Hemoroidy w ciąży. Jak załagodzić wstydliwy problem?
Hemoroidy w ciąży to dolegliwość, która pojawia się bardzo często. Wiele przyszłych mam narzeka na dokuczające krwawnicze guzki, które powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. swędzenie. Czym są hemoroidy, dlaczego powstają w ciąży, jak im zapobiegać i leczyć?
Hemoroidy – przyczyny powstawania w ciąży
Hemoroidy to potoczna nazwa na gęsto umieszczone sploty naczyń krwionośnych w błonie śluzowej odbytnicy, zwane żylakami odbytu. Pojawiają się one najczęściej w wyniku nieodpowiedniej diety, biernego trybu życia, niewystarczającej ilości wypijanych płynów czy też nałogowego spożywania alkoholu.
W ciąży hemoroidy mogą wynikać z nieco innych przyczyn. Powstają one w związku ze stałym wzrostem objętości macicy w jamie brzusznej, a co za tym idzie, wzrostem ciśnienia żylnego z powodu ucisku macicy. Gdy zwalnia się przepływ krwi i zwiększa ciśnienie w żyłach, poszerzają się naczynia krwionośne i powstają żylaki. Szczególnie narażona na to w jamie brzusznej jest żyła główna dolna. Dużą rolę odgrywa także wyższe stężenie progesteronu, który niezbędny jest do utrzymania ciąży, ale jednocześnie zwiększa podatność ścian żył na rozciąganie i powstawanie hemoroidów. Dodatkowo ciężarne skarżą się często na zaparcia, wpływające na powstawanie guzków krwawniczych.
Hemoroidy w ciąży — objawy
Objawy, jakie powodują hemoroidy w ciąży są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania.
Może pojawiać się:
- uczucie dyskomfortu w okolicy zwieracza odbytu,
- pieczenie,
- dokuczliwy świąd,
- smugi świeżej krwi lub śluzu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Jeśli krew w kale jest w kolorze bardzo ciemnym, zawiera skrzepy, może świadczyć to o innych zaburzeniach niż hemoroidy i wymaga konsultacji lekarskiej.
Hemoroidy w ciąży — profilaktyka i leczenie
Hemoroidy w ciąży nie wymagają intensywnego leczenia. Zazwyczaj wystarczy wprowadzić kilka zmian do codziennego menu, by problem przestał być tak bardzo dokuczliwy. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, co zapobiegnie powstawania zaparciom. Ważna jest zdrowa dieta z odpowiednią ilością błonnika. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku diety wysokobłonnikowej, zbyt mała ilość wody spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego, czyli zaparcia się nasilą, pogarszając sprawę.
Ważna dla przyszłych mam jest również aktywność fizyczna. Szczególnie chwali się spacery, pływanie, pilates lub jogę dla ciężarnych, które w czasie ciąży polecane są także jako ćwiczenia na hemoroidy. Specjaliści podkreślają, że umiarkowany ruch nie tylko wpływa pozytywnie na samopoczucie i kondycję całego organizmu, ale także pozwala utrzymać dobrą perystaltykę jelit, a tym samym zapobiegać kłopotom z guzkami krwawniczymi.
Tak na marginesie jeszcze wspomnę, że warto zrezygnować również z zapachowych papierów toaletowych, które mają większą tendencję do podrażnienia wrażliwych okolic odbytu. Należy również zwrócić uwagę na to, by w trakcie wypróżniania nie przeć zbyt silnie na stolec. Intensywne parcie zwiększa ciśnienie w kanale odbytu i niestety wpływa na powiększenie się objętości hemoroidów oraz na tworzenie się nowych.
Apteczne preparaty na problem hemoroidów
Ponieważ hemoroidy w ciąży zazwyczaj nie niosą ze sobą ryzyka powikłań, nie wymagają też leczenia chirurgicznego. Zazwyczaj poleca się ciężarnym zakup odpowiednich maści, kremów lub czopków łagodzących objawy hemoroidów, a także zachowanie szczególnej higieny okolic odbytu. Wybór konkretnego preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli hemoroidy dokuczają mocno, zbawienna bywa nasiadówka w ciepłej wodzie z wyciągiem z kory dębu, która ma właściwości odkażające i ściągające. Można również stosować nasiadówki w bardzo ciepłej wodzie, bez żadnych dodatków, kilka razy dziennie.
Najczęściej hemoroidy ustępują po porodzie samoistnie. Jeśli po zakończeniu połogu hemoroidy nie zmniejszą się i nadal dokuczają, wtedy warto skonsultować z lekarzem możliwość leczenia chirurgicznego.
- Alkohol w ciąży, czyli kilka faktów o FAS (płodowy zespół alkoholowy)
- Bezsenność w ciąży – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?
- Ciąża pozamaciczna – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
- Waga w czasie ciąży – jak ją kontrolować?
Miałam specjalne maści, robiłam nasiadówki z kory dębu. Zamiast podcierać się papierem toaletowym i trzeć te wrażliwe miejsca kupiłam sobie biobidet, by móc się podmywać po skorzystaniu z toalety. Dolegliwości jak na razie ustały.