Uroda 18 sierpnia 2022

Postrach kobiet w ciąży: rozstępy

Rozstępy to charakterystyczne pasiaste zmiany przypominające blizny, pojawiające się na skórze poddanej nadmiernemu rozciąganiu i działaniu hormonów. Nierzadko sieją postrach wśród kobiet będących w ciąży, chociaż stanowią dosyć powszechny problem również wśród mężczyzn.

Rozstępy tak naprawdę dotknąć mogą właściwie każdego i w różnym wieku. Narażone na nie są osoby młode w okresie dojrzewania, jak i starsze w czasie menopauzy, ludzie otyli, szybko przybierający lub tracący na wadze, ale też wysportowani, którzy w krótkim czasie zwiększają masę mięśniową. No i oczywiście kobiety spodziewające się dziecka, które nie dość, że siłą rzeczy rosną tu i ówdzie, to jeszcze przechodzą istną burzę hormonów.  

W zależności od etapu rozwoju rozstępy najpierw przybierają kolor różowy, fioletowy lub sinoczerwony (w fazie zapalnej) i wtedy mamy największe szanse, by się ich pozbyć. Następnie (w fazie zanikowej) bledną, zmieniając barwę na białą, przypominającą blizny. Warto wiedzieć, że walka z istniejącymi już „starymi” rozstępami jest trudna i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Dlatego najważniejsza jest świadomość przyczyn ich powstawania i profilaktyka.

Przyczyny powstawania rozstępów:

– czynniki genetyczne (niska synteza włókien sprężystych skóry),

– działanie hormonów w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy,

– wahania wagi, nagły przyrost masy ciała lub drastyczne chudnięcie,

– słaba kondycja skóry, niski poziom jej nawilżenia,

– niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze, które umożliwiają przebudowę białek w tym kolagenu i elastyny,

– przyjmowanie leków steroidowych,

– choroby endokrynologiczne.

 Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

W ciąży oczywiście nie da się utrzymać stałej wagi ciała przez cały okres jej trwania, niemniej staraj się, by właściwą dietą i codzienną aktywnością fizyczną (chociażby spacerami) przybierać powoli i stopniowo.

Zadbaj o to, by w Twojej diecie pojawiała się duża ilość białek roślinnych, aminokwasów, witamin A, C, D, E i K oraz tych z grupy B, a także minerałów, które wpływają na wzrost produkcji kolagenu. Spożywaj różnokolorowe warzywa i owoce, rośliny strączkowe, mięso, ryby, jaja, orzechy i produkty pełnoziarniste.

Regularnie masuj skórę (najlepiej dwa razy dziennie), by poprawić mikrokrążenie i uelastycznić ją. Skup się na newralgicznych miejscach, które są najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów, czyli brzuch i piersi, a także pośladki i uda.

Do codziennej pielęgnacji używaj kosmetyków nawilżających i ujędrniających, zawierających wyciągi roślinne zwiększające produkcję kolagenu i elastyny. Pamiętaj, że sucha i wiotka skóra o wiele trudniej znosi rozciąganie niż ta, która jest dobrze odżywiona, nawilżona, a dzięki temu elastyczna.

Serwuj sobie kąpiele ziołowe, najlepiej z mieszanek takich roślin jak: liść pokrzywy, ziele krwawnika, kora dębu, nagietek, tymianek, pączki sosny, słonecznik, płatki róży, rumianek, rozmaryn, mięta, szałwia czy kwiat lipy.

Podczas kąpieli stosuj na przemian ciepły i zimny prysznic.

Pij dużo wody.

Pielęgnacja skóry – czego szukać w kosmetykach na rozstępy?

W składzie kosmetyków szukaj olejków, które natłuszczają skórę i zapobiegają utracie wody, a także wyciągów roślinnych, które wspierają syntezę włókien sprężystych skóry. Jednym z popularniejszych produktów stosowanych w ramach profilaktyki i walki z rozstępami (w ciąży i nie tylko) jest Bio-Oil, który w swoim składzie zawiera między innymi: olejek nagietkowy, lawendowy, rozmarynowy i rumiankowy. Ponadto dobrze sprawdza się też masło Shea, olej makadamia, wyciąg ze skrzypu polnego, ostropestu czy jeżówki purpurowej, 10 % kwas mlekowy, pirogronian sodu, wyciąg z soi, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, olejek eteryczny z grejpfruta.

Pamiętaj, że nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także masowanie już na wczesnym etapie ciąży może przygotować ciało na rozciąganie, a tym samym zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów. 

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
2 lat temu

Czy suplementy z kolagenem np. Collup, będą dobrym sposobem na uzupełnianie kolagenu w ciąży?

Ania
Ania
2 lat temu

Czy ktoś może doradzić czy kolagen jest skuteczny i nie szkodzi dziecku podczas ciąży?

Ciąża 18 sierpnia 2022

Jak rozpoznać płeć dziecka bez pomocy USG? 6 tradycyjnych sposobów

Jak rozpoznać płeć dziecka to częsta kwestia, która przychodzi na myśl przyszłym rodzicom. Przyszli rodzice zazwyczaj z niecierpliwością czekają na tę informację, choć są i tacy, którzy wolą, by pozostało to dla nich niespodzianką do chwili porodu. Oczywiście tylko badanie USG jest w stanie to zweryfikować, choć nawet przy użyciu nowoczesnych aparatów zdarzają się pomyłki. Istnieje też kilka innych, ale mniej pewnych sposobów na to, by stwierdzić płeć malucha. Jak tego dokonać?

Nasze babcie miały kilka sposobów na to, by próbować stwierdzić, kto kryje się w brzuchu. Co prawda ich skuteczność nijak ma się do skuteczności badania USG, to jednak często się zdarza, że alternatywne pomysły na rozpoznanie płci nadal ciekawią. Nie zaszkodzi dla zabawy z nich skorzystać, choć trzeba pamiętać, że ich celność wynosi jedynie pół na pół, a więc można się rozczarować. 😉 

Jak rozpoznać płeć dziecka?

  1. Obserwowanie zachcianek:

Jeśli przyszłą mamę dopada ochota nas słodycze, ma nosić pod sercem córeczkę. Natomiast gdy nie opuszcza jej chęć na słone i kwaśne, ma urodzić synka. 

  1. Wygląd przyszłej mamy: 

Jeśli ciężarna skarży się na pogorszenie stanu cery, nie może o sobie powiedzieć, że czuje się i wygląda kwitnąco, ma to oznaczać, że urodzi córkę. Wszak mówi się nie od dziś, że córeczki odbierają matkom urodę. Natomiast gdy ciężarna zachwyca witalnością i wyglądem, przyciąga spojrzenia, prawdopodobnie nosi pod sercem synka. 

  1. Samopoczucie przyszłej mamy:

Jeśli ciężarna skarży się na mdłości i wahania nastrojów, ma urodzić dziewczynkę. Gdy przyszła mama czuje się ciężko i skarży się na bóle głowy, ma urodzić się chłopiec.

  1. Wygląd brzucha:

Także kształt samego brzucha może niemało powiedzieć o tym, kto jest jego lokatorem. I tak przyszła mama, która nosi brzuch szeroki i bardziej płaski, oraz wysoko ułożony, najpewniej urodzi dziewczynkę. Podobnie ma być, gdy dziurka w pępku jest dobrze widoczna, znajduje się tam, gdzie zazwyczaj powinna, czyli „w środku” brzucha. Jeśli przyszła mama ma urodzić synka, jej brzuch ma być bardziej spiczasty i wystający, a także nisko ułożony, z pępkiem wypchniętym na zewnątrz. 

  1. Wróżenie z pierścionka (obrączki):

Powieś na łańcuszku pierścionek lub obrączkę, by powstało wahadełko, i przytrzymaj nad brzuchem. Przyjrzyj się, w jaki sposób pierścionek się porusza. Jeśli zacznie się kręcić, ma urodzić się chłopiec. Gdy porusza się na boki lub do przodu i tyłu, mama ma nosić pod sercem córeczkę. 

  1. Tętno malucha

O ile nie miałaś okazji poznać płci malucha podczas kontrolnego USG, możesz spróbować to zrobić na podstawie jego tętna. Można je zmierzyć zarówno przez detektor tętna, podczas badania USG, jak i KTG. Niegdyś posługiwano się jedynie specjalną słuchawką przykładaną do brzucha ciężarnej. Jeśli tętno płodu wynosi powyżej 140 uderzeń na minutę, ma urodzić się chłopiec. Jeśli jest niższe, ma świadczyć o tym, że urodzi się dziewczynka. 

Jak rozpoznać płeć dziecka nie będzie już dla Was tajemnicą ;). Powyższe metody mogą okazać się jedynie dobrą zabawą, bo trudno stwierdzić, by były skuteczne. Dajcie znać w komentarzu, które z powyższych metod sprawdziły się u Was :).

 

Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/lM2dFjHccJs

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 15 sierpnia 2022

Postaw na klocka – gra zręcznościowa od Muduko

Jestem wielką fanką gier, których mechanizm jest dość prosty, zasady nie wymagają długich analiz, a mimo wszystko dostarczają dobrej zabawy wszystkim uczestnikom. Dokładnie taką grą jest Postaw na klocka od Muduko. Czy to oznacza, że gra będzie łatwa? Ależ skąd! To tylko pozornie nieskomplikowana rywalizacja.

Postaw na klocka

Zawartość pudełka:

  • 6 pionków graczy
  • 20 kart trudności
  • 40 kart budowli
  • 4 karty do własnej kreacji
  • 1 plansza
  • 30 klocków (po 5 sztuk dla każdego koloru)

 

Cel i zasady gry

Zadaniem uczestników jest zbudowanie z klocków tego, co przedstawiają karty budowli, indywidualnie lub w drużynach.

 

Przygotowanie do gry dla 2-3 graczy

Każdy z graczy wybiera dwa pionki i dobiera po 5 klocków w wylosowanych kolorach.

Na planszy ustawiają po jednym pionku (pozostałe nie będą potrzebne). W tej rozgrywce nie będą używane karty z oznaczeniem 6 (lewy górny róg) oraz karty trudności.

 

Przygotowanie do gry dla 4-5 graczy

W rozgrywce dla takiej liczby graczy należy odłożyć do pudełka pionki i klocki czarne oraz białe. Najstarszy gracz zostaje sędzią (nie otrzymuje swojego zestawu), pozostali losują pionki i dobierają do nich odpowiednie kolory klocków. W rozgrywce używane będą karty trudności, natomiast te z oznaczeniem „6” również tutaj nie będą potrzebne.

 

Przygotowanie do gry dla 6 graczy

Każdy z graczy losuje kolor pionka i dobiera do niego odpowiednie klocki. Używane tu będą wszystkie karty.

Rodzaje kart

Karty budowli mówią o tym, jak będzie przebiegała runda. Mamy ich kilka rodzajów:

  • 1 kolor klocków — każdy gracz sam stawia klocki. W przypadku gry przez dwóch lub trzech uczestników należy wybrać jeden kolor, z którego będą budować,
  • 2 kolory klocków — w grze dwóch lub trzech osób, każdy indywidualnie ustawia klocki, kiedy gra czterech lub pięciu graczy należy połączyć się w pary, zgodnie z kolorami zamieszczonymi na karcie po prawej stronie, a w przypadku sześciu graczy, po lewej,
  • 3 kolory klocków — partia rozgrywana przez sześciu graczy, którzy łączą się w trzyosobowe drużyny.

Postaw na klocka

Zasady gry

Najmłodszy gracz odkrywa kartę ze stosiku (karty niebieskie), tym samym rozpoczynając rozgrywkę. Wszyscy uczestnicy zaczynają układanie oburącz klocków, zgodnie z tym, co przedstawia ilustracja. W przypadku drużynowego działania należy ustalić kto odpowiada za konkretny kolor, tak żeby nie było niejasności podczas składania budowli.

 

Osoba (lub drużyna), która zakończy budowanie konstrukcji, krzyczy STOP. Pozostali uczestnicy kończą swoją pracę i zabierają się za weryfikację, czy wszystko zostało wykonane poprawnie. Jeżeli budowla odzwierciedla to, co przedstawia ilustracja, najszybszy gracz przesuwa pionek na planszy i zaczyna się kolejna tura. Kiedy jednak pozostali gracze będą mieć wątpliwości i zakwestionują poprawność ułożenia konstrukcji, grają dalej. Osoba, która krzyknęła stop, w tej rundzie traci możliwość dalszej rywalizacji.

Postaw na klocka

Kiedy gracz stanie pionkiem na polu czerwonym (3, 6 lub 9), losuje kartę trudności. Należy zastosować pokazaną technikę podczas budowania. W przypadku rezygnacji lub niedostosowania się do zasad, uczestnik traci punkt (cofa się o 1 pole). Osoba, która zauważy niewłaściwe działanie przeskakuje o jedno pole do przodu.

 

Rozgrywka 5-osobowa przebiega tak jak ta dla czterech osób, z tą różnicą, że mamy sędziego, nadzorującego przebieg gry.

 

Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zdobędzie 12 punktów. W przypadku remisu należy rozegrać dodatkową rundę, według zasad dla 2-3 graczy.

Postaw na klocka

 

Gra Postaw na klocka, choć dość prosta, jeśli chodzi o zasady, wcale łatwa nie jest. Klocki nie są duże, wymagają lekkiej precyzji przy układaniu, o którą trudno w przypadku pracy na czas. Grając drużynowo, należy pamiętać, że budujemy wspólnie, co jak się okazuje, wcale nie ułatwia pracy. Jeśli kiedykolwiek budowaliście domki z kart, wiecie, że jeden fałszywy ruch może zrujnować nasze dzieło. Tu jest dokładnie tak samo. Czy to źle? Przeciwnie! Nie ma ryzyka, nie ma zabawy! Poza tym, dzięki grze ćwiczymy małą motorykę, pracę zespołową, panowanie nad nerwami i uczymy się cierpliwości. Przedstawione na kartach budowle są o różnym stopniu trudności, ale im bardziej skomplikowane, tym większa ekscytacja.

Paweł Świstek, który jest autorem całego tego zamieszania, zrobił naprawdę dobrą robotę. Gra jest interesująca, a do tego bardzo przyjemna dla oka. Rozgrywki są dość szybkie, bo zajmują około pół godziny, więc idealnie by nie znudzić, ale też nie dawać poczucia niedosytu. Jedynie w przypadku gry dla pięciu osób mam wrażenie, że zasady są nieco naciągane. Mało kto chciałby jedynie przyglądać się rywalizacji. Z moich dodatkowych podpowiedzi, kartę powinna wykładać najstarsza osoba. Co prawda to tylko sekundy różnicy, jeśli chodzi o odłożenie jej na stole (w tym czasie pozostali mogą ruszyć do pracy), ale to wystarczy do uruchomienia poczucia niesprawiedliwości, a to już tylko krok do… (tu należy dopisać właściwe zakończenie) 😉 To jednak wcale nie ujmuje grze.

 

Tytuł: Postaw na klocka. Gra zręcznościowa
Autor: Paweł Świstek
Ilustracje: Roman Kucharski, Maciej Czaplicki
Wiek: od 12 lat
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 30 minut
Wydawca: Muduko

Wpis powstał we współpracy z Muduko

Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close