Modyfikowane mleko dla niemowlaka – co warto mieć na uwadze, włączając je do diety dziecka?
Eksperci w zakresie żywienia niemowląt podkreślają, że najlepszym pokarmem dla maluszków jest mleko mamy. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy ich życia oraz kontynuacja tego sposobu żywienia później, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Kiedy mama podejmie decyzję o zakończeniu karmienia naturalnego, staje przed wyborem mleka modyfikowanego. Ważne jest, aby wybrać taki produkt, który będzie odpowiedni dla maluszka.
Mleko mamy dla niemowlaka – najlepsze, co możesz dać dziecku
Naturalny pokarm, jakim jest mleko kobiece dla niemowlaka, zaczyna powstawać jeszcze zanim maluszek pojawi się na świecie. W organizmie przyszłej mamy rozpoczyna się laktacja, czyli proces produkcji pokarmu. Co ciekawe, jego skład ulega zmianom wraz z rozwojem dziecka. Zawsze jest on dostosowany do potrzeb niemowlęcia. Z uwagi na swój unikatowy skład mleko matki dostarcza dziecku:
- węglowodany stanowiące podstawowe źródło energii;
- dobroczynne tłuszcze, takie jak DHA, ważny dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka;
- oligosacharydy mleka kobiecego
- wysokiej jakości białka, których ilość zmienia się wraz potrzebami dziecka;
- bakterie m.in. L. reuteri oraz B.lactis, które zasiedlają przewód pokarmowy dziecka;
- witaminy i składniki mineralne, takie jak m.in. cynk, żelazo, witamina A i C.
Mleko matki w pełni zaspokaja zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze przez pierwsze pół roku życia. Nie ma potrzeby, aby dodatkowo dopajać maluszka, nawet w najbardziej upalne dni – mleko mamy dostarcza mu także odpowiednią ilość wody. Wystarczy odpowiednio często – „na żądanie” podawać mu pierś. Kiedy mama zdecyduje się wprowadzić mleko modyfikowane, wcale nie musi rezygnować z karmienia piersią. Połączenie tych 2 sposobów żywienia to tzw. karmienie mieszane.
Kiedy warto zastosować karmienie mieszane?
Jeśli mama podejmuje decyzję o powrocie do pracy lub pragnie zaangażować w karmienie maluszka również tatę dziecka lub innego członka rodziny, może zdecydować się na karmienie mieszane. Polega ono na tym, że maluszek karmiony jest jednocześnie piersią, gdy tylko mama może to robić, oraz mlekiem modyfikowanym, na przykład pod jej nieobecność.
Karmienie mieszane może być też dobrym wyborem dla płynnego przejścia od wyłącznego karmienia piersią do karmienia mlekiem następnym. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie mleko modyfikowane dla niemowlaka – takie, które będzie najlepiej odpowiadać na jego potrzeby.
Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka wybrać?
Na rynku produktów żywnościowych dla niemowląt istnieje szeroki wybór mlek następnych dla maluszków. Mleko modyfikowane powinno być wybrane przede wszystkim pod kątem wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Warto wiedzieć, że mieszanka modyfikowana powstaje na ogół na bazie mleka krowiego od krów z kontrolowanych hodowli. Takie mleko modyfikuje się, aby dostosować jego skład do potrzeb najmłodszych. Dzięki temu może pomóc dostarczać dzieciom niezbędnych wartości odżywczych i jednocześnie wspierać ich wzrost i rozwój. Co oczywiste, wybrane mleko modyfikowane dla niemowlaka powinno być również dobrze tolerowane przez jego organizm.
Z myślą o maluszkach po 6. miesiącu życia, które nie są już karmione wyłącznie piersią, stworzono mleko następne NAN OPTIPRO® 2. Z powodzeniem może ono służyć do karmienia mieszanego dziecka. Produkt pomaga dostarczyć maluszkowi składniki pokarmowe niezbędne do optymalnego rozwoju psycho-fizycznego. W swoim składzie zawiera:
- wysokiej jakości białko OPTIPRO®;
- aktywne kultury bakterii B.lactis, takie jak w mleku mamy;
- DHA*, ważny dla rozwoju mózgu i wzroku dziecka;
- immunoskładniki – cynk*, żelazo*, witaminy A* i C*;
- wyłącznie cukier mleczny – laktozę;
- oleje tylko pochodzenia roślinnego – kokosowy, słonecznikowy i rzepakowy.
Jeśli mama będzie miała jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego mleka modyfikowanego dla swojego dziecka czy zasadności zastosowania karmienia mieszanego, zawsze może zasięgnąć opinii pediatry. Gdy znajdziemy mleko następne, które jest dobrze tolerowane przez maluszka, lepiej przy nim pozostać, pamiętając o tym, że każda zmiana w tym zakresie jest wyzwaniem dla niemowlęcego brzuszka.
Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość
A co z podgrzewaniem takiego mleka? Jaka jest bezpieczna temperatura, w której składniki odżywcze nie ulegają rozpadowi? Jedni mówią, że mieszankę można rozpuścić w wodzie o temperaturze pokojowej, inni, że musi mieć 40 stopni Celsjusza.
Mleko kobiece jest przecież lekko zimniejsze niż temperatura ciała. Ja swojej Hani podaję mleko o temperaturze między 32-34 stopni Celsjusza – ma stałą temperaturę podczas karmienia, dzięki samonagrzewającej się butelce Yoomi z antykolkowym smoczkiem.