Emocje 6 lutego 2018

Co jest naprawdę ważne w relacjach między ludźmi – moja złota piątka

Na pogrzebie mojej babci zrobił na mnie wrażenie kościół pełen ludzi. Duży kościół. Ten niezwykły dla mnie widok, dał mi do myślenia… bo moja babcia całe życie nieustannie budowała i dbała o relacje z ludźmi. Mimo prawie osiemdziesięciu lat życia nadal utrzymywała kontakty z koleżankami z podstawówki, kolegami z liceum, ludźmi, z którymi pracowała, a nawet ze znajomymi z wakacyjnych wyjazdów. Pielęgnowała więzi w rodzinie, mam tu na myśli szczególnie dalszych krewnych, z kontaktem, z którymi różnie w życiu bywa.

Jakość naszych relacji z drugim człowiekiem stanowi jeden z ważniejszych elementów, które składają się na nasze samopoczucie i osobiste szczęście. I nie da się inaczej — w relacje te trzeba inwestować. Obojętnie czy dotyczą przyjaciół, czy osób z sąsiedztwa – każda taka znajomość odbywa się na innej, charakterystycznej dla siebie płaszczyźnie. Ważne jest natomiast, by dać odczuć drugiej osobie, że doceniamy z nią znajomość. Inaczej pokażemy to bardzo bliskiemu nam człowiekowi, inaczej znajomemu.

Według mnie, żeby rozwijać pozytywne relacje, istotne jest: 

  1. Akceptowanie — każdy czuje się dobrze, gdy jest akceptowany taki, jaki jest naprawdę. Bezcenna jest świadomość, że nawet gdy nie jesteśmy idealni i czasem robimy coś nie tak, możemy na kogoś liczyć.
  2. Wspieranie – te przez wielkie „W”, gdy komuś świat się zawala, ale i te codzienne drobne miłe gesty. Starajmy się zawsze reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy.
  3. Uważne słuchanie – często ta umiejętność nie jest wcale prosta, bo łatwiej nam koncentrować uwagę na sobie samym. Szczególnie ważna jest w przyjaźni, bo cudownie jest mieć się komuś zwierzyć. Słuchajmy tego co inni mają do powiedzenia – ich historii, doświadczeń, poglądów…Nie zapominajmy także o słuchaniu w codziennych nawet powierzchownych relacjach. Miło jest, gdy ktoś z kim zamieniłeś dwa zdania, nawiązuje do Waszej rozmowy sprzed kilku dni, pamiętając, że Twoje dziecko było przeziębione.
  4. Czas, który wiąże się z dwoma powyższymi. Żeby wsłuchać się w drugiego człowieka i mu pomóc, trzeba poświęcić na to swój cenny czas.  Mam też na myśli celebrowanie wspólnie spędzonych chwil – inicjowanie spotkań, zapraszanie do siebie, cieszenie się swoim towarzystwem.
  5. Pamiętanie o… złożeniu życzeń urodzinowych, zobowiązaniach, obietnicach.

To nie jest dużo. Ale wydaje mi się, że te pięć aspektów to takie sedno, by między ludźmi było dobrze. A wszyscy bez wyjątków potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem, co jest szczególnie trudne we współczesnym zabieganym świecie. W czasach, w których łatwiej utrzymywać znajomości wirtualne. Wydaje mi się też, że im jestem starsza, tym bardziej dostrzegam, cieszę się i pielęgnuję jednak te prawdziwe relacje międzyludzkie. Zdając sobie sprawę, że to ode mnie zależy, jaka będzie ich jakość i trwałość.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 1 lutego 2018

Od “zwykłego”kaszlu do zapalenia płuc w weekend

Wiecie jak to jest. Zazwyczaj nie docenia się zdrowia, dopóki nie zaczyna się chorować. Nowy rok zaczął się dla nas beznadziejnie. Kolejno zaliczyliśmy dwukrotnie grypę jelitową u chłopaków, szpital męża, podejrzenie nowotworu oka u najmłodszego syna. Teraz wcale nie jest lepiej i szczerze ucieszyłam się, że styczeń za nami i być może luty przyniesie nam coś dobrego.

W ubiegły piątek byłam z Aleksandrem z powodu gorączki, brzydkiego kaszlu, „charczenia”, które przypominało takie z krtani na opiece nocnej. Pogorszyło mu się po 19.00, wcześniej nie wzbudzał moich podejrzeń i planowo miałam iść do pediatry w poniedziałek. Lekarz zbadał małego i stwierdził, że dziecko jest zdrowe, a tak kaszleć może i miesiąc. Przepisał Diphergan i wapno. Wróciliśmy do domu z (oficjalnie) czystym osłuchowo dzieckiem.

Przez weekend było coraz gorzej. W poniedziałek dosłownie wpadliśmy do pediatry, bo mały źle wyglądał, a kaszel zwykłego kaszlu nie przypominał, tylko raczej dudnienie. Diagnoza? Zapalenie płuc, w obu płucach szmery, oczywiście przepisany antybiotyk, sterydy. Dano nam dwa – trzy dni na poprawę stanu zdrowia małego, a gdyby się nagle pogorszyło, to mam skierowanie na oddział.

Nadal leczymy się się w domu, choć nie jest kolorowo. Jeden syn z zapaleniem płuc, drugi oskrzeli, naprawdę można sobie chwilami w łeb strzelić. Gorączkujące przez 5 dób dziecko, w dodatku ciężko kaszlące, nawet w nocy nie daje chwili wytchnienia. Do tego, mimo probiotyku, doszła biegunka po antybiotyku i lekkie odwodnienie. To tak, żebym się nie nudziła. Dziś mija czwarta doba leczenia i dopiero teraz zauważam lekką poprawę. W poniedziałek mam kolejną wizytę u pediatry, żeby skontrolować postępy w zdrowieniu.

Nie sądziłam, że zapalenie płuc może rozwinąć się w takim ekspresowym tempie. Ale nic dziwnego, skoro wcześniejszy rotawirus skutecznie osłabił organizmy dzieci. A dla was mam wskazówki, które pozwolą odróżnić zapalenie płuc, od “zwykłego” kaszlu.

Warto wiedzieć, że u dzieci do 5. roku życia w 85% przypadków wirusy są bezpośrednią lub pośrednią przyczyną zapalenia płuc. Dochodzi do nagłego pogorszenia się stanu ogólnego dziecka. Pojawia się napadowy kaszel oraz gwałtownie narastająca duszność. Dziecko jest osłabione, blade, może pojawić się także zasinienie i dojść do bezdechów. W zależności od stanu dziecka, leczenie ma miejsce w domu lub szpitalu. W ramach leczenia wdraża się antybiotyki, ponieważ wirusy najczęściej torują drogę bakteriom i dochodzi do nadkażenia.

Bakteryjne zapalenie płuc może się różnić objawami od wirusowego. Pojawia się katar, niepokój i utrata apetytu. Bardzo szybko występuje przyspieszony oddech i duszność. Kaszel może być słaby, a zamiast gorączki występuje prawidłowa lub nawet obniżona temperatura. U młodszych dzieci mogą się zdarzać bóle i wzdęcia brzucha oraz wymioty.

U starszych dzieci pojawia się przyspieszony oddech, duszność, gorączka i kaszel – początkowo suchy, męczący, następnie mokry. Dziecko połyka wydzielinę, co prowokuje wymioty. Może również wystąpić rozlany ból brzucha, czasem silniejszy po stronie ogniska zapalnego w płucach.

Lekarz decyduje o sposobie i miejscu leczenia zapalenia płuc. Zazwyczaj trwa ono 10-14 dni.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata Rak
7 lat temu

Ha. Znam ten bol. Moja corka miala lekki kaszelwk razzwymiotowala flegma. Zero goraczki zero cego kolwiek. Apetyt jak nigdy. Poszlam do lekarza z glupot bo byl kaszel a ja mam angine. Zalezalo ki na badaniu zeby osluchac dziecko. Bylam w szoku jak lekarz stwierdzil zapalenie oskrzeli….Nie mowiac ze dziecko zywe wesole. Takze masakra z tymi wirusami. A mowia ze czekac przy katarze..ja juz nigdy nie bede czekac. .

Iza Kasparek
7 lat temu

2 tygodnie się leczymy. Jak nie zapalenie oskrzeli to wirus to znowu temperatura pod 39 i ten kaszel brak mi już sił…

Milena Kamińska
7 lat temu

Dużo zdrówka i siły życzę, my też styczeń zaczęliśmy z problemami zdrowotnymi 🙁

W roli mamy - wrolimamy.pl

I wzajemnie. To prawda, co mówią, że kto ma zdrowie, ten ma wszystko.

Malgorzata Michalska-Pacek

4 lata temu byłam z córką u lekarza który przepisał syropy bo nic nie wskazywało na coś więcej niż przeziębienie a za kilka dni wyladowalismy w szpitalu na bezobjawowe zapalenie płuc gdzie spędziliśmy 2 tyg. Zero kaszlu, zero gorączki, nic!

Marta Kosieradzka
7 lat temu

u nas podobnie. Kaszel utrzymywał się baardzo długo, chyba ponad 6 tyg. W końcu zdiagnozowano atypowe zapalenie płuc.SZOK. Synek oprócz kaszlu nie miał objawów. Lekarz mu zrobił usg i wyszło takie cudo. Antybiotyk 14 dni( bo to od bakterii) . po 14 dniach gorączka (masakra). Postawiliśmy bańki bo tylko to nam już pozostało i powiem szczerze że pomogło. Następnego dnia zero gorączki, dziecko tylko osłabione i zapocone:) Nie choruje już (odpukać) miesiąc….nie kaszle, nie gorączkuje

Sofija Wieszczeczyńska-Anlauf

No właśnie też walczymy. Rumpel kaszle na maxa… Dlatego wszystkim tutaj życzę zdrowych dzieci, bo chory dzieć to gorsze niż chory mąż

Anna Pyzdra
7 lat temu

u nas zapalenie płuc 3 latki, trwa 14 dni na antybiotyku, i nie było typowych objawów jakiś straszny kaszel, nawet grączki wysokiej nie było 37,5 , tak więc ja nauczona pierwszym dzieckiem nawet z katarem chodzę do lekarza bo niby nic a jednak coś

W roli mamy - wrolimamy.pl

Zdrówka wszystkim życzę!

Beata Rak
7 lat temu

No teraz wlansie lekarze zwracaja uwage zeby nie bagatelizowac. Piniewaz lekarz w osrodku byl do bani przenioslam sie prywatnie i dzieki bogu bo pewnie jakbym miala taka sytuacje jak teraz znow by olal sprawe a ja za tydz w szpitalu. Teraz jest ten wirus ze niby po dziecku nic nie widac a tu nagle oskrzela i pluca. Zycze Wam wszystkim zdroweczka oraz waszym pociechom. Oby szybko sie z tego wykaraskaly. My akurat mamy ferie jak rok remu ospa tak teraz oskrzela…

Katarzyna Kujańska
7 lat temu

My tak mieliśmy cały grudzień. W sobotę syn zaczął kaszleć w poniedziałek u lekarza już miał ostre zapalenie oskrzeli. Dużo zdrówka

Aga Barczewska
7 lat temu

Moje wyszło właśnie że szpitala po zapaleniu płuc

Karmienie 31 stycznia 2018

Mięso w diecie dziecka: Czy zmuszać dziecko do jedzenia mięsa? Kiedy je wprowadzać i jak podawać?

Wiele dzieci niechętnie sięga po mięso, przyprawiając przy tym swoich rodziców o niemały zawrót głowy. Powszechnie uważane jest bowiem, że zawarte w mięsie białko jest niezbędne w naszej diecie. Są jednak też tacy, którzy w niejedzeniu mięsa nie widzą problemu, wychodząc z założenia, że białko można czerpać z innych źródeł, np. roślin strączkowych. Jak jest naprawdę i czy zmuszać dzieci do jedzenia mięsa? 

Wyjaśnijmy sobie na początek pewną istotną kwestię…

Podczas trawienia białka następuje jego rozkład na aminokwasy. Ludzki organizm potrafi syntetyzować 12 aminokwasów, natomiast 10 musi być dostarczonych z zewnątrz, wraz z pożywieniem. Jednak większość produktów spożywczych nie zawiera pełnego kompletu tychże składników. Dla przykładu: w roślinach strączkowych jest za mało metioniny, w produktach zbożowych brakuje tryptofanu i lizyny, z kolei w mięsie występuje niedobór takich aminokwasów jak walina, metionina oraz tryptofan. Tak więc, aby otrzymać pełen zestaw przyswajalnego białka należy łączyć ze sobą różne produkty, w taki sposób by wzajemnie się uzupełniały.

Jak wybrać mięso, by było dobrej jakości?

Wybierane przez nas mięso powinno pochodzić z pewnych źródeł. Szczególnie dzieciom warto podawać produkty najwyższej jakości, pochodzące od zwierząt karmionych (jak najbardziej) naturalnie, jak np.  zagrodowy kurczak. Z kontrolowanej hodowli, nadzorowanej przez służby weterynaryjne oraz zootechniczne. Mięso takie pozbawione powinno być antybiotyków, hormonów i innych ulepszaczy smaku.

Kiedy wprowadzać mięso do diety dziecka?

Według najnowszych zaleceń i aktualnego schematu żywienia, dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym można wprowadzać mięso w 6 miesiącu życia. Z kolei dieta dzieci karmionych piersią powinna składać się wyłącznie z mleka mamy przez pierwszych 6 miesięcy życia. Dopiero po skończonym półroczu, wprowadza się nowe produkty, w tym mięso – w okolicach 7 miesiąca życia.

Jaki gatunek mięsa podawać dzieciom?

Zazwyczaj w pierwszej kolejności dzieci zaczynają poznawać smak mięsa chudego, tj. królika, indyka i kurczaka. Z czasem wprowadza się cielęcinę, jagnięcinę, wołowinę i ( sporadycznie) wieprzowinę.

Które mięso jest najzdrowsze?

Jednym z wartościowszych mięs jest drób, ponieważ zawiera wiele cennych dla zdrowia minerałów, takich jak: magnez, fosfor, potas, cynk i żelazo. Warto przy tym jednak wiedzieć, że najwięcej żelaza zawiera cielęcina, jagnięcina i wołowina. Drób, szczególnie indyk, zawiera również łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, mającej duże znaczenie w tworzeniu czerwonych krwinek.

Obróbka termiczna, czyli jak przyrządzać i podawać mięso dzieciom?

Mięso dla dzieci najlepiej gotować – na parze lub w wywarze warzywnym – dusić, bądź piec. Dobrze jest unikać smażenia, szczególnie w kiepskiej jakości tłuszczu. Warto również ograniczyć dodatek soli i gotowych mieszanek przypraw, a zastąpić je ziołami.

Mięso można dodawać do zup – od tego zwykle zaczynają swą mięsną przygodę niemowlęta. W późniejszym etapie można serwować różnego rodzaju kotlety, pulpety, gulasze i zapiekanki z dodatkiem warzyw, pełnoziarnistych makaronów czy ryżu. Propozycji podania mięsa jest całe mnóstwo, wystarczy dobry pomysł lub pożyczony przepis. Jeśli jedna forma nie przypadnie dziecku do gustu, warto spróbować innej, lub powrócić do niej jeszcze raz, za jakiś czas, ponieważ dzieci potrafią jednego dnia się czymś zajadać, innego gardzić.

Czy zmuszać dzieci do jedzenia mięsa?

W pewnym stopniu mięso można zastąpić warzywami strączkowymi, produktami mlecznymi, warzywami czy rybami. Lecz jak wspomniałam na samym początku, produkty białkowe muszą być różnego pochodzenia, by wzajemnie uzupełniały niedobory aminokwasów. Dlatego warto zachęcać dzieci do jedzenia mięsa (drobiu i chudego czerwonego, 2-3 razy w tygodniu), ale nie zmuszać – nic na siłę.

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Paulinka
7 lat temu

Moje dzieci jedzą tylko mięso najmlodsza z kanapek wyjada tylko wedline parowka w rękę chleba nie je

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Radek Paulinka

Moja córka co prawda wędlin nie chce, ale wszelkiego rodzaju kotlety bardzo chętnie ?

Milena Kamińska
7 lat temu

Moje dzieci uwielbiają mięso. Udka kurczaka, kotlety i mielone i z piersi, schabowe i z polędwiczki, sosik mięsny z szyneczki, szaszłyki, karczek pieczony, sosik z polędwiczek, mięso gotowane z rosołu itd

W roli mamy - wrolimamy.pl

Sama radość ☺️ U nas córcia chętnie sięga po mięso – woli to niż warzywa czy owoce! ? Ale syn, tak jak kiedyś pożerał kotlety mielone czy mięso z kurczaka, tak teraz namówić się go nie da ?

Michalina Hanko
7 lat temu

Moje to chodzący mięsożercy. Czasami mam wrażenie że w erze dinozaurów byli by na szczycie łańcucha pokarmowego 😉

W roli mamy - wrolimamy.pl

Hahaha ?

Ewa Kowalczyk
7 lat temu

Mój syn uwielbia mięsko 🙂 i daje mu mięsko…. Schabowy w cieście to nr 1..królik, cielęcina, kurki, przepiorki własne.. Jeśli chodzi o wędline to sami robimy kiełbasę oraz szynkę, schab..

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Ewa Kowalczyk

No proszę, uwielbiam swojskie wyroby!

Ewa Kowalczyk
7 lat temu
Reply to  Ewa Kowalczyk

Mój tata też ja przyznam, że nie zawsze chce jeść gdy widzę jak się robi hehehehe np. Kaszanke hehehe

Alina Nowak
7 lat temu

miesśko dawaj mieśko synek wszystko je Majeczka uwielbia ryby i warzywka na parze

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Alina Nowak

„Dawaj mieśko” ??

Magdalena Marczuk
7 lat temu

U nas tylko kotlety… z keczupem…

Ola Goss
7 lat temu

Moje Gwiazdy są wszystkożerne i w każdej ilości 😉 mięsko w każdej postaci, wędliny, kiełbaski itd 🙂

W roli mamy - wrolimamy.pl
Reply to  Ola Goss

Nic tylko się cieszyć! 🙂

Bartek Aga Kukurudza

Nasza miała cztery miesiące jak spróbowała wątróbki :p teraz zamiast czekolady wcina kiełbasę, smakusie itp 😀

W roli mamy - wrolimamy.pl

„zamiast czekolady wcina kiełbasę” – to brzmi fajnie ?

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close