Sport 17 czerwca 2023

Duże wsparcie dla małych projektów sportowych – rusza Program Mikro Granty

Innowacyjny program rządowy Mikro Granty to odpowiedź Ministerstwa Sportu i Turystyki na najnowsze doniesienia o znaczącym spadku formy fizycznej i negatywnych zmianach wśród najmłodszej części społeczeństwa. Dane przedstawione w ostatnich raportach o stanie zdrowia polskich dzieci oraz rekomendacje płynące od międzynarodowych instytucji zajmujących się wspieraniem promocji aktywności i zdrowego stylu życia (WHO, Global Matrix 4.0) są niepokojące i zmuszają do refleksji rodziców, nauczycieli, lekarzy, ale także polski rząd.

Cel programu Mikro Granty

„Naszym wspólnym celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci i młodzieży do regularnej aktywności sportowej. Program Mikro Granty to wsparcie ukierunkowane na organizowanie otwartych, ogólnodostępnych zajęć sportowych, turniejów sportowych, eventów i innych wydarzeń sportowych dla młodych ludzi” – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Dla kogo program Mikro Granty?

Projekt zakłada wsparcie finansowe dla organizacji sportowych, które nie korzystały dotychczas ze wsparcia środków publicznych lub korzystały z tego wsparcia w niewielkim stopniu. Planowane w ramach Programu Mikro Granty działania mają stanowić uzupełnienie modelu zarządzania projektami sportu powszechnego kierowanymi do małych i średnich podmiotów aktywizujących dzieci i młodzież.

„Główną ideą Mikro Grantów jest dotarcie do setek organizacji sportowych w całej Polsce. To małe lokalne kluby i stowarzyszenia mają realny wpływ na udział dzieci i młodzieży w aktywnych formach spędzania wolnego czasu – mówi Rafał Wosik – prezes Fundacji Orły Sportu, która została operatorem krajowym programu. – To właśnie lokalnie, kierując pomoc do tysięcy projektów, możemy dotrzeć do największej liczby dzieci i zaszczepić w nich sportowego ducha”.

Fundacja Orły Sportu od ponad 30 lat promuje sport i zdrowie wśród Polaków – zarówno wśród tych najmłodszych, ale też dorosłych i seniorów. Zadania Fundacji koncentrują się na zapewnieniu dostępu do szeroko rozumianej kultury fizycznej na terenie całego kraju. Dzięki Mikro Grantom wsparcie finansowe skierowane zostanie do setek małych klubów i stowarzyszeń, będąc uzupełnieniem dotychczasowych projektów sportowych. Celem programu jest zachęcenie dzieci do regularnego uprawiania sportu i wykształcenie zdrowych nawyków, które będą skutkować poprawą kondycji, stanu psychicznego i jakości życia polskiego społeczeństwa.

„To w okresie dziecięcym i młodzieżowym budujemy nasze zdrowie i formę na całe życie. Wypracowanie prawidłowych nawyków i regularna aktywność to podstawa dobrej przyszłości każdego człowieka” – podkreśla Rafał Wosik.

Idea programu Mikro Granty

Głównymi założeniami skutecznego działania programu jest zapewnienie dostępności do zajęć sportowych oraz budowanie motywacji do uprawiania sportu wśród dzieci, które mają najmniejsze możliwości korzystania z zorganizowanych sportowych aktywności. Głównym problemem lokalnych społeczności jest ograniczony dostęp do sportu, wynikający w głównej mierze z bariery finansowej. Dzięki wsparciu rządowemu, poprzez Mikro Granty, zajęcia i wydarzenia sportowe staną się osiągalne dla tysięcy młodych Polaków.

Program Mirko Granty jest innowacyjną odsłoną rządowego wsparcia promocji aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Ogólna kwota przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki na ten cel wynosi 30 mln zł. Środki są przeznaczone na organizację wydarzeń sportowych i zajęć dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Maksymalne wsparcie przewidziane na wydarzenie to 20 tys. zł, przy czym jedna organizacja może zyskać dotacje na nie więcej niż 5 zadań. Oznacza to, że do końca listopada 2023 r. odbędzie się około 1500 wydarzeń w całej Polsce wspartych finansowaniem w ramach Mikro Grantów.

Nowością jest dedykowanie projektu do beneficjentów, których łączna kwota dotacji ze środków publicznych udzielanych im w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie przekracza 200 tys. zł. Oznacza to, że na środki mogą liczyć głównie małe, lokalne organizacje sportowe, działające dotychczas bez wsparcia publicznych funduszy.

Wnioski do programu będzie można składać od 16 czerwca do 14 lipca 2023 r. przez stronę internetową www.mikrograntysportowe.pl

Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

 

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu
Obraz luvmybry z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 17 czerwca 2023

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zaprasza na piknik rodzinny z okazji 25-lecia

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zaprasza na piknik rodzinny, który odbędzie się 18 czerwca w Ośrodku Hutnik Aktywnej Warszawy przy ulicy Marymonckiej 42. Główną atrakcją będzie mecz piłkarski, który zostanie rozegrany pomiędzy Piłkarską Reprezentacją Dziennikarzy i zespołem złożonym z rodzin podopiecznych, pracowników Fundacji i jej przyjaciół. Sędzią tego wyjątkowego meczu będzie Tomasz Listkiewicz. Swoje komentatorskie umiejętności zaprezentuje duet Michał Zawacki i Andrzej Strejlau.

Idea pikniku „Zdążyć z Pomocą”

„Idea pikniku połączonego z meczem piłki nożnej zrodziła się już przed laty, ale bezpośrednim impulsem jest jubileusz 25-lecia Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, który obchodzimy w tym roku. Pragniemy, by urodziny Fundacji były radosnym, pełnym energii i pozytywnych emocji spotkaniem podopiecznych i ich rodzin, darczyńców, przyjaciół i pracowników Fundacji” – mówi Małgorzata Altewęgier, prezes zarządu Fundacji.

Fundacja zapowiada wiele atrakcji i niespodzianek towarzyszących wydarzeniu. Będą dmuchańce dla dzieci, pokaz makijażu, czytanie bajek przez gwiazdy, wspólna sportowa rozgrzewka, alpaki, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Energii na dzień pełen emocji dostarczą food trucki oraz Bike Café.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zaprasza na piknik od godziny 12.00 do 16.00. Organizatorzy liczą na tłumne przybycie rodzin podopiecznych, kibiców i przyjaciół Fundacji pragnących włączyć się we wspólną radosną zabawę.

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy

Partner: Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa

Patroni medialni: Onet i Radio dla Ciebie

O Fundacji „Zdążyć z Pomocą”:

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” jest jedną z największych organizacji świadczących pomoc w naszym kraju. Działa pod patronatem profesora Zbigniewa Religi.

Fundacja istnieje od 1998 roku. Zrzesza ponad 43 000 Podopiecznych – dzieci chorych i z niepełnosprawnością z całej Polski. Pozyskuje fundusze na ich leczenie, rehabilitację, zakup lekarstw, sprzętu medycznego, pomocy edukacyjnych oraz na inne specjalne potrzeby. Nie pobiera prowizji od wpłat darczyńców.

Fundacja prowadzi dla Podopiecznych trzy przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt terapeutyczny Ośrodki Rehabilitacji w Warszawie – AMICUS, BIOMICUS i CEMICUS. Dla osób spoza Warszawy działa pięć hosteli, w których dzieci, wraz ze swoimi opiekunami mogą być zakwaterowane w trakcie turnusów rehabilitacyjnych.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” dzięki transparentności działania cieszy się społecznym zaufaniem. Ma status organizacji pożytku publicznego i jest najhojniej obdarowywana 1,5% podatku.

Prowadzi Klub Myszki Norki, integrujący dzieci z niepełnosprawnością, oraz pełnosprawne. Uczy wzajemnej tolerancji, oraz tego, że wszyscy jesteśmy równi i mamy podobne marzenia.

Fundacja angażuje się w różne formy świadczenia pomocy, polegające m.in. na dodawaniu opiekunom otuchy i fachowej wiedzy oraz zapewnieniu radości i zabawy dzieciom. Rodzice korzystają ze szkoleń, webinariów, grup wsparcia, pomocy psychologicznej.

 

Źródło informacji: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Obraz onthewall130 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 16 czerwca 2023

Jak sklejać figurki Star Wars: Shatterpoint?

Star Wars: Shatterpoint to pojedynkowa gra figurkowa, która wymaga od nas dłuższego przygotowania w porównaniu do innych gier planszowych. Otwierając nową grę, jesteśmy gotowi powypychać tekturowe elementy, poskładać je, a nawet czasem złożyć dwie plastikowe części, by otrzymać figurkę. W grze Shatterpoint nie jest już tak prosto, dlatego przygotowałam dla Was taki mini poradnik jak sklejać figurki, abyście nie popełnili tych samych błędów co ja.

Po otwarciu pudełka gry Star Wars: Shatterpoint ukaże się Wam kilka arkuszy z elementami do wycinania. Niektóre figurki składają się z pięciu, czy sześciu elementów (np. Anakin) i przyznam, że sklejenie ich nie jest czymś nie do przejścia. Bardzo ładnie i szybko się je łączy w całość. Jednak wraz z kolejnymi postaciami poprzeczka się podnosi.

Fot. Archiwum własne

Jak sklejać figurki Star Wars: Shatterpoint?

Przede wszystkim przygotujcie dobrze oświetlone miejsce. Warto położyć na blat stołu kartkę, w razie gdyby wylało się więcej kleju.

Star Wars: Shatterpoint

Fot. Archiwum własne

Ponadto będziecie potrzebować: 

  • klej do plastiku (np. modelarski);
  • cążki do wycinania elementów z arkuszy;
  • nożyk do usuwania pozostałości z głównego arkusza;
  • patyczki do uszu, do usuwania nadmiaru kleju;
  • pęsetę do przytrzymania drobnych elementów.

Nie musicie zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach modelarskich. Wszystkie te elementy znajdziecie np. w duńskiej sieciówce na A.

Fot. Archiwum własne

W pudełku nie znajdziecie niestety instrukcji, jak składać figurki. Jest ona dostępna na stronie producenta – SWP01_CoreSet_Assembly_5-2-23 (002). Polecam ją wydrukować lub wyświetlać na ekranie komputera. 

Instrukcja poprowadzi Was krok po kroku, jakie elementy wyciąć z arkusza i w jakiej kolejności jej skleić. 

Jednakże nie zawsze wszystko dobrze widać i łatwo popełnić błędy, np. uciąć wystający fragment, który wzięliście za resztę arkusza. Po fakcie może się okazać, że jednak ten wypukły element był ważny. 

Po wycięciu wszystkich elementów danej postaci, czy budynku, złóżcie je na sucho. Część elementów zawiera wypustki, dzięki którym nawet bez kleju możecie złożyć postać. Warto tak sprawdzać każdy element i dopiero po upewnieniu się, ściąć niepotrzebne fragmenty plastikowej wypraski.

Fot. Archiwum własne

Nie musicie być specjalistami modelarzami, by poradzić sobie ze sklejeniem budynków, czy figurek. Z mojego laickiego doświadczenia mogę zapewnić, że to świetna zabawa dla całej rodziny. Jednakże młodsze dzieci (poniżej dwunastu lat) nie powinny sklejać same figurek, gdyż łatwo o błąd lub choćby trudność w przytrzymaniu drobnych elementów. Niestety dziś już w szkole nie ma zajęć z modelowania, gdzie dzieciaki mogły nauczyć się etapów składania modeli i ich malowania. 

Fot. Archiwum własne

Na koniec jeszcze jedna mała wskazówka. Nie oczekujcie, że skleicie wszystko w jeden wieczór. Dajcie sobie dużo czasu i nie spieszcie się. 

W grze Star Wars: Shatterpoint łącznie macie do złożenia aż szesnaście figurek i dwadzieścia trzy elementy terenu, więc zarezerwujcie sporo czasu i dużo cierpliwości. Jeśli się pomylicie w sklejaniu, wystarczy spirytus, by rozpuścić klej. Nie zastępujcie także kleju do plastiku kropelką czy innym silnym klejem, bo łatwo możecie się przykleić do składanego elementu. 

Star Wars: Shatterpoint

Fot. Archiwum własne

To wszystko, co potrzebujcie wiedzieć, a ja uciekam dalej sklejać. Potem czeka mnie kolejne wyzwanie, czyli pomalowanie figurek i budynków. 

Fot. Archiwum własne

Tytuł: Star Wars: Shatterpoint – zestaw podstawowy
Wydawca: Atomic Mass Games
Wiek: od 14+
Liczba graczy: 2
Czas gry: 90 – 120 minut
Wydawca: Rebel

 

Star Wars: Shatterpoint

Fot. Archiwum własne

Wpis powstał we współpracy z Rebel

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close