Uroda 5 września 2023

Spierzchnięte usta. Jak poprawić własny komfort?

Spierzchnięte usta to nieprzyjemny efekt przesuszenia skóry warg, którego winowajcą najczęściej są niekorzystne warunki zewnętrzne, jak mróz, suche powietrze czy klimatyzacja. Dodatkowym czynnikiem może być odwodnienie organizmu, niedobór witamin, cukrzyca oraz kontaktowe zapalenie skóry. Przypadłość może jeszcze pogorszyć odruch oblizywania ust. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele naturalnych sposobów, aby złagodzić nieprzyjemne odczucia i  szybko wrócić do codziennego komfortu.

Spierzchnięte usta – czym nawilżać suche wargi

Nakładanie na wargi miodu jest nie tylko bardzo skuteczne, ale równie smakowite. Wystarczy intensywnie posmarować wargi i pozostawić miód na kilka minut. Maseczka bardziej przypominać będzie nawilżającą szminkę, jeżeli doda się glicerynę i z takim okładem pójdzie się spać.

Plasterek ogórka znany jest z działania nawilżającego. Nie bez przyczyny kładzie się go na twarzy jako szybki okład. Należy zacisnąć go pomiędzy wargami, chwilę przytrzymać, a następnie zjeść. Taki sposób można wykorzystywać kilka razy w ciągu dnia – nie ma żadnych efektów ubocznych. Aby cieszyć się pięknymi wargami bez śladu spierzchnięcia, nie wolno zapominać o systematycznym peelingu. Spośród domowych sposobów, wyjątkowo skuteczny jest peeling wykonany na bazie cukru i oleju kokosowego. Delikatny masaż warg pomoże pozbyć się martwego naskórka. Efektem będą różowe, gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku usta, na których każda szminka lub błyszczyk prezentują się wspaniale.

Spierzchnięta usta – czy konieczna jest suplementacja?

Do swojej diety warto włączyć także odpowiednią suplementację. Nasza skóra codziennie wystawiona jest na wiele czynników zewnętrznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jej kondycję. Świetnie sprawdzi się tutaj suplement diety EstroVita Skin. W swoim składzie zawiera on, oprócz kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9, kompleks witamin E, A oraz D, a także koenzym Q10, który stanowi doskonałe wsparcie dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Warto stosować go na co dzień – wygodna forma płynu ułatwia przyjmowanie suplementu, który można również dodać do koktajlu, soku lub sałatki – mówi  Magdalena Skórka z działu badań i rozwoju w onesano, producencie naturalnych suplementów diety.

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi, nawilżonymi ustami, nie należy także zapominać o konieczności wypijania odpowiedniej ilość wody. To w końcu ona gwarantuje właściwe nawilżenie, sprawia, że cała skóra wygląda promiennie oraz świeżo.

 

***

Onesano jest firmą biotechnologiczną, zaawansowanym i innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Sercem onesano są zakłady produkcyjne zlokalizowane w Czechowicach-Dziedzicach, posiadające własne laboratorium oraz wykwalifikowaną kadrę specjalistów. To dzięki nim onesano może szczycić się autorskimi recepturami, opatentowanymi składami i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Produkcja jest realizowana w oparciu o najwyższe standardy, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Bazę linii produkcyjnych stanowi EstroVita – w 100% roślinny suplement diety zawierający kwasy omega 3,6,9, pozyskany z mieszaniny co najmniej czterech olejów, wzbogacony o naturalne witaminy oraz PostVital, suplementy diety zawierające unikalny postbiotyk drożdży Yarrowia lipolytica wpisany na listę Novel Food. Onesano jest firmą z polskim kapitałem, prowadzącą produkcję w naszym kraju i w pełni kontrolującą cały proces produkcyjny. Głównym obszarem działalności jest produkcja naturalnych suplementów diety w postaci bioestrów i unikalnego postbiotyku oraz funkcjonalnych dodatków do żywności zorientowanych na rynek spożywczy. Firma produkuje również suplementy diety dla zwierząt towarzyszących oraz posiada dedykowaną ofertę produktową dla rolnictwa. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Chorzowie.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Anemone123 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 5 września 2023

POMROKA – niebanalna opowieść o sile jednostkowej i zbiorowej niepamięci

Sprawa, która wstrząsa lokalną społecznością. Policja, która musi szybko wykazać się efektami śledztwa. Dolny Śląsk, który nadal skrywa tajemnice przeszłości… POMROKA to pierwsza powieść Agnieszki Jeż z serii Sprawy Sonii Kranz.

Zamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła
opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne.

Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko.

Czy to pojedynczy przypadek, czy kolejna ofiara w serii niewyjaśnionych napaści seksualnych sprzed lat?

Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii.

Wyśmienity, niebanalny kryminał znakomicie uzupełniony wątkami obyczajowymi o ważnej tematyce społecznej.

Pomroki – opowieść o ludziach

Obok bohaterów POMROKI nie da się przejść obojętnie. To niezwykle wnikliwy kryminał z bogato rozbudowaną warstwą obyczajową. Agnieszka Jeż mówi o swoich bohaterach dużo, maluje sylwetki kompletne i prawdziwe. Warstwa obyczajowa powieści jest tu równie ważna, co wątek kryminalny.

Pomroki – opowieść o miejscu

Dolny Śląsk, który Agnieszka Jeż wydaje się nie tylko dobrze znać, ale i doskonale rozumieć jest tak samo ważnym bohaterem tej opowieści jak ludzie. Bowiem pewne zbrodnie mogą wydarzyć się tylko w określonych miejscach…

Pomroki – opowieść o zbrodni

Choć niewątpliwie autorka ma wyjątkowy talent do tworzenia wciągających historii, to jak sama przyznaje – rzeczywistość potrafi być bardziej zaskakująca niż niejedna zmyślona opowieść. Pewne elementy brutalnej zbrodni opisane w POMROCE mogą wydawać się czasem niedorzeczne, niemożliwe… Podejście policji i prokuratury do zbrodni karygodne, nieakceptowalne i zupełnie zmyślone…

TROCHĘ STATYSTYK. CZY WIESZ, ŻE:
Na świecie co roku dokonywanych jest ponad 415 tys. zabójstw. To oznacza, że co 76 sekund ktoś ginie z rąk innego człowieka.

W niektórych krajach, przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, jest to jedna z głównych przyczyn śmierci.

W Polsce w 2022 roku popełniono lub usiłowano popełnić 499 zabójstw, najmniej na przestrzeni ostatnich 6 lat. Jeżeli przeanalizujemy liczbę zabójstw dokonanych oraz prób ich popełnienia w latach 1999 – 2022, to wśród województw z największą ilością popełnionych lub usiłowanych zabójstw znajdują się województwa: mazowieckie (2 907), śląskie (2 353). Za nimi plasuje się województwo dolnośląskie (1 816).

Krytycznym okiem o książce POMROKA…

„Książka koncentrująca się przede wszystkim na zjawisku wypierania – ze świadomości osobistej, ale też lokalnej czy społecznej – zła, po którego
doświadczeniu można normalnie funkcjonować, bo ono przestaje istnieć w pamięci. Jednak się wydarzyło. W nowej powieści Jeż dzieje się bardzo wiele złego. Jednocześnie po raz kolejny otrzymujemy od tej autorki rasowy kryminał znakomicie połączony z powieścią obyczajową o ważnej tematyce społecznej.

O czym jeszcze jest ta książka Pomroki? O nieoczywistości zbrodni. O tym, co może zaskoczyć i zaskakuje nawet samego zabijającego. Agnieszka Jeż opowiada przejmującą historię o kilku kameralnych dramatach, które łączą się w coraz bardziej intrygującą historię. Bo im dalej od schwytania złoczyńcy jest główna bohaterka, tym bardziej interesująca jest fabuła tej powieści. A później autorka nie bierze jeńców i stawia na niebanalne rozwiązania fabularne. „Pomroka” to świetnie skonstruowany kryminał, ale również książka, która na każdym kroku i w każdym detalu stara się pokazać, że nie jest to gatunek tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać, kiedy pomyśli się o tym, ile takich powieści już napisano i jak wiele razy je zepsuto. Jeż jest po prostu bardzo dobrą autorką.” – Jarosław Czechowicz / Krytycznym Okiem

Pomroka powieść kryminalna Agnieszki Jeż

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 4 września 2023

Chora na ostrą białaczkę szpikową Maja urodziła córeczkę

Maja w 23. tygodniu ciąży usłyszała, że cierpi na ostrą białaczkę szpikową. Wraz z diagnozą rozpoczęła się walka o dwa życia – jej i małej Emilki. Waleczna córeczka jest już na świecie, a Maja może jedynie nagrywać jej bajki na dyktafon, bo sama czeka na zgodnego dawcę szpiku w odosobnionej sali. Obecnie trwają poszukiwania niespokrewnionego dawcy szpiku, który jest szansą dla niej na pokonanie nowotworu krwi. Fundacja DKMS oraz bliscy krakowianie apelują o rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku, ponieważ nikt z czworga rodzeństwa Mai nie może być dla niej dawcą, ze względu na brak wymaganej zgodności. By mogła wziąć małą Emilkę pierwszy raz na ręce, potrzebny jest zgodny dawca szpiku. To możesz być Ty.

Białaczka zaatakowała znienacka

W lipcu tego roku Maja Wierzchowska dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę szpikową. Była wtedy w 23. tygodniu ciąży. Nie miała jeszcze objawów klinicznych choroby, ale prowadzącą ciążę lekarkę zaniepokoiła u Mai lekka anemizacja, stwierdzona w rutynowo wykonanej morfologii krwi i wypisała skierowanie na dalsze badania. Wyniki kolejnych badań zaniepokoiły hematologów, a Maja w trybie pilnym została przyjęta na Oddział Kliniczny Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w którym troskliwie zaopiekowano się mamą jak i Emilką. Po wykonaniu specjalistycznej diagnostyki bardzo szybko okazało się, że Maję zaatakował nowotwór układu krwiotwórczego. Krakowianka rozpoczęła chemioterapię, bez której jej i jej córce pozostałoby tylko kilka tygodni życia.

– O chorobie dowiedziałam się na oddziale w szpitalu. Myślałam, że to jakaś anemia, która może wystąpić u kobiet w ciąży. Po trzech dniach diagnostyki usłyszałam, że mam ostrą białaczkę szpikową. Byłam niesamowicie zaskoczona, ponieważ przez całe dotychczasowe życie nie chorowałam. Rozpłakałam się i oczywiście pierwszą myślą było to, jak Emi zniesie to wszystko. Następnego dnia otrząsnęłam się i razem z Robertem, moim partnerem, skupiliśmy się na tym, co możemy zrobić, aby jak najbezpieczniej przejść przez leczenie. Staram się skupiać na tym, co pozytywne w tej całej sytuacji, co nie jest aż tak trudne, ponieważ zarówno personel szpitala, jak i moja rodzina oraz przyjaciele wkładają ogromną ilość serca w to, aby nam pomóc – mówi Maja.

Emilka urodziła się w 29. tygodniu ciąży. Obydwie walczymy o to, by wyzdrowieć. Córeczka dzielnie stawia czoła wyzwaniom w inkubatorze, a ja przechodzę kolejną chemioterapię, która pozwoli mi przygotować się na przyjęcie przeszczepu – jeśli znajdzie się zgodny dawca. I ja, i wszyscy moi bliscy mocno trzymamy kciuki, by tak się stało. Marzę to tym, żeby po prostu móc przytulić Emilkę. Teraz codziennie może ją odwiedzać jedynie jej tata. W trakcie tych wizyt nagrywa dla mnie filmiki, dzięki którym mogę obserwować moje maleństwo, a Emilce odtwarza czytane przeze mnie bajki, żeby chociaż mogła usłyszeć mój głos – dodaje Maja.

Maja szuka dawcy szpiku – Pozwól mi być mamą dla mojej córeczki

Leczenie ostrej białaczki szpikowej jest bardzo obciążające dla chorego, a tym trudniejsze, jeśli trzeba zadbać o dwa życia.

Ostra białaczka w ciąży zdarza się rzadko – występuje raz na ok. 75 000 do 100 000 ciąż. Z tego powodu nie ma randomizowanych badań ani ustalonego standardu postępowania, a wiedzę dotyczącą leczenia czerpać możemy z publikowanych opisów przypadków. Terapia jest trudna i obciążona dużym ryzykiem. Większość leków zgodnie z ich Charakterystyką Produktu Lekowego (ulotką) można stosować po indywidualnym rozważeniu korzyści z ich stosowania, które powinny przeważać nad ryzykiem i ich szkodliwością. Ryzyko utraty ciąży różni się w zależności od dojrzałości ciąży i wynosi ok. 60% w pierwszym trymestrze, ok. 43% w drugim i zmniejsza się w kolejnym. Szansa powodzenia leczenia uzależniona jest także od profilu ryzyka genetycznego choroby, które decyduje o możliwości uzyskania remisji. W przypadku wysokiego ryzyka cytogenetycznego i oporności na chemioterapię, ryzyko ciężkich powikłań infekcyjnych i niepowodzenia terapii wzrasta niepomiernie, dlatego konieczna jest izolacja osoby chorej, restrykcyjne przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny, diety i odpowiednia strategia leczenia przeciwinfekcyjnego –
wyjaśnia prof. dr hab. n.med. Tomasz Sacha z Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dzięki dawcy szpiku będę mogła żyć

Maja od dawna była zarejestrowana w bazie Fundacji DKMS, by pomóc drugiej osobie, jeśli byłaby taka potrzeba. Jednak teraz to ona potrzebuje pomocy osoby niespokrewnionej, ponieważ jej rodzeństwo – Marcin, Gosia, Marek i Kasia nie mogą być dla niej dawcami, ze względu na brak niezbędnej zgodności. Tylko 25 proc. osób znajduje swojego dawcę wśród rodziny – życie pozostałych pacjentów hematoonkologicznych często zależy od dawców niespokrewnionych.

– Byliśmy pewni, że któreś z nas będzie mogło być dla Mai dawcą. Każde z nas się przebadało. Niestety, nikt nie ma z nią zgodności, co bardzo nas zmartwiło. Ale nie poddajemy się i szukamy dalej. Wierzymy, że wśród osób, które zarejestrują się w bazie potencjalnych dawców szpiku, znajdzie się „bliźniak genetyczny” naszej siostry – osoba, która oddając cząstkę siebie, da jej szansę na całe życie. Sprawi, że Emilka będzie miała przy sobie swoją kochającą mamę. Dziękujemy pięknie rodzinie, przyjaciołom i wszystkim, którzy tak cudnie nas wspierają. To dodaje sił – apeluje siostra Mai, Gosia.

– Już w dniu diagnozy dowiedziałem się, że jako mężczyzna i najmłodszy z rodzeństwa to ja mogę być potencjalnie najlepszym dawcą dla Mai. Nie czekałem, wziąłem wolne, kupiłem bilet na samolot i poleciałem do Polski z przekonaniem, że przecież na pewno będę miał zgodność. Nie dopuszczałem do siebie innej opcji. Wiadomość, że nie tylko ja, ale i żadne z mojego rodzeństwa nie ma zgodności z Mają, była dla mnie druzgocąca – dodaje Marek, najmłodszy brat.

A niech ta choroba na coś się przyda…

– Wiem, że gdzieś na pewno jest mój „bliźniak genetyczny”. Osoba, dzięki pomocy której będę miała szansę na przytulenie mojej kochanej córeczki, która bardzo mnie potrzebuje. Dzięki dawcy szpiku będę mogła towarzyszyć Emilce w każdym etapie jej życia, dawać jej dużo miłości, wsparcia i uczyć samodzielności. Będę mogła kontynuować moje pasje. Będę mogła rysować, podróżować i spędzać czas z ludźmi, których tak bardzo kocham. I to wszystko dzięki tej jednej osobie, która zarejestruje się, by pomóc – mówi Maja.

Maja i jej bliscy nie tylko apelują o rejestrację w bazach dawców szpiku, ale podkreślają również wagę wykonywania regularnych badań profilaktycznych w tym morfologii.

Jako bliska osoba, która jest z Mają od początku podejrzenia choroby, i lekarz w wieloletnią praktyką, chcę zdecydowanie zaapelować do wszystkich, niezależnie od wieku o czujność onkologiczną, o regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym! Pamiętajmy, że w przypadku pojawienia się już objawów klinicznych choroby, rokowanie jest zwykle gorsze. Wystarczy minimum raz w roku wykonywać morfologię z rozmazem, czyli badanie tanie, bezpieczne i ogólnie dostępne – apeluje Katarzyna Lepszy-Muszyńska, lekarka oraz ciocia Mai.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy wejść na stronę https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

ostra białaczka szpikowa Maja szuka dawcy szpiku

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 12 000 (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

 

 

Źródło informacji i zdjęcia: Marketing & Communications Consultants
Obraz u_9p7tw4noz0 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close