Zdrowie 19 września 2019

Co robić, gdy dziecko nabije guz na głowie? Czy “test awokado” się sprawdza?

Słyszeliście o czymś takim jak “test awokado”? Ja właśnie dziś po raz pierwszy spotkałam się z tym określeniem, szukając informacji o tym, jak ocenić, czy guz na głowie dziecka wymaga interwencji lekarskiej. 

Wiadomo, że guzy i siniaki to nieodłączny element dzieciństwa, nie ma dziecka, które co najmniej raz w życiu nie nabyło tych wątpliwych ozdób na ciele. Szczęśliwie większość przypadków to sytuacje, o których zapominamy wraz ze zniknięciem guza i wybroczyn na skórze. Jednak jeśli dziecko uderzy się w głowę mocno, niefortunnie, bywa różnie. A jak rozpoznać, czy guz na głowie wymaga interwencji lekarskiej czy wystarczy zimny kompres i przytulenie malucha?

“Test awokado” – czy się sprawdza?

“Test awokado” ma być pomocą dla rodziców, by łatwiej było im ocenić, czy guz jest groźny czy nie. Na czym polega “test awokado”? Guza należy po wypadku zbadać dłonią. Guz powinien w dotyku przypominać dojrzałe awokado – być twardy i jednocześnie nieco elastyczny, uginający się odrobinę pod palcem. Jeśli guz jest miękki, może to świadczyć o krwawieniu wewnętrznym. Takie wskazówki rodzicom daje Sarah Hunstead, pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniu w pracy na oddziale pediatrycznym. Tylko czy ta reguła zawsze znajduje potwierdzenie? 

Jeśli nie “test awokado” to co?

Pediatrzy twierdzą, że nie można ślepo ufać temu sposobowi. Pierwsze, co powinien zrobić rodzic, to w przypadku guza przyłożyć na 20 minut zimny okład i obserwować dziecko. Okazuje się, że zarówno wielkość jak i jego twardość może nie przesądzać o powadze sytuacji. Jeżeli dziecko po wypadku zachowuje się jak zawsze, to zapewne poza guzem nic gorszego się nie stało. Co więc powinno zaniepokoić rodziców i zmusić do konsultacji lekarskiej?

Alarmujące są wymioty (mogą wystąpić ciągu 1-3 dni po urazie), utrata przytomności, silny ból głowy, sączący się przezroczysty lub krwisty płyn z nosa lub ucha, zmiana zachowania dziecka (rozdrażnienie, dezorientacja), drgawki, nadmierna senność. Także gdy skóra na głowie została rozcięta i silnie krwawi, dobrze, by lekarz obejrzał malucha – czasem jest potrzebne wykonanie RTG, by stwierdzić, czy kości czaszki są całe.

I pamiętajcie, że w razie jakichkolwiek obaw lub wątpliwości, zawsze bezpieczniej jest jechać z dzieckiem niepotrzebnie do lekarza, niż zbagatelizować poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. 

źródło: www.edziecko.pl

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close