Azul: Letni Pawilon idealna gra na wakacje i nie tylko!
Azul: Letni Pawilon sięga do historii średniowiecznej Portugalii, gdzie władca Manuel I budował przepiękne pałace okraszone niespotykanymi dotąd witrażami i mozaikami. Grafika gry Azul wzorowana jest na pałacu w Évorze, a Azul: Witraże Sintry odnoszą się do zjawiskowych witraży w pałacu w Sintrze. Jeśli planujecie wizytę w Portugalii, nie możecie ominąć tych miejsc.
Azul: Letni Pawilon to już trzecia gra Michaela Kiesling’a w rodzinie Azulów. Tak jak jej poprzedniczki jest samodzielną grą. Ponadto doczekała się dodatku, Azul: Lśniący Pawilon. Tym razem władca Portugalii marzył o wybudowaniu Letniego Pawilonu dla członków rodziny królewskiej. Zadanie powierzono najbardziej utalentowanym rzemieślnikom. Niestety Manuel I zmarł, zanim budowa w ogóle się rozpoczęła. Jesteście gotowi podjąć wyzwanie? Będziecie starali się wznieść Letni Pawilon z dostępnych materiałów, tworząc z nich gwiazdy. Na sprawnych i utalentowanych rzemieślników czekają premie i dodatkowe punkty, które przybliżą Was do wygranej.
Azul: Letni Pawilon polecany jest dla graczy od ósmego roku życia. Myślę, że można spróbować zagrać już z ogranym siedmiolatkiem. W Azul: Letni Pawilon można grać od dwóch do czterech osób.
Jednak to nie wszystkie gry z tej serii. Znajdzie się także coś dla fanów czekoladek, czyli Azul: Mistrz Czekolady, czy fanów zieleni w Azul: Ogród Królowej. Choć łączy je wspólna historia, podobna mechanika, nie są identyczne i warto wypróbować wszystkie!
Pudełko, a dokładnie pięknie kolorowa grafika przyciąga wzrok. Obok takiego opakowania nie da się przejść obojętnie. Poprzeczka się podnosi, gdy odkryjemy wieczko i ujrzymy elementy gry, wśród których są:
- 132 żywiczne płytki w sześciu kolorach
- 4 plansze graczy
- 1 plansza organizacyjna
- 1 płytka gracza rozpoczynającego
- 9 żetonów warsztatów
- 4 znaczniki punktacji
- 4 żetony punktacji
- 1 tekturowa wieża
- 1 znacznik rund
- 1 lniany woreczek
- Instrukcja.
Przygotowanie do rozgrywki
Każdy z graczy otrzymuje planszę pawilonu i znacznik punktacji w odpowiednim kolorze. Należy położyć ją przed sobą, a znaczniki położyć na planszy punktacji na polu numer pięć. Na planszy punktacji połóżcie także znacznik rundy na pierwszym polu (fioletowym). Będzie on odmierzał nie tylko rundy, ale także wskazywał kolor atutowy w danej turze.
Następnie należy ułożyć żetony warsztatów dostawców w okrąg, tak aby każdy gracz miał do nich swobodny dostęp. W zależności od liczby graczy zmienia się liczba warsztatów:
- w grze dwuosobowej ułóżcie pięć warsztatów;
- w grze trzyosobowej – siedem warsztatów;
- w grze czteroosobowej – dziewięć warsztatów.
Pośrodku warsztatów należy umieścić płytkę gracza rozpoczynającego. W zasięgu ręki wszystkich graczy połóżcie także wieżę.
Do woreczka należy wrzucić wszystkie znaczniki płytek i dobrze wymieszać. Losowo dobieracie dziesięć z nich i kładziecie na wskazanych miejscach na planszy z torem punktacji. Potem losowo dokładacie do każdego warsztatu po cztery płytki.
To wszystko! Przed Wami około trzydziestu, czterdziestu minut przyjemnej i relaksującej rozgrywki!
Azul: Letni Pawilon – zasady gry
Azul: Pawilon Letni trwa sześć rund, a każda z nich składa się z trzech faz:
- dobieranie płytek z warsztatów. Kafelki można pobrać na dwa sposoby:
- z warsztatu dobieracie wszystkie płytki w tym samym kolorze i jedną w kolorze atutowym, jeśli takowa znajduje się na nim. Kafelki, które pozostały w warsztacie przesuwacie do środka, tworząc nową pulę.
- lub dobieracie płytki w tym samym kolorze ze środka pola gry. Jeśli jesteście pierwsi, otrzymujecie także kafelek pierwszego gracza i cofacie się na torze punktacji o tyle pól, ile zabraliście płytek w wybranym kolorze.
2. Układanie płytek i punktacja. Gdy wszystkie kafelki zostaną dobrane, po kolei układacie po jednej płytce na swoich planszach. Aby móc położyć płytkę na polu z nr 3 musicie mieć trzy w takim samym kolorze. Ewentualnie maksymalnie dwa jokery i wybrany kolor. Wtedy jedną z nich kładziecie na swojej planszy, a dwie pozostałe wrzucacie do wieży. Na jednokolorowych gwiazdach można położyć tylko płytki w tym samym kolorze co gwiazda. Wyjątkiem jest środkowa figura, gdzie możecie ułożyć kafelki w różnych kolorach. Jest tylko jeden warunek – kolory nie mogą się powtarzać.
W trakcie układania zdobywacie punkty. Za umieszczoną pojedynczą płytkę dostajecie jeden punkt. Jeśli sąsiaduje ona z drugim kafelkiem w gwieździe, otrzymujecie dwa punkty itd. Im więcej płytek w gwieździe, tym więcej punktów otrzymujecie. Ponadto można zyskać dodatkowe premie za zamknięcie specjalnych pól wokół filarów, posągów czy oknach. Dzięki temu zyskacie możliwość pobrania dodatkowych żetonów z planszy punktacji.
- Przygotowanie do kolejnej rundy. Gdy wszyscy rozmieścicie już swoje płytki na planszach, można przystąpić do przygotowania nowej rundy. Przesuńcie znacznik rundy na kolejne pole i uzupełnijcie warsztaty nowymi kafelkami z woreczka. Jeśli w jakimś momencie zabraknie ich we woreczku, po prostu przesypcie je z wieży.
Tradycyjnie zwycięża osoba, która uzyskała najwięcej punktów. Pamiętajcie, że dodatkowe punkty zyskujecie za zasłonięcie wszystkim pół z numerem 1, 2, 3 i 4.
Azul: Letni Pawilon a wrażenia z rozgrywek
Azul: Letni Pawilon to przepiękny logiczny abstrakt, który głównie polega na zbieraniu zestawów i budowaniu wzorów. To jeden z najlepszych abstraktów logicznych, w jaki miałam przyjemność grywać.
Azule od Lacerty znane mi są od wielu lat i od pierwszego wejrzenia mnie zauroczyły. Proste i intuicyjne zasady, przejrzysta instrukcja, dzięki czemu każdy może w nie zagrać. Wytłumaczenie wszystkich zasad zajmie raptem kilka minut. To zdecydowanie dobry tytuł na pierwszą planszówkę.
Gra Azul: Letni Pawilon jest bardzo regrywalna za sprawą losowości. Każda tura przebiega zupełnie inaczej, nie ma szans, aby taki sam układ kafelków szybko się powtórzył. To sprawia, że gra wciąga od pierwszej rundy i miło łaskocze zwoje mózgowe. Gra jest także dobrze wyskalowana, co oznacza, że w każdym składzie, dwu, trzy, czy czteroosobowym dobrze nam się grało. Niemniej jednak to właśnie w dwuosobowym składzie rywalizacja jest najbardziej widoczna i podkręcona. Myślenie logiczne i planowanie strategii wznoszą się na wyższy poziom. Pomocne będzie liczenie kafelków i bycie nieco elastycznym, bo nie zawsze będzie po naszej myśli.
Jakość komponentów, wykonanie i grafika są na wysokim poziomie, stawiając poprzeczkę innym tytułom bardzo wysoko. Po prostu aż przyjemnie się patrzy, gra i trzyma w dłoni żywiczne płytki. Tworzenie z nich wzorów to sama przyjemność.
W porównaniu do dwóch wcześniejszych wersji (Azul i Witraże Sintry) mamy tutaj ulepszoną mechanikę, a dodanie koloru atutowego (jokera) sprawiło, że ta gra jest moim skromnym zdaniem lepsza od poprzedniczek. Mimo niewielkich zmian gra nadal utrzymała swoją lekkość i gustowną estetykę, która łączy wszystkie tytuły w jedną niezapomnianą serię.
Dla kogo Azul: Letni Pawilon?
- Dla tych, którzy szukają gry logiczno-abstrakcyjnej o prostych zasadach;
- dla tych, którzy lubią pogłówkować nad strategią i czasem utrudnić grę przeciwnikowi;
- dla tych, którzy szukają, od jakiej gry rozpocząć przygodę z planszówkami;
- dla tych, którzy lubią, jak gra pięknie prezentuje się na stole;
- dla tych, którzy nie boją się uzależnić od tej gry i innych z serii. Ostrzegam, na jednej się nie skończy. = D
Tytuł: Azul: Letni Pawilon
Autor: Michael Kiesling
Ilustracje: Chris Quilliams
Wiek graczy: od 8 lat
Liczba graczy: 2 – 4 osoby
Czas rozgrywki: 30-40 minut
Wydawca: Rebel
Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Rebel, które nie miało wpływu na treść recenzji.