Tęcza – gra w kolory

Przedział wiekowy: 3-10 lat

Większość z dzieci zaczyna swoja przygodę z grami planszowymi miedzy drugim, a trzecim rokiem życia. To wspaniała forma wspólnego spędzenia czasu oraz niezwykle ważny etap w życiu małego przedszkolaka – dzięki grom dziecko wkracza w świat kierujący się swoimi regułami, zdobywa nowe umiejętności i wiedzę.

Nic więc dziwnego, że wybór pozornie po prostu „gry” staje się dla rodzica wyzwaniem. „Gra w kolory. Tęcza” firmy Granna, to świetna propozycja na pierwsze „planszowe” wprawki – dla malutkich i nieco większych graczy.

Gra składa się z tęczowej planszy, kolorowej kostki do gry, 36 kartonowych żetonów oraz instrukcji. Całość znajduje się w estetycznym i trwałym tekturowym pudełku.

Jak sama nazwa wskazuje podczas zabawy dziecko poznaje kolory, jednak gra nie ogranicza się do kolorów jako takich, starannie przygotowane fotografie na żetonach oraz barwy planszy doskonale oddają różnorodność odcieni każdego z sześciu kolorów tęczy.

Co znajdziemy w pudełku i dlaczego to nas ucieszy?

Tęczowa plansza – składana na „cztery”, trwała, wykonana z grubej tektury, powleczona dwustronnie kolorowym matowym papierem. Dobrze się składa, zajmuje niewiele miejsca, odporna na pieszczoty 2latka! Pole gry podzielone jest na 6 części (jak tort) każdy kawałek reprezentuje jeden z kolorów tęczy, a każdy kolor podzielony jest na 3 odcienie (promieniście w kierunku od środka do zewnątrz planszy). Każdy kolor wykończony jest delikatnym deseniem – fioletowe kwiaty lub owoce (tło jest na tyle delikatne, że nie rozprasza dziecka, jednak jest dobrze widoczne gdy przyjrzymy się pustej planszy).

Kostka do gry – tradycyjna sześcienna kostka, zamiast oczek posiada duże kolorowe kropki. Każdy z boków kostki to inny kolor.

Żetony – tę wdzięczną nazwę nadałam im ze względu na ich kształt, są to okrągłe kartoniki. Gra zawiera 36 żetonów, po 6 w każdym kolorze. Na żetonach z jednej strony, na awersie znajdują się fotografie przedmiotów codziennego użytku, zwierząt, owoców etc. w różnych odcieniach. Przedmioty są łatwe do zidentyfikowania, nasycenie barw ma szerokie spektrum. Żetony są bardzo grube i trwałe. Na rewersie znajduje się logo producenta. Powierzchnia jest laminowana co ułatwia usuwanie drobnych zabrudzeń.

„Gra w kolory” ma wiele zalet, jest niekończąca się kopalnią pomysłów dla rodziców 2 latka, który dopiero uczy się barwnego świata, oraz ciekawą rozrywką dla poważnego 8 latka. Przebieg gry zaproponowany w instrukcji przeznaczony jest dla starszych dzieci – łączy z naszą „tęczą” grę typu memo (to bardzo ciekawa propozycja, wymagająca wytężenie małej głowy). Na planszy układamy żetony zgodnie z ich kolorami, staramy się zapamiętać jak najwięcej obrazków, następnie odwracamy żetony i zaczynamy grę. Należy rzucić kostką i odgadnąć jaki przedmiot z danego koloru znajduje się na żetonie. Jest nad czym pogłówkować! Wygrywa ten komu najlepiej dopiszę pamięć i odgadnie najwięcej przedmiotów – zdemaskowany żeton, zabieramy oczywiście w charakterze punktu i trofeum naszej spostrzegawczości!

Nie obawiajcie się jednak, że Wasze maluszki nie sprostają takiemu wyzwaniu – gra aż prosi się o wykorzystywanie na setki sposobów, a jej fenomen polega na tym, że  po roku nie wyląduje w szafie jako „nudna”! Jeżeli będziecie grać z maluchem 2-3 letnim proponuję, wersję odchudzoną: rzucamy kostką i szukamy na żetonach przedmiotu w danym kolorze, potem układamy go na planszy. Dodatkowo powtarzając nazwy przedmiotów ćwiczymy słownictwo. Prawda, że proste i pożyteczne? Możecie również skorzystać tylko z kostki lub żetonów: poszukajcie w domu przedmiotów o wylosowanym kolorze lub takich samych jak przedstawione na ilustracjach. Ułóżcie z kartoników własną tęczę na podłodze lub dopasujcie do planszy kolorami stare klocki. Możliwości zabawy z „Grą w kolory” jest naprawdę wiele!

Gorąco polecam! To świetna gra i rekwizyt w jednym, dobry kompan do zabawy i nauki!

Hanna

Serdecznie dziękujemy sklepowi Merlin.pl za przekazanie egzemplarza recenzenckiego gry planszowej.

Opis produktu:
Producent: Granna
Marka: Granna
Wymiary:273x189x36 mm
wiek:3-10 lat
liczba graczy:1-6

Gra zapewnia wiele emocji, dużo śmiechu i dobrej zabawy!
Układanka – uczy rozpoznawać i nazywać kolory.
Gra pomaga ćwiczyc pamięć
Trudniejsza wersja gry to doskonały trening koncentracji.

Zasady gry: Gracze układają kółeczka z ilustracjami na tęczowej planszy obrazkami do dołu. Kto zapamięta, gdzie leży żółta kaczka, a gdzie zielone wiaderko? Tylko ten, kto świetnie zna kolory i kto ma najlepszą pamięć i zdolność koncentracji.

Zawartość pudełka:
Tęczowa plansza do gry
36 kółeczek z obrazkami (po 6 obrazków w 6 kolorach)
Kostka z kolorowymi ściankami
Instrukcja

2 odpowiedzi na “Tęcza – gra w kolory”

  1. Ma Przysz pisze:

    Prawdziwą tęcza ma 7 kolorów. 6 kolorów to tęcza lgtb. Brak siódmego jest tak samo nie istotny jak brak ojca u dwóch mam albo brak mamy u dwóch tat. Wybór należy do Ciebie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close