Podróże 9 lipca 2024

W Rososzy powstanie nowy kameralny park rozrywki – Kosmiczne Ranczo

Nie w Roswell, nie w Nowym Jorku ani nawet nie Emilcinie, tylko w Rososzy – małej wsi nieopodal Góry Kalwarii na Mazowszu – wylądowali Kosmici. Tak im się podobało, że postanowili tam wybudować kameralny park rozrywki pełen niezapomnianych przygód i edukacyjnych atrakcji dla całej rodziny. Kosmici – Tina, Ton i KosMiś – są bardzo przyjaźni, a park nazywa się Kosmiczne Ranczo.

To nowość na rynku rodzimych atrakcji rodzinnych. Miejsce przypomina amerykańskie ranczo, zlokalizowane w urokliwej enklawie wśród sadów jabłkowych, pełne zieleni, kwiatów i przestrzeni zachęcającej zarówno do aktywnej zabawy, jak i wypoczynku. Już na początku Gości wita pięknie odnowione auto – Ford F-150 Pickup z 1985 roku – zaparkowane obok pola wysokich traw, w których ktoś lub coś wytyczyło tajemnicze kręgi.

Edukacja i wystawy

W zabudowaniach Rancza można odnaleźć szereg wystaw, zarówno tych związanych z UFO (traktujących temat z przymrużeniem oka), jak i kolekcji dotyczących eksploracji kosmosu, w tym ogromne modele rakiet i jedyną w Polsce replikę lądownika księżycowego z misji Apollo 11 w skali 1:1. Pojazd ma prawie 8 metrów wysokości! Dzieciom i ich tatusiom spodobają się także flipery, gry arcade oraz wystawy kosmicznego LEGO, w tym kolekcja kultowej serii LEGO SPACE z lat 70 i 80tych. Zachwyci również jedyna w Polsce kolekcja filmowych kosmitów. Można tu stanąć oko w oko z Supermanem, Thanosem, Neytiri z Avatara czy z bohaterami Gwiezdnych Wojen.

Atrakcje rodzinne

Na terenie parku znajdują się również atrakcje rozrywkowe:

– Grawitomat: wieża spadania o wysokości 12 metrów, pozwalająca poczuć stan nieważkości.

– Akademia Gwiezdnej Floty: karuzela symulująca loty kosmiczne.

– Świnki w Kosmosie: kolejka dla najmłodszych, zapewniająca mnóstwo radości.

– KosmoWIR i Elektron: nowe atrakcje na sezon 2024, które dostarczą wrażeń i emocji.

– SpaceCOASTER: mini rollercoaster o napędzie rowerowym, idealny na pierwsze przygody z szybką jazdą.

Dodatkowo, strefa kosmoZABAWY z trzema placami zabaw, dmuchańcami i sensorycznymi planetami, w tym ogromną piaskownicą pełną czerwonego, marsjańskiego piasku. Do tego hangar zabawy, czyli kosmiczny plac zabaw z tunelami, zjeżdżalniami, basenem z piłeczkami i stanowiskiem do budowy konstrukcji z mega klocków.

Wodna planeta

Od połowy lipca uruchomiona zostanie nowa strefa idealna na upalne dni. Basen, dmuchańce oraz olbrzymia góra piachu do zabawy.

park rozrywki Kosmiczne Ranczo

Pokazy i animacje

Codziennie park oferuje bogaty program animacyjny. Zespół animatorów wraz z kosmitami Tiną, Tonem i KosMisiem prowadzą zabawy, sesje zdjęciowe, konkursy. Dzieci mogą zdobyć dumny dyplom Świnkonauty. Pomaga im w tym robotyczny piesek o wdzięcznym imieniu Orbitek, który zachwyca wszystkich swoimi umiejętnościami. Przy ładnej pogodzie na koniec dnia odpalana jest zabawa w kosmoPIANIE, którą dzieci wprost uwielbiają.

Gastronomia i pamiątki

Strefa gastronomiczna oferuje różnorodne kosmiczne przysmaki, takie jak UFOBuły, oraz bardziej przyziemne dania. Tu także można spotkać robota – kelnera AstroKitka, który na życzenie przywiezie danie do stolika. W sklepiku dostępne są pamiątki i gadżety z wizerunkami bohaterów parku, idealne na upamiętnienie wizyty.

Informacje praktyczne

Kosmiczne Ranczo znajduje się w Rososzy, zaledwie 40 km od centrum Warszawy, w pobliżu Góry Kalwarii, Warki i Grójca. W wakacje park jest otwarty codziennie od 11:00 do 18:00. Bilety można zakupić online na stronie internetowej oraz w kasach biletowych na miejscu. Dla grup zorganizowanych i szkół oferowane są specjalne zniżki i pakiety edukacyjne.

Kosmiczne Ranczo oferuje idealne miejsce na rodzinny wypoczynek pełen zabawy i edukacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.kosmiczneranczo.pl.

park rozrywki Kosmiczne Ranczo

 

Źródło informacji: Kosmiczne ranczo

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 8 lipca 2024

Słoneczne wyzwania dla wzroku. Jak chronić oczy dzieci latem?

Czerwiec to początek długo wyczekiwanego okresu wakacyjnego, pełnego beztroski i zabawy na świeżym powietrzu. Dla wzroku naszych dzieci, lato może być jednak również czasem zwiększonego ryzyka. Promieniowanie UV, piasek, słona woda i długie godziny spędzane na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony mogą negatywnie wpływać na zdrowie ich oczu. Jak więc skutecznie chronić wzrok naszych pociech przed letnimi zagrożeniami? Odkryj sprawdzone metody i wskazówki, które pomogą zadbać o oczy Twojego dziecka podczas wakacji.

Wyzwania, które niesie ze sobą lato

Latem, gdy pogoda dopisuje, a dni stają się dłuższe, dzieci spędzają czas na podwórkach, plażach i basenach, gotowe na ekscytujące przygody. W tej idyllicznej atmosferze, rodzice i opiekunowie muszą jednak zmierzyć się z ważnymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem oczu swoich podopiecznych.

Największym z nich jest intensywne promieniowanie UV, które nie tylko powoduje krótkotrwałe podrażnienia oczu, ale może także prowadzić do poważniejszych problemów, jak uszkodzenie tkanki oka, rogówki i soczewki. Dodatkowo, pobyt na plaży czy basenie, zwiększa ekspozycję na te szkodliwe promienie, szczególnie gdy dzieci spędzają czas w wodzie, gdzie odblaski potęgują ilość promieni docierających do oka.

Latem nie tylko słońce stanowi zagrożenie dla zdrowia oczu. Wtedy nasilają się także alergie sezonowe, objawiające się swędzeniem, łzawieniem i obrzękami. Alergie wywołane są m.in. pyłkami roślin czy chlorowaną wodą basenową. Ponadto, klimatyzacja – choć stanowi ulgę w upalne dni – może powodować suchość oczu i dyskomfort.

Jednak nie ma powodu do paniki! Istnieją proste sposoby, aby chronić oczy dzieci i cieszyć się latem bez obaw. 

Jak chronić wzrok dzieci latem?

Oczy dzieci potrzebują szczególnej ochrony, aby uniknąć szkód spowodowanych promieniowaniem UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Oto kilka skutecznych sposobów, jak zadbać o ich zdrowie:

  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV: niezastąpione w walce ze szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wybieraj modele ze sprawdzonych salonów optycznych, dopasowane do wieku dziecka i upewnij się, że posiadają one oznaczenie UV400 lub 100% UV protection;
  • kapelusze i nakrycia głowy: dodatkowa warstwa ochrony, która zacieni oczy i twarz dziecka, ograniczając ekspozycję na promieniowanie UV. Postaw na stylowe kapelusze z daszkiem, które nie tylko chronią, ale także dodają uroku;
  • nawilżające krople do oczu: wysoka temperatura i suche powietrze mogą prowadzić do podrażnień. Stosowanie kropli nawilżających złagodzi dyskomfort;
  • unikanie dymu i pyłu: chroń oczy dziecka przed dymem z grilla i innymi zanieczyszczeniami powietrza, aby uniknąć podrażnień i ewentualnych infekcji;
  • higiena oczu: zachęcaj dziecko do częstego mycia rąk, szczególnie przed dotknięciem oczu. W razie dostania się do oka ciała obcego, np. piasku, delikatne przepłukanie go solą fizjologiczną pomoże uniknąć problemów;
  • ochrona w czasie kąpieli: podczas przebywania w basenie lub morzu, warto nosić okulary do pływania, aby chronić oczy przed podrażniającymi substancjami i drobnoustrojami znajdującymi się w wodzie.

Kluczowa rola okularów przeciwsłonecznych dla ochrony wzroku dzieci

Oczy dzieci są szczególnie podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dlaczego? Ponieważ ich źrenice są większe, a soczewki wewnątrzgałkowe ich oczu bardziej przezierne niż u dorosłych. To oznacza, że większa ilość promieni UV może dotrzeć do siatkówki. Dodatkowo większość ekspozycji na słońce, która może negatywnie wpłynąć na zdrowie oczu, ma miejsce przed ukończeniem 21 roku życia,,. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić ich oczom skuteczną ochronę przed słońcem.

Wybór soczewek, które zapewniają blokowanie promieniowania UV, jest kluczowy nie tylko dla komfortu widzenia, ale przede wszystkim dla zdrowia oczu najmłodszych. 

Nie ulegajmy błędnej opinii, że ciemniejsze soczewki automatycznie oznaczają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Istotne jest, aby okulary były wyposażone w odpowiedni filtr, niezależnie od stopnia zabarwienia soczewek. Dlatego przy wyborze okularów dla dzieci warto kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim bezpieczeństwem.

Dodatkowo, warto upewnić się, że okulary posiadają znak CE (Conformitée Européenne), co oznacza, że spełniają wymagane normy Unii Europejskiej dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Dopasowanie kształtu oprawek ma również istotne znaczenie dla komfortu noszenia okularów oraz skuteczności ochrony przed światłem słonecznym. Oprawki powinny dobrze przylegać do twarzy, zapewniając kompleksową ochronę przed światłem także z boków. 

Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować nie tylko zapalenie spojówek, ale także uszkodzenia powiek, rogówki i soczewki wewnątrzgałkowej. Może również prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki, które znacznie pogarszają widzenie. Warto pamiętać, że skutki promieniowania UV mogą nie być odczuwalne od razu, ale ich długotrwałe działanie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wzroku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili oczy dzieci na każdym etapie ich życia – komentuje Sylwia Kijewska, ekspertka Hoya Lens Poland.

Zadbajmy więc o odpowiednią ochronę oczu naszych dzieci, wybierając okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko chronią przed światłem słonecznym, ale także skutecznie zatrzymują szkodliwe promieniowanie UV. To prosty, ale niezwykle ważny krok w zapewnieniu zdrowia i komfortu wzroku naszych najmłodszych podczas letnich aktywności na świeżym powietrzu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości okulary, które będą prawidłowo dobrane i dopasowane, wybierzmy się w tym celu do salonu optycznego. Zdecydowanie nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych na straganach, stacjach benzynowych, sklepach odzieżowych czy drogeriach. 

Wzrok na wakacjach – odpoczynek i profilaktyka to podstawa

Wakacje to doskonały moment, aby zadbać o zdrowie oczu dzieci. Naturalne światło, świeże powietrze i częste patrzenie w dal – tego na co dzień często brakuje, a czego podczas wakacji mamy pod dostatkiem. Zapewnijmy dzieciom jak najwięcej czasu na zewnątrz, aby ich oczy mogły odpocząć od sztucznego oświetlenia i ekranów.

Podobnie ważne jest dbanie o odpowiednią ilość snu oraz zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, co podczas wakacji jest łatwiejsze do zrealizowania. Włączmy do jadłospisu dzieci dużo owoców i warzyw, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych dla zdrowych oczu.

Urlop to również świetny czas na kontrolę wzroku. Regularne wizyty u okulisty lub optometrysty pozwalają na wczesne wykrycie problemów takich jak krótkowzroczność, co jest szczególnie ważne po roku szkolnym spędzonym nad książkami i przed ekranami. Takie okresowe kontrole są kluczowe, aby zapewnić zdrowy rozwój wzroku.

Wakacje to czas, kiedy możemy w pełni wykorzystać dobroczynne działanie naturalnego światła i świeżego powietrza. Codzienne przebywanie na zewnątrz nie tylko zmniejsza ryzyko krótkowzroczności, ale także wspomaga ogólny rozwój dziecka. Naturalne światło pomaga w produkcji witaminy D i dopaminy, które są kluczowe dla zdrowia oczu i kości. Ponadto, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wzroku. Regularne przerwy od ekranów i spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonała profilaktyka zdrowotna, którą warto kontynuować przez cały rok – wyjaśnia, Sylwia Kijewska ekspertka.

Dbając o te aspekty, możemy zapewnić naszym dzieciom komfortowe widzenie na długie lata.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 7 lipca 2024

Wspólne gotowanie zgodnie z zasadą „zero waste” – ponad 220 tys. uczniów z klas VI-VIII wzięło udział w edukacji kulinarnej Akademii Lubella

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że pilnie potrzebne są działania promujące zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży we wszystkich krajach Europy. Zrealizowane przez nią badania[1] pokazują, że codziennie 78,8% dzieci je śniadanie, 42,5% spożywa świeże owoce, a o połowę mniej je warzywa. Do jedzenia każdego dnia słodkich przekąsek przyznaje się 10,3% młodych respondentów. Istnieją jednak znaczne różnice między nawykami żywieniowymi w poszczególnych krajach. Akademia Lubella od 9 lat wspiera pozytywne podejście polskiej młodzieży do samodzielnego przyrządzania posiłków, właściwego odżywiania i świadomości zasad „zero waste”. W zaproponowanych na rok szkolny 2023/2024 działaniach wzięło udział ponad 2,5 tys. szkół w całej Polsce.

 Akademia Lubella postawiła w minionej edycji swojego programu na kanał TV, proponując uczniom klas VI-VIII współkreowanie programu „Nawijamy makaron”. Ta interaktywna formuła spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. We wspólne gotowanie zaangażowało się ponad 220 tys. uczniów i ponad 12 tys. nauczycieli.

Wierzymy, że zachęcając uczniów do samodzielnego gotowania na bazie prostych przepisów i łatwo dostępnych produktów, przyczyniamy się do tego, że w dorosłym życiu będą oni bardziej skłonni do wybierania zdrowszych opcji żywieniowych – mówi Daniel Karaś, Manager ds. CSR w Grupie Maspex. –Dane o marnowaniu jedzenia są alarmujące, dlatego także w tym obszarze postawiliśmy na szeroką edukację, w duchu „zero waste” i kształtowanie młodego „świadomego konsumenta”. Już jesienią ruszą zapisy do nowej edycji akademii – dodaje.

 Dzięki programowi uczniowie, przy wsparciu nauczycieli, uczyli się komponowania i samodzielnego przygotowywania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, mogli przekonać się, jakie wartości płyną ze wspólnego ich spożywania oraz wdrażali prawidłowe zachowania związane z niemarnowaniem jedzenia. Poznali przy tym pomocne zasady 5xU[2] (urozmaicenie, umiarkowanie, uregulowanie, umiejętność przyrządzania potraw oraz uprawianie sportu), które wraz z zespołem Katedry Technologii i Higieny Żywienia Człowieka SGGW opracował prof. dr hab. Stanisław Berger.

 Akademia Lubella

Akademia Lubella zachęca młodzież do eksperymentowania w kuchni, do odkrywania nowych smaków i potraw. Promuje też właściwe nawyki żywieniowe i zdrowy, odpowiedzialny styl życia. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają także szkoły. Na te właśnie potrzeby co roku odpowiada program edukacyjny Akademia Lubella kierowany do klas VI-VIII, który edukuje młodzież na temat gotowania, odżywiania i zasad zero waste. Do tej pory w programie wzięło udział już ponad 1,4 mln dzieci.

 Akademia Lubella to ogólnopolski program edukacyjny organizowany przez markę Lubella, który promuje zdrowy styl życia wśród młodzieży. Akcja społeczna jest kontynuacją projektu Akademia Uwielbiam.

​​​​Więcej informacji na www.akademialubella.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Daniel Karaś

Manager ds. CSR | Dział Public Relations

tel. 502 195 114

e-mail: d.karas@maspex.com

Joanna Rosochacka

Senior Account Executive

tel. 570 000 389

e-mail: joanna.rosochacka@prhub.eu

 

 

[1] Źródło: WHO, Eating habits of children in 23 European countries (2021), https://www.who.int/azerbaijan/news/item/03-03-2021-how-healthy-are-children-s-eating-habits-who-europe-surveillance-results

[2] Zasady żywienia wg prof. Bergera jako 5 razy „U”. https://www.gov.pl/web/psse-wrzesnia/zasady-zywienia-wyrazone-przez-prof-bergera-jako-5-razy-u [dostęp 1.03.2024 r.].

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close