Zdrowie 5 września 2023

Siara, czyli pierwsze mleko mamy. Dlaczego nazywana jest płynnym złotem?

Siara, czyli pierwsze mleko, to dla noworodka nie tylko najcenniejszy pokarm, ale też naturalna szczepionka. Gęsty płyn bogaty jest w proste cukry, białka, tłuszcze, witaminy i minerały, dzięki czemu zapewnia maluszkowi niezbędne składniki odżywcze oraz pomaga w budowie układu odpornościowego.

Co ciekawe, skład mleka zmienia się z czasem, dostosowując się do potrzeb rozwojowych dziecka. Siarę nietrudno rozpoznać, gdyż pojawia się jako pierwsze mleko, w dodatku jest o wiele gęstsze i bardziej żółtawe, a także specyficznie pachnące, w porównaniu do później wydzielanego mleka. 

Siara wytwarzana jest w piersiach już w ok. 16-20 tygodnia ciąży. Są to niewielkie ilości, które znacznie zwiększają się w chwili porodu. Na początku, gdy dziecko zaczyna ssać pierś, pojawia się zaledwie kilka jej kropel. Dlaczego tak niewiele? Ponieważ noworodek posiada zapasy energii zgromadzone w trakcie życia płodowego, stąd jego niewielkie zapotrzebowanie na pokarm po narodzinach. Jego żołądek na początku ma pojemność 5 ml i dopiero z czasem zwiększa objętość tak, by dziecko mogło przyjmować większe porcje pokarmu. Po 3-4 dobach siarę zastępuje mleko przejściowe, a na końcu dojrzałe. Pierwsze mleko może utrzymywać się w piersiach nawet przez 5-6 dni, dając dziecku bezcenne wsparcie. 

Dlaczego siara nazywana jest płynnym złotem?

Głównymi składnikami siary są woda, białko, tłuszcze, cukry i cholesterol. W porównaniu do późniejszego pokarmu siara zawiera mniejszą ilość tłuszczu całkowitego, cukrów, a także wody. Znajduje się w niej za to ponad 250 naturalnych związków chemicznych, takich jak: pochodne kwasów nukleinowych, pochodne aminokwasów, naturalne czynniki wzrostu, hormony, enzymy, poliamidy, witaminy i składniki mineralne. 

Siara zawiera liczne leukocyty i przeciwciała, które budują i wzmacniają układ immunologiczny malucha. Z tego względu porównywana jest często do naturalnej szczepionki. Gdy do organizmu dziecka przenikną przeciwciała z mleka matki, samodzielnie podejmuje on próbę wytwarzania własnych przeciwciał. Siara nie tylko chroni organizm noworodka przed patogenami z zewnątrz i wspiera kolonizację dobrych bakterii w układzie pokarmowym. Stymuluje także ruchy jelit, pobudzając je do pracy i wspomagając w wydalaniu smółki. Dzięki temu, przez szybsze usuwanie bilirubiny z organizmu maluszka wraz z kupą, obniża ryzyko wystąpienia żółtaczki.


Źródło: medonet.pl, hipp.pl
Źródło zdjęcia:  Dave Clubb/Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 5 września 2023

Spierzchnięte usta. Jak poprawić własny komfort?

Spierzchnięte usta to nieprzyjemny efekt przesuszenia skóry warg, którego winowajcą najczęściej są niekorzystne warunki zewnętrzne, jak mróz, suche powietrze czy klimatyzacja. Dodatkowym czynnikiem może być odwodnienie organizmu, niedobór witamin, cukrzyca oraz kontaktowe zapalenie skóry. Przypadłość może jeszcze pogorszyć odruch oblizywania ust. Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele naturalnych sposobów, aby złagodzić nieprzyjemne odczucia i  szybko wrócić do codziennego komfortu.

Spierzchnięte usta – czym nawilżać suche wargi

Nakładanie na wargi miodu jest nie tylko bardzo skuteczne, ale równie smakowite. Wystarczy intensywnie posmarować wargi i pozostawić miód na kilka minut. Maseczka bardziej przypominać będzie nawilżającą szminkę, jeżeli doda się glicerynę i z takim okładem pójdzie się spać.

Plasterek ogórka znany jest z działania nawilżającego. Nie bez przyczyny kładzie się go na twarzy jako szybki okład. Należy zacisnąć go pomiędzy wargami, chwilę przytrzymać, a następnie zjeść. Taki sposób można wykorzystywać kilka razy w ciągu dnia – nie ma żadnych efektów ubocznych. Aby cieszyć się pięknymi wargami bez śladu spierzchnięcia, nie wolno zapominać o systematycznym peelingu. Spośród domowych sposobów, wyjątkowo skuteczny jest peeling wykonany na bazie cukru i oleju kokosowego. Delikatny masaż warg pomoże pozbyć się martwego naskórka. Efektem będą różowe, gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku usta, na których każda szminka lub błyszczyk prezentują się wspaniale.

Spierzchnięta usta – czy konieczna jest suplementacja?

Do swojej diety warto włączyć także odpowiednią suplementację. Nasza skóra codziennie wystawiona jest na wiele czynników zewnętrznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jej kondycję. Świetnie sprawdzi się tutaj suplement diety EstroVita Skin. W swoim składzie zawiera on, oprócz kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9, kompleks witamin E, A oraz D, a także koenzym Q10, który stanowi doskonałe wsparcie dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Warto stosować go na co dzień – wygodna forma płynu ułatwia przyjmowanie suplementu, który można również dodać do koktajlu, soku lub sałatki – mówi  Magdalena Skórka z działu badań i rozwoju w onesano, producencie naturalnych suplementów diety.

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi, nawilżonymi ustami, nie należy także zapominać o konieczności wypijania odpowiedniej ilość wody. To w końcu ona gwarantuje właściwe nawilżenie, sprawia, że cała skóra wygląda promiennie oraz świeżo.

 

***

Onesano jest firmą biotechnologiczną, zaawansowanym i innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Sercem onesano są zakłady produkcyjne zlokalizowane w Czechowicach-Dziedzicach, posiadające własne laboratorium oraz wykwalifikowaną kadrę specjalistów. To dzięki nim onesano może szczycić się autorskimi recepturami, opatentowanymi składami i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Produkcja jest realizowana w oparciu o najwyższe standardy, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Bazę linii produkcyjnych stanowi EstroVita – w 100% roślinny suplement diety zawierający kwasy omega 3,6,9, pozyskany z mieszaniny co najmniej czterech olejów, wzbogacony o naturalne witaminy oraz PostVital, suplementy diety zawierające unikalny postbiotyk drożdży Yarrowia lipolytica wpisany na listę Novel Food. Onesano jest firmą z polskim kapitałem, prowadzącą produkcję w naszym kraju i w pełni kontrolującą cały proces produkcyjny. Głównym obszarem działalności jest produkcja naturalnych suplementów diety w postaci bioestrów i unikalnego postbiotyku oraz funkcjonalnych dodatków do żywności zorientowanych na rynek spożywczy. Firma produkuje również suplementy diety dla zwierząt towarzyszących oraz posiada dedykowaną ofertę produktową dla rolnictwa. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Chorzowie.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Anemone123 z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 5 września 2023

POMROKA – niebanalna opowieść o sile jednostkowej i zbiorowej niepamięci

Sprawa, która wstrząsa lokalną społecznością. Policja, która musi szybko wykazać się efektami śledztwa. Dolny Śląsk, który nadal skrywa tajemnice przeszłości… POMROKA to pierwsza powieść Agnieszki Jeż z serii Sprawy Sonii Kranz.

Zamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła
opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne.

Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko.

Czy to pojedynczy przypadek, czy kolejna ofiara w serii niewyjaśnionych napaści seksualnych sprzed lat?

Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii.

Wyśmienity, niebanalny kryminał znakomicie uzupełniony wątkami obyczajowymi o ważnej tematyce społecznej.

Pomroki – opowieść o ludziach

Obok bohaterów POMROKI nie da się przejść obojętnie. To niezwykle wnikliwy kryminał z bogato rozbudowaną warstwą obyczajową. Agnieszka Jeż mówi o swoich bohaterach dużo, maluje sylwetki kompletne i prawdziwe. Warstwa obyczajowa powieści jest tu równie ważna, co wątek kryminalny.

Pomroki – opowieść o miejscu

Dolny Śląsk, który Agnieszka Jeż wydaje się nie tylko dobrze znać, ale i doskonale rozumieć jest tak samo ważnym bohaterem tej opowieści jak ludzie. Bowiem pewne zbrodnie mogą wydarzyć się tylko w określonych miejscach…

Pomroki – opowieść o zbrodni

Choć niewątpliwie autorka ma wyjątkowy talent do tworzenia wciągających historii, to jak sama przyznaje – rzeczywistość potrafi być bardziej zaskakująca niż niejedna zmyślona opowieść. Pewne elementy brutalnej zbrodni opisane w POMROCE mogą wydawać się czasem niedorzeczne, niemożliwe… Podejście policji i prokuratury do zbrodni karygodne, nieakceptowalne i zupełnie zmyślone…

TROCHĘ STATYSTYK. CZY WIESZ, ŻE:
Na świecie co roku dokonywanych jest ponad 415 tys. zabójstw. To oznacza, że co 76 sekund ktoś ginie z rąk innego człowieka.

W niektórych krajach, przede wszystkim w Ameryce Łacińskiej, jest to jedna z głównych przyczyn śmierci.

W Polsce w 2022 roku popełniono lub usiłowano popełnić 499 zabójstw, najmniej na przestrzeni ostatnich 6 lat. Jeżeli przeanalizujemy liczbę zabójstw dokonanych oraz prób ich popełnienia w latach 1999 – 2022, to wśród województw z największą ilością popełnionych lub usiłowanych zabójstw znajdują się województwa: mazowieckie (2 907), śląskie (2 353). Za nimi plasuje się województwo dolnośląskie (1 816).

Krytycznym okiem o książce POMROKA…

„Książka koncentrująca się przede wszystkim na zjawisku wypierania – ze świadomości osobistej, ale też lokalnej czy społecznej – zła, po którego
doświadczeniu można normalnie funkcjonować, bo ono przestaje istnieć w pamięci. Jednak się wydarzyło. W nowej powieści Jeż dzieje się bardzo wiele złego. Jednocześnie po raz kolejny otrzymujemy od tej autorki rasowy kryminał znakomicie połączony z powieścią obyczajową o ważnej tematyce społecznej.

O czym jeszcze jest ta książka Pomroki? O nieoczywistości zbrodni. O tym, co może zaskoczyć i zaskakuje nawet samego zabijającego. Agnieszka Jeż opowiada przejmującą historię o kilku kameralnych dramatach, które łączą się w coraz bardziej intrygującą historię. Bo im dalej od schwytania złoczyńcy jest główna bohaterka, tym bardziej interesująca jest fabuła tej powieści. A później autorka nie bierze jeńców i stawia na niebanalne rozwiązania fabularne. „Pomroka” to świetnie skonstruowany kryminał, ale również książka, która na każdym kroku i w każdym detalu stara się pokazać, że nie jest to gatunek tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać, kiedy pomyśli się o tym, ile takich powieści już napisano i jak wiele razy je zepsuto. Jeż jest po prostu bardzo dobrą autorką.” – Jarosław Czechowicz / Krytycznym Okiem

Pomroka powieść kryminalna Agnieszki Jeż

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close