Ciąża i dziecko 22 kwietnia 2023

Nietypowe imiona dla dzieci – inspiracje z różnych kultur i języków. Weź udział w konkursie i wygraj łańcuszek marki YES

W życiu każdych mam przychodzi moment niełatwego wyboru imienia dla swojej pociechy. Decyzja to często duże wyzwanie i sztuka kompromisu dla obojga rodziców. Jedni kierują się tradycjami, inni podążają za modą lub inspirują się imionami dzieci popularnych postaci lub ulubionych artystów. Gwiazdy często wybierają nietypowe lub wręcz niespotykane imiona dla swoich pociech. Co oznaczają mało popularne imiona dzieci celebrytów? 

Na końcu artykułu znajdziesz informacje o konkursie „NANważniejsze, że Cię mam” marki NAN 2. Do wygrania łańcuszki YES z zawieszką w postaci wybranej litery.

Nietypowe imiona dla dzieci:

Bastian 

Imię to było szczególnie popularne w Niemczech, Holandii i Skandynawii w XVII i XVIII wieku. Bastian to osoba ukierunkowana na rozwój osobisty. Ma dużo różnorodnych talentów, a także duszę wrażliwą na piękno. Jest towarzyska, ma poczucie humoru i oddana rodzinie. W 2022 roku w Polsce imię to dano tylko 30 chłopcom.

Noah 

Imię Noah ma hebrajskie pochodzenie i oznacza „pocieszenie” lub „otucha”. Pochodzi z Biblii i jest związane z postacią Noego – bohatera Starego Testamentu. Osoby o tym imieniu są zwykle opisywane jako wrażliwe, empatyczne, a także wykazują silną potrzebę pomagania i troski o innych. W ostatnich latach zyskało na popularności w wielu krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, gdzie zajmuje czołowe miejsca na listach najpopularniejszych imion dla chłopców. W 2022 roku w Polsce imię to nadano 35 chłopcom.

Liam 

Liam to popularne imię w krajach anglojęzycznych. Pochodzi ono z Irlandii i stanowi zdrobnienie imienia William, w języku celtyckim oznaczało „silny i opiekuńczy” lub „silny wojownik”.  Osoba o imieniu Liam cechuje się bogatą wyobraźnią, jest otwarta i ekstrawertyczna, ale również bardzo ufna i wrażliwa. W 2022 roku w Polsce urodziło się 111 chłopców o imieniu Liam.

Zoe

Imię Zoe sięga czasów starożytnej Grecji i oznacza „życie”. Jest to imię międzynarodowe, w Polsce lepiej znany jest jego polski odpowiednik – Zoja, jednak oba te imiona są w naszym kraju dość nietypowe i oryginalne. Zoe ma silną osobowość, jest przebojowa i niezależna, wytrwale dąży do swoich celów. Czerpie z życia pełnymi garściami i docenia każdy dzień oraz ludzi, którymi się otacza. W 2022 roku, 44 dziewczynki otrzymały imię Zoe.

Milan

Imię wywodzi się z języka słowiańskiego i oznacza „miły”, „przyjemny” lub „chętny do pomocy”. Jest popularne w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. 

Chłopiec o imieniu Milan jest zdeterminowany do osiągnięcia celu i doskonale wie, czego chce. Jest niezależny i przejmuje inicjatywę w działaniu, ale jednocześnie cechuje go skromność oraz chęć pomocy innym. W 2022 roku w Polsce urodziło się 727 chłopców o tym imieniu.

Nel 

Zapewne większość z nas zna to imię z powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, nie jest jednak wcale tak popularne w Polsce. Dziewczynka o imieniu Nel jest ciekawska, sprytna i inteligentna. Należy do osób towarzyskich i wesołych. W Polsce w 2022 roku imię to otrzymało 345 dziewczynek. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się imię Nela. 

Nadzieja 

To imię żeńskie o pięknej i mocnej symbolice. Wywodzi się z języka słowiańskiego i oznacza dosłownie „nadzieję”. Najbardziej popularne było w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, kiedy to rodzice chętnie nadawali swoim córkom imiona związane z wartościami takimi jak nadzieja, wolność czy równość. Dziewczynki o imieniu Nadzieja są ciepłymi osobami. Mają dużą wrażliwość na potrzeby innych i potrafią być dla nich wsparciem w trudnych sytuacjach. W 2022 w Polsce przyszły na świat 33 Nadzieje. 

Nena 

To imię bardzo rzadkie i nietypowe. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, według niektórych źródeł ma rzymskie lub hebrajskie korzenie. Może ono być także zdrobnieniem imion słowiańskich, takich jak Magdalena lub Helena. W języku hiszpańskim „nena” oznacza „dziecko” lub „mała dziewczynka”, co może sugerować pochodzenie tego imienia z krajów hiszpańskojęzycznych. Współcześnie imię to jest rzadko nadawane i nie cieszy się dużą popularnością. W Polsce nosi je jedynie 15 kobiet. 

Wybór imienia dla dziecka to indywidualna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Warto wziąć pod uwagę różne kryteria, takie jak wartości, popularność, wymowa, znaczenie i oryginalność, aby znaleźć imię, które będzie idealnie pasować do twojej pociechy. A Wy jak nazwaliście swoje dziecko i skąd czerpaliście inspiracje? Najciekawsze odpowiedzi codziennie mają szansę wygrać w konkursie „NANważniejsze, że Cię mam”.

Konkurs NANważniejsze, że Cię mam!

Aby wziąć udział w konkursie i wygrać łańcuszek należy po zakupie dwóch dowolnych* produktów NAN 2, 3, 4, 5 lub NANCARE zarejestrować paragon na stronie konkursnan.pl. Następnie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zarejestrować się i odpowiedzieć na pytanie „Skąd inspiracja na imię dla Twojego Dziecka?”. Do wygrania jest naszyjnik marki YES z zawieszką w kształcie wybranej litery. Konkurs trwa od 15.03. do 15.05.23 r.

Więcej informacji znajduje się na:  NANważniejsze, że Cię mam! | konkursnan.pl

nietypowe imiona dla dzieci

*Nie dotyczy mlek początkowych i produktów specjalnego przeznaczenia medycznego.

 

Żródło wpisu: informacja prasowa agencji Great Minds
Obraz Stephanie Pratt z Pixabay ds
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rozwój 21 kwietnia 2023

Dlaczego rodzeństwo się kłóci?

Dlaczego rodzeństwo się kłóci? To pytanie na pewno zadają sobie rodzice kilkorga dzieci. W ich wyobraźni rodzeństwo było zgodne, kochające i wspierające się. Niestety rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Powodów, dla których rodzeństwo się kłóci, jest kilka i nie zawsze występują łącznie. Warto jednak je znać, by łatwiej znaleźć źródło problemu. 

Zazdrość między rodzeństwem 

To jeden z najczęstszych powodów konfliktów. Rodzeństwo może być zazdrosne o uwagę rodziców, ale też o pozycję towarzyską w szkole, oceny, osiągnięcia itp. Przedmiotem pożądania może być też miejsce w domu (atrakcyjniejszy pokój), garderoba (nieśmiertelne donoszenie po starszym bracie często jest źródłem konfliktów), rzeczy należące do rodzeństwa itp. Powody zazdrości mogą też być całkowicie irracjonalne. 

 

Nierówne traktowanie przez rodziców 

Co prawda rodzice zawsze twierdzą, że kochają i traktują swoje dzieci jednakowo, ale one same mogą mieć inne zdanie na ten temat. Jeśli jedno z dzieci jest faworyzowane (np. ze względu na wiek lub płeć) albo częściej chwalone (lepiej się uczy, ma skonkretyzowane zainteresowania, rozwija zdolności), między rodzeństwem nieuchronnie dojdzie do konfliktu. 

Często starsze dzieci czują się odrzucone, bo rodzice poświęcają więcej czasu młodszym, ale bywa i odwrotnie. 

 

Wspólny pokój 

O ile małym dzieciom nie przeszkadza towarzystwo, to w wieku nastoletnim każdy potrzebuje prywatności. Jeśli dzieci muszą dzielić pokój z rodzeństwem, niemal na pewno dojdzie na tym tle do kłótni, zwłaszcza gdy jedno z nich będzie chciało przyjąć gości i nie życzy sobie w tym czasie obecności brata lub siostry w ich wspólnym pokoju. 

Wspólny pokój generuje też pospolite konflikty na przykład na tle porządku, podziału miejsca w szafie, ustalenia, które rzeczy są wspólne, a które całkiem prywatne, kto będzie miał biurko przy oknie itp. 

 

Zbliżony wiek 

Im mniejsza różnica wieku między rodzeństwem, tym częściej będzie dochodziło do kłótni. Dlaczego? Bo takie rodzeństwo spędza razem więcej czasu, a więc i okazji do konfliktu jest więcej. Wystarczy nieporozumienie w zabawie i już emocje mogą wziąć górę. Takie konflikty na ogół są krótkotrwałe, jednak dość częste. Dzieci w zbliżonym wieku mogą się kłócić o wspólne zabawki, szczególnie gdy oboje chcą się nimi bawić w tym samym czasie, a praktyka pokazuje, że tak jest niemal zawsze. 

 

Duża różnica wieku 

Biorąc pod uwagę poprzedni punkt, mogłoby się wydawać, że im większa różnica wieku między rodzeństwem, tym mniej będzie powodów do kłótni. Można na to liczyć owszem, jeśli ta różnica wynosi naprawdę dużo, np. piętnaście lat. W innym przypadku starszak często będzie się złościł na pozostawionego pod jego opieką „smarkacza”, a małolat nie pozostanie dłużny i zagrozi poskarżeniem rodzicom, że starszy brat lub siostra nienależycie się nim opiekowali. Różnica potrzeb wynikająca z różnicy wieku to jeden z częstszych powodów konfliktu, szczególnie na początku wspólnej drogi. 

Różnice między rodzeństwem 

Rodzice często oczekują, że dzieci będą tworzyły zwarty i jednolity front. Tymczasem one same różnią się zainteresowaniami, temperamentem i światopoglądem. Jeśli przy tym będą usiłowały „wychować” rodzeństwo na swoją modłę, na pewno dojdzie do niejednej kłótni. 

Czasem taka kłótnia jest pokazem siły. Dzieci kłócą się, usiłując jednocześnie określić, kto jest ważniejszy i kto kim rządzi. Wbrew pozorom nie zawsze wygrywa starsze dziecko. 

 

Brak umiejętności komunikacyjnych

Właściwie ten punkt można by potraktować jako najważniejszy, bo to on jest źródłem większości problemów. Kłótnie między rodzeństwem bardzo często są efektem braku umiejętności komunikowania się – jeśli dziecko nie potrafi nazwać swoich emocji i zwerbalizować potrzeb, przykryje te braki złością skierowaną w stronę brata lub siostry. „Ona jest głupia” to zaledwie przykrywka, pod którą aż kipi. 

 

Chociaż kłótnie między rodzeństwem mogą być dla rodziców irytujące oraz męczące, warto potraktować je jako jeden z elementów dorastania. Nie zawsze wymagają interwencji, często dzieci same dochodzą do porozumienia, a pytanie o to, dlaczego rodzeństwo się kłóci, pojawia się coraz rzadziej. Pocieszające jest to, że z czasem takie kłótnie zanikają i skonfliktowane dzieciaki wyrastają na zgodnych dorosłych. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 21 kwietnia 2023

Czy koktajl to dobry pomysł na pełnowartościowe śniadanie?

Kolorowy koktajl – smaczny i łatwy w przygotowaniu to dobra propozycja na śniadanie dla dzieci. Jednak, aby pełnił funkcję pełnowartościowego posiłku, musi zawierać minimum trzy składniki. Jakie? Podpowiada ekspert Barbora Polska – dietetyk, specjalista ds. zdrowego żywienia człowieka – Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, współautorka 10 książek, w tym 3 na temat diety dzieci. 

Liczne badania wskazują na to, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a obchodzony 24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania ma nam o tym przypominać. Zeszłoroczne badania przeprowadzone na zlecenie marki Barbora – internetowego sklepu spożywczego – pokazały, że aż 62% polskiego społeczeństwa nigdy nie zapomina o tym pierwszym posiłku, jednak główny wniosek, jaki się nasuwa, dotyczy jakości tego, co zjadamy zaraz po przebudzeniu. 

Poranny pośpiech nie sprzyja uważności przy komponowaniu pełnowartościowego śniadania. Dlatego koktajle mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Ich sporządzenie nie zajmuje wiele czasu, można je wziąć do ręki wychodząc z domu, a poza tym są smaczne i kolorowe. 

Jeśli koktajl ma być zdrowym śniadaniem, nie może być przygotowany z samych owoców, bo to za mało na pełnowartościowy posiłek. Aby zapewnić energię na dobry początek dnia, trzeba je „podbić” kalorycznie. To szczególnie ważne w żywieniu dzieci, które z samego rana ruszają do szkoły, a czasem najpierw na treningi, i potrzebują porządnie naładować akumulatory, aby mózg i ciało działały prawidłowo – mówi ekspert Barbora Polska i dodaje – Idealnie skomponowany koktajl powinien zawierać mimimum 3 składniki: owoce i ewentualnie warzywa, węglowodany oraz źródło białka. Jako ekstra składnik, który dodatkowo podniesie wartość kaloryczną i odżywczą, dorzuciłabym siemię lniane, nasiona chia lub masło orzechowe 100%. 

Owoce i warzywa – źródło witamin i minerałów

Do koktajlu pasują praktycznie wszystkie owoce, a zwłaszcza banany, drobne owoce jagodowetruskawki, maliny, borówki, jagody, poza sezonem mogą być z mrożonki. Można także ewentualnie dodać warzywa, takie jak: świeży szpinak lub wyciśnięty sok z marchwi czy buraka. Tylko urozmaicona dieta dostarczy wszystkich niezbędnych składników, witamin i minerałów, potrzebnych do rozwoju dziecka, a warzywa i owoce to grupa produktów, które mają największą gęstość odżywczą, czyli największą koncentrację witamin, minerałów czy błonnika, w małej ilości produktu. Dlatego w proponowanym dziecku śniadaniu warto uwzględnić produkt z tej kategorii. 

Węglowodany

Źródłem węglowodanów w koktajlu mogą być płatki owsiane, otręby, czy ugotowana kasza jaglana. W prawidłowo zbilansowanej diecie powinny się znaleźć węglowodany, najlepiej w postaci produktów zbożowych z pełnego przemiału. Są one podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek organizmu, w tym oczywiście dla układu nerwowego i mięśni. Węglowodany zawierają glukozę, która jest niezbędna do pracy mózgu, szczególnie podczas nauki i wzmożonej koncentracji. Warto wybierać przede wszystkim produkty pełnoziarniste, gdyż węglowodany z produktów nieoczyszczonych mają dłuższy czas trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Energia uzyskiwana z takiego pożywienia jest przyswajana stopniowo, a odczucie sytości utrzymuje się znacznie dłużej niż po zjedzeniu np. białego pieczywa. 

Białka

Jako źródło białka dodałabym do koktajlu jogurt naturalny, kefir, maślankę lub ewentualnie napój roślinny, tzw. „mleko” roślinne, z dodatkiem odżywki białkowej (dla trenujących) – mówi ekspert Barbora Polska. – Białka przede wszystkim stanowią cenny materiał budulcowy. Z nich powstają mięśnie, kości, enzymy, hormony, a także neuroprzekaźniki, np. serotonina, zwana hormonem szczęścia. Nasze ciało nie magazynuje białka, dlatego tak ważna jest jego codzienna podaż, aby umożliwić regenerację organizmu. Poza tym dodatek białka zapewnia większe uczucie sytości, dlatego bilansując zdrowe śniadanie, musimy o tym pamiętać. 

Tłuszcze

Jako dodatek uzupełniający w diecie dziecka powinno się stosować różne rodzaje tłuszczów spożywczych. W koktajlu ich źródłem może być tłuszcz mleczny z jogurtu, kefiru lub dodatek masła orzechowego czy siemienia lnianego. 

Więcej informacji: www.barbora.pl 

 

koktajl na śniadanie

Fot. Barbora

 

Źródło wpisu: informacja prasowa ITBC Communication
Obraz Niels Erik Bach Boesen z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close