Zdrowie 2 maja 2024

Jak szybko poradzić sobie ze stresem? Nie potrzebujesz do tego tabletek uspokajających

Jak szybko poradzić sobie ze stresem? Wiele osób oddałoby fortunę za odpowiedź na to pytanie. Radzenie sobie ze stresem w gruncie rzeczy sprowadza się do zarządzania poziomem hormonów, które rządzą naszym samopoczuciem. Podwyższone napięcie nerwowe to efekt nadmiaru kortyzolu. Za błogi spokój natomiast odpowiadają endorfiny. Nie trzeba się uciekać do farmaceutyków, żeby obniżyć jedno i podnieść drugie. 

Jak szybko poradzić sobie ze stresem? Idź pobiegać! 

Osoby w stresie nie cierpią tej rady. Uważają, że jest głupia i lekceważąca ich problemy. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Wysiłek fizyczny pomaga obniżyć poziom kortyzolu i zwiększyć ilość endorfin we krwi. 

Bieganie można potraktować umownie. Chodzi o każdą aktywność fizyczną, która przyspiesza tętno powyżej 120 uderzeń serca na minutę. 

 

Babski sposób na stres – generalne porządki 

Osobiście tego nie znam, ale wiele kobiet twierdzi, że im bardziej są zdenerwowane, tym lepiej im się sprząta. Ma to logiczne uzasadnienie, bo sprzątanie domu na błysk to też wysiłek fizyczny, który na pewno przyspiesza tętno. 

 

Nie zapomnij o oddychaniu!

Dobrym sposobem na stres jest skupienie się na oddychaniu. Jest wiele różnorakich technik oddechowych, które mają za zadanie uspokoić skołatane nerwy, np. oddychanie po kwadracie. Taka wizualizacja zapewne ma odgonić wyobrażenie osoby lub rzeczy, która jest powodem całego zamieszania. 

Osobiście bardzo lubię funkcję „Oddychanie” w moim zegarku – nie muszę się zastanawiać, jakiej długości mają być wdech i wydech, zegarek reguluje to za mnie. Nie próbowałam, ale wiem, że są podobne aplikacje na smartfony. 

 

Posłuchaj muzyki, która cię relaksuje 

Znawcy tematu twierdzą, że najlepsza jest klasyka, folk i jazz. Ideałem byłoby, gdyby były wykonane na fortepianie, flecie i skrzypcach. Ja akurat wolę relaksującą muzykę gitarową, aczkolwiek flet też jest spoko. Fortepian natomiast trafiłby na koniec listy instrumentów, które mogą poprawić mój podły nastrój. 

 

Posłuchaj dźwięków natury 

Dźwięki natury lubię z natury i owszem, wtedy słucham chętnie. Z głośników to jednak nie to samo. Niemniej wrzucam na listę, bo wiele osób twierdzi, że śpiew ptaków i szum wody je uspokaja. Nie ma przy tym znaczenia, czy słuchają tych ptaszków nad brzegiem strumienia, czy też zamykają się w ciemnym pokoju i zakładają słuchawki na uszy. 

 

Zajadaj stres mądrze 

Zajadanie stresu to problem stary jak świat i najlepszy sposób na… przytycie. Zwykle w stresie sięgamy po słodycze lub słone przekąski. O ile czekolada faktycznie ma jakiś sens (byle z umiarem!), to chipsy na pewno nie. Jeśli naprawdę musisz jeść w stresie, sięgnij po owoce (uważaj na winogrona, mają dużo glukozy!) lub orzechy. 

 

Nie pij kawy 

Łatwo powiedzieć, prawda? Osobiście uwielbiam kawę i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Niestety kawa nie wpływa dobrze na osoby zestresowane. Zawarta w niej kofeina podnosi poziom kortyzolu i nic nie pomoże zjedzona do filiżanki małej czarnej muffinka czekoladowa. Osoby żyjące w permanentnym stresie lub chcące się szybko uspokoić nie powinny pić kawy. Lepiej zrobi szklanka wody lub kubek melisy. 

 

Przytul się 

Przytulanie się obniża ciśnienie krwi i pozwala odzyskać spokój. Ponoć, aby zachować go na stałe, trzeba się przytulać minimum trzy razy dziennie. W każdym razie pamiętaj, by przytulić swoje dziecko, gdy się złości i histeryzuje. To naprawdę działa! 

 

Wykrzycz się! 

Stres trzeba rozładować, między innymi dlatego osoby zdenerwowane krzyczą. To naturalny odruch, który odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Aby jednak sąsiedzi nie wezwali policji (lub panów z kaftanami) włącz głośną muzykę. Policja i tak przyjedzie, ale do tej pory się wykrzyczysz, za muzykę przeprosisz i tyle. 

Tak sobie myślę teraz, że mój sąsiad parę lat temu musiał być permanentnie zestresowany, bo głośność jego radia przekraczała wszelkie dopuszczalne normy. Na razie mu (odpukać!) przeszło. 

 

Wyśpij się 

Kolejna złota rada, którą bardzo często trudno wprowadzić w życie. Zdrowy sen obniża ciśnienie krwi, redukuje napięcie mięśniowe i działa regenerująco. Jednak tu mamy do czynienia z błędnym kołem, bo silny stres utrudnia wysypianie się. Niemniej dla własnego zdrowia warto zadbać przynajmniej o czas na sen. Pięć godzin to naprawdę za mało. 

 

Jak szybko poradzić sobie ze stresem? Najlepiej w ogóle go nie mieć 

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Niektóre okoliczności stresogenne są całkowicie od nas niezależne. Warto się jednak zastanowić, co nas najczęściej denerwuje i postarać się tego unikać. Może być trudno, bo o ile da się ograniczyć kontakty z teściową, to z własnymi dziećmi (a te to dopiero potrafią podnieść ciśnienie!) już niekoniecznie. Szefa można próbować zmienić, choć to też nie zawsze jest proste. Sąsiadów łatwiej wystrzelać niż wymienić na innych, ale nie próbujcie, na dłuższą metę nieopłacalne. 

 

A poza tym? Pamiętajcie, że złość to mszczenie się na własnej urodzie za głupotę innych ludzi. Nie wiem, kto to powiedział, ale miał rację. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 2 maja 2024

MON: Szkolenia wojskowe dla każdego w projekcie „Trenuj z wojskiem 5” (komunikat)

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

Otwieramy nabór i zachęcamy do udziału w 5. edycji popularnego projektu „Trenuj z wojskiem”. Od 11 maja do 13 lipca – co sobotę – w 2 wybranych jednostkach wojskowych na terenie całej Polski – zorganizujemy bezpłatne szkolenia wojskowe, które dadzą wskazówki jak czuć się bezpiecznym i jak być bezpiecznym. Tę edycję wzbogacamy wiedzą i umiejętnościami ze styku wojskowości, właściwego zachowania w kryzysie oraz obrony cywilnej.

„Trenuj z wojskiem 5” to cykl sobotnich, otwartych szkoleń wojskowych dla każdego chętnego. Szkolenia poprowadzą żołnierze Wojska Polskiego w swoich jednostkach wojskowych. Przez 10 tygodni będziemy w różnych miejscach w kraju, a szkolenia będą prowadzić żołnierze różnych rodzajów naszych sił zbrojnych. Już teraz można się zapisać na ten dzień do pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy, logistyków, ale także do akademii wojskowej, czy do wojskowego centrum szkoleniowego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wojskowi instruktorzy zapoznają w trakcie zajęć wszystkich chętnych z podstawami: obsługi broni, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu i wielu innych. Na 8 godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Zapraszamy chętnych w wieku od 15 do 65 lat z polskim (tylko) obywatelstwem. Zapewniamy: szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.

Zapraszamy do kontaktu i zgłoszeń. Gwarantujemy, że będzie warto i nie będzie nudno.

Lista kontaktowa do koordynatorów oraz regulamun znajdują się w załączniku.

***

„Trenuj z wojskiem” to podstawowe, krótkie (8-godzinne), bezpłatne, sobotnie szkolenie wojskowe. Prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. To inicjatywa prospołeczna i proobronna. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością – posługiwanie się bronią/strzelanie na trenażerze, przetrwanie, zachowanie podczas alarmów, walkę wręcz, rzut granatem, itd.

W poprzednich 4 edycjach oraz jednej edycji specjalnej, w naszych szkoleniach wzięło udział ponad 23 tys. Polaków. Warto pokreślić, że ponad 98% uczestników wyraża zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania. A 99% zamierza polecić je swoim bliskim i znajomym.

Harmonogram szkolenia:

11 maja

Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna

Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych

18 maja

Gdynia – 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

25 maja

Zgierz p. Łodzią – 9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa

1 czerwca

Rzeszów – 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Szczecin – 12. Brygada Zmechanizowana

8 czerwca

Warszawa – 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej

Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

15 czerwca

Opole – 10. Brygada Logistyczna

Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna

Świnoujście – 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

22 czerwca

Suwałki – 14. Pułk przeciwpancerny

Katowice – 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

29 czerwca

Poznań – 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

6 lipca

Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej

Tomaszów Maz. – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej

13 lipca

Warszawa-Wesoła – 1. Warszawska Brygada Pancerna

Gliwice – 6. Brygada Powietrznodesantowa (6 batalion)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ fos/

Źródło informacji: MON

Obraz tprzem z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 1 maja 2024

Laseroterapia skutecznie wspomaga farmakologię w leczeniu chorób skóry

W krajach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii na choroby skóry może cierpieć nawet 195 mln osób: 10 proc. z nich na grzybicę, nieco ponad 5 proc. na trądzik i atopowe zapalenie skóry – wynika z badania przeprowadzonego w 2021 r. na zlecenie European Academy of Dermatology and Venerology (EADV). Oprócz farmakologii dobre wyniki w leczeniu zmian skórnych dają takie nowoczesne metody jak nowoczesna laseroterapia wykorzystująca światło żółte.

Uczestnicy wtorkowej debaty „Problemy skórne Polaków – nowoczesne metody leczenia” w Centrum Prasowym PAP w Warszawie omawiali dostępne w Polsce metody terapii wykorzystywane w dermatologii czy medycynie estetycznej. Debata rozpoczyna kampanię „Skóra bez tajemnic. Odkryj moc laserowej terapii”. Organizatorem konferencji był MEDIF Aesthetics.

Biorący udział w debacie Czesław Ducki, dyrektor Działu Organizacji i Zarządzania oraz zastępca dyrektora ds. medycznych w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, wskazał, że oprócz klasycznych metod leczenia, jak leki miejscowe czy systemowe, są nowe narzędzia, które mogę zastępować leczenie tradycyjne wtedy, gdy występują ograniczenia w jego stosowaniu lub je uzupełniać. Jedną z takich cennych metod jest laseroterapia z wykorzystaniem światła żółtego.

Na rosnącą popularność tej metody w Polsce, np. w leczeniu trądziku czy trądziku różowatego, zwrócił uwagę dr Mariusz Borkowski, lekarz medycyny estetycznej oraz międzynarodowy trener z zakresu laserowego liftingu twarzy i ciała (endolift), autor podcastu „Medycznie Estetycznie”.

„Dbanie o skórę polega na pobudzeniu komórek, które produkują kolagen. Działanie na nią od zewnątrz ma większe działanie terapeutyczne i ogromne w leczeniu chorób, takich jak trądzik pospolity czy różowaty. Używamy różnego rodzaju laserów. Najlepsze efekty daje działanie wielokierunkowe” – powiedział dr Borkowski i dodał, że główną barierą do stosowania laseroterapii jest jednak ból, który odczuwa pacjent podczas zabiegu.

Z kolei Dominik Toboła, Sales & Product Manager w MEDIF, zaznaczył, że nowoczesna laseroterapia powinna skracać czas rekonwalescencji, zachowując oczekiwane efekty.

„Bezpieczeństwo zabiegów jest bezwzględnie ważne” – podkreślił Dominik Toboła.

Dodał przy tym, że na rynku dostępne są już urządzenia, które dzięki wykorzystaniu żółtego światła niwelują bariery ograniczające laseroterapię. Dzięki temu zwiększył się komfort pacjenta, zmniejszono częstotliwość występowania stanów zapalnych, zaczerwienień czy opuchlizny.

„Kluczowa dla wielu użytkowników jest również możliwość stosowania lasera w okresach o dużym nasłonecznieniu i na opalonej skórze. Nowoczesna laseroterapia wykorzystująca światło żółte nie powoduje konieczności długotrwałej rekonwalescencji, co jest istotne dla osób, które pragną powrócić do codziennych aktywności jak najszybciej po zabiegu” – powiedział Dominik Toboła.

Pascal Servell – V.P. Clinical Affairs Advalight, ekspert międzynarodowego rynku opieki zdrowotnej w zastosowaniach terapii estetycznych, medycznych i chirurgicznych, opowiedział o badaniach przeprowadzonych na 45 pacjentach w Singapurze, podczas którego poddano ich serii pięciu zabiegów rozłożonych w czasie co dwa-trzy tygodnie. Wizyty kontrolne odbyły się po miesiącu i po trzech miesiącach.

„W badaniach zostały użyte obie wiązki laserów o długości 589 nanometrów i 1319 nanometrów. Wyniki po kontroli po trzech miesiącach były takie, że ponad 90 procent pacjentów uznało, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni z efektów leczenia, któremu ich poddano. 75 procent z tych 45 osób, na których przeprowadzono to leczenie, deklarowało redukcję wszelkich zmian skórnych, z którymi to leczenie rozpoczynali” – powiedział Pascal Servell.

Terapia za pomocą lasera może być jedną z odpowiedzi na poważny problem, jakim jest występowanie trądziku, także w Polsce. Dotyka on bowiem ok. 90 proc. populacji wieku dojrzewania.

„Trądzik jest jedną z bolączek młodych ludzi, szczególnie teraz, kiedy presja otoczenia na wygląd jest tak silna. Wyraźny wzrost nadwagi i otyłości w społeczeństwie może nieść za sobą negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną pacjentów. To może być jednym z czynników wzrostu występowania trądziku u młodych ludzi” – powiedział Łukasz Preibisz, specjalista dermatolog wykonujący zabiegi medycyny estetycznej.

Zauważył, że do specjalistów zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami skórnymi.

„Każdy człowiek i jego problem jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, żeby jak najlepiej mu pomóc” – podsumował dr Łukasz Preibisz, specjalista dermatolog wykonujący zabiegi medycyny estetycznej.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close