"Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim"

Tytuł:  „Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim”
Autor: Dorota Gromnicka
Wydawnictwo: Edgard
Seria: Samo Sedno
Rok wydania: 2012
Format: 21 x 15 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  216
Cena sugerowana: ok. 29,90 zł

Pierwszym pytaniem, które nasunęło mi się z natarczywością latającego owada, było czy książka/poradnik dotyczący depresji może być użyteczny lub ciekawy?

Miłym zaskoczeniem była odpowiedź autorki na moje „pytanie” już we wstępie do książki: „Samo przeczytanie książki nie uleczy.” I właśnie dlatego każdą następną stronę pochłaniałam z zaciekawieniem.

Jest to książka bardzo pomocna zarówno dla osób zmagających się z obniżeniem nastroju lub depresją jak i ich najbliższego otoczenia. Autorka – Dorota Gromnicka – psycholog i psychoterapeutka,  jest wobec czytelników uczciwa. Nie usiłuje wmówić nam cudu, ani sprzedać eliksiru szczęścia za 29,90,- Nie wmawia nam, że od mówienia co rano do lustra że jesteśmy „najlepsi” tacy się staniemy. Jednym słowem NIE MANIPULUJE czytelnikiem.

Książka dzięki przystępnemu językowi oraz przyjaznej formie prezentuje wiedzę naukową zrozumiałą dla laików, jednocześnie nie zasypując pojęciami i uniwersytecką nutą. Objawy depresji i wiedza o tej chorobie (jej „mechanizmach” działania na ludzi) zdaje się być kluczem do pracy nad sobą lub do wsparcia bliskich.

Objawy choroby zostały przedstawione w sposób prosty do zidentyfikowania przez Czytelnika – zamiast medycznych sloganów, poświęcono tu sporo czasu i energii na przetłumaczenie popularnych i szerokich haseł, na konkretne przykłady czy życiowe sytuacje. Jak często czytaliśmy o „negatywnym myśleniu”?! Ale co to naprawdę oznacza, co autor miał na myśli?! W tej publikacji autorka zadała sobie trud wyjaśnienia takich właśnie pojęć, a postawione czytelnikowi pytania są jasne i łatwe w interpretacji.

Książka „Depresja, jak pomóc sobie i bliskim” składa się z siedmiu rozdziałów:

1. Czy to naprawdę ona, czyli co jest depresją, a co nią nie jest?

2. Z depresją twarzą w twarz, czyli co powinno cię zaniepokoić?

3. Dlaczego depresja przychodzi?

4. Dlaczego depresja nie odchodzi?

5. Mój bliski ma depresję?

6. Jak pokonać depresję?

7. Życie bez depresji, relacje tych, którzy z nią wygrali.

Tematem wiodącym jest „poznanie” depresji, wiedza jak działa ta choroba i dlaczego jest taka groźna. Właśnie świadomość swojej sytuacji jest kluczowym elementem i orężem do walki. Poradnik pomaga spojrzeć i przeanalizować swoje emocje i sytuacje życiowe z pewnego dystansu, unikając tym samym „zniekształcenia” naszego obrazu świata, jakie wywołuje choroba. Szeroka oferta „Ćwiczeń” pozwala zrobić swój własny rachunek sumienia, przyjrzeć się przykładom innych osób i stanąć na chwilę z boku.

To również cenna lektura dla osób, których bliscy zmagają się z depresją. Oprócz pomocy w zrozumieniu choroby i wskazówek jak mogą pomóc ukochanym, znajdą specjalny, dedykowany im rozdział. Każdy anioł również potrzebuje odpoczynku, książka pomoże im o tym nie zapominać!

Jestem mile zaskoczona tym poradnikiem, oprócz fachowej wiedzy w przystępnej formie, proponuje czytelnikowi wiele ćwiczeń nad sobą. „Zadania domowe” są proste, często jednak mają ukryte dno – rozwiązując prosty psycho-test lub zastanawiając się na wyborem najbardziej trafnego określenia, autorka popycha nas do zmierzenia się ze swoim odbiciem.

Serdecznie polecam Wam ten poradnik, mam nadzieję, że dzięki niemu wiele osób zamieni „krzywe zwierciadła” na lustra!

Hanna

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Edgard za przekazanie egzemplarza recenzenckiego książki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

„Biblijne opowiadania dla przedszkolaków”

Tytuł:  „ Biblijne opowiadania dla przedszkolaków”
Autor: Monika Kustra,
Imprimatur Kurii Metropolitalnej w Lublinie
Ilustracje: Andrzej Chalecki
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Rok wydania: 2008
Format: 15,8 x 22,2 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 424
Przedział wiekowy: 3+
Cena sugerowana: ok. 49 zł

Książki „tematyczne” dla najmłodszych to nie lada wyzwanie dla całego zespołu osób, które nad nimi pracują – od Autora po Wydawnictwo, albo stworzą mistrzostwo świata, albo kompletną katastrofę. Właśnie dlatego z wielkim zaciekawieniem śledzę propozycje wydawnicze dla przedszkolaków i maluchów o tematyce religijnej – temat do przedstawienia to coś więcej niż wyzwanie. Treści często trudne w odbiorze dla nas dorosłych dostosowane dla kilkulatka, czy to możliwe? Oficyna Wydawnicza Vocatio nie pierwszy raz podniosła „rękawicę”,  podjęła ryzyko ujarzmienia opowieści biblijnych, a efekt ich pracy przerósł moje najśmielsze oczekiwania!

Biblijne opowiadania dla przedszkolaków”  to coś więcej niż kolejna książka z historyjkami, nie ma tu miejsca na nudę, czy szablonowe podejście do tematu. Konwencja książki angażuje do wspólnego poznawania „Starego” i „Nowego Testamentu” w rodzinnym gronie i atmosferze zabawy. Jesteście ciekawi jak?

Książka zawiera 21 opowieści ze Starego i 28 z Nowego Testamentu, a każda nich opowiedziana jest w przystępny dla dzieci sposób, jednak nie umniejszając przekazywanych wartości.  Monika Kustra zadbała o piękny język, natomiast Andrzej Chalecki opowiedział dzieciom  rysunkiem wszystko od stworzenia świata po betlejemską szopkę.
Lekturę rozpoczyna słowo wstępu dla rodziców oraz dla dzieci.

Na czym polega więc fenomen?! Po każdej opowieści, autorzy przygotowali tzw.”Rodzinne spotkanie” – są to dwie strony poświęcone na podsumowanie myśli przewodniej danej przypowieści i przybliżenie jej sensu dziecku. Część ta została podzielona na trzy ramki:

„Pomyśl” –  zawiera swego rodzaju podsumowanie opowieści, wyostrzona została tam puenta danej historii oraz padają pytania do dzieci, dzięki którym będą mogły wyobrazić sobie daną zasadę czy wartość w odniesieniu do swojego otoczenia. Na przykład w opowieści o „Dawidzie i Goliacie” wśród kilku pytań występuje „ Jak myślicie, kto pomógł Dawidowi?”  – dobrze opracowane i zrozumiałe pytania pozwalają dziecku na samodzielne wyciąganie wniosków z danej przypowieści biblijnej oraz na zrozumienie jej sensu.

„Zrób” – to najbardziej zaskakująca i według mnie najwspanialsza część Biblijnych opowiadań dla przedszkolaków”. Po przeczytaniu opowieści, porozmawianiu o niej pora na zabawę, która przybliży wręcz namacalnie dziecku to, co najważniejsze.

Propozycje zabaw – w  głównej mierze proste prace plastyczne, które posługują się symboliką religii chrześcijańskiej. I tak maluch z pomocą rodziców wykona swoją „książkę” o stworzeniu świata, kolorowe kamienie Dawida czy też wielkanocne palmy. Wśród zabaw są tez propozycje eksperymentów i zadania rodzinne polegające na wprowadzeniu nowego zwyczaju czy przygotowanie modlitwy.

„Zapamiętaj” – to niewielka ramka, w której znajdziecie cytaty z Biblii Tysiąclecia.

Książka zawiera również elementy do jej spersonalizowania. Na początku książki jest miejsce na wypisanie jej właściciela oraz dedykacji jeżeli „Opowiadania” są prezentem dla naszego przedszkolaka. Na końcu natomiast znajduje się strona: „W jaki sposób stajemy się dziećmi bożymi” – czyli kilka zasad i wskazówek dla dzieci, modlitwa (z miejscem na podpis malucha, który pięknie się modlił) oraz miejsce na rodzinną fotografię.

Trudne tematy takie jak ukrzyżowanie (gdy przeplata się motyw śmiertelności) zostały ujęte w sposób adekwatny do wieku Czytelników – nie unikają kwestii śmierci czy cierpienia, jednak  nie przedstawiają jej również w brutalny sposób. Zamiast brutalności czy strachu zjawisko raczej owiane jest, bliższym do zrozumienia przez przedszkolaka, smutkiem.

Książka jest niepowtarzalna i fantastyczna! Gorąco polecam ją dzieciom, rodzicom, katechetom i księżom –  a wszystkim najmłodszym członkom wspólnoty duchowej życzę, aby zajęcia i  “msze święte dla dzieci” odbywały się na podstawie właśnie takich scenariuszy. Bo czy można lepiej przybliżyć dziecku Boga, niż podczas zabawy?

Hanna

Serdecznie dziękujemy Oficynie Wydawniczej Vocatio za przekazania egzemplarza recenzenckiego książki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku