Farbowanie włosów w domu nie musi być trudne
Farbowanie włosów nie musi być trudne! Większość kobiet, które decydują się na zmianę koloru włosów, wykonuje zabieg farbowania nie u fryzjera, ale w zaciszu własnego domu. Głównym argumentem, który przemawia za drugą opcją jest to, że farbowanie włosów w domu jest zdecydowanie tańsze.
Niestety debiutantki często popełniają błędy, które mogą skutkować w najlepszym wypadku źle nałożonym kolorem, a w najgorszym zniszczeniem włosów. Żeby farbowanie włosów w domu było nie tylko satysfakcjonujące, ale bezpieczne, należy bezwzględnie przestrzegać kilku żelaznych zasad.
Farbowanie włosów w domu – o tym musisz pamiętać
- Wybierz odpowiednią farbę
Sprawdź, czy kolor, jakiego oczekujesz na swoich włosach, będziesz w stanie osiągnąć przy użyciu danej farby. Na opakowaniach najczęściej zamieszczane są zdjęcia efektów, które można otrzymać, w zależności od intensywności koloru wyjściowego włosów. Weź pod uwagę, że gdy upatrzysz sobie znacznie jaśniejszy kolor, najpewniej będziesz musiała naturalne włosy rozjaśnić odpowiednim preparatem i następnie wykonać farbowanie. Idealnie byłoby podpytać znajomą fryzjerkę lub doświadczoną w temacie koleżankę, czy uda się samodzielnie uzyskać oczekiwany efekt. Znacznie mądrzej jest jednak pójść do fryzjera i zapłacić więcej, ale osiągnąć wymarzony kolor, niż ukrywać włosy pod czapką, jeśli coś pójdzie nie tak. Generalnie przyjęto zasadę, że nowy kolor powinien być nie bardziej niż dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy, od tego, który naturalnie masz na głowie. Dziwnie może wyglądać np. żółty blond przy ciemnej karnacji i np. czarnych z natury brwiach. Kolor włosów powinien “współgrać” z twarzą – inaczej może niepotrzebnie wyostrzyć rysy lub wizualnie postarzyć.
- Zaproś przyjaciółkę do pomocy
Jeśli farbujesz samodzielnie włosy po raz pierwszy, umów się z przyjaciółką, by Ci w tym zadaniu pomogła. Wsparcie może być szczególnie cenne przy gęstych, długich włosach, które niełatwo okiełznać, a jeszcze trudniej kontrolować, czy farba nałożona jest równomiernie. Druga osoba może być w tym przypadku bardzo pomocna.
- Zrób próbę uczuleniową
Najczęściej kobiety pomijają tę czynność, a to może mieć poważne konsekwencje. Alergia na jakiś składnik farby może podrażnić skórę, a nawet wywołać silną reakcję wymagającą pomocy lekarskiej. Jak przeprowadzić próbę, producent określa w instrukcji dołączonej do opakowania farby.
- Nie myj włosów bezpośrednio przed koloryzacją
Świeżo umyte włosy mogą być pozbawione naturalnej warstwy ochronnej. Natomiast włosy myte na dwa dni przed farbowaniem, powleczone są naturalnym płaszczem lipidowym, który chroni włosy i skórę przed mocnym działaniem składników chemicznych farby.
- Zapoznaj się z instrukcją
To też jest zbyt często pomijane, choć nie zajmuje wiele czasu. Zapoznanie się z ważnymi informacjami może oszczędzić niespodzianek (np. konieczność zmoczenia włosów przed nałożeniem farby).
- Przygotuj miejsce do farbowania
Zgromadź pod ręką wszystko, co jest potrzebne do farbowania. Pamiętaj o tym, by mieć telefon lub zegar w zasięgu wzroku, by sprawdzić godzinę spłukania farby z włosów. Przygotuj stary ręcznik na ramiona, lub koszulkę, by nie zachlapać się farbą, którą ciężko jest sprać w ubrań.
- Zabezpiecz skórę przed zafarbowaniem
Posmaruj skórę jak najbliżej linii włosów tłustym kremem. To zabezpieczy ją przed zafarbowaniem skóry i niełatwym od razu do zmycia śladem po farbie.
- Przestrzegaj czasu farbowania
Zapominalstwo może mieć przykre skutki. Przetrzymanie ponad wymagany czas farby na włosach powoduje nie tylko uzyskanie koloru ciemniejszego, niż pierwotnie planowany, ale źle wpływa na kondycję i wygląd włosów. Niestety, ze spalonymi końcówkami nie można zrobić wiele więcej, niż obciąć. Natomiast zbyt szybko zmyty preparat może dać efekt zielonkawych czy pomarańczowych włosów, ponieważ pigment nie zdąży zareagować odpowiednio.
- Nie nakrywaj włosów z farbą ręcznikiem lub folią
Przegrzewanie włosów podczas farbowania i odcięcie dostępu tlenu, może zaburzyć proces utleniania. To z kolei może skutkować kolorem innym, niż prezentowany przez producenta na opakowaniu farby.
- Nie zostawiaj farby na zaś
Otwarta raz tubka farby i rozjaśniacza może zmienić swoje właściwości po miesiącu lub dwóch od ostatniego farbowania. Nie wiadomo wtedy, jak zachowa się taka farba na włosach.
- Zapisz numer użytej farby
Jeśli kolor Ci się spodoba, warto, byś miała pod ręką spisany wcześniej jego numer i nazwę. Oszczędzisz sobie zastanawiania się, z której farby byłaś naprawdę zadowolona, lub łapania produktu na chybił-trafił.
- Dbaj o farbowane włosy szczególnie
Farbowanie włosów nawet najlepszą farbą nie pozostaje bez znaczenia dla ich kondycji. Dlatego, by nie stały się suche i matowe, zadbaj o ich odpowiednie nawilżenie. Stosowanie szamponów, odżywek, czy masek dedykowanych właśnie farbowanym kosmykom, ułatwia zadanie.