Prawda czy fałsz? Dowiedz się, czy wiesz wszystko o zbożach w diecie najmłodszych
Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających w jadłospisie niemowlęcia. W gąszczu informacji na temat zbóż w diecie malucha łatwo się jednak pogubić, przez co wybór tych właściwych może nie być oczywisty. Czy wiesz, po jakie produkty sięgać i jak wprowadzać zboża w diecie dziecka, aby wspierać jego prawidłowy rozwój? Sprawdź swoją wiedzę na ten temat!
Zboża w diecie dziecka. Co trzeba wiedzieć?
Zboża w diecie dziecka to istotny element już w pierwszym miesiącu rozszerzania jadłospisu – PRAWDA
Pamiętaj!Rozszerzanie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)[1]. |
8. miesięczne niemowlę jest gotowe na produkty zbożowe z rodzinnego stołu – FAŁSZ
Kaszka ze wskazaniem wieku na opakowaniu to bardzo dobry sposób na podawanie produktów zbożowych o odpowiedniej jakości dla wrażliwego organizmu niemowlęcia – PRAWDA
Niemowlęta nie mogą jeść produktów zbożowych zawierających gluten – FAŁSZ
Niemowlęta nie mogą jeść produktów zbożowych pełnoziarnistych – FAŁSZ
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.
* Dotyczy norm dotyczy norm dla pestycydów w zbożach.
[1] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.
[2] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18.
[3] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci , Standardy Medyczne/Pediatria 2021, T. 18.