W szkole 22 lutego 2019

Rekolekcje a szkoła. Przepisy kontra praktyka

Karnawał jeszcze trwa ale Wielki Post tuż za progiem. A razem z nim wielkopostne rekolekcje, które rokrocznie budzą wiele kontrowersji. Zebrałam dla Was takie małe FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rekolekcji w szkołach.

Czy nieobecność na rekolekcjach ma wpływ na frekwencję?

Tak. Dni, w których odbywają się rekolekcje, nie są dniami wolnymi od zajęć szkolnych, chociaż mogą tak wyglądać. Jednak uczeń ma obowiązek stawić się w szkole lub kościele. Jeśli tego nie zrobi, nauczyciel zaznaczy mu w dzienniku nieobecność.

Moje dziecko nie chodzi do kościoła, czy musi iść na rekolekcje?

Nie, nie musi. W Polsce obowiązuje wolność sumienia i wyznania i jeśli dziecko (a raczej rodzice) nie wyrażają takiej woli, nikt nie ma prawa kazać dziecku „iść z całą klasą, bo nikt nie będzie się specjalnie nim zajmował”. Ten problem pojawia się zwłaszcza w małych szkołach, gdzie dzieci niechodzące na religię da się policzyć na palcach jednej ręki.

Moje dziecko nie pójdzie na rekolekcje, kto ma się nim zająć, gdy ja jestem w pracy?

Szkoła oczywiście. Rekolekcje nie są dniami wolnymi od szkoły. W niektórych placówkach uczniowie idą rano do kościoła, a później normalnie mają lekcje. W innych lekcji nie ma. Wszystko zależy od decyzji dyrektora. Jeśli dziecko nie chodzi na religię i nie pójdzie na rekolekcje, a rodzice nie mogą zapewnić mu opieki i chcą, żeby poszło do szkoły, mają do tego prawo. Szkoła nie może odmówić zaopiekowania się dzieckiem, „bo dla jednego nikt nie będzie otwierał świetlicy”.

Kto opiekuje się dziećmi w drodze na rekolekcje i czasie ich trwania?

Tutaj przepisy trochę się wykluczają. Teoretycznie za dzieci odpowiadają nauczyciele religii. W praktyce wiadomo, że jest ich za mało, by zapanować nad całą, szczególnie dużą, szkołą. Na ogół rozwiązuje się to tak, że nauczyciele na polecenie dyrektora towarzyszą dzieciom w rekolekcjach. Nie mogą odmówić, ponieważ dla nich są to normalne dni pracy i dyrektor szkoły ma prawo przydzielać im różne zadania, między innymi te, które są związane z bezpieczeństwem dzieci. Tu dochodzimy do tych wykluczających się przepisów. Uczniami opiekują się katecheci, ale zapewnienie bezpieczeństwa w drodze do i z kościoła leży po stronie szkoły. Natomiast nie można zmuszać nauczycieli do uczestnictwa w obrzędach religijnych, jeśli sami nie wyrażą zgody. W szczególnych przypadkach mogą czekać na dzieci pod kościołem.

W szkole jest więcej niż jedna religia, które wyznanie ma prawo do zorganizowania rekolekcji?

Każde. Jednak kościoły muszą się porozumieć w kwestii terminu. Rekolekcje powinny się odbyć w tych samych dniach dla wszystkich wyznań.

Moje dziecko nie chodzi na rekolekcje. Czy nie może mieć w tym czasie normalnych lekcji, zamiast siedzieć na świetlicy?

Może. Zgodnie z ustawą uczniowie są zwalniani z zajęć na czas rekolekcji, jednakże zajęcia nie są z urzędu odwoływane. Na ogół zawiesza się je ze względów organizacyjnych. Jeśli jednak rodzice nie chcą, by ich dziecko traciło lekcje, mogą napisać do dyrekcji prośbę o zorganizowanie zajęć dydaktycznych w czasie rekolekcji.

Dlaczego rekolekcje nie odbywają się w czasie wolnych dni, tzw. dyrektorskich?

Teoretycznie mogłyby, dyrektor ma prawo rozdysponować osiem dni wolnych według własnego uznania. Problem leży w tym, że o swojej decyzji musi powiadomić kuratorium najpóźniej do końca września, podając daty dodatkowych dni wolnych. Tymczasem terminarz rekolekcji jest ustalany później.

Rekolekcje – podstawa prawna

Organizacja rekolekcji regulowana jest przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych (DzU z 2002 r. nr 36, poz. 155, z późn. zm.). Zgodnie z nim uczniom przysługują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych, co ma umożliwić odbycie rekolekcji.

Skoro nie jest powiedziane, że zwolnienie obejmuje wszystkie lekcje, można domniemywać, że sprawa ta leży w gestii dyrekcji szkoły. Zwolnienie z zajęć może być całkowite lub częściowe.

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
aneta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
aneta
Gość
aneta

Jestem mamą 7latki. Zaczynają się rekolekcje. W szkole uzyskałam informację że każdy ma w swojej parafii. Moja jest w innej niż szkoła. Kto ma zaprowadzić moje dziecko do kościoła jak ja muszę iść do pracy i nie ma kto tego zrobić???

Zdrowie 21 lutego 2019

Zawroty głowy. Przyczyny problemów i sposoby walki

Zawroty głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która choć raz przytrafiła się każdemu z nas.  Pojawiają się bez ostrzeżenia, w jednej sekundzie ciało staje się jak z waty, pocimy się, trudno jest utrzymać równowagę, bywa też, że to, co widzimy, staje się rozmazane, a dźwięki dochodzą jak z oddali, pojawiają się mdłości. Mnie problem dopadł dziś rano i trzymał przez wiele godzin, z powodu niepożądanego działania  leku. Postanowiłam się zagłębić w temat i przedstawić go nieco bliżej.

Najczęściej zawroty głowy powstają z banalnych powodów i nie są powodem do obaw, szczególnie jeśli pojawią się sporadycznie, np.odczuwamy zawroty głowy przy wstawaniu z łóżka (zawroty ortostatyczne). Więc czym są i z czego mogą wynikać zawroty głowy?

Zawroty głowy. Przyczyny

“Wirowanie” w głowie wynika z zaburzenia funkcji układu nerwowego, który decyduje o utrzymaniu równowagi. Najczęściej za kłopoty odpowiada chwilowe zaburzenie pracy lub nawet uszkodzenie błędnika. Ale nie tylko.

Zawroty głowy, jak wyżej wspomniano, najczęściej są efektem niegroźnych sytuacji, takich jak:

 • gwałtowna zmiana pozycji,
 • nabieranie zbyt głębokich oddechów,
 • wpływu np. alkoholu lub przyjmowanych leków.

W takich przypadkach wiadomo czego nie robić, by uniknąć nieprzyjemnych doznań – nie wstawać nagle, oddychać spokojnie, uważać na ilość wypijanych trunków i ich jakość. Bezwzględnie należy czytać ulotki dołączone do opakowań leków, ponieważ nawet uważany powszechnie za bezpieczny specyfik, dany lek może niespodziewanie zaszkodzić. 

Mogą je również powodować takie czynniki, na które powinniśmy zwrócić większą uwagę, jak:

Problemy takie jak anemia lub niedociśnienie/nadciśnienie powinny być kontrolowane przez lekarza. Podobnie jak ciąża, podczas której zawroty głowy mogą bardzo utrudnić zwykłe funkcjonowanie i narazić przyszłą mamę np. na niebezpieczny upadek. W przypadku choroby lokomocyjnej jest kilka sposobów na przetrwanie (np. przyjęcie odpowiedniego leku przed podróżą). W przypadku zaburzeń błędnika, tak jak podczas choroby lokomocyjnej, rozsądnym pomysłem jest unikanie takich rozrywek jak np. karuzele czy huśtawki oraz przebywania na dużych wysokościach.

Poza tym, „wirowanie w głowie” może wynikać z bardziej poważnych i potencjalnie niebezpiecznych przyczyn, których nie wolno ignorować. Oto najważniejsze:

 • choroba Meniere’a,
 • migrena,
 • stwardnienie rozsiane,
 • padaczka
 • guz mózgu,
 • krwotoki, udar,
 • uraz, np. wstrząśnienie mózgu.

Zawroty głowy. Leczenie

Jeśli problemy wystąpiły z banalnych powodów, które wspomniane zostały na samym początku artykułu, przeciwdziałanie nie jest skomplikowane. Należy po prostu unikać prowokowania sytuacji, w których zazwyczaj kręci się nam w głowie. Gdy przykre objawy już wystąpią, zazwyczaj wystarczy złapać głęboki oddech, przystanąć lub przysiąść na chwilę, odpocząć, by świat przestał wirować. Sposób leczenia zależy od przyczyny, która spowodowała zawroty głowy i powinien zostać dobrany przez specjalistę po ustaleniu diagnozy.

Natomiast gdy zawroty głowy są bardzo dokuczliwe i towarzyszą im inne, niepokojące objawy należy zgłosić się po poradę do lekarza, a nawet udać na izbę przyjęć szpitala, ponieważ mogą sygnalizować stan zagrożenia dla życia.

Do symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność lub zaalarmować osobę towarzyszącą, należą:

 • silny ból głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • zaburzenia mowy (bełkot, niezrozumiała mowa, trudności z wypowiadaniem wyrazów),
 • zaburzenia świadomości i czucia (takie jak drętwienie ciała, niedowłady, mrowienie), utrata przytomności.

W momencie wystąpienia silnych objawów, należy bezzwłocznie udać się po pomoc lekarską.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Poradnikowe poniedziałki 18 lutego 2019

Pielęgnacja twarzy, ciała i włosów domowymi sposobami

Ostatnio odwiedziłam pewną młodą mamę, która borykała się z zaczerwienioną pupą u swojej córeczki. U niemowląt to częsty kłopot, ale nie zawsze zwykłe maści działają jak trzeba. Tymczasem ona posłuchała babci i do pielęgnacji skóry pod pieluszką wykorzystała mąkę ziemniaczaną. Pomogło! Są różne sposoby, by pielęgnacja twarzy i ciała stała się bardzo prosta.

Podkusiło mnie więc, by przejrzeć szafkę w kuchni i sprawdzić, jakie produkty nadają się nie tylko do np. zjedzenia, ale wykorzystania jako naturalna i zdrowa podstawa do pielęgnacji  twarzy, skóry i włosów.

Domowe sposoby na pielęgnację twarzy, skóry i włosów

Siemię lniane

To nie tylko doskonały dodatek do musli czy sposób na zaparcia, ale także dobry i sprawdzony pomysł na pielęgnację skóry i włosów. Nadaje się po wcześniejszym zagotowaniu do chwili, aż puści charakterystyczny “śluz”, jako dodatek do kąpieli łagodzących stany zapalne skóry. Należy łyżeczkę siemienia zalać szklanką zimnej wody i gotować kilka minut. Gdy ziarna puszczą śluz należy je przelać przez sitko lub gazę. Do wywaru dolać mniej więcej szklankę wody i spłukać nią włosy. Będą gładsze i bardziej lśniące.

Ocet jabłkowy

Ja mam swojski, domowej roboty. Może być też ocet śliwkowy czy z jakiegokolwiek innego owocu. Dwa razy w tygodniu płuczę włosy roztworem litra wody i dużej łyżki octu jabłkowego — maksymalnie dwóch, żeby nie przesuszyć włosów. Zapach szybko się z nich ulatnia, a włosy są sypkie, piękne, ja sobie to bardzo cenię. Doceniam również domowy tonik z octem. Aby go otrzymać, wystarczy wymieszać jedną część octu z dwiema częściami wody lub naparu z ziół. Taki tonik postoi w lodówce dobry tydzień, więc nie ma sensu robić go więcej z myślą o pielęgnacji twarzy. W moim odczuciu ocet czuć jednak na twarzy dłużej niż na włosach.

Płatki owsiane

Klasyka :) Doskonale sprawdzają się jako składnik maseczki na twarz lub domowego peelingu. Aby stworzyć szybką maseczkę w najprostszej postaci, wymieszaj jogurt z płatkami, aby zmiękły i napęczniały. Możesz do tego dodać także miód. Nałóż na twarz i po kwadransie zmyj. Z kolei do peelingu potrzeba oliwy lub naturalnego olejku, miodu i garści pokruszonych płatków. Wymieszaj wszystko razem i wmasuj w mokrą skórę po prysznicu. Spłucz i nałóż oliwkę lub balsam. Super sprawa!

Kawa

A dokładnie fusy pozostające z aromatycznego napoju, mogą zdziałać cuda dla urody. Więcej pisała o tym na blogu Fizinka, więc pozwolę sobie podać link do przepisów na domową pielęgnację z użyciem kawy -> Kawa dobra nie tylko do picia.

Miód

Ten cudowny dar pszczół jest wyjątkowo doceniany w kosmetyce. Nadaje się jako element maski do włosów i pielęgnacja twarzy, ale jest też niezastąpionym sposobem na regenerację spierzchniętych ust. Wystarczy ich skórę posmarować na noc miodem ( nie zlizujcie ;)!), by rano zauważyć poprawę ich stanu.

Cukier/sól

Oba te produkty są niezastąpione, gdy chcemy stworzyć domowy peeling. Zarówno sól, jak i cukier, wystarczy wymieszać np. z oliwą z oliwek i wmasować w ciało po kąpieli, a następnie spłukać. Nie ma nic prostszego na gładką skórę!

Oliwa lub olej

Oliwa z oliwek, olej lniany, rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy i wiele, wiele innych, to nie tylko podstawa domowych peelingów, ale także genialny sposób na odżywienie i wygładzenie włosów. W zaciszu domowym można wykonać (najlepiej przez noc, najkrócej 30 minut przed myciem głowy) tzw. olejowanie, czyli natarcie włosów wybranym olejem. Ja stosuję ten sposób dwa razy w tygodniu, na przemian z płukanką z octu jabłkowego. Efekty olśniewają! Kapka oleju lub oliwy nałożona na wacik kosmetyczny doskonale zmyje wodoodporny makijaż z powiek :) To również mój stały w wykorzystaniu patent.

Pielęgnacja twarzy, skóry i ciała jest naprawdę prosta. Jeśli znacie jeszcze inne, sprawdzone domowe sposoby z wykorzystaniem podobnych produktów, podzielcie się nimi w komentarzach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close