Ciąża i dziecko 29 listopada 2019

Kiedy dziecko zaczyna widzieć. Co widzi noworodek?

 

Kiedy dziecko zaczyna widzieć to temat niby oczywisty, a jednak nie do końca. Bystre spojrzenie noworodka nie oznacza, że widzi on dokładnie wszystkie szczegóły i rozpoznaje twarze. Najlepiej rozwiniętym zmysłem noworodka jest węch. Wzrok rozwija się z czasem.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzi noworodek

Najkrócej mówiąc: noworodek widzi słabo. Zasięg jego wzroku to maksymalnie trzydzieści centymetrów, przy czym nie rozróżnia on szczegółów. Dostrzega jedynie kontury (np. twarzy rodziców), reaguje na kontrastowe zestawienia barw. Trudno mu skupić wzrok na konkretnej rzeczy – np. zabawce, bo jego oczy działają inaczej niż oczy dorosłych ludzi. Ciężko to sobie wyobrazić, ale małe dziecko lepiej widzi przedmioty, które są w ruchu, niż te statyczne. Może to być wytłumaczeniem, czemu karuzele nad łóżeczko są tak popularne już od pierwszych dni życia dziecka.

Noworodki nie lubią ostrego światła, razi je ono i wyraźnie utrudnia widzenie. Budowa ich oczu różni się od tej z późniejszego okresu życia, dlatego noworodki doskonale funkcjonują w półmroku, widząc wszystko tak samo, jak w świetle dziennym.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzi niemowlę w pierwszym półroczu życia

Wzrok dziecka to chyba najszybciej i najintensywniej rozwijający się zmysł. Noworodek rodzi się niemal ślepy, ale już w pierwszym półroczu jego wzrok znacznie się poprawia.

Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko uczy się skupiać wzrok na jednym przedmiocie, a jego zasięg widzenia zwiększa się do czterdziestu centymetrów. To ten moment, kiedy można pokazywać dziecku z bliska grzechotki i inne zabawki. Najlepiej czerwone, bo ten kolor rozpoznawany jest jako pierwszy.

W drugim miesiącu życia obok czerwonego koloru pojawia się zielony, a dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za przedmiotami. Można je zabawić, przesuwając zabawkę przed jego oczami lub wspomagając się karuzelą.

Na przełomie drugiego i trzeciego miesiąca życia dziecko uczy się rozpoznawać rysy twarzy. Nie musi przytulać się do mamy i jej wąchać, by mieć pewność, że to ona. W tym czasie rozwija się też tzw. widzenie stereoskopowe – maluch uczy się oceniać odległości od oczu do przedmiotów. Pod koniec trzeciego miesiąca życia rozpoznaje żółty kolor.

W czwartym miesiącu życia wśród rozpoznawalnych barw pojawia się niebieski.

Półroczne niemowlę rozpoznaje nie tylko kolory i kształty, ale też wielkość przedmiotów i ich fakturę. Chętniej bierze do ręki zabawki w mocno kontrastujących barwach, na pastele przyjdzie czas później. Prawidłowo widzące dziecko nie wyciąga ręki do zabawki na wprost, ale po łuku.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzi dziecko w drugim półroczu życia

W drugim półroczu życia dziecko jest bardziej mobilne, uczy się siadać, raczkować, chętniej leży na brzuszku. Powiększa mu się pole widzenia, rozpoznaje coraz więcej kolorów i co ważne – zaczyna widzieć trójwymiarowo. Interesuje się zabawkami będącymi w ruchu. Pora na toczenie piłeczki, walca czy pierwsze samochodziki.

Ostrość wzroku znacznie się poprawia. To właśnie dlatego maluch dostrzeże każdy okruch na dywanie i zgodnie ze swoją filozofią poznawania świata językiem, natychmiast weźmie go do buzi. Nie ma się co łudzić, że czegoś nie zauważy. Nie tylko dostrzeże, ale i od razu się zainteresuje. W jego palecie barw pojawiają się nowe kolory. Można to łatwo zauważyć – dziecko nagle zaczyna interesować się zabawką, na którą wcześniej nie zwracało uwagi. Być może właśnie przestała być dla niego szara i nijaka.

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko widzi już bardzo wyraźnie i odróżnia wszystkie kolory. Pole widzenia roczniaka jest zbliżone do pola widzenia dorosłej osoby. Odróżnia też kształty i potrafi je do siebie dopasowywać. To czas na pierwsze sortery i puzzle z dwóch elementów.

Maluch dobrze rozróżnia szczegóły i wychwytuje niuanse, rozpoznaje emocje. Wie, kiedy mama jest wesoła, kiedy smutna albo zdenerwowana.

Może wyda się to niesamowite, ale wzrok dziecka od chwili narodzin poprawił się około osiemset razy!

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Targi 29 listopada 2019

Targi Mamaville Xmas Black Weekend Edition Warszawa

Targi Mamaville wpisały się już na dobre w mapę handlowej Warszawy. Jak co roku, tak i tym razem na początku grudnia zapraszamy na Targi Mamaville Xmas Black Weekend Edition.

Święta coraz bliżej, pora myśleć o prezentach. Targi Mamaville Xmas to doskonała okazja do napełnienia worka świętego Mikołaja. Będą nie tylko zabawki, ale też ubranka, akcesoria, mebelki inne ciekawe gadżety. Nie zabraknie oferty skierowanej do kobiet w ciąży. Swoje propozycje zaprezentują polscy wystawcy –bardzo często są to mamy, które łączą opiekę nad dzieckiem z rozwijaniem własnych pasji. Stąd oferta targów Mamaville jest unikatowa. Nie ma drugiej takiej imprezy handlowej, na której króluje indywidualność i kreatywność, a nie znana z centrów handlowych masówka.

Najbliższy weekend to Black Weekend, a więc szansa na zakupy w naprawdę atrakcyjnych cenach. Promocje, rabaty, wyprzedaże – to wszystko czeka na klientów Targów Mamaville w Warszawie.

Mamaville to nie tylko zakupy. To także strefa warsztatów edukacyjnych dla rodziców oraz strefa atrakcji dla dzieci. Warsztaty edukacyjne dla rodziców to sposobność do zdobycia lub poszerzenia wiedzy z zakresu pielęgnacji i wychowania dzieci. Warsztaty są darmowe, obowiązują zapisy. Można ich dokonywać pod tym linkiem: http://bit.ly/warsztatywarszawa19. W tym samym miejscu można rejestrować też chęć udziału dziecka w ciekawych zajęciach. Zapisywać się można do 30 listopada do godziny 23.00. Ale spieszcie się, miejsc ubywa!

Trudno byłoby spędzić cały dzień na targach, gdyby nie było szansy na posilenie się. Tradycyjnie już strefa kulinarna oferuje poza daniami mięsnymi także potrawy wegetariańskie i wegańskie. Z Targów Mamaville nikt nie wyjdzie głodny. Nie zabraknie także miejsca, gdzie będzie można po prostu odpocząć.

Ponieważ zaproszenie na Targi Mamaville obejmuje rodziny z dziećmi, nie mogło zabraknąć specjalnej strefy, w której mamy będą mogły dyskretnie nakarmić i przewinąć swoje dzieci. Organizatorzy dbają, by w tej strefie było wyjątkowo przytulnie.

 

Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku → https://www.facebook.com/events/758453514613200

 

Termin: 1 grudnia 2019

Godziny otwarcia: 10.00 – 17.00

Adres: EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Wstęp: Wolny

Tradycyjnie już Blog W Roli Mamy obejmuje Targi Mamaville Xmas Black Weekend Edition patronatem medialnym.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 28 listopada 2019

Gry logiczne i łamigłówki. Premiera nowej serii od EMPIK

Parę dni temu dostaliśmy tajemniczą przesyłkę. W kartonie znajdowało się pudełko przewiązane łańcuchem i zapięte na kłódkę. Bez kodu kłódki nie otworzymy. Na szczęście jest mała podpowiedź. Trzeba wytężyć szare komórki i nie poddawać się! Nasz ośmiolatek ruszył do zadania pełen energii i zapału. Radość była ogromna, gdy udało się otworzyć kłódkę, a w środku czekała na nas kolejna niespodzianka. Rodzinna gra logiczna “TYLE” i łamigłówka binarna S.T.E.M. prosto z nowej serii od Empik.

W tym roku Empik debiutuje serią gier analogowych, w skład których wchodzą planszówki, łamigłówki, gry logiczne, rodzinne oraz imprezowe. Są one precyzyjnie dopasowane poziomem trudności do niemal każdej grupy wiekowej (od 6. roku życia wzwyż), spełniają oczekiwania osób o zróżnicowanych zainteresowaniach i stylu życia. Dla dzieci i młodzieży mają być świetną rozrywką stymulującą przy okazji ich rozwój, dla dorosłych ciekawą propozycją, by zmobilizować się do ćwiczenia mózgu.

gry logiczne

Seria S.T.E.M. (nazwa jest skrótem od Science, Technology, Eingeenering, Maths, czyli Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka) to łamigłówki i gry rodzinne zaprojektowane tak, aby poprzez zabawę uczyć odkrywania, kreowania i budowania, czyli umiejętności, które zaowocują w przyszłości. Wszystkie są przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 8 lat.

Warto podkreślić, że rozgrywkom na planszy mogą towarzyszyć emocje nie mniejsze niż w przypadku inwestycji giełdowych czy losowych gier pieniężnych. Wielu milionerów podkreśla, że to gry były dla nich areną do ćwiczenia strategii biznesowych. Z kolei łamigłówki rozwijają kompetencje otwierające dzieciom drogę do zostania innowatorami czy wynalazcami, a dorosłym – szczególnie osobom starszym – gimnastykują umysł. Wszystkie gry są jednak przede wszystkim – niezależnie od wieku – wspaniałą zabawą i świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Wielu ludzi dziwi się „renesansowi” gier planszowych. A przecież odpowiedź jest bardzo prosta. Chcemy grać z innymi ludźmi, z najbliższymi, by podtrzymać i rozwinąć relacje. Gry analogowe to dzielenie się emocjami, wspólne przeżycia i doświadczenia, o które w zdigitalizowanym świecie robotyki, home-officu i e-learningu coraz trudniej – mówi Piotr Milewski, starszy wykładowca w katedrze badania i projektowania gier (Gamedec) Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Rodzinna gra logiczna TYLE

gry logiczne

W zestawie znajdziecie 96 dwustronnych kart, cztery pionki, bawełniany woreczek i instrukcję. W rozgrywce potrzebujemy tylko 64 karty, które układamy w kwadrat 8×8. Następnie każdy z graczy usuwa dwie losowo wybrane przez siebie płytki i układa swój pionek w jednym z narożników. W swojej turze gracz ma trzy ruchy, w trakcie których może kafelek obrócić o 90 stopni, przesunąć, poruszyć pionkiem lub odwrócić kartę na drugą stronę. Wygrywa osoba, która jako pierwsza przejdzie z jednego rogu planszy do drugiego jej przeciwnego.

Proste zasady, bardzo kolorowe i kontrastowe karty sprawią, że rozgrzejemy swoje szare komórki do białości. Trzeba nie tylko planować swoje ruchy, ale także przewidywać ruchy przeciwników, którzy mogą odciąć nam drogę do zwycięstwa. Gra przeznaczona jest dla dzieci od ósmego roku życia, lecz nasza pięciolatka po paru rozgrywkach dorównywała już starszemu bratu za każdym razem doskonaląc swoje umiejętności.

Łamigłówka binarna S.T.E.M.

gry logiczne

W zestawie znajduje się jedna drewniana plansza łamigłówki, trzydzieści sześć drewnianych kołeczków oraz książeczka z wyzwaniami i rozwiązaniami. W sumie przygotowano 52 wyzwania, które wymagają wytężenia umysłu, skupienia się, oraz porządnej gimnastyki szarych komórek.

Zastosowany w łamigłówce kod binarny 0-1 to najprostszy programator, który przypomina kodowanie na komputerze, czy działanie telegrafu. Zadaniem gracza jest złamanie komputerowego kodu. Jednak obowiązują trzy zasady:

  • w każdym wierszu i w każdej kolumnie musi znajdować się taka sama liczba jedynek i zer,
  • w każdym wierszu i w każdej kolumnie musi znajdować się inna kombinacja,
  • nigdzie nie może być więcej niż dwie jedynki, ani więcej niż dwa zera obok siebie, w pionie i poziomie.

Mój szanowny Małżonek poradził sobie z wybranymi zadaniami w trybie ekspresowym, dla niego wszystko było jasne i logiczne. Nawet nasz ośmiolatek czasem był lepszy ode mnie. Pozostaje mi zaszyć się z grą i poćwiczyć 🙂

Przy tworzeniu wpisu wykorzystano materiały prasowe marki Empik.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close