Gry planszowe i nie tylko 18 lutego 2023

Gra Szlaki. Tam i z powrotem

Gra Szlaki to nowy tytuł z serii Parki, która zachwyciła wielu wymagających graczy piękną grafiką, drewnianymi mepelkami i mechaniką gry. Dlatego siostrzana gra Parki podniosła poprzeczkę dość wysoko. 

Gra Szlaki jest samodzielną grą, więc nie martwcie się, że trzeba wcześniej poznać grę Parki. Gra Szlaki przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób, a najmłodszy wędrownik, zgodnie z informacją na pudełku, powinien mieć ponad dziesięć lat. Tutaj się nie zgodzę, ponieważ ograne ośmiolatki dają sobie świetnie radę, niejednokrotnie pokonując starsze towarzystwo. Pamiętajcie, że do końca kwietnia możecie zakupić grę Szlaki z dodatkowym rabatem -15% bezpośrednio u wydawcy, tutaj. Szczegóły na poniższej grafice. 

kod promocyjny gra szlaki WRM

Witajcie na Szlaku!

Piesze wędrówki to coś, co nasza rodzina wręcz uwielbia. To najchętniej wybierana aktywność, nie tylko latem. Tym bardziej nie mogło nas zabraknąć na płytkach gry Szlaki. Naszym zadaniem jest odkrywanie i podziwianie piękna natury, zbieranie żołędzi, kamieni i liści, zdobywanie odznak. Jednak to nie wszystko. W trakcie wędrówki warto robić zdjęcia i wypatrywać ptaków. Ciekawe, kto z Was byłby najlepszym obserwatorem?

Gra Szlaki – co jest w pudełku?

Woreczki strunowe! Dzięki temu nic się nie wysypie np. w trakcie podróżowania z grą. Ponadto w niewielkim pudełku znajdziecie:

 • 5 płytek szlaku
 • 1 płytkę początku szlaku
 • 1 płytkę końca szlaku
 • 1 ptasie trofeum
 • 1 kość natury
 • 4 manierki
 • 1 znacznik niedźwiedzia
 • 4 turystów
 • 15 znaczników żołędzi
 • 1 znacznik słońca
 • 15 znaczników liści
 • 42 karty odznak
 • 15 znaczników kamieni
 • 32 karty zdjęć
 • instrukcję

Gra Szlaki – jak przygotować rozgrywkę

Pudełko z grą Szlaki jest niewielkie, dlatego bez problemu spakujecie je do plecaka i zabierzecie na pieszą wędrówkę. Rozłożona gra zajmuje niewiele miejsca, a kosteczki (żołędzie, kamienie i liście) można trzymać w woreczku strunowym. Dosłownie idealna gra na kocyk. Nie mogę się doczekać cieplejszej aury, by wyruszyć na szlaki. 

Na początku wybieracie figurkę turysty, kolorystycznie pasującą do niego manierkę i po jednym żołędziu, kamieniu i liściu. Dodatkowo otrzymujecie jedną kartę odznaki. 

Płytki szlaków należy przetasować i ułożyć w losowej kolejności, stroną dnia do góry. Pod nimi można ułożyć drewniane kosteczki (żołędzie, liście i kamienie). Po lewej stronie połóżcie płytkę początku szlaku, a po prawej, końca. Znacznik słońca powinien znajdować się nad końcową płytką szlaku, a figurka niedźwiedzia na środkowej płytce. 

Fot. Gra Szlaki - przygotowanie rozgrywki

Fot. Gra Szlaki – przygotowanie rozgrywki

Odznaki porządnie przetasujcie i połóżcie po dwie odkryte na początku i końcu szlaku. Pozostałe połóżcie w zakrytym stosie, w zasięgu ręki wszystkich graczy. Karty zdjęć także dobrze wymieszajcie i połóżcie np. obok stosu odznak. 

W grze dwu i trzyosobowej umieszczacie figurki turystów na początku szlaku. Grając w czwórkę, musicie się podzielić i dwóch rozpocznie grę na początku szlaku, a dwóch na końcu. 

Wszystko gotowe. Zapraszam na grę Szlaki!

Gra Szlaki – kilka słów o zasadach

W swojej turze możecie poruszyć swojego turystę o jedną lub dwie płytki, zawsze w kierunku, w którym jest zwrócony. Po przesunięciu pionka wykonujecie akcję z płytki, na której się zatrzymaliście. 

Wśród możliwych akcji są:

 • zebranie żołędzi;
 • zebranie kamieni;
 • zebranie liści;
 • zamiana jednego posiadanego znacznika na dwa znaczniki innego rodzaju;
 • zamiana jednego posiadanego znacznika na dwa różne znaczniki;
 • wykonanie zdjęcia za opłatą lub bez kosztów.

Kiedy dotrzemy do końca szlaku, naszym zadaniem jest:

 • odwrócenie turysty w lewo, w stronę początku szlaku;
 • zdobycie premii za pozycję słońca;
 • następnie przesunięcie żetonu słońca w lewo;
 • zdobycie odznaki.

Gry dotrzemy do początku szlaku, musimy:

 • odwrócić turystę w prawo, w stronę końca szlaku;
 • napełnić manierkę – jeśli jest pusta;
 • zdobyć odznaki.

Zanim Was zaproszę na wspólną wędrówkę, przyda się kilka słów wyjaśnień dotyczących poszczególnych elementów i ich znaczenia w grze. 

 • Drewniane kosteczki symbolizują odpowiednio żołędzie, kamienie i liście, które możemy zbierać w trakcie naszej wędrówki tam i z powrotem. Za każdym razem, gdy dotrzemy do końca lub początku szlaku, możemy wymienić je na odznaki. 
 • Odznaki to świetny pomysł na ukoronowanie naszego wysiłku. Zdobyte odznaki przynoszą na koniec gry dodatkowe punkty, ale są wśród nich takie, które zapewnią nam dodatkową akcję. 
 • Jedną z takich akcji jest możliwość zrobienia zdjęcia. Bacznie obserwujcie, czy na wybranych kadrach są ptaki. Na koniec gry ten, kto spostrzegł najwięcej ptaków, otrzyma dodatkowe punkty zwycięstwa i ptasie trofeum. Karty zdjęć przynoszą także dodatkowe punkty zwycięstwa.
 • W grze Szlaki możemy spotkać również niedźwiedzia. Nie bójcie się, to będzie miłe spotkanie. Dostajecie okazję rzutu kością, który wskaże, na jaką płytkę należy przenieść drapieżnika. Możecie wykonać akcję z tej płytki, na której znalazł się miś. 

 • W każdej podróży niezbędna jest manierka pełna wody. Nigdy nie wybierajcie się bez życiodajnego płynu na szlak. W trakcie rozgrywki można wykorzystać manierkę, by poruszyć się o dowolną liczbę płytek. Pamiętajcie jednak, że można ją napełnić tylko na początkowej płytce szlaku. Rozważnie pijcie swoją wodę. 
 • Wędrówka w grze Szlaki trwa zarówno za dnia, jak i w nocy. Słońce będzie stopniowo zachodzić, a jego żeton przesuwać się w kierunku początku szlaku. Gdy słońce opuści daną płytkę szlaku, należy ją odwrócić na stronę nocy. 
Fot. Gra Szlaki

Fot. Gra Szlaki

Koniec gry dobiega w chwili, gdy któryś z graczy jako pierwszy dotrze do końca szlaku, a słońce będzie znajdować się nad ostatnim polem toru na płytce początku szlaku. Pozostali gracze mają jeszcze po jednej turze. Choć brzmi to skomplikowanie, mam nadzieję, że poniższe zdjęcie rozwieje wątpliwości. 

Fot. Gra Szlaki - koniec gry

Fot. Gra Szlaki – koniec gry

Po wyczerpującej wędrówce czas na podliczenie punktów za zdobyte odznaki, zdjęcia oraz ptasie trofeum. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Wrażenia z rozgrywek w Szlaki

Gra Szlaki to z pozoru lekki, rodzinny i przyjemny tytuł, który umili nie tylko wieczory. Grając z młodszym pokoleniem, jest bardzo spokojnie, nikt sobie na szlaku nie przeszkadza, wręcz odwrotnie, wzajemnie sobie pomagamy. Na wszelkie próby złośliwości, takie jak wykorzystanie manierki, by przeskoczyć kilka pól, reagują krzykiem i nie pozwalają wykonać ruchu, bo gra zbyt szybko się skończy. Końcowy efekt wygląda tak, że te małe cwaniaki wygrywają w cuglach.  Grając w dorosłym gronie, jest nadal nad wyraz przyjemnie, ale jest zdecydowanie więcej okazji do negatywnych interakcji, podkradania sobie odznak, wykorzystywania manierki, czy misia. 

Fot. Gra Szlaki

Fot. Gra Szlaki

Graliśmy zarówno w dwuosobowym składzie, jak i pełnym. Za każdym razem rozgrywka była inna. Choć do dyspozycji mamy tylko pięć płytek szlaku, nie mieliśmy odczucia, że wieje nudą. Duża liczba kart odznak i zdjęć sprawia, że rozgrywka w grę Szlaki jest bardzo losowa i dynamiczna. Im więcej graczy, tym łatwiej o wyczerpanie zapasów kamieni, liści i żołędzi. Przy czteroosobowym składzie czasem ich naprawdę brakuje!

Graficznie gra urzeka pod każdym względem. Piękne grafiki na płytkach i kartach zdjęć sprawiają, że wybranie odpowiedniego kadru trwa trochę dłużej. Znajdziemy tam widoki z siedmiu narodowych parków Stanów Zjednoczonych, co jest świetną okazją do ukazania dzieciakom różnorodności nie tylko tych odległych ostoi natury, ale także rodzimych. Lekcja geografii jak znalazł. 

Gra Szlaki jest także dopracowana pod kątem mechaniki. Łączy w sobie elementy przydzielania robotników i zbierania zestawów. Choć można powiedzieć, że to klasyczna ściganka ze zbieraniem „grzybków”, ma jednak w sobie to „coś”, co przyciąga i długo nie pozwola o sobie zapomnieć. Na jednej rozgrywce się nie skończy, co potwierdzają słowa dzieciaków, gdy podliczymy punkty i wyłonimy zwycięzcę, – gramy jeszcze raz?

Gra Szlaki na dobre zadomowiła się na naszym stole.  Polecam, szczerze, z ręką na sercu! 

Tytuł: Szlaki
Autor gry: Henry Audubon
Ilustracje: Fifty-Nine Parks Print Series
Wydawnictwo: Albi
Liczba graczy: 2 lub 4
Czas gry: 20-40 minut
Wiek: 10+

Zdjęcia: A. Jelinek

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Albi

Poznaj opinie innych graczy o grze Szlaki w serwisie Planszeo

 

Inne polecane gry o tematyce przyrodniczej

Mariposas – wyrusz w długą wędrówkę po Ameryce Północnej

Dzikie Serengeti – złap kamerę i zatrzymaj tę chwilę!

 

Z biegiem strumienia – dodatek do gry Łąka

Gra Amazonia – największe zaskoczenie tego roku!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 18 lutego 2023

Połóg – jak wygląda naprawdę i jak się do niego przygotować? Wywiad z położną i edukatorką laktacyjną

Poród to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Wszyscy skupiamy się wokół cudownego maluszka, który przywitał świat, jednak pamiętajmy, że jest to także wyjątkowo trudny i wymagający okres dla jego mamy. O tym, czym tak właściwie jest połóg, jak się do niego przygotować i jak zadbać o mamę noworodka, rozmawiamy z Katarzyną Orawiec – Rymszewicz – położną, edukatorką laktacyjną i ekspertem marki Canpol babies.

1. Połóg – to pojęcie, które nadal jest owiane tajemnicą niczym temat tabu. Czym dokładnie jest i jak przebiega?
Połóg to okres w życiu każdej kobiety, która rodziła. Zaczyna się bezpośrednio po porodzie i trwa przez około 6 tygodni. W tym czasie nasz narząd rodny wraca do stanu sprzed ciąży. Oznacza to, że macica obkurcza się i zwija, goją się rany poporodowe – po pęknięciu/szyciu krocza lub blizna po cięciu cesarskim oraz rozwija się nasza laktacja.

2. Czy połóg po cięciu cesarskim jest inny niż połóg po porodzie naturalnym?
Zmiany, które zachodzą w ciele kobiety po porodzie drogą cesarskiego cięcia, są podobne jak po porodzie drogami natury. Macica po obu porodach sukcesywnie obkurcza się, natomiast krwawienie z dróg rodnych po cięciu cesarskim może trwać nieco krócej, a to z tego względu, że często w czasie cięcia cesarskiego wyłyżeczkowana jest jama macicy. Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim i po pęknięciu/nacięciu krocza jest podobna, należy te miejsca utrzymywać w czystości i suchości, pozwalając na jak najczęstszy dostęp powietrza. Pamiętajmy również, że mobilność mamy po ciąży może znacząco różnić się w zależności od drogi porodu. Kobiety, które przeszły cięcie cesarskie ze względu na przecięcie wielu struktur w brzuchu, mogą mieć na początku połogu problemy z poruszaniem się. Ból i strach o ranę po cięciu mogą utrudnić powrót do normalnego funkcjonowania i samodzielnego chodzenia. Należy korzystać z leków przeciwbólowych i instruktażu personelu medycznego w zakresie np. prawidłowego wstawania z łóżka czy podnoszenia dziecka. To ułatwi i usprawni mamom po cięciu cesarskim powrót do pełnej  sprawności fizycznej.

3. Czy możemy jakoś się przygotować do połogu?
Najlepszym przygotowaniem do połogu jest świadomość młodej mamy, że czekają ją zmiany. Mam na myśli zarówno nieprzespane noce, pobolewania w dole brzucha przy obkurczaniu się macicy, jak i zmiany w obrębie psychiki. Noworodek to wyzwanie – dla całej rodziny, ale szczególnie dla mamy. Mierzy się ona ze wszystkimi obowiązkami, jednocześnie nie czując się najlepiej fizycznie. Jeśli do tego dojdą problemy z karmieniem piersią (zastój lub nawał pokarmu) czy właśnie ból krocza, to niestety siłą rzeczy nie będzie ona tryskała entuzjazmem. Odpowiednia świadomość sytuacji to pierwszy krok do tego, by nas ona nie przerosła.

4. Kiedy i w jakie elementy powinna się wyposażyć mama na ten czas okołoporodowy?
Wyprawkę do porodu i na czas połogu kompletujemy jeszcze w czasie ciąży. To pozwala nam na poczucie bezpieczeństwa i przygotowania do nowej sytuacji. Warto wybierać dobre jakościowo i sprawdzone produkty, które sprawdzą się w tym wyjątkowym czasie. Taka „wyprawka pełna troski”, z najważniejszymi rzeczami dla mamy, które poprawią jej komfort życia w czasie połogu to:

· Podkłady poporodowe – najlepiej wysokochłonne, które idealnie sprawdzą się w nocy, w pierwszych dniach po porodzie. Powinny charakteryzować się przyjemnym w dotyku materiałem, przepuszczalnością powietrza i wygodą w użyciu oraz możliwością przymocowania do bielizny.
· Wkładki laktacyjne, które będą chłonne i przyjemne w dotyku dla naszych piersi oraz przewiewne – to zapewni komfort użytkowania i odpowiednią higienę. Warto by były wyposażone w pasek samoprzylepny, dzięki któremu nie będą się przemieszczać i zapewnią mamie uczucie suchości.
· Siateczkowe majtki poporodowe. Ważne, by nie podrażniały skóry i zapewniały swobodny dopływ powietrza – to przyspieszy gojenie się rany po cięciu cesarskim i pęknięciu/nacięciu krocza. Canpol babies ma w ofercie różne rozmiary, dzięki czemu możemy je idealnie dopasować.
· Podkłady higieniczne, które sprawdzą się w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych malucha, ale też  zabezpieczą nasze łóżko na początku krwawienia poporodowego.
· Laktator, który może się przydać już w pierwszych dniach po porodzie. Ważne, by wybrać model dwufazowy i z regulacją  siły ssania.  Lepiej mieć go w wyprawce, by na ostatnią chwilę nie kupować przypadkowego sprzętu.

Wszystkie powyższe akcesoria przyszłe mamy znajdą w ofercie Canpol babies. Są to produkty, które od wielu lat szczerze rekomenduję swoim pacjentkom. Oczywiście oprócz produktów wymienionych powyżej mama powinna zdecydowanie zadbać o wygodne ubranie po porodzie, najlepiej mieć wcześniej przygotowane i pomrożone posiłki (dzięki temu zaoszczędzimy wiele czasu, kiedy w domu pojawi się maluszek).

5. Czy jest coś, co powinno wzbudzić niepokój u mamy lub taty w czasie połogu?
Pamiętajmy, że narodziny malucha to wielkie przeżycie i wydarzenie nie tylko dla mamy, ale i dla taty. Uczucia, jakie nam towarzyszą to euforia, szczęście i spełnienie, ale również stres i obawy, a także świadomość, że jesteśmy w 100% odpowiedzialni za tego małego człowieka. Zastanawiamy się, czy wszystko robimy prawidłowo i wystarczająco. Dodatkowo dochodzi permanentne uczucie zmęczenia. Większość młodych mam po narodzinach dziecka dopada baby blues (smutek poporodowy związany z nową rolą i obowiązkami). Jest to prawidłowa reakcja naszego organizmu na ilość zmian w tak krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że jeśli ten stan obniżonego nastroju utrzymuje się dłuższy czas, najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się do swojej położnej środowiskowej lub lekarza rodzinnego, lub udać się na poradę psychologiczną. Ci specjaliści mogą potwierdzić ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Szybko wdrożona pomoc psychologa i/lub psychiatry pomoże młodej mamie radzić sobie z  trudnościami i cieszyć się tymi dobrymi momentami w macierzyństwie.

6. Czy istnieją jakieś sposoby, by osoby z otoczenia mogły poprawić świeżo upieczonej mamie nastrój?
Myślę, że warto to zawrzeć w takiej liście polecanych i zakazanych praktyk czy słów w stosunku do mamy. Oto lista tego, czego nie mówimy i nie robimy w stosunku do młodej mamy:
– nie oceniamy jej wyglądu: mówienie, że wygląda na zmęczoną lub że widać jej jeszcze zbędne kilogramy jest bardzo przykre, mało motywujące i nie na miejscu;

– nie udzielamy dobrych rad na siłę, lepiej świeżo upieczoną mamę zapytać, czy możemy coś zasugerować, niż zalewać ją milionem naszych mądrości;

– nie wtrącamy się w sposób karmienia dziecka, nie krytykujemy, jeśli mama zrezygnowała z karmienia piersią, nie oceniamy, a jeśli walczy o laktacje, dodajmy słowo otuchy, zamiast oceniać w myśl hasła kampanii „Canpol babies, bo mamy wiedzą najlepiej”

Natomiast to, co młodej mamie w czasie połogu jest potrzebne, to na pewno:
– wsparcie otoczenia;

– unikanie dodatkowego stresu niezwiązanego z nową sytuacją;

– odbarczenie choćby na okres połogu od obowiązków domowych;

– możliwość spędzenia chwili bez maluszka u boku, czyli moment sam na sam dla mamy.

Jako położna, edukatorka laktacyjna i mama, wszystkim młodym mamom życzę spokoju i szybkiego powrotu do balansu emocjonalnego. Okres połogu to wyjątkowy, a zarazem dość trudny czas dla Kobiety, wsparcie bliskich jest nieocenione. To dzięki zaangażowaniu rodziny w nadejście nowego członka, pozwoli mamom cieszyć się urokami macierzyństwa i szybko przezwyciężać trudności.

Więcej informacji na temat przygotowania do porodu, połogu i pierwszych dni po porodzie znajdziemy w najnowszym odcinku Canpol Ladies, na kanale YouTube marki Canpol babies. Ania Dereszowska oraz Justyna Kozłowska rozmawiają w nim z ekspertką Katarzyną Orawiec – Rymszewicz na wrażliwe tematy dotyczące połogu, macierzyństwa i opieki nad noworodkiem po wyjściu ze szpitala. To prawdziwa skarbnica wiedzy dla młodej mamy oraz kobiety spodziewającej się dziecka.  To także doskonała społeczność dla wszystkich przyszłych i obecnych mam, które szukają wsparcia i wiedzy w trudach i blaskach macierzyństwa.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 17 lutego 2023

Czego nie czyścić octem?

Czego nie czyścić octem? To pytanie może wywołać konsternację, bo istnieje przekonanie, że „ocet jest dobry na wszystko”. Okazuje się, że nie do końca. Są powierzchnie, które bardzo źle znoszą kontakt z octem. 

Czego nie czyścić octem? 

Czego nie czyścić octem poza ubraniami potraktowanymi wcześniej wybielaczem? Sam pomysł wybielania ubrań octem wydaje się nieco abstrakcyjny, ale ponoć internet zna takie przypadki. Jednak nie róbcie tego w domu! Gaz, który pojawi się po połączeniu octu z wybielaczem, jest trujący. 

 

Czego jeszcze nie czyścić octem? Te przedmioty mają „bana” na ocet: 

Żelazko 

A konkretnie stopa żelazka, czyli spód, którym prasujemy, nie powinien mieć kontaktu z octem, bo to prosta droga do korozji. Teoretycznie w nowszych żelazkach stopy te mają powłokę ochronną, ale ocet zawiera kwas, który może się przez nią przeżreć. Nowoczesne żelazka mają funkcję samoczyszczenia i warto w takowe zainwestować. Jeśli jednak potrzebna jest nasza interwencja, na pewno nie można sięgać po ocet. 

Kamienne blaty kuchenne

Marmur, granit, piaskowiec, wapień i każdy inny blat kamienny nie może być myty octem, chociaż intuicja podpowiada takie ekologiczne rozwiązanie. Jednak kamienie i ocet nie żyją ze sobą w zgodzie. Po kontakcie z octem kamienne blaty stracą blask i gładkość. Staną się matowe, porowate – po prostu brzydkie. 

Zmywarka do naczyń 

Kamień w zmywarce do naczyń nie jest niczym niezwykłym (chyba że zainwestujemy w odkamieniacz wody) i wiele osób sądzi, że można się go pozbyć za pomocą octu. Ma on być dodawany do płukania albo wlewany do miski i wkładany do zmywarki. Teoretycznie rzecz wydaje się logiczna, wszak ocet świetnie radzi sobie z kamieniem.

 W internecie można przeczytać, że ocet jest zabójcą dla gumowych uszczelek w zmywarkach, pralkach i innych urządzeniach. 

W każdej legendzie jest ziarnko prawdy, jednak musielibyśmy się bardzo postarać, żeby zniszczyć zmywarkę octem. Bardzo klarownie opisała to Mama Chemik → https://www.google.com/url?q=https://mamachemik.pl/czy-ocet-niszczy-zmywarke 

 Ekrany urządzeń elektronicznych 

Ocet do mycia okien? Jak najbardziej! Będą lśniące i pozbawione smug. Ocet do mycia telewizorów, telefonów, ekranów laptopów? Nigdy! Co prawda smug może uda się pozbyć, ale na tym koniec korzyści. Powierzchnia zostanie trwale zniszczona, o efekcie antyodblaskowym można zapomnieć, o reakcji na dotyk w smartfonie, tablecie lub laptopie też. Ocet i elektronika nie idą ze sobą w parze. 

Drewno 

Drewno jest wykorzystywane w domu na wiele sposobów. Ostatnio nawet częściej, bo nastała moda na naturalne wnętrza: boho, eko, rustykalne. Drewno mamy więc na podłogach, framugach, futrynach, schodach i poręczach. Także meble coraz częściej są drewniane, a nie ze sklejki. 

Niestety ocet i drewno (szczególnie woskowane) nie lubią się tak samo, jak ocet i kamienie. Ocet może wejść w reakcję z zewnętrzną warstwą drewna, która zazwyczaj jest dodatkowym zabezpieczeniem przed porysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. W efekcie będziemy zmuszeni do zapomnienia o gładkich, nieporysowanych meblach i podłogach. 

Aluminiowe, żeliwne i miedziane garnki 

Po okresie zachłyśnięcia się garnkami ze stali nierdzewnej wraca moda na aluminium. Miedziane garnki i inne akcesoria kuchenne nie są może tak popularne, ale też czasem używane. 

Jedne i drugie tak samo bardzo nie lubią octu. Odkażanie garnków miedzianych i aluminiowych octem zniszczy ich powierzchnię. 

Jeśli chodzi o żeliwo, to istnieje ryzyko, że po kontakcie z octem zardzewieje. 

Noże 

Mnie osobiście trudno sobie wyobrazić potrzebę odkażania noży octem, ale każdemu, co lubi. W sensie potrzeb – niekoniecznie ich realizacji. Kontakt z octem może się bowiem źle skończyć dla noży. Idealnie gładkie krawędzie przestaną być nieskazitelne, mogą ulec skorodowaniu, a nóż będzie się nadawał do wyrzucenia. 

Brudne naczynia 

Ocet co prawda jest sprzymierzeńcem w wielu trudnych przypadkach, ale nie rozpuszcza tłuszczu. Mycie nim naczyń co prawda nie zrobi im krzywdy, ale jest pozbawione sensu, bo brakuje mu skuteczności.

 

Jak widać, lista przedmiotów, których nie można czyścić octem, nie jest bardzo długa. Sam ocet natomiast ma tak wiele zastosowań, że na pewno warto mieć go w kuchni.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close