Postrach kobiet w ciąży: rozstępy
Rozstępy to charakterystyczne pasiaste zmiany przypominające blizny, pojawiające się na skórze poddanej nadmiernemu rozciąganiu i działaniu hormonów. Nierzadko sieją postrach wśród kobiet będących w ciąży, chociaż stanowią dosyć powszechny problem również wśród mężczyzn.
Rozstępy tak naprawdę dotknąć mogą właściwie każdego i w różnym wieku. Narażone na nie są osoby młode w okresie dojrzewania, jak i starsze w czasie menopauzy, ludzie otyli, szybko przybierający lub tracący na wadze, ale też wysportowani, którzy w krótkim czasie zwiększają masę mięśniową. No i oczywiście kobiety spodziewające się dziecka, które nie dość, że siłą rzeczy rosną tu i ówdzie, to jeszcze przechodzą istną burzę hormonów.
W zależności od etapu rozwoju rozstępy najpierw przybierają kolor różowy, fioletowy lub sinoczerwony (w fazie zapalnej) i wtedy mamy największe szanse, by się ich pozbyć. Następnie (w fazie zanikowej) bledną, zmieniając barwę na białą, przypominającą blizny. Warto wiedzieć, że walka z istniejącymi już „starymi” rozstępami jest trudna i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Dlatego najważniejsza jest świadomość przyczyn ich powstawania i profilaktyka.
Przyczyny powstawania rozstępów:
– czynniki genetyczne (niska synteza włókien sprężystych skóry),
– działanie hormonów w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy,
– wahania wagi, nagły przyrost masy ciała lub drastyczne chudnięcie,
– słaba kondycja skóry, niski poziom jej nawilżenia,
– niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze, które umożliwiają przebudowę białek w tym kolagenu i elastyny,
– przyjmowanie leków steroidowych,
– choroby endokrynologiczne.
Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
W ciąży oczywiście nie da się utrzymać stałej wagi ciała przez cały okres jej trwania, niemniej staraj się, by właściwą dietą i codzienną aktywnością fizyczną (chociażby spacerami) przybierać powoli i stopniowo.
Zadbaj o to, by w Twojej diecie pojawiała się duża ilość białek roślinnych, aminokwasów, witamin A, C, D, E i K oraz tych z grupy B, a także minerałów, które wpływają na wzrost produkcji kolagenu. Spożywaj różnokolorowe warzywa i owoce, rośliny strączkowe, mięso, ryby, jaja, orzechy i produkty pełnoziarniste.
Regularnie masuj skórę (najlepiej dwa razy dziennie), by poprawić mikrokrążenie i uelastycznić ją. Skup się na newralgicznych miejscach, które są najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów, czyli brzuch i piersi, a także pośladki i uda.
Do codziennej pielęgnacji używaj kosmetyków nawilżających i ujędrniających, zawierających wyciągi roślinne zwiększające produkcję kolagenu i elastyny. Pamiętaj, że sucha i wiotka skóra o wiele trudniej znosi rozciąganie niż ta, która jest dobrze odżywiona, nawilżona, a dzięki temu elastyczna.
Serwuj sobie kąpiele ziołowe, najlepiej z mieszanek takich roślin jak: liść pokrzywy, ziele krwawnika, kora dębu, nagietek, tymianek, pączki sosny, słonecznik, płatki róży, rumianek, rozmaryn, mięta, szałwia czy kwiat lipy.
Podczas kąpieli stosuj na przemian ciepły i zimny prysznic.
Pij dużo wody.
Pielęgnacja skóry – czego szukać w kosmetykach na rozstępy?
W składzie kosmetyków szukaj olejków, które natłuszczają skórę i zapobiegają utracie wody, a także wyciągów roślinnych, które wspierają syntezę włókien sprężystych skóry. Jednym z popularniejszych produktów stosowanych w ramach profilaktyki i walki z rozstępami (w ciąży i nie tylko) jest Bio-Oil, który w swoim składzie zawiera między innymi: olejek nagietkowy, lawendowy, rozmarynowy i rumiankowy. Ponadto dobrze sprawdza się też masło Shea, olej makadamia, wyciąg ze skrzypu polnego, ostropestu czy jeżówki purpurowej, 10 % kwas mlekowy, pirogronian sodu, wyciąg z soi, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, olejek eteryczny z grejpfruta.
Pamiętaj, że nawilżanie i natłuszczanie skóry, a także masowanie już na wczesnym etapie ciąży może przygotować ciało na rozciąganie, a tym samym zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów.
- Ciąża i karmienie zniszczyły moją kobiecość – jak przywrócić piersiom dawny wygląd?
- Jak po ciąży przywrócić ciału dawną świetność?
- Hemoroidy w ciąży. Jak załagodzić wstydliwy problem?
- Przyszła mama nie musi być zaniedbana
- Szczotkowanie ciała na sucho – prosty i tani sposób na gładką skórę
- Badania w ciąży – kalendarz badań
- Woda pomoże schudnąć. Jak wybrać najlepszą dla zdrowej diety?
- Cukrzyca w ciąży – co powinnaś o niej wiedzieć
Czy suplementy z kolagenem np. Collup, będą dobrym sposobem na uzupełnianie kolagenu w ciąży?
Czy ktoś może doradzić czy kolagen jest skuteczny i nie szkodzi dziecku podczas ciąży?