Poradnikowe poniedziałki 2 września 2019

Zacięty suwak (zamek błyskawiczny) – jak go otworzyć?

Zacięty suwak potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojną osobę. Często zacina się jak na złość w najmniej oczekiwanym momencie, np. akurat wtedy, gdy się gdzieś spieszymy. Najgorsze, co można zrobić w tej sytuacji, to szarpać zamek w górę i w dół. Takie działanie może skutkować uszkodzeniem zamka.

Sama przerobiłam ten scenariusz jeszcze za czasów studenckich. Cenna to była nauka ;). Siedząc zimą w tramwaju chciałam rozpiąć zamek kurtki puchówki, bo grzało aż do przesady. Niestety gdy suwak w połowie się zaciął, a mnie zaczęło robić się słabo z gorąca i nerwów, szarpnęłam raz a dobrze i zamek się rozsypał. Wtedy jednak nie znałam sposobu np. z ołówkiem i ładnych kilka kilometrów musiałam przejść w zamieci piechotą, trzymając rozpaczliwie poły kurtki.

Co więc robić, gdy zacięty suwak ani drgnie, a nie chcemy mieć jeszcze większych kłopotów? Są na to proste sposoby.

Zacięty suwak (zamek błyskawiczny) – jak go otworzyć?

1. Świeca

Stary sposób praktykowany przez pokolenia. Posmarowanie świecą zamka ułatwi przesunięcie mechanizmu w jedną lub drugą stronę. Nie przesadzaj jednak z ilością wosku na zamku, bo jego nadmiar może poślizg utrudnić. W ten sam sposób zadziała mydło w kostce.

2. Ołówek

Ten sposób polega na rysowaniu ołówkiem po zamku tak, aby rozprowadzić na nim grafit. Po jego warstewce suwak powinien zjechać bez problemu. Ten sposób zadziała na metalowym suwaku, ponieważ grafit pomaga usunąć z niego cząstki brudu, które utrudniają ruch suwakiem.

3. Balsam do ust lub wazelina

Te produkty nie tylko sprawdzają się podczas pielęgnacji urody, ale także w sytuacji awaryjnej, gdy zamek się zaciął. Niewielką ilość balsamu lub wazeliny należy pokryć ząbki zamka z obu stron i pociągnąć za suwak.

4. Oliwka dla dzieci lub olej spożywczy

To sposób dla odważnych i z precyzyjnymi ruchami. Na pędzelek – od biedy pałeczki kosmetyczne (do uszu) należy nałożyć odrobinę oleju i przenieść na ząbki zamku. To naprawdę skuteczna metoda, jednak ryzyko zaplamienia ubrania jest bardzo duże. Sposób z olejem zdecydowanie odpada, gdy akurat spieszycie się do wyjścia, bo z tłustymi plamami na ubraniu nikt nie będzie wyglądał dobrze.

Macie jeszcze jakieś inne metody na zacięty suwak (zamek błyskawiczny)? Podzielcie się nimi w komentarzu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close