Książki 4 lipca 2024

W tym świecie śmiać się będzie ciało i dusza. Premiera książki dla dzieci i rodziców „Najlepsiejszy przyjaciel”, psycholog Anny Rejmer

Kiedy opowieści dla dzieci pisane są przez doświadczonego psychologa, wtedy rodzice mogą być pewni, że są one niezaprzeczalnie wartościową pozycją na liście lektur dla maluszka. Tak jest w przypadku terapeutycznych bajek autorstwa Anny Rejmer, zatytułowanych „Najlepsiejszy przyjaciel”.

Wspomniana książka, która swoją premierę miała w czerwcu (nie bez powodu – w końcu czerwiec, zaczynając się Dniem Dziecka, stanowi najbardziej dziecięcy miesiąc w roku!), jest niezwykle potrzebna zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Anna Rejmer, doświadczona psycholog, wychodzi naprzeciw dziecięcym lękom i podaje receptę rodzicom, jak sobie z nimi radzić.

„Najlepsiejszy przyjaciel” już w samym tytule robi ukłon w stronę najmłodszych („najlepsiejszy” to nawiązanie wprost do dziecięcego języka). Dlaczego? W pokonywaniu lęków niezwykle istotne jest wejście w dziecięce buty, wczucie się w ich sytuację. To właśnie Anna Rejmer chciała podkreślić.

Książka ta to trzy magiczne opowieści, które nie tylko bawią, ale także koją. Autorka zabiera nas w podróż po krainie dziecięcych emocji i problemów. Mali bohaterowie mierzą się z wyzwaniami, z którymi rodzice najczęściej zgłaszają się do jej gabinetu ze swoimi pociechami: lękiem przed ciemnością, lękami nocnymi, nieśmiałością i brakiem kontroli nad emocjami. Każdą bajkę uzupełnia psychologiczna wiedza z zakresu danego tematu. Rodzice znajdą tam również garść cennych i porad popartych bogatym doświadczeniem autorki.

Rejmer, w „Najlepsiejszym przyjacielu” podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach i w jaki sposób radzić sobie z nimi, zwłaszcza, gdy są trudne. Proponuje wiele praktycznych rozwiązań, które pomagają jej małym pacjentom.

Książka pomaga uporać się zarówno dzieciom, jak i rodzicom z dwoma bardzo częstymi trudnościami w wieku przedszkolnym – lękiem przed ciemnością oraz nieśmiałością – przyznaje Joanna Madej, psycholog, która swoją wiedzą dzieli się na profilu @psychologia_domowa. A Roksana Benedykciuk, specjalizująca się w psychologii dzieci i młodzieży (@psycholog_dzieciecy_rb) dodaje: – Autorka pokazuje, że każdy ma swój wyjątkowy talent, który uzupełnia się ze zdolnościami innych osób, aby tworzyć spójną całość.

 

Patronat nad książką „Najlepsiejszy przyjaciel” objęli: MjakMama.pl, wRoliMamy.pl, DzielnicaRodzica.pl, Miasto Dzieci, Portal Parentingowy, Magazyn Świerszczyk.

 

Anna Rejmer, „Najlepsiejszy przyjaciel”, BookEdit 2024.

 

***

Anna Rejmer prowadzi własny gabinet terapeutyczny od 2017 roku. Jest absolwentką studiów magisterskich z psychologii klinicznej oraz specjalistką w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży. Od lat pracuje nad problemami dzieci i rodziców po rozpadzie rodziny, skupiając się na kwestii ograniczania kontaktów dziecka z jednym z rodziców. W ramach społecznej kampanii „Gdzie byłeś, tato?” podniosła świadomość tego problemu. W 2020 roku zdobyła tytuł „Osobowość Roku” w kategorii działalność społeczna i charytatywna, a w 2022 roku nagrodę „Osobowość Roku” w kategorii Nauka (plebiscyty organizowane przez „Polska The Times”. Była zapraszana do telewizji jako ekspert ds. psychologii dzieci i młodzieży. Bazując na najnowszych odkryciach naukowych, oferuje precyzyjną pomoc terapeutyczną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 3 lipca 2024

Open’er, Jarocin, a może Od Nowa? Te festiwale muzyczne są najciekawsze dla Polaków [mapa]

Wakacje kojarzą nam się z muzyką na żywo. Świadczy o tym fakt, że za najciekawsze letnie wydarzenia uznajemy właśnie koncerty i festiwale muzyczne. Blisko połowa z nas uczestniczyła w festiwalu pod chmurką przynajmniej raz w życiu. Oprócz występujących artystów wyjątkowo mocno doceniamy samą atmosferę i organizację takich imprez, jak również możliwość dobrej zabawy i oderwania się od rzeczywistości.

To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z nowego badania twórców serwisu Biletyna.pl, zrealizowanego w czerwcu 2024 r. we współpracy z agencją Elephate. Opublikowany raport mówi wiele o doświadczeniach i muzycznych planach Polek i Polaków na tegoroczne lato. Spoglądając na powstałą mapę festiwali, można dowiedzieć się, jakie wydarzenia ankietowani uznają za najbardziej atrakcyjne.

Te wydarzenia uważamy za najciekawsze

Dostępność plenerowych koncertów i festiwali muzycznych w swojej okolicy najwyżej oceniają mieszkańcy Mazowsza i Pomorza. Miano najciekawszej imprezy przypadło jednak Męskiemu Graniu, które odwiedza duże miasta w całym kraju. Podium najbardziej interesujących wydarzeń zdaniem badanych zamknęły Open’er Festival w Gdyni oraz Pol’and’Rock Festival, czyli dawny Przystanek Woodstock. Kolejne pozycje należą do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz TOP of the TOP Sopot Festivalu, a następne – do Festiwalu Piknik Country & Folk w Mrągowie oraz Orange Warsaw Festivalu i Jarocin Festiwalu.

Choć w czołówce znalazły się najpopularniejsze imprezy, zdaniem większości (55%) lokalne festiwale muzyczne są równie atrakcyjne, a niemal tyle samo osób woli kameralne festiwale (22%) co ogólnopolskie wydarzenia (23%). Masowe imprezy często oznaczają bowiem niższy komfort, dłuższe kolejki czy słabszą widoczność, a także wyższe koszty.

„Podczas gdy ceny wejściówek na największe festiwale z ugruntowanym brandem zdają się szybować bez końca, jeśli chcemy posłuchać równie dobrej muzyki, od alternatywnej po mainstreamową, spotkać artystów nie tylko polskich, ale i zagranicznych, możemy śmiało wybrać któryś z mniejszych festiwali z dobrym line-upem, który nie przeciąży naszego budżetu” – podpowiada dziennikarka Radia 357 Ola Budka.

festiwale muzyczne

Drogie karnety, zła pogoda – co najbardziej nam przeszkadza?

Dla ponad połowy Polek i Polaków kluczową niedogodnością związaną z letnimi festiwalami muzycznymi jest wysoka cena karnetów. W drugiej kolejności narzekamy na konieczność zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem (39%) oraz wysoką cenę noclegów w trakcie festiwali (38%). Istotnym problemem dla więcej niż jednej trzeciej (37%) jest również nieprzewidywalna pogoda. W dalszej kolejności wskazujemy irytujące zachowanie innych uczestników (30%) oraz wysoką cenę napojów i jedzenia na terenie festiwali (29%).

Kto jeździ na festiwale muzyczne?

Badanie przeprowadzone na grupie przeszło 1 tys. osób z całego kraju wykazało, że w letnich festiwalach muzycznych najliczniej uczestniczą mężczyźni, osoby z przedziału wiekowego 25-34 lata oraz mieszkańcy dużych miast o powyżej 500 tys. mieszkańców. Ankietowani, którzy nigdy nie brali udziału w żadnym plenerowym festiwalu, wśród przyczyn najczęściej wymieniają brak towarzystwa, niewystarczającą ilość pieniędzy na zakup karnetu, problem z dojazdem na miejsce festiwalu albo trudność z wzięciem urlopu.

„Najbardziej cieszy mnie fakt, że w tych trudnych dla wielu czasach ludzie mają lub odkładają pieniądze na kulturę. Pandemia pokazała, jak bardzo brakowało nam różnej maści wydarzeń i chcieliśmy być z innymi. Rosnąca popularność festiwali wynika zapewne z coraz szerszej oferty i, co mnie cieszy, wciąż rosnącej popularności polskiej muzyki. Nasze artystki i nasi artyści coraz częściej są headlinerami wśród zagranicznych gwiazd” – komentuje dziennikarz Radia TOK FM Kamil Wróblewski.

Publikacja raportu zbiega się z rozpoczęciem akcji Biletyna Festival Tour, która wiąże się z licznymi niespodziankami w miasteczkach festiwalowych na terenie całego kraju.

„Ruszamy w Polskę, aby spotkać się z wami w Poznaniu na Poznań Rock Festivalu (29-30 czerwca), we Wrocławiu podczas WROsound (19-20 lipca), w Iławie na Iława Soundlake Festivalu (27 lipca), w Trójmieście w trakcie Brasswood Fest (2-3 sierpnia) oraz w Kielcach na Od Nowa Festiwalu (15 sierpnia). Będą to doskonałe okazje, aby wymienić się opiniami i doświadczeniami oraz wspólnie pobawić się przy muzyce takich artystów, jak Nosowska, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, ONUKA, Kwiat Jabłoni, L.U.C. czy Kaśka Sochacka” – mówi pomysłodawca akcji Darek Matkowski.

Z pełnymi wynikami badania o najciekawszych festiwalach muzycznych w Polsce można zapoznać się na Biletyna.pl.

festiwale muzyczne

 

Źródło informacji: Biletyna.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 2 lipca 2024

Mocny start wakacji i tłumy urlopowiczów. Są wolne miejsca?

Słońce i upał – pierwsze dni wakacji przyniosły prawdziwie letnią aurę i zachęciły Polaków do plażowania. Tłumnie ruszyli do Kołobrzegu, Jastarni i Karwi, ale turyści zapełnili też górskie szlaki. Wszędzie dostępność miejsc noclegowych spada z dnia na dzień, nie warto też czekać z rezerwacjami na sierpień – wynika z analizy serwisu Nocowanie.pl, przygotowanej po pierwszym tygodniu wakacji.

Jak prognozuje największy polski portal rezerwacyjny Nocowanie.pl rodzima branża turystyczna może być dobrej myśli.

„Widzimy większy ruch niż w poprzednim sezonie, a na dodatek wydłuża się czas rezerwacji. Średnia długość pobytu wynosi teraz 4,7 dni, czyli półtora dnia więcej niż w 2023 roku – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl. – To dlatego na noclegi w czasie wakacyjnego wyjazdu wydajemy średnio o 450 złotych więcej niż rok temu, chociaż ceny się ustabilizowały i trzymają poziom z zeszłego sezonu” – wyjaśnia i dodaje, że średnia wartość rezerwacji w Polsce wynosi w tej chwili 1566 złotych.

Gdzie zostawiamy te pieniądze? W serwisie Nocowanie.pl rekordy popularności bije Kołobrzeg. Średnio za osobę za noc zapłacić tam trzeba 103 złote, mniej niż średnia z zeszłego roku.

„Baza noclegowa w Kołobrzegu i jego okolicach jest jedną z lepiej rozwiniętych na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, więc pomimo popularności tego kierunku wciąż są wolne miejsca. Niemniej lepiej się pospieszyć z rezerwacją, bo dostępność szybko spada. Już teraz na pierwsze trzy tygodnie lipca ponad połowa miejsc w tej lokalizacji w naszym serwisie jest zajęta” – podkreśla Rzeszutek i przypomina, że wraz ze spadkiem dostępności kurczy się możliwość wybierania spośród tańszych ofert, więc średnie wartości cen wzrosną.

Z decyzją o rezerwacji nie powinni czekać ci, którzy planują wyjazd do Jastarni, gdzie obłożenie sięga już 80%. Średnia cena osobodoby wynosi tu 110 złotych, co oznacza, że miłośnicy wypoczynku na Helu sięgają też po droższe oferty.

Na brak turystów nie narzekają też właściciele obiektów z Karwi – w tej chwili trzeciej na wakacyjnym podium. Dla planujących tam wyjazd dobra wiadomość jest taka, że dostępnych jest wciąż sporo wolnych miejsc, a średnia cena noclegu dla jednej osoby wynosi 101 złotych.

Ofert w dobrych cenach można szukać wciąż we Władysławowie – popularnym, ale wciąż nie zatłoczonym. Za osobę za noc zapłacimy tu średnio 89 złotych.

Z większym wydatkiem i trudnościami w znalezieniu noclegu muszą się liczyć ci, którzy chcą połączyć wypoczynek na plaży z wielkomiejskimi atrakcjami. Obiekty w Gdańsku mają już 80% obłożenia na lipcowe weekendy. Więcej wolnych miejsc jest w dni powszednie. Płacąc za nocleg dla jednej osoby w mieście Neptuna zostawiamy średnio 122 złote. O kolejne 20 złotych więcej płacimy za miejsce w Sopocie, który cieszy się niezmienną popularnością i gdzie aż do drugiego tygodnia sierpnia poziom obłożenia sięga już 60%.

Z dużych miast wybieranych na tzw. city break prawdziwego oblężenia spodziewać się można w stolicy.

„W Warszawie wyraźnie widać wpływ zbliżających się wielkich koncertów gwiazd. Na weekendy, kiedy wystąpią Metallica i Taylor Swift pozostało niecałe 10% wszystkich dostępnych do rezerwacji miejsc noclegowych” – mówi Agnieszka Rzeszutek.

Dla tych, którzy nad wylegiwanie się na plaży przedkładają górskie wędrówki, dobra wiadomość jest taka, że wciąż sporo wolnych miejsc jest w Zakopanem i Karpaczu. Trudniej o nocleg w Szczawnicy, gdzie praktycznie przez cały lipiec i pierwsze dwa tygodnie sierpnia zajętych jest już ponad 70% miejsc. Jeśli kryterium wyboru miałaby być cena, to w tej chwili najtaniej jest w Wiśle, gdzie płacimy średnio 79 złotych za osobę za noc.

 

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Obraz Christo Anestev z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close