Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? Można się zdziwić!
Do kiedy rodzice muszą utrzymywać dziecko? Niegdyś panowało przekonanie, że do osiągnięcia przez nie pełnoletności, później okres ten wydłużył się na czas kontynuacji nauki. A dziś? Prawo jest jednoznaczne i nie zawsze zgodne z oczekiwaniami rodziców.
Jak długo rodzice muszą utrzymywać dziecko? Osiemnastka to mit
„Po osiemnastce radź sobie sam”. Takie słowa słyszał niegdyś niejeden młody człowiek. Sama znam rodziców, którzy kultywują tę zasadę (domyślam się, że wyniesioną z domu) do tej pory. No cóż. Mają szczęście, że ich dzieci nie znają prawa. Nie ma bowiem żadnego zapisu stanowiącego, że rodzice muszą wspierać dziecko finansowo tylko do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Wejście w pełnoletność jest dziś raczej symboliczne. Można odebrać dowód osobisty i legalnie kupować piwo, ale poza tym niewiele się zmienia. Nadal młodzi ludzie (najczęściej jeszcze uczący się) pozostają na garnuszku rodziców.
Czy rodzice są zobowiązani utrzymywać studentów?
Pamiętam, że takie pytanie dostał niegdyś w swojej audycji radiowej ksiądz Pawlukiewicz. Dawno to było i może internet był jeszcze w powijakach, nie pamiętam dokładnie. Niemniej samo zadanie pytania księdzu mocno mnie zdziwiło. Duchowny zresztą też chyba nie znał prawa (albo może w tamtym czasie było ono inne), bo nieco enigmatycznie tłumaczył, iż przyjęło się, że rodzice pomagają studentom, o ile oczywiście ich na to stać. Jeśli nie, student powinien przenieść się na studia zaoczne i iść do pracy.
Dziś jednak wiemy już co następuje: otóż rodzice faktycznie powinni wesprzeć materialnie studenta, jeśli ich na to stać i jeśli ów student wykazuje zdolności oraz ambicje, żeby te studia kontynuować z sukcesem i zakończyć. Co ciekawe, taką opinię wydał Sąd Najwyższy 12 lutego 1998 roku, więc raczej dawno. Dla zainteresowanych sygnatura sprawy: I CKN 499/97 (LEX nr 50545). Z orzeczenia tego wynika wprost, że w razie negatywnych wyników studiów rodzice mogą być zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego względem dziecka.
Kiedy rodzice nie muszą utrzymywać dorosłych dzieci?
Na to pytanie odpowiada artykuł 133 § 3 Kodeksu Rodzinnego. Jeśli utrzymywanie dorosłego dziecka miałoby oznaczać dla rodziców nadmierny uszczerbek materialny lub jeśli dorosłe dziecko nie wykazuje chęci usamodzielnienia się (siedzi na garnuszku rodziców, bo mu tak wygodnie), rodzice mogą przestać łożyć na jego utrzymanie. Warto też pamiętać, że dziecko, nawet dorosłe, będące na utrzymaniu rodziców i przebywające w tym samym gospodarstwie domowym jest obowiązane do pomocy w prowadzeniu go. Także jeśli dorosłe dziecko ma dochody, powinno z nich pokrywać koszty swojego utrzymania. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której młody człowiek chomikuje swoje pieniądze (lub – co gorsze – przepuszcza na przyjemności), a do rodziców wyciąga rękę po przysłowiowy wikt i opierunek.
Zmiana ta pojawiła się w Kodeksie Rodzinnym stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2009 roku, możliwe więc, że rodzice dorosłych dzieci nie mają o niej pojęcia.
Czy rodzice muszą utrzymywać dziecko, które zawarło związek małżeński?
To całkiem ciekawa sytuacja i można się na niej nieźle oszukać 😉 Jeśli pełnoletnie dziecko pozostające w związku małżeńskim złoży przeciwko rodzicom pozew do sądu o alimenty, bo np. nie ma pracy, nie oznacza to, że sąd się do takiego wniosku przychyli. Postąpi wręcz odwrotnie, najpierw wskazując współmałżonka jako osobę w pierwszej kolejności zobowiązaną do utrzymywania owego „dziecka”.
Czy rodzice muszą utrzymywać dziecko, które skończyło szkołę i nie może znaleźć pracy?
Teoretycznie tak, jednak z zastrzeżeniem, że ich na to stać. W innym przypadku sąd może ich z tego obowiązku zwolnić. Natomiast dziecko, które domaga się od rodziców alimentów, musi wykazać przed sądem faktyczny niedostatek, w jakim żyje oraz udokumentować próby znalezienia pracy.
Wyciągasz rękę po pieniądze rodziców? Okaż im szacunek!
Jeśli otrzymane od rodziców pieniądze przeznaczone są na alkohol, używki bądź inne rozrywki, mają oni prawo zaprzestać utrzymywania dziecka. Podobnie rzecz się ma, jeśli dziecko jest agresywne wobec rodziców lub okrada ich, może się pożegnać ze wsparciem rodziców, a nawet ze spadkiem. Takie zachowanie bowiem określa się jako niezgodne z zasadami współżycia społecznego.