Tęczowe dzieci. Dlaczego są tak wyjątkowe?
Tęczowe dzieci to określenie, które coraz częściej pojawia się w postach udostępnianych w mediach społecznościowych, jak i w rozmowach między rodzicami. Co ono oznacza? Dlaczego tęczowe dzieci są tak bardzo wyjątkowe?
Tęczowe dzieci — czyli jakie?
Tęczowe dzieci to piękne określenie, które dotyczy maluchów przychodzących na świat po poprzednich utraconych ciążach ich mam. Po niewyobrażalnej dla każdego rodzica stracie niełatwo jest wrócić do równowagi. Dla wielu kobiet to prawdziwy dramat, który muszą w sobie dźwigać, jednocześnie nie rezygnując z marzeń o spełnionym macierzyństwie.
To jest niebywale trudne, ponieważ wracają do nich myśli o nienarodzonym dziecku, o tym, kim by było, jakby wyglądało, co by je cieszyło. Nie dziwi więc, że gdy jakiś czas po stracie pojawia się kolejna ciąża, powracają trudne wspomnienia, pojawia się jednocześnie lęk i radość. Przyszli rodzice zyskują nadzieję na szczęście z dzieckiem u boku, co można porównać do sytuacji, w której przysłowiowa tęcza ukazuje się na niebie po burzy. Czas burzy to bez wątpienia okres utraty i żałoby. Natomiast dzieci, które przychodzą na świat w takich okolicznościach, są porównywane do symbolizującej nadzieję tęczy. I to właśnie wizerunek tęczy można zauważyć na udostępnianych w mediach społecznościowych zdjęciach wielu takich maluchów.
Kiedy przypada Dzień Tęczowych Dzieci?
Choć rodzice o swoich utraconych, jak i tęczowych dzieciach pamiętają przez cały czas, to jednak są takie dni, w których można uczcić ich pamięć i jednocześnie obecność z innymi rodzicami. Dzień przypominający o tęczowych dzieciach przypada na 22 sierpnia. Jest on doskonałą okazją do tego, by mówić o cudzie narodzin i rodzicielstwa, wspominając jednocześnie utracone dzieci. To także powód do kojących rozmów, które potrzebne są wielu rodzicom, tak dobrze znającym gorycz utraty i słodycz ponownego macierzyństwa. Wiele takich historii można znaleźć w mediach społecznościowych, gdzie rodzice dzielą się doświadczeniami i nadzieją na spełnienie marzeń.
Choć tęczowe dzieci otwierają nowy rozdział w życiu rodziny, nie oznacza to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają poprzednie, bolesne doświadczenia. Rodzice mogą uczcić utracone maleństwa także w innym dniu. Mianowicie 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, którego symbolem jest różowo-niebieska wstążka.
Źródło zdjęcia: Georgia Maciel/Pexels