Zdrowie 8 sierpnia 2024

„Zejdź z fotela, przyjdź do nas” – Centralny Kub Pacjenta już we wrześniu

35 stanowisk z badaniami, 28 punktów eksperckich, 18 stanowisk edukacyjnych, warsztaty, rozmowy z lekarzami – Fundacja „Z sercem do Pacjenta” przedstawiła program tegorocznego Centralnego Klubu Pacjenta.

7 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyło się śniadanie prasowe, podczas którego zaprezentowany został program Drugiej Edycji Centralnego Klubu Pacjenta organizowany 24 września 2024 r. w Katowicach.

Prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, Katarzyna Kucia-Garncarczyk, przedstawiła agendę drugiej edycji wydarzenia:

„Centralny Klub Pacjenta to ogólnopolskie święto profilaktyki, które zrzesza wiele instytucji i organizacji pacjenckich, przez co stwarza możliwość skorzystania z szerokiej oferty badań, porad, rozmów”.

Uczestnicy będą mogli skorzystać z 35 stanowisk z bezpłatnymi badaniami, 18 stanowisk edukacyjnych, 28 punktów eksperckich, ale również wziąć udział w wykładach, w tym prof. Andrzeja Bochenka i warsztatach prowadzonych przez Iwonę Pavlović, Roberta i Justynę Korzeniowskich oraz DJ Wikę.

W trakcie śniadania prasowego, Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic, podkreślił znaczenie wydarzenia:

„Dziękujemy za włączenie nas w Centralny Klub Pacjenta 2024, czujemy konieczność wspierania projektów profilaktycznych w Katowicach. To co wydarzyło się w ubiegłym roku – frekwencja imprezy, pokazuje się potrzebna jest taka inicjatywa”.

Katarzyna Adamek, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ, zwróciła uwagę na rolę profilaktyki zdrowotnej:

„Działania Fundacji „Z sercem do pacjenta” wpisują się w misję NFZ. NFZ współpracuje z Fundacją, ponieważ zależy nam nie tylko na zabezpieczaniu usług medycznych, ale także na profilaktyce. Fundacja dociera do obszarów wykluczonych zdrowotnie i promuje zdrowy styl życia. W tym roku podawajmy swoje zaangażowanie w Centralny Klub Pacjenta”.

Paweł Kaźmierczak, członek Rady Fundacji, podkreślił zaangażowanie w promocję zdrowia:

„Żyjemy w czasach postępu medycyny. Zwykle mówimy o medycynie naprawczej, która w ostatnich latach przeżywa ogromny postęp. My zauważyliśmy, że aspekt profilaktyczny umknął uwadze, dlatego powołaliśmy Fundację. Takie inicjatywy jak Centralny Klub Pacjenta to działania na rzecz jakości życia, które jest coraz to dłuższe”.

Organizatorzy zapraszają do skorzystania z 35 stanowisk oferujących różnorodne badania.

„Zejdź z fotela, przyjdź do nas! W zeszłym roku przebadaliśmy ponad 6000 uczestników CKP. W tym roku planujemy dodatkowo punkty konsultacyjne, które pozwolą na interpretację wykonanych badań. Dostępni będą specjaliści z różnych dziedzin medycyny, punkty m.in. z poradami farmaceutycznymi i lekowymi” – apelowała Agnieszka Lizak, dyrektor ds. pielęgniarstwa, American Heart of Poland.

Centralny Klub Pacjenta jest objęty honorowym patronatem przez: Wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki, Narodowy Fundusz Zdrowia, Minister ds. Polityki Senioralnej Marzenę Okła-Drewnowicz, Rzecznika Praw Pacjenta, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewodę Śląskiego, Prezydenta Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne oraz Naczelną Izbę Aptekarską.

 

 

Źródło informacji: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 8 sierpnia 2024

Co robić, gdy dziecko skaleczy/oparzy podniebienie lub gardło?

Skaleczenia i oparzenia u dzieci to wcale nierzadkie przypadki. Mogą dotyczyć różnych części ciała, także jamy ustnej, gardła i przełyku. Ponieważ dziecko może potrzebować szybkiej interwencji ze strony rodzica, warto wiedzieć, co wtedy zrobić, by nie pogorszyć sytuacji.

W jakich okolicznościach dziecko może skaleczyć lub oparzyć podniebienie?

To wyjątkowo nieprzyjemne sytuacje, które mogą co najmniej mocno wystraszyć zarówno dziecko jak i opiekuna. Dochodzi do nich zazwyczaj w wyniku nieszczęśliwego wypadku, gdy np. dziecko biegnie, trzymając w ustach patyczek po lizaku. W momencie, gdy upada/uderza się w coś, twardy przedmiot może mocno skaleczyć podniebienie lub gardło. Im młodsze dzieci, tym większe ryzyko, gdyż maluchy uwielbiają wkładać różne przedmioty do ust, a ich chód i utrzymywanie równowagi bywają zawodne. Zdarza się też, że jedno dziecko popchnie lub uderzy drugie, które w ustach będzie zagryzało np. ołówek, i nieszczęście gotowe. W błonę śluzową gardła mogą powbijać się przypadkowo takie elementy jak ości, fragmenty twardych pokarmów lub przedmiotów, którymi akurat dziecko się bawiło. Taka sytuacja może przytrafić się także dorosłemu. 

A odnośnie do oparzeń chemicznych, zazwyczaj dochodzi do nich, gdy malec przebywający poza zasięgiem wzroku opiekuna połknie środki czystości lub preparaty do udrażniania rur. Żrące substancje powinny być przechowywane z dala od dzieci, ale niestety wypadki wciąż się zdarzają. Co wtedy robić?

Po czym rozpoznać, że dziecko ma kłopoty?

Uraz mechaniczny gardła 

Jeśli doszło do rozerwania błony śluzowej, pojawia się krwawienie, dziecko odczuwa także ból.   

Oparzenie

Wiele zależy od tego, czego, ile i w jakiej temperaturze wypiło dziecko. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy napije się gorącej herbaty, a inaczej, kiedy połknie żrący środek chemiczny. Najczęściej o tym, że coś jest nie tak, świadczy pieczenie, ból w jamie ustnej i gardle, ślinotok, trudności w połykaniu pokarmów. Oparzenia termiczne i chemiczne mogą dotyczyć całej jamy ustnej i/lub przełyku. Rozległe oparzenia gardła mogą powodować duszność. 

Ciało obce w gardle 

W takiej sytuacji dziecko może się krztusić, pojawiają się problemy z przełykaniem, ból w trakcie jedzenia lub połykania, uczucie, że coś przeszkadza. Jeśli ciało obce będzie zalegać dłużej, może rozwinąć się stan zapalny (zaczerwienienie, ropień). Duże przedmioty mogą powodować duszność.

Co robić, jeśli dziecko skaleczy/oparzy podniebienie lub gardło?

Co robić w razie wystąpienia objawów?

Skaleczenie błony śluzowej gardła

Gdy jest niewielkie i powierzchowne, wystarczy płukanie wodą utlenioną (łyżka 3% wody utlenionej na szklankę wody). Można również nałożyć wodny roztwór fioletu gencjanowego. Skaleczenia większe niż 1 cm lub głębokie powinien ocenić chirurg, który opanuje ewentualne krwawienie i założy szwy.

Oparzenia środkami chemicznymi 

Tu potrzebna jest szybka pomoc lekarska. Do czasu jej uzyskania specjaliści polecają jedynie podać dziecku wodę lub mleko, by rozcieńczyć szkodliwy środek. Nie wolno prowokować wymiotów! Cofająca się treść z żołądka może dodatkowo uszkodzić błonę śluzową przełyku. 

Ciało obce w gardle

Szybko usunąć je trzeba wyłącznie wtedy, gdy jest na tyle duże, że powoduje duszność lub bezdech. W takiej sytuacji należy wprowadzić palec wskazujący do gardła i wygarnąć przedmiot na zewnątrz. Jeśli to nie zadziała, konieczny jest manewr Heimlicha i wezwanie pomocy.

Mniejsze ciała obce wymagają użycia dłuższych kleszczyków, natomiast kiedy coś utknie w gardle dolnym, konieczne może być znieczulenie ogólne. Zazwyczaj po usunięciu problemu nie ma konieczności dodatkowego leczenia.

Wbite w gardło ciało obce

Należy zgłosić się do lekarza.


Źródło: mp.pl, pulsmedycyny.pl, youtube.com/@unirzeszowski
Fot. Ashton Bingham/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 8 sierpnia 2024

Nietypowe objawy klimakterium. Być może także je masz

Brak miesiączki i uderzenia gorąca to klasyka objawów klimakterium. Jest jednak sporo innych, których kobiety nie łączą z okresem przekwitania. Te nietypowe zmiany bywają bardzo uciążliwe. Warto je znać, by wiedzieć, jak sobie pomóc. 

Czy klimakterium i menopauza to to samo? 

Słowa „klimakterium” i „menopauza” potocznie są stosowane zamiennie, jednak medycyna definiuje je odrębnie. Menopauza to ostatnia miesiączka. O tym, że wystąpiła, dowiemy się po długim czasie, kiedy nie doczekamy następnej. 

Klimakterium natomiast jest stanem przed menopauzalnym. To wtedy w organizmie kobiety odbywa się prawdziwa burza hormonalna, a uporczywe dolegliwości potrafią trwać latami. Niektórzy lekarze mówią nawet o dziesięciu latach takich uciążliwości, ale statystyki wskazują, że średnio jest to „tylko” sześć lat. Ostatnia miesiączka występuje średnio u kobiet, które skończyły pięćdziesiąt jeden lat, trzeba więc założyć, że średnio po czterdziestym piątym roku życia mogą pojawić się pierwsze niechciane dolegliwości. 

 

Typowe objawy klimakterium 

Zanim przejdziemy do nietypowych objawów klimakterium, zacznijmy od typowych. Warto je znać, bo są najbardziej widocznym znakiem zbliżającej się menopauzy. Należą do nich:

 

– Zaburzenia cyklu miesiączkowego – całkiem jak w początkowym okresie dojrzewania – miesiączka może pojawiać się częściej lub rzadziej, być bardzo obfita lub przeciwnie – skąpa. 

– Nagłe uderzenia gorąca, często połączone z zaczerwienieniem skóry.

– Obniżenie nastroju, płaczliwość, rozdrażnienie – wypisz wymaluj jak w ciąży.

– Przewlekłe przemęczenie, którego nie można się pozbyć nawet długim odpoczynkiem. To ten moment, w którym kobiety zaczynają podejrzewać u siebie poważną chorobę.

– Problemy z zasypianiem i częste nocne pobudki.

– Nocne pocenie się.

– Nagłe kołatanie serca niepowiązane z wysiłkiem fizycznym.

– Bóle głowy i mięśni – tu zwykle pojawia się podejrzenie grypy.

 

Powyższe to niestety nie wszystko. Do charakterystycznych objawów trzeba zaliczyć także:

– Suchość pochwy i bóle podczas stosunków.

– Problemy z nietrzymaniem moczu.

– Pogorszenie się stanu skóry, przede wszystkim jej duża suchość i wiotkość. Do tego może dojść skłonność skóry do reakcji alergicznych, utrwalenie i pogłębienie zmarszczek oraz przebarwienia.

 

Jak widać, kobiety w okresie klimakterium nie mają lekko. A objawy typowe to nie wszystko. Dochodzą do nich nietypowe, rzadko wiązane ze zbliżającą się menopauzą. 

 

Nietypowe objawy klimakterium 

Nietypowe objawy klimakterium pojawiają się stosunkowo rzadko. Warto jednak je poznać, bo niektóre mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Szybka i prawidłowa diagnoza w tym wypadku będzie kluczem do odzyskania dobrego samopoczucia. 

 

– Otyłość brzuszna – może nie jest normą, ale niestety potrafi się pojawić i prowadzić do chorób układu krwionośnego. Okres klimakterium sprzyja odkładaniu się dodatkowych kilogramów, dlatego warto w tym czasie bacznie przyglądać się swojej diecie. Czasem ta skłonność do tycia jest pierwszym objawem klimakterium.

– Szumy uszne – słyszane nieprzyjemne dźwięki, które nie pochodzą z otoczenia. Zwykle jest to szum, pisk, rzadziej stukanie.

– Problemy z pamięcią i koncentracją – po pandemii jedno i drugie ciągle nazywamy mgłą covidową, tymczasem to jeden z nietypowych objawów zbliżającej się menopauzy, który wcale nie świadczy o zachorowaniu na Covid.

– Drętwienie rąk i dłoni oraz mrowienie – wiąże się to zarówno z utratą kolagenu w skórze, jak i problemami neurologicznymi.

– Swędzenie skóry – to skutek obniżającego się poziomu estrogenów oraz przesuszenia skóry. W tym czasie trzeba skrupulatnie dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Warto też stosować odpowiednie kremy i balsamy nawilżające.

– Zespół suchego oka – kolejny negatywny efekt obniżenia poziomu estrogenów. W tym przypadku pomogą krople do oczu i tzw. sztuczne łzy.

 

Obniżony poziom estrogenów może prowadzić też do nadciśnienia tętniczego, dlatego w okresie klimakterium warto regularnie kontrolować jego stan. 

 

Jak sobie radzić z klimakterium?

To, że klimakterium wcześniej czy później dotknie każdą kobietę, nie znaczy, że nie jest uciążliwe i można je lekceważyć. Podobnie nie ma sensu powtarzać sobie, że skoro nasze babcie nic z tym nie robiły, to my też nie musimy. 

Przede wszystkim warto w tym czasie położyć większy nacisk na dbałość o siebie. Zdrowa dieta, posiłki o regularnych porach, drzemki, jeśli są potrzebne, relaks po pracy – to niby drobiazgi, ale na pewno ułatwią przebrnięcie przez ten trudny czas. 

Dolegliwości nie warto ukrywać przed rodziną. Wręcz przeciwnie – mąż/partner i dzieci powinni wiedzieć, że kobieta właśnie weszła w okres ochronny, dokładnie tak samo, jak wówczas, gdy była w ciąży. Różnica jest tylko taka, że klimakterium niestety trwa dłużej. 

Koniecznie trzeba skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem ginekologiem. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, a objawy są bardzo uciążliwe, lekarz może wprowadzić leczenie farmakologiczne lub hormonalną terapię zastępczą. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close