Zdrowie 31 maja 2024

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024: młodzi wkraczają do akcji

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to niezwykła okazja, aby zaapelować do decydentów o ochronę przed drapieżnymi taktykami marketingowymi przemysłu tytoniowego. Branża ta celuje w młodzież, aby zapewnić sobie zyski, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli, a globalnie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu – apeluje Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

„Osoby małoletnie, które zaczynają palić, są bardziej narażone na szybkie uzależnienie od nikotyny. Ich mózg, który jeszcze się rozwija, jest bardziej podatny na działanie substancji uzależniających. Dodatkowo nikotyna może zakłócać rozwój mózgu nastolatków, szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za pamięć, koncentrację i umiejętność podejmowania decyzji. Ponad to, istnieje korelacja między paleniem tytoniu a występowaniem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk” – podkreśla dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska – prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

Dlaczego warto zrezygnować z tytoniu?

Nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a palenie tytoniu to główny czynnik ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego, ponad 20 różnych rodzajów raka oraz wielu innych wyniszczających schorzeń. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. W Polsce, według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, palenie tytoniu było w 2022 roku głównym czynnikiem ryzyka odpowiedzialnym za obciążenie chorobowe u mężczyzn, a u kobiet było na drugim miejscu, po wysokim wskaźniku BMI.

Inicjatywy WHO: Walka z epidemią tytoniową

WHO, w ramach Ramowej Konwencji o Ograniczeniu Użycia Tytoniu (WHO FCTC), promuje kilka skutecznych działań w zakresie redukcji używania tytoniu, w tym monitorowanie używania tytoniu, ochrona ludzi przed używaniem tytoniu, oferowanie pomocy w rzuceniu palenia, ostrzeganie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem, egzekwowanie zakazów reklamowania, promocji i sponsorowania tytoniu oraz podnoszenie podatków na tytoń. Polski rząd intensywnie pracuje nad wprowadzaniem kolejnych ograniczeń, ale środowisko medyczne apeluje o możliwie szybkie i radykale prawodawstwo, które wskazywałoby na odpowiednią rangę szkodliwości wyrobów tytoniowych.

Korzyści z zaprzestania używania tytoniu

Zaprzestanie używania tytoniu przynosi wymierne korzyści zdrowotne i ekonomiczne. Badania pokazują, że graficzne ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach oraz mocne kampanie antytytoniowe zwiększają świadomość i motywację do rzucenia palenia. W krajach, które wprowadziły wysokie podatki na tytoń, zaobserwowano znaczące zmniejszenie konsumpcji, szczególnie wśród młodzieży i grup o niskich dochodach.

Nowe produkty nikotynowe i ich zagrożenia

Nowe formy dostarczania nikotyny, takie jak e-papierosy i podgrzewane produkty tytoniowe, są promowane jako mniej szkodliwe, ale badania wykazują, że niosą one ze sobą liczne zagrożenia zdrowotne. Emisje z e-papierosów zawierają toksyczne substancje, a ich długoterminowe skutki są wciąż nieznane.

Jak podkreśla prof. Mateusz Jankowski, przewodniczący Sekcji Antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc:

„Nikotyna to silnie uzależniająca substancja, niezależnie od formy przyjmowania. Nikotyna z e-papierosa jest tak samo szkodliwa i uzależniająca, jak ta z wypalonego papierosa. Młodzi ludzie często zapominają, że e-papieros to nie jest tylko para wodna i substancje smakowo-zapachowe, ale również nikotyna i cały szereg substancji szkodliwych dla zdrowia, które uszkadzają naczynia krwionośne i płuca. Nawet okazjonalne palenie czy używanie e-papierosa szkodzi zdrowiu. Nowe formy wyrobów nikotynowych takie jak e-papierosy często prowadzą do niekontrolowanego spożycia wysokich dawek nikotyny, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Uzależnienie od nikotyny to choroba, którą można i należy leczyć – ważne, żeby podjąć decyzję o chęci rzucenia palenia”.

Zakończenie

Światowy Dzień bez Tytoniu to okazja, by przypomnieć o ogromnych kosztach zdrowotnych i ekonomicznych związanych z używaniem tytoniu. Poprzez wspólne działania na rzecz redukcji używania tytoniu, możemy chronić zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń, promując zdrowszy i bardziej zrównoważony styl życia.

KONTAKT:

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

e-mail: sekretariat-zg@ptchp.org

Światowy Dzień bez Tytoniu

 

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Chorób Płuc

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 30 maja 2024

Dziecko orchidea czy dziecko mlecz? Jakie jest twoje dziecko?

Internet przepełniony jest różnorodnymi treściami, których poszukują rodzice. Jedne interesujące i przydatne, a pozostałe niewiele wnoszą do rodzinnego życia. Zainteresowaniem cieszą się teorie, które pozwalają dowiedzieć się nieco więcej o własnej latorośli. Do takich można zaliczyć podział opracowany ze względu na wrażliwość emocjonalną najmłodszych. Dziecko orchidea czy dziecko mlecz? Które z tych określeń bardziej pasuje do twojej pociechy?

Dzieciaki różnią się od siebie często w sposób diametralny. Jedne są odważne i przebojowe, a inne nie lubią wychodzić przed szereg i są wyjątkowo wrażliwe. Te różnice zainteresowały dr. Thomasa Boyce`a, zajmującego się przez cztery dekady małymi pacjentami. Opracował on pewien podział, który jest pomocny w ustaleniu, czy dziecku bliżej do odpornego na przeciwności losu mlecza, czy delikatnej orchidei.

Dziecko mlecz

Porównanie do mlecza wynika z charakteru tego ziela — wyrasta w każdych warunkach. Stąd skojarzenie z dzieckiem, które sobie radzi w różnych sytuacjach.

Dziecko mlecz cechuje elastyczność i odporność psychiczna, gotowość do radzenia sobie ze stresem. Potrafi wykorzystać swój potencjał i pokonywać kolejne problemy. Jest odważne i nie ma nic przeciwko, by być w centrum uwagi. Nie potrzebuje ciągłego wsparcia od opiekunów, idzie przed siebie, osiągając kolejne cele. Przy tym, choć jest bardziej przebojowe, nadal pozostaje empatyczne.

Dziecko orchidea

Orchidea pojawiła się tutaj w opozycji do mlecza jako symbol delikatności i kruchości. W tym przypadku mowa jest o dzieciach wysoko wrażliwych, które potrzebują większego wsparcia niż pozostałe. Według specjalistów zaledwie 20 proc. dzieciaków można określić tym mianem.

A jakie jest dziecko orchidea?

Przede wszystkim cechuje je wysoka wrażliwość i delikatna psychika. Jest emocjonalne, bardzo empatyczne, silnie odbiera emocje i mocno przeżywa to, co je spotyka. Często bywa wycofane i nieśmiałe. Lubi ciszę i spokój, nagłe zmiany mogą wywoływać u niego lęk. Nadmiar bodźców powoduje u niego rozdrażnienie, źle funkcjonuje pod presją. Zdarza się, że na trudne sytuacje reaguje płaczem, pojawiają się u niego kłopoty z zasypianiem. Choć dziecko orchidea jest bardzo kreatywne i ma olbrzymią wyobraźnię, nie lubi być w centrum uwagi. Bardzo potrzebuje czułości, wsparcia i pomocy, gdy mierzy się z wyzwaniami. Tego typu maluch potrzebuje indywidualnego podejścia i zrozumienia, gdyż wysoka wrażliwość może powodować u niego pewne trudności.

Jak wspierać dzieci orchidee?

Choć uwagę należy poświęcać pociechom bez względu na ich konstrukcję psychiczną, to jednak dzieci orchidee są tymi, które bardziej potrzebują uwagi i troski. Akceptacja, wyrozumiałość i wsparcie są niezwykle ważne dla dzieci wysoko wrażliwych. Nie należy lekceważyć, wyśmiewać czy ignorować ich emocji. Ochrona przed nadmiarem bodźców oraz wprowadzenie codziennej rutyny zwiększy ich poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie ważne jest, by zachęcać je do pokonywania wyzwań. Takie działania przysłużą się rozwojowi wysoko wrażliwych pociech.


Źródło: onet.pl,  dziecko.medonet.pl
Źródło zdjęcia: Юлія Дубина/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 30 maja 2024

Samozbiory jagody kamczackiej na plantacjach w całej Polsce 

Jagoda kamczacka nazywana jest „owocem wiecznej młodości”. Ofertę samozbiorów przygotowało 19 plantatorów w 8 województwach. Zapraszają w kolejne czerwcowe weekendy. Dowiedz się, dlaczego warto jeść owoce i przetwory z popularnej kamczatki, na czym polegają samozbiory i gdzie możesz wziąć w nich udział już w najbliższy weekend.

Jagoda kamczacka to owoc XXI wieku i „nowa borówka”. Ponieważ wpływa na potencję, bywa nazywana także „owocową viagrą”. Taką percepcję wzmacnia jej oryginalny kształt. Superowoc intryguje smakiem i od 2 lat jest jednym z najbardziej oczekiwanych w sezonie.
Jagoda kamczacka należy do roślin jagodowych, które są charakterystyczne dla naszego klimatu. W Polsce udomowiono ten gatunek najskuteczniej. Hodowcy selekcjonowali odmiany z Azji i Kanady, w efekcie powstały największe plantacje na świecie. Częścią tego sukcesu są coroczne samozbiory.

Na czym polegają samozbiory?

Jako uczestnik samozbiorów jesz do woli to, co sam zerwiesz. Kupujesz owoce, które zebrałeś i chcesz zabrać ze sobą. Zwykle większe ilości po to, by cześć z nich zamrozić.
Na plantacjach dostępne są przetwory, soki, dżemy, często lody, zwykle można spróbować ciast i koktajli z jagodą. Gospodarze dbają, by nie zabrakło owoców świeżych, zebranych wcześniej ręcznie lub kombajnem.

Mapa i lista plantacji, które zapraszają na samozbiory

Szczegóły oferty przygotowanej na każdej z 19 plantacji na stronie PolskieSuperowoce.pl
 Samozbiory jagody kamczackiej
Lubelskie – 4 plantacje
 • Jasionka w gminie Parczew – 1.06
 • Opole Lubelskie – 1-2 i 8-9.06
 • Antoniówka 54, Gmina Krzczonów – 1-2.06
 • „U Pani Babci” Piłatka koło Janowa Lubelskiego – 22-23.06
Małopolska – 2 plantacje
 • plantacja Zdrowejagody.pl w Nowej Wsi koło Skały – zaprasza w trzy czerwcowe weekendy: 1-2, 8-9 i 15-16.06
 • plantacja w Muniakowicach koło Słomnik – 1-2.06, 8-9.06 i 15-16.06
Mazowsze – 3 plantacje
 • Gospodarstwo Jagodowe Boglewice, gm. Jasieniec – zaprasza na zbiory codziennie od 1 do 16.06
 • Gospodarstwo Sadownicze Piotr Stępniak w Mogielnicy w terminach 1-2.06 i 8-9.06
 • Bończa gm. Warka – codziennie od 20 maja, w tym podczas weekendu 31-2.06
Łódzkie – 2 plantacje
 • plantacja Sobki gm. Zelów – 25-26.05
 • Gospodarstwo Haskap, Mokra Prawa, Skierniewice – 8-9.06
Podlaskie
 • Kamienna Nowa – weekend 1-2.06
Pomorskie
 • Jagodowe Marzenie, Chrzanowo – 8-9.06
Świętokrzyskie – 2 plantacje
 • „Jagodowe Pole” z Modliborzyc – 8-16.06 z wielkim finałem w niedzielę 16.06
 • „Jagodowe smaki” z Wszachowa – szczegóły niebawem
Wielkopolskie – 4 plantacje
 • Belny, gmina Sompolno – weekendy 1-2 i 8-9.06
 • Koło – plantacja „Haskap superfruit” przy wyjeździe z Koła na Włocławek – 1-2 i 8-9.06
 • plantacje Braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa – trzy weekendy: 8-9, 15-16 i 22-23.06
 • Gospodarstwo rolne Jan Krzywda, Michałów Drugi, gmina Opatówek – 1-2 i 8-9.06.

Rośnie zainteresowanie samozbiorami

Badania Kantar Polska pokazują, że ponad 3/4 Polaków (76%) chce wziąć udział w samozbiorach. 9% badanych, czyli blisko 2,9 mln osób, jest zainteresowana wizytą na plantacji popularnej „kamczatki”.
„Wspaniałym pomysłem jest zaplanować sobie weekend i spędzić kilka godzin na plantacji. Dotlenić się, złapać trochę słońca, odpocząć i narwać tych wspaniałych owoców. Ważne są też motywacje edukacyjne. Chodzi o to, by dzieci wiedziały, że owoce rosną na plantacji, a nie w markecie. Są wynikiem całorocznej pracy, a za każdym stoi człowiek” – zaprasza Anna Litwin, plantatorka i przetwórca jagody kamczackiej.
Samozbiory jagody kamczackiej

Fenomenalny smak jagody kamczackiej

Smak owoców jest unikalny, jest kombinacją wielu innych gatunków owoców jagodowych – maliny, jeżyny, porzeczki i borówki. Balans między kwasowością a słodyczą sprawia, że ma kamczatka wiele zastosowań kulinarnych. Potencjał przetwórczy zawdzięcza ciekawej goryczce. Jej przetwory nigdy nie są za słodkie. Znakomicie nadaje się do soków, dżemów, lodów, win czy nalewek. Jest też również doskonałym produktem dla cukiernictwa.

Dlaczego warto jeść jagodę kamczacką i jej przetwory?

Jagoda kamczacka to prawdziwa bomba antyoksydantów, w tym irydoidów, które opóźniają procesy starzenia. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe, neuroprotekcyjne oraz kardioprotekcyjne. Udowodniono jej działanie antyseptyczne, antywirusowe, przeciwdrobnoustrojowe, a także przeciwcukrzycowe.
Sportowcy, którzy spożywają tę jagodę na godzinę przed wysiłkiem osiągają lepsze wyniki. W Polsce najczęściej przywoływane są badania biegaczy. To zasługa antocyjanów, które poprawiają funkcje naczyniowe i ukrwienie mięśni.

Owoce jagodowe to nasz skarb narodowy

Jagoda kamczacka dołączyła od szerokiej ich gamy uprawianych w Polsce owoców jagodowych. Superowocami są borówka wysoka, aronia, czarna porzeczka, rokitnik, jeżyny, maliny, truskawki, agrest i coraz popularniejsze, i bardzo polskie, minikiwi – „udomowione” w warszawskiej SGGW. Dla ich opisu często używa się pojęcia superowoce, superfruits czy superberry.
„Te owoce to nasz skarb narodowy. Nasz klimat pozwala na uprawę fantastycznych owoców, które ze względu na barwę są najzdrowsze na świecie. Im ciemniejsze tym lepiej chronią nas przed niekorzystnym wpływem środowiska. Korzystajmy, jedzmy, latem łatwo robić to codziennie, w każdym posiłku” – zachęca prof. dr hab. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Lato to czas na mrożenie

„Świeże polskie superowoce możemy jeść od połowy kwietnia do początku listopada. Od truskawek i właśnie jagody kamczackiej, po minikiwi i jesienne odmiany malin. To jest czas, w którym można budować nawyk codziennej konsumpcji. Lato to jest czas budowania odporności, ale też roztropnego zamrożenia owoców, tak by mieć je dostępne codziennie przez cały rok. Filiżankę owoców, ale codziennie” – mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Przydatne informacje i linki:
 • Komplet map samozbiorów w sezonie 2024 – mapy
 • Możliwość zapraszana we wspólnym facebook’owym wydarzeniu: Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej
 • Zdjęcia oddające klimat samozbiorów – link
 • Infografiki pokazujące walory jagody kamczackiej – link
 • Rekomendacje żywieniowe z jagodą kamczacką – Jemy i młodniejemy
 • Coś na dobry początek – sałatka kamczacka z omletem – przepisy
 • Kompendium wiedzy o walorach superowoców – link

Informacja na temat badania popularności samozbiorów

„Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez Kantar Polska we współpracy agencja strategiczną z INSPIRE smarter branding. Projekt finansowany jest ze środków FPOiW.
Badanie zrealizowano w dniach 10-15 maja 2024 r. „Jeżeli miał(a)by Pan(i) możliwość uczestnictwa w samozbiorach, to którymi gatunkami owoców i warzyw był(a)by Pan(i) zainteresowan(a)y?”. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI), reprezentatywna próba 1015 Polaków w wieku 15+.
#Fundusze Promocji
Komunikat opracowany w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja VI”.
Źródło informacji: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close