Kulinaria 14 lipca 2023

Impreza dla dzieci – czy wspólne przygotowanie przekąsek może być atrakcją?

Kiedyś wyjścia na ognisko były jedną z ulubionych letnich atrakcji dzieci i dorosłych. Do szczęścia nie trzeba było wiele. Wystarczyły naostrzone patyki, na które ostrożnie nadziewaliśmy kiełbaski tak, by nie wpadły do ognia. To najlepszy przykład na to, że proste przyjemności, szczególnie latem, są najlepsze. Dlatego idąc w ślad za „tradycją ogniskową”, zaplanujmy na wakacyjnej imprezie wspólne przygotowywanie jedzenia. Smaczne przekąski i dobra zabawa – gwarantowane, o ile będziemy pamiętać o kilku kwestiach.

Wspólne wieczory spędzane przy ognisku były niegdyś stałym punktem wakacyjnych wyjazdów. A dzisiaj? Niezmiennie lubimy urządzać spotkania w plenerze, ale mamy znacznie więcej możliwości dotyczących miejsca i sprzętu, który możemy wykorzystać. Jeśli przygotowywanie jedzenia w plenerze kojarzy Ci się wyłącznie z pieczeniem kiełbaski w ognisku, to zapewniamy – opcji jest dużo, dużo więcej! 

Przekąski na słodko

Coraz większą popularnością, szczególnie na dziecięcych przyjęciach, cieszą się maszyny do robienia waty cukrowej. Te współczesne nie są drogie ani bardzo duże, a paczka cukru wystarczy na zrobienie wielu słodkich chmurek. Może nie będą tak puszyste i okrągłe, jak te, które można kupić na deptakach, festynach i innych wydarzeniach, ale w tym przypadku liczy się zabawa i obserwowanie „magii”, która sprawia, że z ziarenek cukru powstaje puchaty kłębuszek – mówi ekspertka, związana z siecią sklepów KiK i dodaje: maszyna do waty cukrowej może przydać się też na spotkaniach dla tych, którzy dzieciństwo mają już dawno za sobą – planując na imprezie samoobsługowy bar, uwzględnijmy w nim przygotowanie waty cukrowej, która może być finezyjnym wykończeniem niejednego drinka!

Przekąski z owocami w roli głównej 

Lato to sezon, kiedy mamy do wyboru mnóstwo pysznych i świeżych owoców. Zamiast sięgać po kolorowe i niezdrowe napoje, możemy przygotować z dziećmi smakowe wody, lemoniady lub koktajle. Z porwaniem listków mięty czy obraniem truskawek z szypułek poradzą sobie nawet maluchy, a starsze dzieci, pod czujnym okiem dorosłych, mogą z powodzeniem stworzyć w dzbankach czy blenderach autorskie mieszanki owocowych napojów. Idealnie sprawdzi się do tego nieduży blender kielichowy z kilkoma kubeczkami – wówczas każdy przygotowuje autorską mieszankę i (pod czujnym okiem dorosłego) zamienia ją w koktajl
podpowiada specjalistka, związana z marką KiK.

Przekąski na ciepło

Same słodkości, nawet te zdrowe, na bazie owoców, to za mało na imprezę. Gdy uczestnicy zgłodnieją, możemy sięgnąć po gofrownicę – przygotowanie ciasta na gofry, zarówno te słodkie, jak i wytrawne, które możemy zjeść np. z sezonowymi warzywami i sosem czosnkowym albo smażonymi pieczarkami i ziołami, jest proste i szybkie, a gofrownica zrobi za nas całą resztę. Możemy też wspólnie przygotować różne dodatki – pokroić truskawki, ubić bitą śmietanę, zmieszać sosy – nikt nie powinien się nudzić, choć tak naprawdę największą atrakcją będzie komponowanie gofra w smakowitą całość i jego zjadanie – opowiada ekspertka KiK.

Coś dla małych bardziej wytrawnych smakoszy…

Jeśli wszystkie powyższe propozycje to dla nas codzienność i chcemy zaproponować małym lub dużym gościom coś ekstra, idealnym rozwiązaniem może się okazać raclette. Robi się je bardzo łatwo – wystarczy do tego proste i niedrogie elektryczne urządzenie w formie małego grilla ze specjalnymi łopatkami, na którym kładziemy kawałki sera tak, by się roztopiły. Taki aromatyczny ser zeskrobuje się później tradycyjnie na ziemniaki w mundurkach, ale ograniczeń nie ma. Świetnie smakuje na podpieczonych kromkach chleba, mięsie czy pieczonych lub grillowanych warzywach, które można zresztą ułożyć na grillu obok sera. To idealny obiad albo ciepła przekąska na wieczór, gdy robi się chłodniej!

Samodzielne przygotowywanie jedzenia podczas letniej imprezy to sposób na urozmaicenie menu, ale i dodatkowa atrakcja dla gości. Taka opcja może się spodobać szczególnie najmłodszym – to dla nich świetna zabawa i zarazem nauka, która zaprocentuje w przyszłości, gdy będą już same dbać o swoją dietę. 

 

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz ❄️♡?♡❄️ Julita ❄️♡?♡❄️ z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 13 lipca 2023

Pemfigoid ciężarnych — rzadka choroba, która może wpłynąć na przedwczesny poród

Pemfigoid ciężarnych to choroba, o której większość przyszłych mam nawet nie słyszała. Nic dziwnego, ponieważ to rzadko występujące schorzenie, które nie tylko powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony skóry, ale może skutkować także przedwczesnym porodem i urodzeniem dziecka o niskiej masie ciała. 

Czym jest pemfigoid ciężarnych?

Pemfigoid ciężarnych (Pemphigoid gestationis) jak nazwa wskazuje, występuje u kobiet w ciąży. Najczęściej pojawia się pod koniec II lub w III trymestrze ciąży. Diagnozuje się go rzadko, a zachorowanie zazwyczaj łączone jest z predyspozycjami genetycznymi. Pemfigoid ciężarnych może ujawnić się też w efekcie rozwoju kosmówczaka (hormonalnie czynny nowotwór kosmówki). Na ten problem bardziej narażone są pacjentki z chorobą Gravesa-Basedowa, u których stwierdza się obecność przeciwciał przeciwtarczycowych.

Pemfigoid ciężarnych — objawy

Jest to choroba zaliczana do pęcherzowych chorób skóry. W jej wyniku pojawiają się zmiany skórne rumieniowo-pęcherzowo-obrzękowe. Charakterystyczne są rozległe rumienie na skórze brzucha. Zmianom towarzyszy silny świąd i pieczenie, bez żadnych objawów zatrucia ciążowego. Zazwyczaj uwidaczniają się w okolicy pępka, po czym pojawiają się na tułowiu i na częściach kończyn. 

W surowicy chorych kobiet stwierdza się przeciwciała przeciwko antygenom błony podstawnej, łączącej skórę właściwą z naskórkiem. Jeśli dojdzie do przeniesienia przeciwciał na dziecko, wówczas u nowo narodzonych maluchów pojawiają się zmiany na skórze, które przemijają same. Ujawnienie się choroby może spowodować przedwczesny poród lub urodzenie dziecka o małej masie ciała.

Jak leczyć pemfigoid ciężarnych?

Jeśli ciężarna zaobserwuje u siebie niepokojące objawy, powinna skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub ginekologiem. Po postawieniu właściwej diagnozy (ułatwia to badanie immunologiczne wykrywające przeciwciała) specjalista zazwyczaj zleca miejscowe stosowanie kremów z glikokortykosteroidami, leków antyhistaminowych i wapnia.

Choroba samoistnie cofa się po porodzie, ale istnieje możliwość nawrotu jej w kolejnej ciąży lub w reakcji na przyjmowanie leków hormonalnych z gestagenami. Ponieważ nie da się uniknąć pojawienia się tych zmian, należy regularnie kontrolować się u dermatologa. Po ustąpieniu objawów choroby należy unikać leków hormonalnych, które mogłyby sprowokować nawrót.


Źródło: mp.pl
Źródło zdjęcia: freestocks/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 13 lipca 2023

Największe wyzwania młodych Polaków – kupno mieszkania i oszczędzanie na emeryturę

Największe wyzwania finansowe, jakie stoją przed młodymi ludźmi to kupno mieszkania oraz oszczędzanie na emeryturę, które wydają się niemal nierealne dla 41% i 27% Polaków w wieku 18-30 lat. Tylko 31% młodych Polaków odkłada środki na dodatkową emeryturę, a najpopularniejszym instrumentem jest PPK. Jednocześnie co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają zabezpieczać swojej finansowej przyszłości. Najczęściej wymienianym powodem nieinwestowania w IKE/IKZE oraz PPK jest brak zaufania do rządzących/polityków.

Wyzwania finansowe młodych Polaków

Prognozy dotyczące stopy zastąpienia przyszłych emerytur dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków skłaniają coraz bardziej do refleksji nad rozpoczęciem odkładania dodatkowych środków na emeryturę. Młodzi dorośli przeciętnie wskazują wiek 34 lat jako moment, w którym powinno się zacząć odkładać pieniądze na ten cel. Przy czym zdaniem 38% badanych należałoby rozpocząć oszczędzanie przed 25. rokiem życia, przesunięcie granicy o 5 lat podnosi odsetek twierdzących odpowiedzi do 57%, kolejne 14% badanych pozwoliłby sobie poczekać z oszczędzaniem do 40 roku życia, a 11% uważa, że oszczędzanie ma sens dopiero po 60. roku życia.

Jednocześnie młodzi ludzie wydają się być świadomi wyzwań finansowych, które na nich czekają jeszcze przed przejściem na emeryturę. Właśnie te bliższe wyzwania finansowe stają się bardziej palącym problemem, nierzadko ograniczającym istotnie możliwości oszczędzania na inne cele. Największym wyzwaniem wydaje się kupno mieszkania, które 41% młodych ludzi jawi się jako coś zupełnie lub prawie niemożliwego. Ponadto, cele takie jak zabezpieczenie własnej edukacji, edukacja swoich dzieci, zabezpieczenie finansowe „na czarną godzinę”, czy kupno samochodu, także nie wydają się łatwym zadaniem dla około 80% młodych Polaków. W efekcie 27% młodych dorosłych uznaje, że zabezpieczenie finansowe na czas emerytury jest dla niech zupełnie lub prawie nieosiągalne, a kolejne 36% uważa, że jest to trudny cel, ale możliwy do osiągnięcia.

Nic więc dziwnego, że wśród badanych młodych dorosłych w wieku do 30 lat tylko 31% odkłada środki na emeryturę. Co ciekawe, kolejne 10% badanych nie jest pewne, czy odkłada na emeryturę, czy też nie. Wynikać to może z niepewności dotyczącej tego, czy jestem w PPK, czy też nie, i czy przypadkiem nie ma innych programów, w które mnie wpisano, a o których istnieniu nie wiem.

„Spośród tych, którzy dziś nie odkładają na swoją przyszłość, 68% planuje zacząć odkładać pieniądze w przyszłości, ale pozostałe 32% nie zamierza zabezpieczać się finansowo na emeryturę. Patrząc na te liczby z innej perspektywy, wyniki wskazują, że co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna nie zamierzają ani dziś, ani później zabezpieczyć swojej finansowej przyszłości. To może stanowić poważny problem społeczny nie tylko na poziomie gospodarstw domowych, ale również na poziomie makro” – zauważa dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak młodzi ludzie zabezpieczają swoją finansową przyszłość?

Znakomita większość młodych dorosłych nie odkłada środków w emerytalnych instrumentach finansowych. Największym zainteresowaniem cieszy się PPK, w którym świadomie gromadzi środki co piąty badany. Warto zaznaczyć, że kolejne niemal 15% młodych ludzi nie wie, czy gromadzi środki w PPK, czy też nie. Biorąc pod uwagę automatyczny zapis do PPK można się spodziewać, że przynajmniej część spośród tych osób odkłada środki w PPK, tylko nieświadomie. Prawdopodobnie również część osób, które deklarują pozostawanie poza PPK, nie wie, że jeśli nie wystąpili z programu, to w nim są. Świadome zainteresowanie pozostałymi instrumentami finansowymi waha się między 9% a 12%, przy najniższym odsetku użytkowników w przypadku IKZE i najwyższym w przypadku IKE.

Dlaczego młodzi Polacy nie inwestują w IKE/IKZE i PPK?

Najczęściej wymienianym powodem nieinwestowania w IKE/IKZE jest brak zaufania do rządzących/polityków, na co wskazuje co trzeci Polak. Kolejne dwa powody to poczucie, że jeszcze jest za wcześnie na takie inwestycje oraz poczucie braku wystarczającej wiedzy w tym temacie. Każde z tych uzasadnień dotyczy około 27% Polaków. Co czwarty Polak rezygnuje z inwestycji w IKE/IKZE z obawy przed tym, że jego pieniądze zostaną źle zainwestowane lub uznają IKE/IKZE za rozwiązania mało opłacalne.

Najczęściej wymienianym powodem nieuczestniczenia w programie PPK jest obawa o to, że rządzący zmienią prawo i konsument straci swoje środki zgromadzone w PPK. Powód ten wskazuje 37% młodych dorosłych. Na drugim i trzecim miejscu powodów niepozostawania w PPK plasują się obawy związane ze złymi decyzjami inwestycyjnymi zarządzających kapitałem, które mogą skutkować utratą środków oraz negowanie opłacalności tego rozwiązania oszczędnościowego, co w obu przypadkach wskazuje co czwarty młody dorosły. 20% niespełna trzydziestolatków uznaje, że jest jeszcze dla nich za wcześnie na odkładanie w PPK. Istotne są również kwestie dotyczące wiedzy i umiejętności z zakresu instrumentów finansowych. 13% młodych dorosłych wskazuje, że brakuje im wiedzy by odkładać w PPK, 9% uznaje, że to rozwiązanie jest dla nich zbyt skomplikowane, a 4% nie wiedziało, że może odkładać w PPK.

Co skłania młodych ludzi do inwestowania w IKE/IKZE i PPK?

Najczęściej wskazywanym powodem odkładania środków w IKE/IKZE jest przekonanie, że trzeba zabezpieczać się finansowo na emeryturę na wszelkie możliwe sposoby, co podnosi 44% młodych dorosłych. Kolejnymi argumentami jest przekonanie o tym, że IKE/IKZE są bezpiecznymi i/lub opłacalnymi rozwiązaniami finansowymi, co jako argument przemawiający za inwestowaniem w te instrumenty wskazuje mniej więcej co trzeci młody dorosły. Co czwarty młody Polak zdecydował się zainwestować w IKE/IKZE za namową rodziny i przyjaciół lub bazując na opiniach ekspertów. Informacje przekazywane w mediach i to, że poświęcono im sporo czasu antenowego, przekonały około 16% posiadaczy IKE/IKZE.

W kontekście odkładania środków w PPK, najczęściej wskazywanym powodem pozostania w programie jest przekonanie o jego opłacalności, co zaznacza niemal połowa młodych uczestników PPK. Co trzeci młody dorosły wskazuje jako argument konieczność zabezpieczania finansowego na emeryturę wszelkimi dostępnymi sposobami, a co czwarty akcentuje, że PPK jest bezpiecznym rozwiązaniem. Istotny jest także wpływ społeczny, 23% badanych wskazuje, że przekonała ich opinia znajomych i rodziny, a 21% oparło swój wybór o opinię ekspertów. Posiadana wiedza o PPK oraz powszechność i częstość prezentowania informacji na ten temat w mediach skłoniła do pozostania w PPK mniej więcej co 10. młodego Polaka.

Porównując motywację młodych Polaków do inwestowania w IKE/IKZE i pozostania w PPK, warto zwrócić uwagę, że niemal wszystkie analizowane argumenty dotyczyły wyraźnie częściej decyzji o IKE/IKZE niż o PPK, poza jednym wyjątkiem. Wyraźnie częściej Polacy wskazywali opłacalność PPK jako argument przemawiający za pozostaniem w nim, niż opłacalność IKE/IKZE odnosząc się do powodów przystąpienia do nich. W przypadku mężczyzn różnica wynosi 9%, a w przypadku kobiet aż 21%.

„Wyniki badania pokazują wyraźnie, że młodzi ludzie dostrzegają walory PPK, autozapis, dopłaty pracodawcy i państwa, niskie koszty oraz mają świadomość potrzeby dodatkowego oszczędzania. Problemem jest jednak to, że nie jest to zjawisko powszechne. Choć można spodziewać się, że popularność dodatkowego oszczędzania na emeryturę w młodym pokoleniu będzie rosła, to tempo wzrostu ograniczać będą inne wyzwania finansowe i kwestie zaufania” – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Pełna treść ekspertyzy IGTE 13/2023 „Sposób finansowego zabezpieczania się młodych dorosłych na emeryturę” dostępna jest tutaj.

„Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30 roku życia” na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przeprowadziła dr Katarzyna Sekścińska na Ogólnopolskim Panelu badawczym Ariadna. Badanie zrealizowano w terminie: 25.04.2023 – 8.05.2023 r., w metodologii CAWI na próbie 1108 dorosłych Polaków w wieku 18-30 lat (średnia 26 lat), próba reprezentatywna ogólnopolska, 53,6% próby stanowiły kobiety, 46,2% mężczyźni oraz 0,2% osoby nie identyfikujące się z żadną płcią.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych to założona w 1999 roku organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca branżę Powszechnych Towarzystw Emerytalnych, instytucji zarządzających Otwartymi Funduszami Emerytalnymi oraz Dobrowolnymi Funduszami Emerytalnymi. Izba zrzesza 7 towarzystw reprezentujących interesy około 15 mln swoich klientów. Członkowie Izby zarządzają aktywami o wartości stu kilkudziesięciu mld złotych, które inwestują głównie w polską gospodarkę. IGTE prowadzi działania wspierające tworzenie legislacji sprzyjającej efektywnemu systemowi emerytalnemu, rozwija wiedzę ekspercką w zakresie zabezpieczenia emerytalnego i rynku kapitałowego, buduje relacje z interesariuszami, przekazuje wyniki swoich prac opinii społecznej oraz podejmuje inicjatywy edukacyjne.

 

Źródło informacji: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych
Obraz Nattanan Kanchanaprat z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close