Gra Memory na 3 sposoby

Liczba graczy: >2 osób
Wiek: 2-9 lat
Zawartość pudełka: 20 kart + instrukcja
Wydawca: Kapitan Nauka 

Długie jesienno-zimowe popołudnia, czyli okres kiedy świat szybko ogarnia ciemność, bywają wybitnie ponure i mało atrakcyjne. Będąc rodzicem trzeba więc włożyć nieco więcej trudu niż wiosną czy latem, kiedy można dzieciakom pozwolić szaleć na dworze do późnych godzin, by nie zrzędziły co chwile – Mamo, nudzi mi się!

Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są wszelkiego rodzaju gry planszowe, których na rynku do wyboru jest całe mnóstwo. Nam ostatnio wpadło w ręce „Memory na 3 sposoby” od Kapitana Nauka. Początkowo miałam obawy czy aby na pewno będzie ona atrakcyjna dla mojego 4.5 latka i zechce w nią zagrać więcej niż jeden raz, no bo co może być wciągającego w tak banalnej grze – myślałam!? Ale na moje szczęście, myliłam się! Jasiek polubił nowe memory od razu!

Jak wygląda gra, na czym polega i co w niej fajnego?

Gra „Memory na 3 sposoby” składa się z 20 dużych, kolorowych i sztywnych kart, co niewątpliwie stanowi ich zaletę – cieszą oko i nie straszne im są małe niszczycielskie rączki kilkulatka.
Na owych kartach znajdujemy, w zależności od wybranego rodzaju, ilustracje ze zwierzętami lub z czynnościami jakie wykonuje człowiek.

Jak się pewnie domyślacie, gra memory polega na tym, iż rozkłada się wszystkie karty na płaskiej powierzchni, odwrócone obrazkami do dołu, następnie odkrywa je starając zebrać w pary.
Tak to przynajmniej wygląda w tradycyjnym memory, tutaj jednak zagrać można na kilka sposobów, ponieważ przewidziano dla nas trzy warianty, o rosnącym stopniu trudności, które można dopasować do wieku dzieci.

I tak mamy do wyboru:

Wiek 2+
Najprostsza opcja, w której ćwiczymy pamięć – odkrywamy poszczególne karty, zapamiętujemy co na nich widnieje i gdzie je odkładamy, aż w końcu zbieramy w pary.

Wiek 4+
Ćwiczymy spostrzegawczość – na zebranych w pary kartach musimy odnaleźć trzy różnice – czasem trzeba naprawdę dobrze się przyjrzeć by wychwycić ich odmienność.

Wiek 6+
Ćwiczymy refleks – kto pierwszy znajdzie parę, a następnie wskaże trzy różnice w ilustracjach, ten lepszy!

Opakowanie jest niewielkich rozmiarów, więc spokojnie można grę wrzucić do plecaka czy torebki i zabrać ze sobą na spacer czy wycieczkę, chociażby do auta, by umilić sobie dłuższą podróż. A ponieważ gra jest ładnie wydana uważam, że świetnie nadaje się jako prezent.

Nie wiem co bardziej zachwyciło Jasia – proste zasady czy kolorowe obrazki, które niewątpliwie przypadły mu do gustu (lubi rozkładać karty i je oglądać! =) ), a może jedno i drugie?! W każdym bądź razie, wbrew moim początkowym obawom gra, okazała się doskonałą rozrywką na te długie zimowe wieczory.
Serdecznie polecam!

  1. memory są świetne nie tylko dla dzieci ale dla dorosłych również :)

    1. Karol Dobraszewski

      To co może partyjka? Gra Memory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Zobacz kolejny produkt z naszego katalogu

Nagie fakty, 39 pytań na temat seksu, których rodzice woleliby nie usłyszeć

Autor: Josh McDowell i Erin Davis
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 168
Cena: ok 25 PLN

Pytania na temat seksu bywają trudne, a kiedy zadają je nasze dzieci stają się krępujące. Nie każdy rodzic czuje się na tyle komfortowo by rozmawiać o tym ze swoją dojrzewającą pociechą, nie wszyscy wiedzą na ten tematy tyle, by rzeczowo, bez emocji o tym dyskutować. Zostawienie tego zadania rówieśnikom jest odważnym krokiem, Internet znów podaje wiele niewłaściwych treści. A co w przypadku młodych, wierzących ludzi będących na rozdrożu? Jak pogodzić ze sobą biologię z religią, a Boga z seksem?

Niecodzienne, zaskakujące połączenie zostało doskonale opisane w książce „Nagie Fakty”. Nie znajdziemy tam oceny i umoralniania, przykazów i recepty na życie dla młodych ludzi – ostateczny wybór stoi po stronie czytelnika, za to otrzyma on potwierdzenie, iż Bóg zachęca do uprawiania seksu małżeńskiego i czerpania z niego przyjemności, co potwierdzają przytaczane fragmenty Pisma Świętego. Wierzącym autor nie daje możliwości zwątpienia i zbuntowania się przeciw bożemu słowu, popiera to przedstawiając (również niewierzącym) badania naukowe nad człowiekiem, jego funkcjonowaniem oraz mechanizmami biologicznym i psychologicznym.

Czego może dowiedzieć się z tej książki nastolatek? Oprócz rozważań na temat tego jaki stosunek do sfery seksualnej ma Bóg, „Nagie fakty” w 39 rozdziałach traktują o tym po co jest seks (prokreacja to tylko jedna z jego funkcji), co jest najważniejszym organem seksualnym człowieka, o wpływie budowy i rozwoju mózgu na podejmowanie decyzji w odniesieniu do współżycia, chorobach przenoszonych drogą płciową, o mitach na temat antykoncepcji, szeroko rozumianej seksualizacji obecnej we współczesnym świecie wpływającej na postrzeganie seksu i wiele innych ważnych i potrzebnych tematach o których rodzic może zapomnieć lub najzwyczajniej nie wziąć pod uwagę w trakcie rozmowy z dzieckiem. W książce podane są statystyki i choć dotyczą amerykańskiej populacji, dają szansę na poznanie pewnych zależności dotyczącej seksu i związanych z nim zagadnień.

Czy to jest książka odpowiednia dla nastolatków? Zdecydowanie tak. Jest napisała prostym, zrozumiałym językiem, mamy wrażenie że autor jest naszym przyjacielem – nie ocenia. Choć sama nastolatką byłam dawno temu, książka zmusiła mnie do refleksji na temat współżycia i obnażyła moją niewiedzę w pewnych kwestiach – na lekcjach biologii nie dowiemy się tyle co z „Nagich faktów”. Jeśli obawiacie się, że to poradnik tylko dla wierzących to z czystym sumieniem mogę napisać, że nie. Stosunek wiedzy do rozważań religijnych zdecydowanie przeważa na korzyść nauki i faktów. Poza tym, poszukującym, często zbuntowanym nastolatkom zapewne nie wystarczyłoby tylko słowo Słowo Boże.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 

Top W Roli Mamy na Facebooku