrzątku w zlewie skutecznie usuwa groźne drobnoustroje — i nie, uwierzcie mi, to nie jest przesada!

  1. Odkażanie klamek, pilota czy telefonu

Na tych przedmiotach gromadzi się niewiarygodna ilość zarazków. Dlatego doskonałym pomysłem jest choćby przetarcie ich płatkami kosmetycznymi nasączonymi np. spirytusem lub innym płynem dezynfekującym.

  1. Czyszczenie kosza na śmieci

Najczęściej do kosza na śmieci trafiają zabrudzone chusteczki jednorazowe. W ciągu choroby zapełniają go one wielokrotnie, więc kosz staje się prawdziwą bombą biologiczną, szczególnie gdy nie używamy worków na śmieci. Taki kosz wymaga po chorobie wymycia go w domestosie lub wyparzenia wrzątkiem.

  1. Wysprzątanie łazienki

Co tu dużo pisać — codzienna kąpiel osoby chorej, korzystanie z gąbek i szczoteczki do zębów, wymaga, jeśli nie wymiany, to przynajmniej wyparzenia tych przedmiotów. Do ekologicznego sprzątania możecie wykorzystać też sodę, ocet, wodę utlenioną, boraks. O wymyciu wanny i sedesu płynami odkażającymi chyba nie trzeba przypominać?

Dla wielu osób takie środki ostrożności mogą wydawać się przesadzone, jednak nie wymagają wielkiego nakładu czasu i pracy, warto więc z nich skorzystać, by zminimalizować ryzyko przeniesienia choroby np. na innych domowników.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close