Czosnek na przeziębienie i nie tylko
Czosnek, ze względu na specyficzny, długo utrzymujący się zapach, nie jest specjalnie przez nas lubiany. Najczęściej dodajemy jego niewielkie ilości do potraw, aby podkreślić ich smak, lub dorzucamy do kubka mleka z miodem, gdy dopada nas przeziębienie. Mało kto zjada jego ząbek ot tak, dla zdrowia. A szkoda.
“Boimy się” tak zapachu czosnku, który może być wyczuwalny w oddechu, a nawet i w pocie, na skórze, wiele godzin po jego spożyciu. Wynika to z faktu, że czosnek obfituje w lotne substancje zawierające siarkę, które nadają mu ostrość i aromat. Ale znajdziemy tu także flawonoidy pochodne, prowitaminy A, D i witaminy B1, B2, C, PP oraz istotne dla organizmu człowieka mikropierwiastki: Mg, Fe, Zn, Mn, B, Cu, Ca, Mo, Co.
Jakie zalety dla zdrowia wykazuje czosnek?
To naturalny antybiotyk
O cudownych antybakteryjnych zaletach czosnku wiedziały już nasze prababki. Co prawda nie wiem, czy one akurat wiedziały o bakteriach i czosnku tyle, co my, ale wiedziały, że nie ma nic lepszego podczas choroby, jak zjedzenie całego ząbka czosnku lub obłożenie nim kanapki. Czosnek silną aktywność przeciwdrobnoustrojową, szczególnie skuteczną w przypadku zakażeń dróg oddechowych. To dzięki allicynie, która posiada również działanie przeciwpierwotniakowe.
Czosnek wzmacnia serce
To warzywo działa ochronnie na serce, zmniejszając lepkość płytek, co poprawia ich ruchliwość.To zmniejsza ryzyko powstania groźnego zakrzepu, który może prowadzić do wystąpienia zawału serca. Wg badań allicyna wykazywała znacznie silniejsze działanie niż aspiryna.
Czosnek działa przeciwnowotworowo
Czosnek, jako skarbnica substancji czynnych, które chronią komórki organizmu przed uszkodzeniem, wykorzystywany jest w profilaktyce nowotworów. Badania potwierdziły, że regularne spożywanie czosnku może w znacznym stopniu zredukować śmiertelność na skutek raka żołądka. Podobnie się dzieje w przypadku ryzyka wystąpienia raka okrężnicy. Sam czosnek raka nie wyleczy, ale może mu zapobiec.
Tradycyjny lek przeciwpasożytniczy
Czosnek w medycynie ludowej od dawna jest stosowany jak lek na różnego rodzaju robaczyce. Bez problemu można znaleźć przepisy na specyfik, który ułatwia walkę z pasożytami:
10 główek czosnku należy zmiażdżyć, i przełożyć do litrowego słoja, zalewając to wodą z kiszonych ogórków (ok 0,5 litra). Po odstawieniu na 10 dni w zaciemnione i chłodne miejsce, trzeba przecedzić i można pić. Dzieciom, raz dziennie zaleca się podawanie 5 ml mikstury, odrobinę rozcieńczonej wodą, dorosłym 10 ml. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż miesiąc, maksymalnie dwa razy do roku.
Najlepszy efekt terapeutyczny gwarantuje świeżo rozdrobniony czosnek – gotowany czy pieczony traci na wartości. Trzeba również uważać ze zbyt dużą ilością czosnku – podrażnia błonę śluzową żołądka, powodujac bóle i zgagę. Nawet z naturalnymi antybiotykami lepiej nie przesadzać. Należy także wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia reakcji alergicznych po spożyciu czosnku.