Podróże 21 sierpnia 2020

Dom Rybaka we Władysławowie – najlepiej wydane pieniądze na urlopie

Dom Rybaka we Władysławowie wbrew pozorom nie jest zamieszkany przez tego, który wyciągnął złotą rybkę. Chyba w ogóle nie mieszkają tam rybacy, aczkolwiek kiedyś mieszkali. Dziś mieści się tam między innymi taras widokowy, Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji. 

Dom Rybaka we Władysławowie – prawdziwe must have! 

Dom Rybaka we Władysławowie to takie miejsce, do którego wcale nie było nam po drodze i może nawet byśmy tam nie dotarli, gdyby nie pogoda, która się akurat zepsuła. Ale nie tak całkiem, że padało, tylko tak, że było pochmurno i bardzo wiało. A i deszcz był w prognozach od rana, tyle że rozpadało się dopiero pod wieczór. Na plażę nie było po co się wybierać, na spacer też nie bardzo. Siedzenie w knajpach nas nie pociągało. I muszę powiedzieć, że jestem pogodzie za ten nieładny dzień bardzo wdzięczna. Dom Rybaka we Władysławowie to bardzo fajne miejsce i na pewno spodoba się dzieciom. Dorosłym też. Spędziliśmy w nim dobrych kilka godzin! 

 

Taras widokowy Władysławowo 

Mieści się w wieży w Domu Rybaka (logiczniej byłoby Dom Rybaków, bo budynek powstał jako hotel dla tychże) i oferuje atrakcje podobne do tych znanych z latarni morskich. Tylko taras jakby większy niż powierzchnia przeciętnej latarni. Niemniej widoki są naprawdę malownicze, nawet jak nie ma pogody. Dla chętnych są lunety, całkiem za darmoszkę. Mnie się nie udało dostroić ich do okularów i wady wzroku, Duśka była zachwycona. Możecie śmiało próbować. 

Na taras widokowy można się dostać windą lub schodami. Mieści się bodaj na dziewiątym piętrze. Za wstęp trzeba zapłacić i tu mam problem, bo nie pamiętam, ile kosztowały poszczególne bilety. Historia konta podpowiedziała mi jedynie, że za trzy osoby zapłaciliśmy 28 zł. Na górze byliśmy około pół godziny, bo czas nas nie gonił. Oceńcie sami, czy to drogo, czy nie. 

Ze względu na pandemię dostępny jest tylko dolny taras. Górny – w formie zamkniętej kuli – niestety jest nieczynny. Bardzo mnie to rozczarowało. 

 

Muzeum Motyli we Władysławowie 

Muzeum Motyli mieści się na trzecim piętrze wieży w Domu Rybaka i naprawdę robi wrażenie. Normalny bilet kosztuje 12 zł, ulgowy 10. I o ile na taras możecie wejść albo nie, to do motyli iść musicie. Jakież one kolorowe! A jakie duże! Niesamowita kolekcja stworzona przez jednego człowieka zapiera dech w piersiach. Wprost trudno uwierzyć, że motyle były gromadzone od 1937 roku, dosłownie wszystkie wyglądają jak żywe. 

Tak dla ścisłości, Muzeum Motyli to trochę myląca nazwa, bo podziwiać można nie tylko motyle, ale też inne owady. Na widok niektórych dosłownie ciarki mnie przechodziły. 

W pakiecie z gablotami pełnymi owadów w muzeum znajdują się tablice informacyjne. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawostek, między innymi jak brzmi słowo „motyl” w różnych językach świata. Indonezyjski nas rozbawił. Was też? 

Na koniec warto przetestować świeżo zdobytą wiedzę na tablicy interaktywnej. Krótki test i już wiadomo, czy trzeba oglądać jeszcze raz, czy można iść dalej. 

W kilku miejscach znajdują się monitory, na których można oglądać filmy. Dźwięk zostanie włączony po naciśnięciu nogą pedała. Na pewno go znajdziecie! 

 

Muzeum Iluzji we Władysławowie 

No to dopiero jest gratka dla dużych i małych! O ile taras można sobie odpuścić, Muzeum Motyli w drodze wyjątku przełożyć na przyszły rok, to Muzeum Iluzji jest cudem, którego przegapić nie można. 

Zdjęcia niestety nie oddają tej atmosfery i atrakcji. No ale to iluzja, trzeba to zobaczyć na własne oczy. Mnie szczególnie zachwycił obraz, który przedstawiał co innego, kiedy patrzyło się na niego na wprost, a co innego, gdy spojrzało się pod dużym kątem. I nie było to dzieło trójwymiarowe, nic z tych rzeczy. 

Wystawa w Muzeum Iluzji nazywa się Magiczny Zawrót Głowy i faktycznie – w głowie się kręci od patrzenia na to wszystko. Już po kwadransie człowiek przestaje wierzyć własnym oczom. Tu nic nie jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka. A zrozumiałe jest jeszcze mniej. Niektóre rzeczy mierzyliśmy co do milimetra, bo myśleliśmy, że ktoś nas w konia robi! Nic nie było oszukane. Po prostu – iluzja. 

Na dobry początek znane z wesołych miasteczek krzywe lustra. A potem to już zabawa na całego. Muzeum nie jest duże, zajmuje dokładnie taką samą powierzchnię jak taras widokowy i Muzeum Motyli, niemniej spędziliśmy tam blisko dwie godziny. Naprawdę jest co robić. A smaczku dodaje fakt, że wielu rzeczy można, a nawet trzeba dotknąć! Jeśli macie obawy, to weźcie rękawiczki. Samo patrzenie to za mało. 

Na chętnych czekają zagadki, zabawy kolorami, piaskiem, światłem (kto powiedział, że cień musi być czarny?) i nasz faworyt: stereogramy. Trzeba się naprawdę postarać, żeby płaski obrazek nagle stał się trójwymiarowy, ale jak raz się uda, to obraz nie znika, nawet gdy się mrugnie. 

Bilety do Muzeum Iluzji kosztują tyle samo, co do Muzeum Motyli. I to są naprawdę dobrze wydane pieniądze. 

 

Za wszystkie atrakcje w Domu Rybaka można zapłacić kartą. Nawet za toaletę 😉 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 19 sierpnia 2020

Badania w ciąży – kalendarz badań

Spodziewasz się dziecka? Zastanawiasz się jakie badania w ciąży czekają cię w najbliższych miesiącach? Sprawdź jaki zakres badań diagnostycznych zapewnia Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. 

Badania do 10 tygodnia ciąży (lub w chwili zgłoszenia się)

W pierwszych tygodniach lekarz prowadzący ciążę powinien skierować cię na badanie potwierdzające Twoją grupę krwi i RH, o ile nie posiadasz już dokumentu stwierdzającego powyższe. Na skierowaniu znajdziesz również zlecenie na przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych, morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Oprócz tego, jeśli Twoje ostatnie badanie było przeprowadzone ponad 6 miesięcy wcześniej, zostanie wykonany rozmaz szyjkowy, czyli cytologia (procedura przesiewowa w kierunku raka szyjki macicy). Kolejną pozycją jest badanie stężenia glukozy we krwi na czczo. Jeśli wynik wyjdzie nieprawidłowy lub jesteś w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej, zostaniesz skierowana na badanie OGTT (doustny test obciążenia glukozą). Na zleceniu znajdziesz również badanie VDRL (badanie przesiewowe w kierunku kiły), HIV, HCV (występowanie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C), toksoplazmoza (IgG, IgM) o ile nie przedstawisz wyniku potwierdzającego występowanie przeciwciał IgG sprzed ciąży, badanie w kierunku różyczki (IgG, IgM) oraz oznaczenie TSH, które pozwala zdiagnozować choroby tarczycy. Dodatkowym zaleceniem jest kontrola stomatologiczna. 

 

Badania od 11 do 14 tygodnia ciąży (oraz między 18 a 20 tygodniem)

W tym czasie zaplanowane są jedne z najbardziej wyczekiwanych przez przyszłe mamy badań w ciąży. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) czekać cię będzie badanie ultrasonograficzne (USG). 

 

Badania od 15 do 20 tygodnia ciąży

W tym okresie, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, zostaniesz poproszona o zrobienie morfologii krwi i badanie ogólne moczu

 

Badania od 21 do 26 tygodnia ciąży

Jednym z ważniejszych badań w tym czasie jest określenie stężenia glukozy we krwi (krzywa cukrowa), diagnozujące ewentualną cukrzycę u kobiet w ciąży. Badanie składa się z 3 etapów: 1) pomiar stężenia glukozy na czczo, 2) 1 godzinę po doustnym podaniu 75 g glukozy, 3) 2 godziny od wypicia glukozy. Spodziewaj się również badania ogólnego moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–). Jeżeli w I trymestrze wynik toksoplazmozy był ujemny, będziesz musiała wykonać to badanie ponownie. Wynik ujemny oznacza, że nie miałaś kontaktu z toksoplazmozą i nie jesteś na nią odporna. 

 

Badania od 27 do 32 tygodnia ciąży

Zgodnie z kalendarzem badań w ciąży, ginekolog-położnik zaleci ponowne sprawdzenie morfologii krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–). Dodatkowo czekać cię będzie badanie ultrasonograficzne (USG). W przypadku występowania wskazań – podanie immunoglobuliny anty-D (28–30 tydzień ciąży). Mówi się tu o profilaktyce śródciążowej konfliktu serologicznego

 

Badania od 33 do 37 tygodnia ciąży

Na liście rekomendowanych w tym okresie znajduje się morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie antygenu HBs (antygen wirusa zapalenia wątroby typu B), badanie na obecność wirusa HIV. Zostanie również wykonany posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (35–37 tydzień ciąży). Na liście ponownie znajdziesz badanie VDRL, HCV dla kobiet będących w grupie ze zwiększonym populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia.

 

Badania od 38 do 39 tygodnia ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży są zwykle najbardziej stresujące, jednak w oczekiwaniu na rozwiązanie powinno zostać ponownie zlecone badanie ogólne moczu oraz morfologia krwi.

 

Badania po 40 tygodniu ciąży

W tym czasie przewidziane są dwa badania w ciąży — kardiotokografia (KTG), czyli monitorowanie i zapis graficzny akcji serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy, oraz badanie ultrasonograficzne, zgodnie z rekomendacjami PTGiP.

 

Kobieta w okresie fizjologicznej ciąży powinna być konsultowana nie rzadziej niż co 3–4 tygodnie w zależności od zaawansowania ciąży, w uzasadnionych przypadkach częściej. Pamiętaj, że ostatecznie to lekarz prowadzący decyduje jakie badania w ciąży powinna wykonać przyszła mama.

 

Powyższa lista została zawarta w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (dziennik ustaw poz. 1756) w części dotyczącej zakresu świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania, które weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 18 sierpnia 2020

Jak najlepiej zabezpieczyć dziecko? Rodzaje i zakres ubezpieczeń

Nowy rok szkolny to czas, kiedy ubezpieczamy nasze pociechy. Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie wykupione w szkole zwykle gwarantuje jedynie podstawowe zabezpieczenie, a wypłacane świadczenia są stosunkowo niskie. Jeśli chcesz, aby ubezpieczenie Twojego dziecka zapewniało wsparcie w szerszym zakresie, kup ubezpieczenie indywidualnie.

Dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie szkolne?

Wielu rodziców, wykupując obowiązkowe ubezpieczenie w szkole, myśli, że ich pociecha jest już odpowiednio zabezpieczona. Jest to błędne myślenie, gdyż tego rodzaju ubezpieczenia są zwykle mocno ograniczone. Powinieneś więc zdecydować się na osobne ubezpieczenie szkolne dziecka i mieć pewność, że zakres polisy jest wystarczający. W osobnym ubezpieczeniu, np. tym w Nationale-Nederlanden, wypłacane są konkretne kwoty, nawet za kilka urazów, do których doszło podczas jednego wypadku. Ponadto, w przeciwieństwie do zwykle oferowanych w szkołach ubezpieczeń szkolnych, nie ma żadnego limitu wypłat. Oznacza to, że odpowiednie świadczenie otrzymasz bez względu na to, jak dużo wypadków wydarzy się w czasie trwania polisy. Ponadto wspomniane ubezpieczenie obowiązuje nie tylko w trakcie trwania zajęć szkolnych, ale również na wycieczkach, podczas aktywności pozaszkolnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Samo świadczenie jest zaś wypłacane od razu po zgłoszeniu zdarzenia, bez konieczności czekania na zakończenie rehabilitacji i oszacowanie procentowego trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń wykupywanych w szkołach.

Jakie dodatkowe pakiety możesz wykupić?

Oprócz standardowego ubezpieczenia szkolnego dla dziecka możesz zdecydować się na dodatkowe pakiety oferowane przez konkretnego ubezpieczyciela, które ułatwią Twojej pociesze regenerację i powrót do pełni sił. Jeśli wybierzesz pakiet opieki medycznej do ubezpieczenia dziecka w Nationale-Nederlanden, Twoje dziecko otrzyma możliwość przeprowadzenia pełnego zestawu niezbędnych badań, licznych wizyt u specjalistów, wielu zabiegów ambulatoryjnych oraz koniecznej rehabilitacji. Dzięki takiemu wsparciu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie w dobrych rękach, a skutki nieszczęśliwego wypadku szybko zostaną zniwelowane.

Decydując się również na nieco tańszy pakiet u tego samego ubezpieczyciela – opieka po wypadku, zapewnisz swojemu dziecku możliwość korzystania z korepetycji, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że po powrocie do szkoły nie będzie musiało nadrabiać dużej ilości materiału. Ponadto będziecie mogli skorzystać z domowych wizyt lekarza, transportu medycznego i usługi dostarczenia leków, dzięki czemu z Twoich barków zdjętych zostanie wiele obowiązków, a co za tym idzie – więcej czasu będziesz mógł poświęcić dziecku w trakcie jego rekonwalescencji.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close