Na zakupach 1 lutego 2021

Modne stylizacje młodzieżowe – wygodne ubrania dla dziewczynek

W młodzieżowej modzie nie ma miejsca na nudę. To, co jeszcze kilka miesięcy temu nosiły prawie wszystkie nastolatki, dziś okazuje się już passé. Sprawdź, co jest teraz trendy i stwórz swoje stylizacje z ubraniami Pepco.

Zabawa różnymi stylami

Rzadko która nastolatka ma już sprecyzowany swój styl ubierania się. Raz nosi obcisłe jeansy z krótkimi bluzkami, innym razem ubiera się cała na czarno w za luźne bluzy i rozkloszowane spodnie. Wszystko zależy od nastroju i tego, co zakładają na siebie rówieśnicy. Czas dojrzewania to okres kształtowania się osobowości, a na nią mocno wpływa grupa koleżanek. Jeśli któraś uzna, że „to już niemodne”, przestaje się to nosić. Nawet jeśli jeszcze tydzień temu było to modowym hitem.

Nastolatki bawią się stylizacjami, a ubrania młodzieżowe bywają bardzo odważne. Czy to kolorystycznie, czy pod względem kroju. To, co nie przystoi już kobiecie 30- czy 40-letniej, młoda dziewczyna może bez problemu na siebie włożyć. Co jest modne w tym roku?

Moda na rok 2021

Trudno dokładnie przewidzieć, co będzie hitem w połowie lub pod koniec roku. Wiemy jednak, jakie ubrania dla dziewczynek są teraz na topie. W szafie przyda się na pewno kilka par spodni i legginsów, które można połączyć z każdym rodzajem bluzki: czy to obcisłą i krótką, czy bluzą oversize.

Spodnie z wysokim stanem i obcisłe legginsy

Spodnie z wysokim stanem modne są już od jakiegoś czasu i to nie tylko wśród nastolatek. Chętnie noszone też przez dojrzałe kobiety, które wpuszczają w nie eleganckie koszule lub noszą ze swetrami. Wśród nastolatek panuje trend: wysoki stan – krótka bluzka. Takie zestawienie noszą te dziewczyny, które chcą zaprezentować swoją smukłą figurę. Wysokie spodnie można połączyć też z dużymi bluzami czy swetrami (taka odzież młodzieżowa sprawdzi się lepiej zimą niż przykrótka bluzeczka).

Równie modne co jeansy, są teraz dopasowane legginsy z elastycznego materiału, takie jak te dostępne w aktualnej ofercie Pepco. Bawełniane legginsy dobrze się układają, są wygodne i można je łączyć z gładkimi T-shirtami, bluzami oversize czy tiulowymi krótkimi lub długimi spódnicami.

Sprawdź aktualną ofertę Pepco z ubraniami młodzieżowymi na pepco.pl.

Spodnie cargo z ozdobnymi kieszeniami dostępne w aktualnej ofercie Pepco to jeden z hitów mody młodzieżowej. Te w kolorze różu prezentują się bardzo dziewczęco, a jednocześnie dodają chłopięcego pazura. Świetnie wyglądają, zwłaszcza w połączeniu z dresowymi bluzami oversize i z dopasowanymi gładkimi bluzkami lub T-shirtami z nadrukiem.

Wygoda rządzi, czyli dresowe inspiracje

Dorosłym dres kojarzy się raczej ze strojem zarezerwowanym na leniwe weekendy czy do założenia tylko na spacer lub na siłownię. Wśród nastolatek luźne dresowe stroje to obecnie modne ubrania dla dziewczynek. Całe spójne komplety można nosić zarówno w domu, jak i zakładać go do szkoły czy na spotkania ze znajomymi. W szafie warto mieć 2-3 pary dresowych spodni i bluzy, które można z nimi łączyć. Do wygodnych dresowych spodni pasują bluzy ze śmiesznymi nadrukami, bluzy z kapturem, ale też gładkie i dopasowane T-shirty. Bluza z modnym nadrukiem w kwiaty dostępna w Pepco dobrze wygląda i w zestawieniu z dzianinowymi bawełnianymi spodniami, jak i z dopasowanymi jeansami. Sukienka o prostym sportowym kroju przypadnie do gustu tym nastolatkom, które chcą zawsze czuć się swobodnie, a jednocześnie bardzo dziewczęco. Założona do kolorowych albo czarnych rajstop lub dopasowanych legginsów będzie elegantszą wersją wygodnych dresów.

Zabawa kolorami – w modzie młodzieżowej wszystko dozwolone

Już teraz w modzie młodzieżowej zarysowują się główne trendy na rok 2021. Jednym z nich są ubrania dla dziewczynek w kolorze czerni. Cieszą się dużą popularnością, ale trudno się temu dziwić. Czarne i dopasowane legginsy czy jeansowe spodnie, a do tego dopasowana bluzka to idealne połączenie zawsze w modzie. Żeby czarny kolor nie był zbyt przytłaczający i nudny, można przełamać go odważnymi dodatkami. W sezonie wiosennym dziewczyny chętnie będą nosić płaszcze w kratę, które dodadzą całej stylizacji wesołego akcentu.

Żywe kolory i zabawne nadruki

Czerń to klasyka, jednak jako nastolatka można bawić się kolorami i żyć z jeszcze większą energią. Szczególnie w okresie zimowym warto założyć na siebie niestandardowe barwy, żeby przełamać szarość na oknem. Kolory wpływają na nastrój, więc lepiej czuje się nie tylko nastolatka, która je nosi, ale i jej otoczenie. Żywe barwy są na topie i można je nosić dowolnie. Albo w połączeniu ze stonowanymi spodniami lub jeansowymi spódnicami. To tylko propozycja, bo tak naprawdę ożywić można całą stylizację, zakładając bluzkę z nadrukiem ulubionego bohatera z bajki (tak, kreskówki Disneya to teraz hit również w modzie damskiej). T-shirty z takimi nadrukami dostępne są też w Pepco.

Popularne wśród ubrań młodzieżowych dla dziewczyn są bluzy ze śmiesznymi napisami lub napisami nawiązującymi do akcji społecznych. Na topie znajdują się stroje przypominające o ochronie środowiska i trosce o naszą planetę (w Pepco dostępna jest bluza z napisem „Be the change”, T-shirt „Help more bees, clean the seas, plant more tress” czy T-shirt „Save the planet”). Wszystko po to, żeby jeszcze bardziej zwiększać świadomość tego, jak ważna jest obecnie ochrona naturalnych zasobów, zwierząt i roślin.

Ubrania młodzieżowe – jeden stój dla dziewczyn i chłopaków

Widoczny trend wśród nastolatków to odzież młodzieżowa unisex. Te same ubrania mogą nosić i dziewczynki, i chłopcy, nawiązując tym samym do stylu bohaterów swoich ulubionych seriali (w tym przypadku chodzi o serial Stranger Things bardzo popularny wśród młodych widzów). Nawiązanie do lat 80. bardzo wskazane. Modne są więc spodnie z wysokim stanem (jeśli mają dziury, to tym lepiej) wykończone lamówkami w zestawieniu z jeansową kurtką (może być oversize lub taka o chłopięcym kroju). Uzupełnieniem całej stylizacji jest czapka z daszkiem, sportowe buty i plecak. Dla bardziej dziewczęcego wyglądu, nastolatki zamiast spodni, mogą nosić jeansowe spódnice.

Dodatki, które pasują do wszystkiego

Dodatki sprawiają, że strój nabiera swojego charakteru. Nie warto gromadzić w szafie mnóstwa ubrań, bo wystarczą tak naprawdę 3-4 komplety, żeby stworzyć swój modny look. A kiedy stroje się znudzą, wymienić je na kolejne, jeszcze bardziej trendy. Dzięki dodatkom można bawić się stylizacjami i za każdym razem wyglądać trochę inaczej, nawet nosząc te same komplety ubrań. Co się przyda? Modnym hitem są kolorowe trampki i sneakersy, które pasują nie tylko do strojów sportowych, ale też do prostych jeansów, a nawet długich zwiewnych spódnic. Uzupełnieniem dziewczęcego stroju będą okulary przeciwsłoneczne (można mieć kilka par i zmieniać je w zależności od nastroju) i różnego rodzaju biżuteria. Kolczyki, wisiorki i bransoletki można nosić na co dzień i w ten sposób „podkręcać” swoje stylizacje.

Jak wybierać ubrania?

Ubrania młodzieżowe powinny być jak najbardziej praktyczne. Jednak to, co może podobać się rodzicom nastolatek, niekoniecznie przypadnie do gustu samym dziewczynkom. Indywidualizm w dobieraniu strojów to ważny element kształtowania osobowości. Niektóre połączenia kolorów czy wzorów, a nawet różnych stylów mogą wydawać się dorosłym dziwaczne. Pamiętajmy, że to nastolatki decydują, w czym czują się najlepiej. Jak wybierać ubrania? Na co zwracać uwagę? Pomijając modę i panujące trendy, warto sięgać po ubrania młodzieżowe dla dziewczyn zrobione z bawełny lub innych naturalnych materiałów. Takie ciuszki są wygodne i oddychające, dlatego też dobrze nosi się je i zimą, i w cieplejsze dni. Naturalne materiały nie uczulają ani nie powodują podrażnień. Są też przyjemne w dotyku. Szczególnie zimą, kiedy skóra staje się przesuszona z powodu zmniejszonej wilgotności powietrza, odzież powinna otulać ciało, być miękka i oddychająca.

W trosce o środowisko warto wybierać ubrania dla dziewczynek zrobione z bawełny pochodzącej z ekologicznych upraw, gdzie ogranicza się zużycie wody i stosuje tylko naturalne barwniki. Bycie eko też jest w modzie!

Źródła zdjęć: https://pepco.pl/

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 29 stycznia 2021

Domowe sposoby na odmrożenia

Zima nie odpuszcza, warto więc przypomnieć sobie domowe sposoby na odmrożenia. Nasze babcie znały je doskonale, my – niekoniecznie. A ponieważ meteorolodzy znowu straszą syberyjskimi mrozami, pozbierałam dla Was wiedzę, która może znowu być potrzebna. 

Co to są odmrożenia 

Chociaż odmrożenia kojarzą się głównie z czerwonym nosem lub policzkami, co samo  sobie wygląda zabawnie, tak naprawdę nie ma powodów do śmiechu. Odmrożenia pojawiają się, gdy skóra i tkanki są nadmiernie wychłodzone, dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. W związku z tym  mikrokrążenie zostaje zaburzone, a w skórze odkładają się kryształki lodu. W zaawansowanych przypadkach (trzeci i czwarty stopień odmrożenia) może dojść do zwiększenia lepkości krwi i pojawienia się zakrzepów. Odmrożenia najwyższego stopnia są nie tylko bolesne, ale i groźne dla życia. Dlatego najlepiej wystrzegać się odmrożeń, nawet tych lekkich. 

Domowe sposoby na odmrożenia warto znać, ale znacznie lepiej jest skutkom mrozu zapobiegać. Ciepłe ubranie, grube rękawiczki, dodatkowe skarpetki, krem chroniący przed mrozem – wysiłek praktycznie żaden, a mróz okaże się niegroźny, nawet ten dochodzący do -30° C. 

 

Domowe sposoby na odmrożenia – zacznij od przywrócenia skórze prawidłowej temperatury 

Odmrożona skóra jest zimna, trzeba ją więc powoli i stopniowo ogrzewać. Do miski wlewamy ciepłą (nie gorącą) wodę, zanurzamy dłonie i stopy. Jeśli odmrożeniu uległ nos lub uszy, stosujemy okłady z ciepłej wody. Równolegle rozgrzewamy się „od środka”, ale tylko płynami bezalkoholowymi. Ciepła herbata z imbirem będzie najodpowiedniejsza. 

 

Domowe sposoby na odmrożenia – wykorzystaj produkty żywnościowe 

Cytryna – a raczej jej sok, ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Jeśli skóra nie jest popękana, można korzystać z dobrodziejstwa tego owocu. Wystarczy pokroić cytrynę w plastry i przyłożyć do odmrożonego miejsca. Można też delikatnie pocierać, by wetrzeć sok w skórę, ale trzeba zachować ostrożność, bo sok z cytryny jest silnie drażniący. Warto zaopatrzyć się w zapas cytryn, bo zabieg trzeba powtarzać minimum dwa razy dziennie. 

Cebula – sposób stary jak świat i pewnie dlatego nikt go nie pamięta. Cebulę trzeba poszatkować i wycisnąć z niej sok, a następnie nanieść go wacikiem na odmrożone miejsca. Po kwadransie spłukać ciepłą wodą. Jeśli odmrożenia są swędzące i bolesne, cebula powinna przynieść ulgę. Podobnie jak w przypadku cytryny, tak i cebuli nie stosuje się, gdy skóra jest popękana. 

Ziemniak – a dokładniej – sok z ziemniaka, łagodzi ból, swędzenie i obrzęki. Można go wycisnąć z lub pokroić warzywo w plastry i przyłożyć na skórę. W przeciwieństwie do cytryny i cebuli ziemniak jest łagodny dla popękanej skóry. Można też wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków i włożyć do jeszcze ciepłej odmrożone dłonie lub stopy. 

Seler – a tak naprawdę woda po jego ugotowaniu pomoże przy odmrożeniach. Duży seler czyścimy, kroimy w kostkę, zalewamy litrem wody i gotujemy przez godzinę na małym ogniu. W ciepłej wodzie moczymy dłonie lub stopy, najlepiej trzy razy dziennie. Jeśli odmrożeniu uległy inne części ciała, można wykonać kompres z wody selerowej. Moczymy w niej czystą ściereczkę i przykładamy do odmrożonego miejsca na trzydzieści minut. 

Kiszona kapusta – świetnie nadaje się na kompres łagodzący odmrożenia. Wystarczy zawinąć ją w czystą ściereczkę i przyłożyć do odmrożonego miejsca na minimum pół godziny. 

Jabłko – w połączeniu z masłem lub śmietaną stworzy maść, która pomoże złagodzić skutki odmrożeń. Jabłko trzeba zetrzeć na miazgę i połączyć z masłem lub śmietaną, tak by otrzymać konsystencję maści. Otrzymany specyfik nakłada się na skórę na co najmniej godzinę, można na dłużej. Później należy go zmyć ciepłą wodą. W razie potrzeby kurację powtórzyć. 

 

Domowe sposoby na odmrożenia – tego nigdy nie rób 

Skóra, która uległa odmrożeniu, jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego w żadnym wypadku nie należy jej rozcierać dłońmi ani nacierać śniegiem. Nawet lekkie masowanie nie jest wskazane. 

 

Ogrzewanie odmrożonej skóry powinno się odbywać stopniowo. Chociaż pokusa jest duża, należy powstrzymać się przed robieniem gorących okładów na odmrożone miejsca. Skutkiem takiego postępowania jest duży ból. Mało tego, pod wpływem gorąca uszkodzenia  w skórze mogą się pogłębić. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 28 stycznia 2021

Zez u dziecka

Zez u dziecka to stan, który zawsze trapi rodziców. Ten defekt może nie tylko szpecić i obniżać samoocenę dziecka, ale także negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie. O ile do pewnego momentu życia malucha zez jest stanem fizjologicznym, tak w innych przypadkach powinien budzić niepokój. Kiedy zez jest normalny, a kiedy należy skonsultować dziecko ze specjalistą?

Co to jest zez (choroba zezowa)?

Zez jest nie tylko defektem urody, ale przede wszystkim chorobą. Polega on na  nierównoległym ustawieniu gałek ocznych, z czym związane są różnego rodzaju zaburzenia widzenia jednoocznego i obuocznego. Zez może być jednostronny (na jedno oko), naprzemienny (zezuje raz jedno, raz drugie oko). Może być również zbieżny, rozbieżny, ku dołowi, ku górze, oraz skośny. Specjaliści rozróżniają także zez ukryty, zez jawny towarzyszący, oraz zez jawny nietowarzyszący (porażenny).

Zez u dzieci – przyczyny

Zez u dziecka może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej powodują go nieskorygowane wady wzroku. Może również wynikać z różnych zaburzeń w obrębie gałki ocznej. Należy do nich mi.in.:

  • zapalenie błony naczyniowej w konsekwencji np. toksoplazmozy, cytomegalii w trakcie ciąży);
  • zaburzenia rozwojowe gałki ocznej, np.: zaćma, przetrwałe hiperplastyczne ciało szkliste, dysplazja siatkówki itp.;
  • guzy nowotworowe (siatkówczaki);
  • czynniki genetyczne. 

Z tego względu dzieci, którym ucieka oko, powinny być pilnie skonsultowane u okulisty, ponieważ problem raczej sam nie przejdzie. Nawet jeśli nie wynika z choroby zagrażającej życiu dziecka, zez u dzieci trzeba leczyć, ponieważ wadliwe ustawienie oka prowadzi do rozwoju niedowidzenia w uciekającym oku. Dzieje się tak, ponieważ mózg ignoruje nieostre obrazy, więc oko, które daje nieostry obraz jest „oszczędzane” jako mniej przydatne i staje się słabsze. Po upływie dłuższego czasu może ostatecznie utrwalić niewłaściwą pozycję i stać się okiem niedowidzącym.

Zez u dziecka – kiedy powinien budzić niepokój?

Zez pojawia się jako nieprawidłowość fizjologiczna u noworodków i niemowląt do pewnego okresu życia. Wynika to z niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego (OUN), przez którą oczy malucha mogą być ustawione nierównolegle. Gdy dziecko kończy 3 miesiąc życia, ma już  rozwinięty tzw. odruch fiksacji (patrzenia i wodzenia za przedmiotem), dzięki któremu mózg składa niezależne obrazy z obu oczu w całość. Oczy ustawiają się równolegle i nie zezują. Jeśli po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca życia nadal pojawia się zez, należy jak najszybciej skorzystać z diagnostyki okulistycznej.

Zez u dziecka – diagnostyka i leczenie

Im szybciej dziecko trafi do specjalisty, tym większe szanse na skuteczne działanie i przywodzenie pełnej sprawności w oku. Niestety współpraca malucha i specjalisty rzadko bywa bezproblemowa. Dzieci nie rozumieją, co się z nimi w chwili badania dzieje, odczuwają dyskomfort, strach, często płaczą i uniemożliwiają przeprowadzenie badania. Mimo tych niewątpliwych utrudnień warto poddać malucha proponowanym badaniom. Najlepiej wybrać się do okulisty dziecięcego, który doskonale zna potrzeby najmłodszych pacjentów. Poza tym specjalista wykorzystuje dedykowane dzieciom metody badań, a także posiada specjalistyczny sprzęt, dostosowany do potrzeb najmłodszych. Jednymi z wielu dostępnych metod diagnozowania zeza są: test Hirschberga, test Krimskiego, test naprzemiennego zasłaniania oczu, test Muchy, Motyla, TNO, Langa.

Zez u dzieci leczony jest przede wszystkim odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami. Dokładna metoda leczenia zeza dobierana jest indywidualnie do wieku i przypadku. U wielu dzieci samo noszenie okularów jest wystarczającym działaniem leczącym zeza. Jeśli leczenie zachowawcze zawiedzie, pozostaje przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym. 

O przebiegu wizyty z małym dzieckiem u okulisty przeczytasz w artykule Zezowate szczęście.

źródło: www.mp.pl 
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close