Strefa gier i zabaw 9 sierpnia 2024

Wakacje z Minecraft Legends w Alfa Cetrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej

W Alfa Centrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej ruszyły „Wakacje z Minecraft Legends”. Przez niemal dwa tygodnie sierpnia w centrum czekać będą różne strefy, a w nich fascynujący świat najpopularniejszych gier, programowania czy budowli przestrzennych. Akcja jest skierowana nie tylko do największych miłośników Minecraft, ale wszystkich osób zainteresowanych kreatywnymi aktywnościami.

Wyjątkowy świat Minecraft w Alfa Centrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej otworzył się w poniedziałek 5 sierpnia i zostanie tam aż do soboty 17 sierpnia, z wyjątkiem niedziel i świątecznego dnia, 15 sierpnia. W tym czasie, od godziny 11:00 do 19:00, dzieci i młodzież będą mieli możliwość skorzystania z wielu atrakcji, w różnych, tematycznych strefach gier i zabaw.

W strefie PC odnajdą się zarówno początkujący, jak i doświadczeni gracze. Można będzie tu nie tylko świetnie się bawić, ale także wziąć udział w krótkich warsztatach podstaw programowania z Minecraft. Natomiast w strefie konsolowej uczestnicy zapoznają się z najlepszymi tytułami, w pixelowym klimacie.

Najbardziej zapaleni gracze staną przed zadaniem, jakim będzie uratowanie mieszkańców krainy Overworld, w najnowszej odsłonie gry Minecraft Legends. Nie mniej emocji i wrażeń dostarczy strefa Minecraft Dungeons, przeznaczona do gry w zespole. Uczestnicy będą mogli zdobywać nowe umiejętności, doświadczenia i punkty, grając razem z przyjaciółmi.

W świecie Minecraft nie może zabraknąć także strefy VR. To doskonała okazja, by zajrzeć do wnętrza pixelowego świata i przenieść się na chwilę do innego, fascynującego wymiaru.

Jednak konsole i gry komputerowe to nie wszystko, co czeka w ramach „Wakacji z Minecraft Legends”. Dla tych, którzy lubią kreatywne i konstrukcyjne wyzwania, dostępne będą strefy kolorowanek, a także klocki Cardblocks. Pozwolą one uruchomić wyobraźnię i stworzyć imponujące tekturowe budowle, które zagwarantują następnie mnóstwo twórczej zabawy. Nie zabraknie także ponadczasowych gier planszowych. W strefie planszówek i karcianek, będzie można zagrać w różnorodne propozycje gier, od klasycznych po nowoczesne, spędzając czas w gronie rodziny i przyjaciół. Dodatkowo organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami, w postaci planszówek.

„Wakacje z Minecraft Legends” w Alfa Centrum Gdańsk – Galerii Alternatywnej są bezpłatne. Udział w zajęciach nie wymaga wcześniejszych zapisów, wystarczy przyjść do centrum w godzinach otwarcia stref zabaw i gier. Więcej informacji o poszczególnych strefach można znaleźć na stronie centrum: https://www.alfacentrum.pl/

Wakacje z Minecraft Legends

KONTAKT:

Katarzyna Kostka

tel. 511 369 732

e-mail: kkostka@valkea.com

 

 

Źródło informacji: DWS Alternatives GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 8 sierpnia 2024

„Zejdź z fotela, przyjdź do nas” – Centralny Kub Pacjenta już we wrześniu

35 stanowisk z badaniami, 28 punktów eksperckich, 18 stanowisk edukacyjnych, warsztaty, rozmowy z lekarzami – Fundacja „Z sercem do Pacjenta” przedstawiła program tegorocznego Centralnego Klubu Pacjenta.

7 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego zaprezentowany został program Drugiej Edycji Centralnego Klubu Pacjenta organizowany 24 września 2024 r. w Katowicach.

Prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, Katarzyna Kucia-Garncarczyk, przedstawiła agendę drugiej edycji wydarzenia:

„Centralny Klub Pacjenta to ogólnopolskie święto profilaktyki, które zrzesza wiele instytucji i organizacji pacjenckich, przez co stwarza możliwość skorzystania z szerokiej oferty badań, porad, rozmów”.

Uczestnicy będą mogli skorzystać z 35 stanowisk z bezpłatnymi badaniami, 18 stanowisk edukacyjnych, 28 punktów eksperckich, ale również wziąć udział w wykładach, w tym prof. Andrzeja Bochenka i warsztatach prowadzonych przez Iwonę Pavlović, Roberta i Justynę Korzeniowskich oraz DJ Wikę.

W trakcie śniadania prasowego, Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic, podkreślił znaczenie wydarzenia:

„Dziękujemy za włączenie nas w Centralny Klub Pacjenta 2024, czujemy konieczność wspierania projektów profilaktycznych w Katowicach. To co wydarzyło się w ubiegłym roku – frekwencja imprezy, pokazuje się potrzebna jest taka inicjatywa”.

Katarzyna Adamek, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ, zwróciła uwagę na rolę profilaktyki zdrowotnej:

„Działania Fundacji „Z sercem do pacjenta” wpisują się w misję NFZ. NFZ współpracuje z Fundacją, ponieważ zależy nam nie tylko na zabezpieczaniu usług medycznych, ale także na profilaktyce. Fundacja dociera do obszarów wykluczonych zdrowotnie i promuje zdrowy styl życia. W tym roku podawajmy swoje zaangażowanie w Centralny Klub Pacjenta”.

Paweł Kaźmierczak, członek Rady Fundacji, podkreślił zaangażowanie w promocję zdrowia:

„Żyjemy w czasach postępu medycyny. Zwykle mówimy o medycynie naprawczej, która w ostatnich latach przeżywa ogromny postęp. My zauważyliśmy, że aspekt profilaktyczny umknął uwadze, dlatego powołaliśmy Fundację. Takie inicjatywy jak Centralny Klub Pacjenta to działania na rzecz jakości życia, które jest coraz to dłuższe”.

Organizatorzy zapraszają do skorzystania z 35 stanowisk oferujących różnorodne badania.

„Zejdź z fotela, przyjdź do nas! W zeszłym roku przebadaliśmy ponad 6000 uczestników CKP. W tym roku planujemy dodatkowo punkty konsultacyjne, które pozwolą na interpretację wykonanych badań. Dostępni będą specjaliści z różnych dziedzin medycyny, punkty m.in. z poradami farmaceutycznymi i lekowymi” – apelowała Agnieszka Lizak, dyrektor ds. pielęgniarstwa, American Heart of Poland.

Centralny Klub Pacjenta jest objęty honorowym patronatem przez: Wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki, Narodowy Fundusz Zdrowia, Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenę Okła-Drewnowicz, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewodę Śląskiego, Prezydenta Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz Naczelną Izbę Aptekarską.

 

 

Źródło informacji: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 8 sierpnia 2024

Co robić, gdy dziecko skaleczy/oparzy podniebienie lub gardło?

Skaleczenia i oparzenia u dzieci to wcale nierzadkie przypadki. Mogą dotyczyć różnych części ciała, także jamy ustnej, gardła i przełyku. Ponieważ dziecko może potrzebować szybkiej interwencji ze strony rodzica, warto wiedzieć, co wtedy zrobić, by nie pogorszyć sytuacji.

W jakich okolicznościach dziecko może skaleczyć lub oparzyć podniebienie?

To wyjątkowo nieprzyjemne sytuacje, które mogą co najmniej mocno wystraszyć zarówno dziecko jak i opiekuna. Dochodzi do nich zazwyczaj w wyniku nieszczęśliwego wypadku, gdy np. dziecko biegnie, trzymając w ustach patyczek po lizaku. W momencie, gdy upada/uderza się w coś, twardy przedmiot może mocno skaleczyć podniebienie lub gardło. Im młodsze dzieci, tym większe ryzyko, gdyż maluchy uwielbiają wkładać różne przedmioty do ust, a ich chód i utrzymywanie równowagi bywają zawodne. Zdarza się też, że jedno dziecko popchnie lub uderzy drugie, które w ustach będzie zagryzało np. ołówek, i nieszczęście gotowe. W błonę śluzową gardła mogą powbijać się przypadkowo takie elementy jak ości, fragmenty twardych pokarmów lub przedmiotów, którymi akurat dziecko się bawiło. Taka sytuacja może przytrafić się także dorosłemu. 

A odnośnie do oparzeń chemicznych, zazwyczaj dochodzi do nich, gdy malec przebywający poza zasięgiem wzroku opiekuna połknie środki czystości lub preparaty do udrażniania rur. Żrące substancje powinny być przechowywane z dala od dzieci, ale niestety wypadki wciąż się zdarzają. Co wtedy robić?

Po czym rozpoznać, że dziecko ma kłopoty?

Uraz mechaniczny gardła 

Jeśli doszło do rozerwania błony śluzowej, pojawia się krwawienie, dziecko odczuwa także ból.   

Oparzenie

Wiele zależy od tego, czego, ile i w jakiej temperaturze wypiło dziecko. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy napije się gorącej herbaty, a inaczej, kiedy połknie żrący środek chemiczny. Najczęściej o tym, że coś jest nie tak, świadczy pieczenie, ból w jamie ustnej i gardle, ślinotok, trudności w połykaniu pokarmów. Oparzenia termiczne i chemiczne mogą dotyczyć całej jamy ustnej i/lub przełyku. Rozległe oparzenia gardła mogą powodować duszność. 

Ciało obce w gardle 

W takiej sytuacji dziecko może się krztusić, pojawiają się problemy z przełykaniem, ból w trakcie jedzenia lub połykania, uczucie, że coś przeszkadza. Jeśli ciało obce będzie zalegać dłużej, może rozwinąć się stan zapalny (zaczerwienienie, ropień). Duże przedmioty mogą powodować duszność.

Co robić, jeśli dziecko skaleczy/oparzy podniebienie lub gardło?

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Skaleczenie błony śluzowej gardła

Gdy jest niewielkie i powierzchowne, wystarczy płukanie wodą utlenioną (łyżka 3% wody utlenionej na szklankę wody). Można również nałożyć wodny roztwór fioletu gencjanowego. Skaleczenia większe niż 1 cm lub głębokie powinien ocenić chirurg, który opanuje ewentualne krwawienie i założy szwy.

Oparzenia środkami chemicznymi 

Tu potrzebna jest szybka pomoc lekarska. Do czasu jej uzyskania specjaliści polecają jedynie podać dziecku wodę lub mleko, by rozcieńczyć szkodliwy środek. Nie wolno prowokować wymiotów! Cofająca się treść z żołądka może dodatkowo uszkodzić błonę śluzową przełyku. 

Ciało obce w gardle

Szybko usunąć je trzeba wyłącznie wtedy, gdy jest na tyle duże, że powoduje duszność lub bezdech. W takiej sytuacji należy wprowadzić palec wskazujący do gardła i wygarnąć przedmiot na zewnątrz. Jeśli to nie zadziała, konieczny jest manewr Heimlicha i wezwanie pomocy.

Mniejsze ciała obce wymagają użycia dłuższych kleszczyków, natomiast kiedy coś utknie w gardle dolnym, konieczne może być znieczulenie ogólne. Zazwyczaj po usunięciu problemu nie ma konieczności dodatkowego leczenia.

Wbite w gardło ciało obce

Należy zgłosić się do lekarza.


Źródło: mp.pl, pulsmedycyny.pl, youtube.com/@unirzeszowski
Fot. Ashton Bingham/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close