Pierwszy miesiąc ciąży – co się dzieje w ciele przyszłej mamy?
Pierwszy miesiąc ciąży to czas, w którym wszystko się zmienia, choć przyszła mama często jeszcze o tym nie wie. Co dokładnie przynosi pierwszy miesiąc ciąży przyszłej mamie i dziecku? W jaki sposób liczy się początek i czas trwania ciąży?
Ciąża – jak liczy się czas jej trwania?
Przyjmuje się, że ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych, gdy w rzeczywistości uznaje się jako czas jej trwania okres od 38 do 42 tygodni – czyli 10 miesięcy księżycowych.
Pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna I trymestr. Umownie przyjmuje się poniższy podział:
- Pierwszy trymestr: 1.–13. tydzień.
- Drugi trymestr: 14.–27. tydzień.
- Trzeci trymestr: 28.–42. tydzień.
Pierwszy miesiąc ciąży – co się dzieje tydzień po tygodniu?
Pierwszy tydzień ciąży
Za umowny początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wiele osób może się zdziwić, ale czas trwania ciąży liczony jest od momentu kiedy jajeczko zaczyna dojrzewać w jajniku, a nie od chwili zapłodnienia. W tym czasie organizm kobiety szykuje się do możliwego poczęcia.
Drugi tydzień ciąży
To początek dni płodnych i czas zbliżającej się owulacji. Najważniejsze są tu dni płodne. Mają one miejsce kilka dni przed spodziewaną owulacją i po niej, co zwiększa szansę na zapłodnienie. Przeciętnie dzieje się to na 2-3 dni przed owulacją, w jej trakcie i dzień po niej. Do zapłodnienia może dojść w przypadku, gdy komórka jajowa i plemnik spotykają się w ciągu 24 godzin od jajeczkowania (owulacji) – po tym czasie komórka jajowa obumiera. Plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych aż 5-6 dni, więc nawet jeden kontakt na kilka dni przed owulacją może skutkować ciążą. Z tego powodu wiele par starających się o dziecko współżyje regularnie już od kilku dni przed jajeczkowaniem, by podnieść szanse na szczęśliwy finał.
Trzeci tydzień ciąży
W tym czasie, jeśli dopisze szczęście, dochodzi do zapłodnienia – plemnik łączy się z komórką jajową. Zapłodniona komórka jajowa wędruje z jajowodu do macicy, gdzie zagnieżdża się w błonie śluzowej.
Czwarty tydzień ciąży
Zarodek mocno zagnieżdża się w macicy, a komórki go tworzące cały czas intensywnie się dzielą. Często kobieta – szczególnie gdy nie starała się o dziecko – nie ma jeszcze pojęcia o tym fakcie. Nie zauważa objawów ciąży, ponieważ na to jest za wcześnie. Najwcześniejszym sygnałem zagnieżdżenia się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy jest krwawienie implantacyjne, pojawiające się u części kobiet po upływie od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Krwawienie, zwane także plamieniem implantacyjnym, najczęściej mylone jest z miesiączką. Zdecydowanie szybciej wpadają “na trop” kobiety, które czekały na dwie kreski na teście ciążowym.
Test ciążowy i badanie krwi beta hCG
Testy ciążowe zaleca się wykonać najwcześniej 5 dni po spóźnionej miesiączce, czyli mniej więcej zazwyczaj 11 dni po terminie owulacji. Jeszcze bardziej czułe i dokładne jest laboratoryjne badanie krwi beta hCG, czyli pomiar stężenia ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) w surowicy. Hormon pojawia się we krwi i w moczu 10 dni po zapłodnieniu, a badanie pozwala określić jego poziom i wskazać dokładny wiek ciąży.
Zobacz także ciąża ⇒ drugi miesiąc