Sport 2 listopada 2024

Sportowa rewolucja dzięki Aktywnej Szkole

Szkoły pełne sportu po lekcjach i w weekendy, Orliki z ofertą różnorodnych zajęć i dyscyplin przez cały tydzień – tak działa Aktywna Szkoła w całej Polsce. Minęło już ponad pół roku, odkąd program Ministerstwa Sportu i Turystyki wprowadził zmiany w zarządzaniu samorządowymi i przyszkolnymi obiektami sportowymi. Otworzenie obiektów sportowych dla społeczeństwa, wzrost płac oraz rozwój kompetencji trenerów i animatorów sportu, a także szeroko dostępna bezpłatna oferta różnorodnych zajęć sportowych to podstawowe założenia programu.

Efekty tych działań widać już dziś. Prawie 17 000 zarejestrowanych trenerów prowadzących zajęcia, 6887 szkół z zajęciami pozalekcyjnymi w Aktywnym do Kwadratu, 1633 obiektów samorządowych w Aktywnym Orliku oraz 1351 obiektów prowadzących zajęcia w ramach Aktywnego Weekendu – te wyniki świadczą o ogromnej szansie i dostępności do bezpłatnych zajęć w każdym zakątku kraju.

Sport kluczową wartością

Sport i aktywność fizyczna odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu zdrowego stylu życia, rozwijaniu umiejętności społecznych oraz budowaniu charakteru. Zajęcia grupowe uczą dzieci pracy zespołowej, komunikacji i budowania relacji, a osiąganie celów sportowych podnosi samoocenę i motywację do dalszego działania. Aktywność fizyczna poprawia zdolności poznawcze, co przekłada się na lepsze wyniki szkolne. Dzieci, które regularnie ćwiczą, są bardziej skłonne do kontynuowania aktywnego stylu życia w dorosłości, co sprzyja ich długoterminowemu zdrowiu.

Włączenie aktywności fizycznej jest wyjątkowo ważne od najmłodszych lat. Ruch jest naturalną potrzebą każdego dziecka. Niestety, obecnie sprawność dzieci drastycznie spada w związku z wieloma procesami cywilizacyjnymi. W dobie rosnącego problemu otyłości i siedzącego trybu życia niezwykle istotne jest, aby środowisko, rodzice i nauczyciele aktywnie motywowali dzieci do podejmowania aktywności fizycznej. Regularny ruch nie tylko wspiera rozwój fizyczny, lecz także ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i społecznego dzieci. Motywowanie dzieci do aktywności to inwestycja w ich zdrową przyszłość. Wspólne działania rodziców i nauczycieli mogą przynieść wymierne korzyści, które będą procentować przez całe życie.

Na całym świecie prowadzone są badania oraz wdrażane rozwiązania mające na celu walkę z postępującym spadkiem aktywności i sprawności. Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło innowacyjną inicjatywę promującą sport, opierającą się na trzech filarach działań, które pozwalają szerokiemu gronu społeczeństwa na dostęp do aktywności fizycznej – bezpłatnie i pod okiem wykwalifikowanej kadry.

Trzy filary sportu

Pierwszym filarem jest Aktywny Orlik – bezpłatne zajęcia sportowe w obiektach samorządowych, prowadzone przez 7 dni w tygodniu. Tu uczestnikiem zajęć może być każdy – niezależnie od wieku czy sprawności. Na Orlikach organizowane są zajęcia dla seniorów, nordic walking, zajęcia lekkoatletyczne czy wszelkie formy treningów z piłką. Sportowe spotkania to nie tylko czas na poprawę formy fizycznej – to również możliwość poznania ludzi z okolicy o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Sport nie tylko kształtuje dobre nawyki prozdrowotne, ale też integruje i zacieśnia relacje społeczne, tak ważne w obecnych czasach.

Drugi filar to weekendowe zajęcia w szkołach dla każdego – Aktywny Weekend. Szkolne obiekty sportowe, które często nie były w pełni wykorzystywane w dni wole od szkoły, stały się idealnym miejscem dla dzieci, młodzieży i dorosłych do uprawiania sportu. Wprowadzenie regularnych, darmowych treningów lub otwartych zajęć sportowych w weekendy stwarza młodym ludziom alternatywę dla spędzania czasu przed ekranem. Umożliwia to również rozwój talentów sportowych i wspiera integrację społeczności lokalnej oraz całych rodzin.

Trzecim filarem jest Aktywny do Kwadratu – pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej. Szkoła, jako naturalne miejsce spotkań młodych ludzi, jest doskonałą platformą do organizacji zajęć sportowych po lekcjach. Udział w takich zajęciach sprzyja nie tylko rozwojowi sprawności fizycznej, lecz także kształtuje umiejętność pracy zespołowej, wytrwałość oraz dyscyplinę. Również regularny ruch wpływa korzystnie na koncentrację i wyniki w nauce. Zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców to najwygodniejsza i najbardziej sprawna forma aktywizacji sportowej poza zajęciami szkolnymi – bez czasochłonnych dojazdów i kosztownych opłat.

Piłkarskie wsparcie

Nowym filarem programu jest piłkarski turniej „Z Orlika na Stadion”. To projekt poświęcony drużynom piłkarskim – szkolnym, jak i „dzikim” – opartym na dzieciach z lokalnych Orlików, umożliwiający rywalizację na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Jest o co walczyć. Finał turnieju zostanie rozegrany na Stadionie PGE Narodowy w dniu 19 listopada. Najlepsze drużyny z finałów wojewódzkich z miejsc 1-3 otrzymają bezpłatne bilety na mecz Polska-Szkocja w dniu 18 listopada, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody i mnóstwo sportowych atrakcji. Dodatkową nagrodą dla najlepszych zawodniczek i zawodników będzie możliwość udziału w zgrupowaniu piłkarskim pod okiem trenerów reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Kompleksowe wsparcie sportu

Aktywna Szkoła to pierwszy tak rozbudowany i kompleksowy program rządowy, pozwalający na wsparcie różnych grup wiekowych i demograficznych w zakresie dostępu do aktywności fizycznej. Wsparciem objęte są nie tylko dzieci, lecz także trenerzy i animatorzy sportu. To właśnie osoby prowadzące zajęcia, ich pasja, zaangażowanie i umiejętności mogą stać się motywacją do działania dla młodych ludzi. Dzięki Akademii Sportu Powszechnego, działającej w ramach Aktywnej Szkoły, trenerzy, nauczyciele WF i animatorzy mogą rozwijać swoje kompetencje pod okiem najlepszych specjalistów z polskich związków sportowych. To szansa na bycie jeszcze lepszym profesjonalistą w dziedzinie sportu, ale też na bycie inspiracją dla młodych pokoleń.

Projekt finansowany jest z budżetu państwa, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Aktywna Szkoła

 

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sport 1 listopada 2024

PKO Bank Polski wspiera Polską Ligę Siatkówki

PKO Bank Polski został oficjalnym bankiem Polskiej Ligi Siatkówki. Współpracę podpisano na sezon 2024/2025. Największy polski bank nie po raz pierwszy wspiera jedną z najmocniejszych lig siatkarskich na świecie. W minionym sezonie bank był sponsorem męskiego turnieju finałowego TAURON Puchar Polski.

To kolejna drużynowa dyscyplina sportu, którą wspiera PKO BP. Od 2018 r. współpracuje sponsorsko z Ekstraklasą S.A.

Umowa zawarta między PKO Bankiem Polskim i Polską Ligą Siatkówki obejmuje sezon 2024/2025 w trzech ligach zarządzanych przez Polską Ligę Siatkówki S.A.: rozgrywki męskie: PlusLigę i PLS 1. Ligę; żeńskie – TAURON Ligę oraz mecze TAURON Pucharu Polski kobiet i mężczyzn.

Polska siatkówka to najwyższy światowy poziom. Polacy są srebrnymi medalistami Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. W polskiej lidze grają takie gwiazdy jak Wilfredo Leon, Bartosz Kurek, Tomasz Fornal, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek czy Marcin Janusz. Polski zespół ZAKSA Kędzierzy Koźle trzykrotnie zwyciężał siatkarską Ligę Mistrzów.

W 2023 r. o najwyższe trofeum ligowe w Europie rywalizowały dwie polskie drużyny: ZAKSA i Jastrzębski Węgiel. W tym roku to Jastrzębski Węgiel grał w finale, przeciwko Trentino.

„Wszyscy wiemy, jak pozytywne emocje wywołuje siatkówka w naszym kraju, dlatego naturalnym dla nas krokiem było związanie się z Polską Ligą Siatkówki. To podczas tych meczów możemy oglądać zawodników światowej klasy, a polskie drużyny regularnie grają w finałach siatkarskiej Ligii Mistrzów” – mówi Dawid Korszeń, dyrektor Departamentu Sponsoringu i Marketingu Lokalnego w PKO Banku Polskim.

Jak podkreśla, polska siatkówka to „marka sama w sobie”.

„Jako największy bank w Polsce chcemy ją wspierać w rozwoju, by osiągała jak największe sukcesy na skalę światową” – dodał Korszeń.

Również włodarze Polskiej Ligi Siatkówki są zadowoleni z podpisania umowy z największym polskim bankiem.

„Wierzę, że nasza współpraca będzie bardzo perspektywiczna i zaowocuje długoletnią wspólną działalnością, z której obie strony, a w konsekwencji kibice najlepszych siatkarskich ligowych rozgrywek na świecie, będą czerpać wielkie korzyści” – zaznaczył Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A.

To nie pierwsza współpraca z PKO Banku Polskiego z polską siatkówką. W lipcu w Krakowie bank wspierał XXI Memoriał Wagnera 2024. Był także sponsorem głównym turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski w piłce siatkowej mężczyzn 2024.

PKO Bank Polski od wielu lat jest zaangażowany we wspieranie polskiego sportu. Promuje zdrowy i aktywny tryb życia czy sponsorując liczne imprezy biegowe w całej Polsce, m.in. ultramaratony. Od 2013 r. realizuje program „PKO Biegajmy razem”.

Od 2018 r. współpracuje z piłkarską Ekstraklasą S.A. W sezonie 2018/19 bank został Partnerem Głównym Ekstraklasy. Już w kolejnym – 2019/2020 PKO Bank Polski został Partnerem Tytularnym rozgrywek. Partnerstwo Tytularne potrwa łącznie do końca sezonu 2026/2027.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 31 października 2024

Różyczka u dziecka. Po czym rozpoznać i jak leczyć tę chorobę?

Różyczka u dziecka to jeden z tematów, który pojawia się w rozmowach rodziców. Choć zazwyczaj mówi się o tej zakaźnej chorobie w kontekście ryzyka dla ciężarnych kobiet, to może się ona rozwijać także u dzieci w różnym wieku. Jak objawia się różyczka u dziecka, na czym polega leczenie?

Przyczyny różyczki u dzieci 

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie następuje drogą kropelkową na skutek kontaktu z wydzieliną chorego, krwią, kałem oraz moczem, lub przez łożysko (dziecko zakaża się od matki). Okres wylęgania się choroby wynosi 2–3 tygodnie. Chory zakaża na 7 dni przed pojawieniem się objawów i około 5 dni po ich wystąpieniu. Największe ryzyko zakażenia pojawia się zimą i wczesną wiosną.

Różyczka najczęściej dotyka nieszczepione dzieci przedszkolne i szkolne, ale zapaść mogą na nią też dorośli. W przypadku najmłodszych przebiega łagodnie, nie powodując powikłań. Inaczej jest w przypadku ciężarnych w pierwszych tygodniach ciąży. W takim przypadku pojawia się ryzyko poronienia lub uszkodzenia płodu. 

Różyczka u dziecka — objawy

Według statystyk zakażenie wirusem różyczki w połowie przypadków nie daje żadnych objawów. Jeśli już pojawiają się, najczęściej są to: 

  • gorsze samopoczucie, 
  • bóle głowy i mięśni, 
  • zapalenie gardła i spojówek,
  • stany podgorączkowe,
  • wysypka,
  • bolesne powiększenie węzłów chłonnych (najczęściej karkowych, zausznych i szyjnych) na dobę przed wystąpieniem wysypki.

Jak wygląda wysypka w przypadku różyczki u dziecka?

Różyczka u dziecka objawia się drobną różową wysypką na tułowiu i kończynach (kojarzącą się z płoniczą), a na twarzy grudkowo-plamistą lub plamistą (jak wysypka odrowa). Wykwity  nie swędzą. Po 2–3 dniach znikają bez śladu, rzadko pojawia się łuszczenie skóry. Niekiedy zakażenie przebiega bez wysypki, ale przy powiększonych węzłach chłonnych.

Zespół różyczki wrodzonej 

Choroba jest skutkiem zakażenia u kobiety w pierwszych tygodniach ciąży. U nowo narodzonych dzieci pojawiają się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, narządów zmysłów, układu sercowo-naczyniowego oraz krwiotwórczego. Dzieci te są narażone także na przedwczesne narodziny, niską masę ciała, a także śmiertelność sięgającą nawet 15%. 

Różyczka u dzieci — leczenie

Różyczka u dzieci nie wymaga interwencji lekarza, gdyż ustaje samoistnie i zazwyczaj bez powikłań. Rzadko zdarza się w konsekwencji zapalenie stawów bądź mózgu. 

Tej choroby nie trzeba leczyć farmakologicznie. Jedynie w przypadku gorączki można podać leki zbijające zbyt wysoką temperaturę. Natomiast dzieci z różyczką wrodzoną powinny zostać objęte wieloletnim nadzorem specjalistycznym. 

Jeśli w otoczeniu chorego znajduje się kobieta w pierwszych tygodniach ciąży, która nie ma odporności na wirusa, powinna ona unikać przebywania w pobliżu osoby zakażonej. Taki kontakt stanowi zagrożenie dla rozwijającego się płodu. 

Różyczka u dziecka — jak się chronić?

Warto także pamiętać, że przechorowanie różyczki daje odporność na całe życie, ponieważ organizm wytwarza przeciwciała. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zakażenia w przypadku braku odporności, jest unikanie kontaktu z osobą zakażoną oraz stosowanie szczepienia ochronnego.


Źródło: www.mp.pl
Fot. Bermix Studio/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close