Odruch Babińskiego u niemowląt i starszych dzieci. Jak go rozpoznać i o czym świadczy?
Odruch (objaw) Babińskiego to jeden z odruchów noworodkowych, które pojawiają się u najmłodszych. Z czasem ta reakcja powinna wygasnąć, a jeśli pojawia się w późniejszym wieku, może świadczyć o problemach neurologicznych.
Czym jest odruch Babińskiego?
Odruch Babińskiego utrzymujący się do 2. roku życia, uważany jest za odruch fizjologiczny związany z niepełną mielinizacją dróg ośrodkowego układu nerwowego. Zdarza się, że ustępuje jeszcze w 1. roku życia. To charakterystyczna reakcja, która pojawia się jako grzbietowe zgięcie palucha i rozszerzenie pozostałych palców podczas drażnienia zewnętrznego brzegu podeszwowej powierzchni stopy. Jego obecność świadczy o prawidłowym rozwoju układu nerwowego u malca.
Z czasem, gdy układ nerwowy właściwie dojrzewa, odruch Babińskiego zastępuje tzw. odruch podeszwowy. To znaczy, że jeśli drażni się stopę dziecka, jego palce “zwijają się”, a nie rozkładają. W przypadku, gdy odruch Babińskiego utrzymuje się u dziecka w trzecim roku życia, należy skonsultować go z pediatrą, a jeszcze lepiej, z neurologiem.
O czym świadczy pojawienie się odruchu Babińskiego u starszych dzieci i osób dorosłych?
Jeśli odruch Babińskiego pojawia się u starszych dzieci lub u osób dorosłych po podrażnieniu skóry podeszwy stopy, może świadczyć o nieprawidłowościach wynikających z uszkodzenia ośrodkowego neuronu ruchowego.
W efekcie drażnienia stopy u osoby zdrowej pojawia się fizjologiczny odruch podeszwowy, w którym dochodzi do zgięcia wszystkich palców stopy i skurczu przednich mięśni uda (udo się nieznacznie zgina).
W przypadku uszkodzenia drogi korowo-rdzeniowej pojawia się patologiczny objaw Babińskiego, czyli zgięcie palucha i natychmiastowy powrót do pozycji wyjściowej po ustąpieniu czynnika drażniącego.
Obecność powyższej reakcji może świadczyć o problemach takich jak np.:
- choroba Charcota-Marie’a-Tootha typu V;
- ataksja Friedreicha;
- zwyrodnienie sznurowe rdzenia (zaburzenia czucia głębokiego);
- zanik wieloukładowy.
Jeśli dziecko ma więcej niż 2 lata i pojawiają się wątpliwości związane z obecnością odruchu Babińskiego, należy porozmawiać z lekarzem pediatrą lub neurologiem. Trzeba zaznaczyć, że prawidłowa interpretacja tej reakcji nie zawsze jest oczywista i powinien zająć się tym specjalista.
Źródło: fizjoterapeuty.pl, mamotoja.pl
Źródło zdjęcia: Daniel Thomas/Unsplash
- Kiedy dziecko zaczyna widzieć. Co widzi noworodek?
- Ile ważył najcięższy noworodek w Polsce i na świecie? Te wartości robią wrażenie
- 10 zasad bezpiecznych wakacji z noworodkiem i niemowlęciem
- Badania noworodka w pierwszych godzinach po urodzeniu
- Bezdech afektywny – co robić, gdy dziecko przestaje oddychać?
- 19 sposobów na kolkę niemowlęcą
- Alarm w pieluszce! Czy wiesz, o czym może świadczyć kolor … kupy dziecka?