Jak ustrzec się przed suchym powietrzem w domu? Wypróbuj nawilżacze powietrza!

Suche powietrze to zjawisko towarzyszące chłodnym porom roku – jesieni i zimie. Spadek temperatury powietrza zmusza nas do ogrzewania naszych mieszkań kaloryferami i piecykami. Jednak nie zawsze pamiętamy, by kupić nawilżacze powietrza – a nierzadko przynoszą one wiele korzyści.

Brak odpowiedniego nawilżenia wnętrza oznacza kłopoty dla naszego organizmu. Ciepłe, suche powietrze może wysuszać skórę oraz błonę śluzową. Poza tym – odbijać się negatywnie na naszym komforcie, wywołując suchość w gardle i kaszel.

Domowe sposoby na suche powietrze

Najprostszą metodą, by nadać suchemu powietrzu nieco wilgoci, jest położenie na grzejniku mokrych ręczników. Opcjonalnie możesz zawiesić na rączce kaloryfera gliniane naczynie wypełnione wodą. Po wpływem temperatury z ręczników oraz naczynia będzie unosić się para wodna, która nasyci powietrze wilgocią.

Możesz także wypełnić domową przestrzeń roślinami doniczkowymi. Rośliny to naturalny nawilżacz powietrza, a także jego filtr – nie tylko poprawią poziom wilgotności w Twoim mieszkaniu ale także pochłoną spaliny i smog. Najlepiej jest wybrać te gatunki, które dobrze oddają pobraną wodę: paprocie, fikusy lub bluszcze.

A może nawilżacz?

Mokre ręczniki, naczynia z wodą i rośliny to jednak tylko doraźne rozwiązania. Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujący efekt, pomyśl o dobrym nawilżaczu powietrza. Takie urządzenie wytworzy dużo więcej pary wodnej, a także równomiernie rozprowadzi ją po mieszkaniu. Nawilżacze powietrza możesz przenosić w dowolne miejsce domu, w zależności od potrzeb.

Sprzedawcy oferują najróżniejsze modele. Wybieraj spośród nawilżaczy ultradźwiękowych oraz urządzeń, które nie tylko nawilżają powietrze, ale i oczyszczają je ze szkodliwych substancji. Musisz jednak przemyśleć zakup. Małe, przenośne urządzenie, które możesz postawić na biurku lub parapecie, nie będzie dobrym wyborem, jeśli chcesz nawilżyć duże pomieszczenie. To miejscowe remedium – świetnie sprawdzi się np. w na stole w niedużym pokoju.

O czym warto pamiętać?

Przy wybieraniu urządzenia sprawdź, czy jest ono wyposażone w kontrolkę stanu pustego zbiornika. Nawilżacz, który działa pomimo braku wody w pojemniku, może się przegrać i zepsuć. W niektórych sytuacjach może to doprowadzić do zapalenia i wywołania pożaru.

Suche powietrze jest tylko z pozoru niegroźne. Jednak po dłuższym czasie staje się dokuczliwym problemem. Nie męcz się dłużej i popraw wilgotność powietrza w swoim domu, kupując odpowiedni nawilżacz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close