"Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim"

Tytuł:  „Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim”
Autor: Dorota Gromnicka
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 21 x 15 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  216
Cena sugerowana: ok. 29,90 zł

Pierwszym pytaniem, które nasunęło mi się z natarczywością latającego owada, było czy książka/poradnik dotyczący depresji może być użyteczny lub ciekawy?

Miłym zaskoczeniem była odpowiedź autorki na moje „pytanie” już we wstępie do książki: „Samo przeczytanie książki nie uleczy.” I właśnie dlatego każdą następną stronę pochłaniałam z zaciekawieniem.

Jest to książka bardzo pomocna zarówno dla osób zmagających się z obniżeniem nastroju lub depresją jak i ich najbliższego otoczenia. Autorka – Dorota Gromnicka – psycholog i psychoterapeutka,  jest wobec czytelników uczciwa. Nie usiłuje wmówić nam cudu, ani sprzedać eliksiru szczęścia za 29,90,- Nie wmawia nam, że od mówienia co rano do lustra że jesteśmy „najlepsi” tacy się staniemy. Jednym słowem NIE MANIPULUJE czytelnikiem.

Książka dzięki przystępnemu językowi oraz przyjaznej formie prezentuje wiedzę naukową zrozumiałą dla laików, jednocześnie nie zasypując pojęciami i uniwersytecką nutą. Objawy depresji i wiedza o tej chorobie (jej „mechanizmach” działania na ludzi) zdaje się być kluczem do pracy nad sobą lub do wsparcia bliskich.

Objawy choroby zostały przedstawione w sposób prosty do zidentyfikowania przez Czytelnika – zamiast medycznych sloganów, poświęcono tu sporo czasu i energii na przetłumaczenie popularnych i szerokich haseł, na konkretne przykłady czy życiowe sytuacje. Jak często czytaliśmy o „negatywnym myśleniu”?! Ale co to naprawdę oznacza, co autor miał na myśli?! W tej publikacji autorka zadała sobie trud wyjaśnienia takich właśnie pojęć, a postawione czytelnikowi pytania są jasne i łatwe w interpretacji.

Książka „Depresja, jak pomóc sobie i bliskim” składa się z siedmiu rozdziałów:

1. Czy to naprawdę ona, czyli co jest depresją, a co nią nie jest?

2. Z depresją twarzą w twarz, czyli co powinno cię zaniepokoić?

3. Dlaczego depresja przychodzi?

4. Dlaczego depresja nie odchodzi?

5. Mój bliski ma depresję?

6. Jak pokonać depresję?

7. Życie bez depresji, relacje tych, którzy z nią wygrali.

Tematem wiodącym jest „poznanie” depresji, wiedza jak działa ta choroba i dlaczego jest taka groźna. Właśnie świadomość swojej sytuacji jest kluczowym elementem i orężem do walki. Poradnik pomaga spojrzeć i przeanalizować swoje emocje i sytuacje życiowe z pewnego dystansu, unikając tym samym „zniekształcenia” naszego obrazu świata, jakie wywołuje choroba. Szeroka oferta „Ćwiczeń” pozwala zrobić swój własny rachunek sumienia, przyjrzeć się przykładom innych osób i stanąć na chwilę z boku.

To również cenna lektura dla osób, których bliscy zmagają się z depresją. Oprócz pomocy w zrozumieniu choroby i wskazówek jak mogą pomóc ukochanym, znajdą specjalny, dedykowany im rozdział. Każdy anioł również potrzebuje odpoczynku, książka pomoże im o tym nie zapominać!

Jestem mile zaskoczona tym poradnikiem, oprócz fachowej wiedzy w przystępnej formie, proponuje czytelnikowi wiele ćwiczeń nad sobą. „Zadania domowe” są proste, często jednak mają ukryte dno – rozwiązując prosty psycho-test lub zastanawiając się na wyborem najbardziej trafnego określenia, autorka popycha nas do zmierzenia się ze swoim odbiciem.

Serdecznie polecam Wam ten poradnik, mam nadzieję, że dzięki niemu wiele osób zamieni „krzywe zwierciadła” na lustra!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close