Jak wybór zabawek wpływa na kształtowanie umiejętności dziecka?
Wybór zabawek dla naszych pociech to nie lada wyzwanie. Od tego, co dostanie do ręki nasze dziecko, może zależeć, jak rozwiną się jego umiejętności, a nawet jakie osiągnie sukcesy w przyszłości.
W dobie cyfrowych technologii wielu rodziców uważa, że zabawki grające, świecące, wyposażone w interaktywne funkcje, to najlepsza inwestycja w rozwój malucha. Tymczasem, badania wskazują co innego – tradycyjne, proste zabawki i książki mogą być znacznie bardziej korzystne dla kształtowania umiejętności dziecka, w porównaniu do tych nowoczesnych.
Na tle burzliwej debaty na temat tego, jakie zabawki są najkorzystniejsze dla rozwoju dziecka, jeden fakt jest niezaprzeczalny – właściwie każda forma zabawy jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju i edukacji malucha.
Zabawki, zabawa i rozwój dziecka
Małe dziecko spędza na zabawie zdecydowaną większość swojego czasu. To jego sposób na poznawanie świata i reguł nim rządzących. Zabawa nie jest więc wyłącznie zabawą, podobnie jak zabawki nie są tylko zabawkami. To narzędzia, za pomocą których dziecko się uczy i rozwija oraz poznaje i trenuje nowe umiejętności.
Odpowiednio dobrane zabawki i zabawy z dzieckiem ułatwiają mu osiąganie kolejnych kroków milowych rozwoju we wszystkich obszarach. Zabawki mogą między innymi wspierać rozwój motoryki małej i dużej oraz koordynację ręka-oko. Aktywności z wybranymi zabawkami mogą również przekładać się na rozwój umiejętności werbalnych i społecznych, stymulować wyobraźnię i kreatywność, rozwijać dziecko w zakresie logicznego, krytycznego i abstrakcyjnego myślenia.
Kluczem do efektywnego wspierania dziecka poprzez zabawę i zabawki jest dobieranie akcesoriów do wieku i poziomu rozwoju malucha i starszaka. Sprawdź, jakie zabawki edukacyjne sprawdzą się najlepiej w przypadku dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym.
Jaka zabawka edukacyjna dla rocznego dziecka?
Zabawki dla rocznych maluszków powinny przede wszystkim wspierać integrację sensoryczną (IS), czyli pomagać dziecku w równomiernym rozwijaniu wszystkich zmysłów i ich harmonijnym współdziałaniu. Nie mniej ważne są gadżety, które stymulują rozwój ruchowy, zachęcając maluszka do pełzania i raczkowania, a następnie stawiania pierwszych kroków. Ponadto zabawki edukacyjne dla najmłodszych powinny pomagać dzieciom w rozwijaniu zdolności poznawczych, by już wkrótce mogły sobie efektywnie radzić z trudnymi wyzwaniami edukacyjnymi.
Trzy kategorie zabawek dla rocznych dzieci:
-
Zabawki sensoryczne – to między innymi grzechotki, gryzaki, piłeczki, bańki mydlane i zabawki do kąpieli. Wszystkie z tych zabawek stymulują minimum 2-3 zmysły rozwijając równocześnie wrażliwość sensoryczną i koordynację wzrokowo-ruchową.
-
Zabawki ruchowe – to np. chodziki, bujaczki, karuzele, huśtawki oraz maty edukacyjne, które pomagają w rozwijaniu zdolności motorycznych, równowagi i koordynacji ruchowej.
-
Zabawki edukacyjne – to zabawki skoncentrowane na wsparciu dziecka w wybranych obszarach rozwoju poznawczego, np. nauce słów. To w tej kategorii umieścimy między innymi interaktywne zabawki marki CHICCO (uroczego liska i sympatycznego misia), ale również tradycyjne zabawki drewniane, np. piramidę z kolorowych klocków czy kaczuszki na sznurku, które będą zachęcać malucha do stawiania pierwszych kroków.
Sprawdź: zabawki dla niemowląt w ofercie Biedronka Home.
Zabawki edukacyjne dla 2-latka i 3-latka
Dziecko w wieku 2 i 3 lat rozwijająca bardzo szybko i w sposób bardzo… odczuwalny dla jego opiekunów. Przecież jeszcze niedawno był niemobilnym bobasem, który w kwestii przemieszczania się był całkowicie zdany na Twoją pomoc. Obecnie płynnie przechodzi z marszu do biegu i czasem naprawdę trudno za nim nadążyć.
Okres żłobkowy to czas, w którym zabawki powinny wspierać rozwój psychomotoryczny dziecka, stwarzać okazję do trenowania motoryki dużej i bezpiecznego testowania grawitacji. Pamiętaj jednak, że dwulatek i trzylatek rozwijają również intensywnie swoje zdolności poznawcze, dlatego wybierając zabawki dla malucha pamiętaj o obydwu sferach.
Najszerszą kategorią zabawek dla dzieci w tym wieku będą zabawki edukacyjne. W ofercie Biedronka Home znajdziesz miedzy innymi piramidy i sortery, puzzle z różnymi grafikami i różną ilością elementów oraz ogromny wybór klocków, które idealnie sprawdzą się jako te pierwsze zabawki tego typu.
Jakie klocki dla dzieci w wieku 2-3 lat wybrać? Najlepiej wykonane z bezpiecznego tworzywa lub klasyczne klocki drewniane.
-
Drewniane klocki zamek marki ELEFUN to 60 elementów w wygodnym wiaderku, w przyjemnych dla oka kolorach i z bajkowymi motywami. Będzie można z nich zbudować zamek lub inną, dowolną konstrukcję, a podczas wspólnej zabawy sprytnie przemycać nazwy kolorów czy kształtów oraz zachęcać dziecko do przeliczania elementów.
-
Drewniane klocki miasto marki ELEFUN to 60 elementów nawiązujących do różnorodnej tkanki miasta. W zestawie znajdziesz m.in. drewniane klocki w kształcie wozów służb bezpieczeństwa oraz klocki prezentujące znaki drogowe.
-
Klocki K3 w kuferku marki HEMAR to 49 elementów w soczystych kolorach, wykonanych z lekkiego i solidnego tworzywa, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc oryginalne budowle. Klocki są przeznaczone dla dzieci od 2. roku życia.
Więcej klocków? Sprawdź aktualną ofertę w Biedronka Home.
Zabawki edukacyjne dla przedszkolaka
Dla przedszkolaków ważne jest, aby zabawki umożliwiały realizowanie różnorodnych aktywności, a co za tym idzie – skutecznie przykuwały uwagę na dłużej. Zabawki edukacyjne dla 4 latka i 5 latka powinny być atrakcyjne i skutecznie wspierać umiejętności manualne oraz rozwój poznawczy.
Oto kilka rodzajów zabawek, które pasują do tego etapu:
-
Zabawki konstrukcyjne – klocki, puzzle i modele do składania rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną i umiejętność logicznego myślenia.
-
Zabawki tematyczne – samochodziki, lalki, kuchnie i tory przeszkód (np. Tor kuleczkowy marki GENIALNY DZIECIAK) rozbudzają wyobraźnię i kreatywność, zachęcają do tworzenia własnych historyjek i scenariuszy oraz ułatwiają rozwój umiejętności społecznych poprzez wcielanie się w różne role.
-
Zabawki kreatywne – farby, kredki, plastelina, papier i nożyczki pozwalają przedszkolakom wyrażać swoje pomysły i tworzyć własne dzieła sztuki. To doskonały trening dla wyobraźni, ale również małych rączek, które już wkrótce będą uczyć się pisać!
-
Zabawki edukacyjne – gry planszowe, puzzle i zabawki logiczne rozwijają umiejętności myślenia strategicznego, zdolności rozwiązywania problemów i logicznego planowania.
W ofercie Biedronka Home znajdziesz między innymi Zestaw kreatywny wykopaliska Jurassic World T-Rex marki RMS oraz szeroki wybór zestawów z masami plastycznymi, ciastoliną i piaskiem kinetycznym, które dają niemal nieograniczone możliwości tworzenia.
Zabawki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym
W tym wieku dzieci są gotowe do bardziej skomplikowanych wyzwań edukacyjnych i aktywności sportowych. Szukając zabawek edukacyjnych dla 6-latka i 7-latka możesz sięgnąć po gry planszowe, puzzle i zabawki logiczne rozwijają umiejętności poznawcze, zdolności matematyczne i myślenie analityczne. Doskonałym pomysłem będą również gadżety sportowe i instrumenty muzyczne.
Dobrze dobrane zabawki w różnych fazach rozwoju pomagają dzieciom rozwijać umiejętności, odkrywać pasje i rozwijać się w różnych obszarach. Wybierając zabawkę dla swojego malucha, warto kierować się nie tylko jego aktualnymi zainteresowaniami, ale też myśleć perspektywicznie. Zabawki, które rozwijają wiele umiejętności jednocześnie, są zazwyczaj bardziej wartościowe i służą przez dłuższy czas.
Materiał promocyjny partnera Biedronka Home
Zdjęcia przesłane przez partnera Biedronka Home – źródło: Adobe Stock